Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Proiect de lectie Abilitati practice - "Copacul" - colaj

diverse


scoala nr. 127 Data:21.10.2004

Clasa a II-a C    Învatator:




Proiect de lectie



Aria curriculara:    Tehnologii


Disciplina: Abilitati practice


Tema lectiei: Tehnici de decupare, asamblare si lipire


Subiectul:    "Copacul" - colaj


Tipul lectiei: Formarea de priceperi si deprinderi


Scopul lectiei:

formarea deprinderii de a folosi tehnica de taiere si lipire, în vederea realizarii subiectului: "Copacul";

formarea unor priceperi si deprinderi practice manuale, necesare transformarii unor materiale;

dezvoltarea si coordonarea miscarilor mâinii;

cultivarea unor calitati de vointa si de carcter (perseverenta, rabdare, harnicie);

educarea îndemânarii, a atentiei voluntare si spiritului de observatie;

formarea capacitatii de a aprecia obiectiv lucrarile colegilor, tinând cont de criteriile de evaluare: acuratete, respectarea etapelor de lucru, finalizarea lucrarii.


Obiective operationale: La sfârsitul lectiei elevii vor fi capabili sa:

O1 - sa denumeasca corect instrumentele necessare pentru desfasurarea orei de abilitati practice; obiectivul se considera realizat daca toti elevii cunosc denumirile instrumentelor de lucru: hârtie glasata, frunze, foarfece, lipici;

O2 - sa foloseasca corect tehnicile de taiere, asamblare si lipire, pe baza explicatiilor primite de la învatatoare, în vederea realizarii subiectului; obiectivul se considera realizat daca toti elevii folosesc corect tehnicile de lucru pentru realizarea copacului;

O3 - sa analizeze lucrarile colegilor, tinând seama de criteriile de evaluare (acuratete, respectarea etapelor de lucru, originalitatea, finalizarea lucrarii); obiectivul se considera realizat daca toti elevii analizeaza obiectiv lucrarile colegilor;


Metode si procedee: Conversatia, demonstratia, explicatia, exercitiul. Observatia, munca independenta.


Material didactic: coala alba pe care se va lucra colajul, hârtie glasata, foarfece, lipici, frunze uscate, scoarta de copac, creioane colorate.




Etapele lectiei

Obiective operationale

Continuturile învatarii

Activitati de învatare

Metode si procedee

Evaluare






1. Moment organizatoric


Se pregatesc cele necesare începerii orei de abilitati practice. Se asigura linistea

Conversatia


2.Reactualizarea cunostintelor anterioare


Se reamintesc materialele necesare pentru realizarea lucrarilor cu materiale din natura, precum si tehnicile de lucru învatate

Conversatia

Exercitiul

Orala

Frontala

3.Captarea atentiei


Se va purta o discutie despre anotimpul toamna

Conversatia

Orala

Frontala

4.Anuntarea titlului lectiei si a obiectivelor


Se anunta titlul lecsiei si a obiectivelor pe întelesul elevilor, ceea ce au de realizat pe parcursul orei

Explicatia


5.Continutul si dirijarea învatarii
















O1, O2

  1. Intuirea materialelor si a modelului.

Învatatoarea va solicita elevii sa recunoasca materialele de lucru: hârtia glasata, foarfece, lipici, frunze uscate, scoarta de copac.

  1. explicarea si demonstrarea etapelor de lucru

Cu ajutorul plansei demonstrative, învatatoarea le va demonstra elevilor modul de obtinere a copacului.

Se vor prezenta etapele de lucru:

decuparea trunchiului copacului din hârtie glasata

lipirea trunchiului decupat sau a scoartei de copac

lipirea frunzelor uscate

finalizarea lucrarii (umplerea fondului cu alte elemente decupate sau pictate: soare, nori, pasarele)

  1. Fixarea tehnicilor de lucru.

Învatatoarea va numi 2-3 elevi sa respecte etapele de lucru care trebuie urmate pentru finalizarea lucrarii

  1. Executarea lucrarii

Elevii vor lucra sub îndrumarea permanenta a învatatoarei

Conversatia

Explicatia


Demonstratia



Explicatia






Exercitiul

Conversatia


Exercitiul

Explicatia

Orala

Frontala

Formativa










Orala

Frontala

Formativa

Individuala

Formativa

6.Prezentarea si discutarea creatiilor

O3

Creatiile vor fi expuse într-o mini-expozitie.

Elevii vor alege creatiile cele mai reusite urmarind daca:

elementele componente sunt asamblate corect;

materialele din natura au fost corect lipite;

lucrarea a fost finalizata;

originalitatea;

s-a lucrat îngrijit (fara sa se murdareasca sau sa rupa lucrarea)

Conversatia

Orala

Frontala

Independenta


7.Încheierea activitatii


Se fac aprecieri asupra modului în care elevii au participat la activitate.





Document Info


Accesari: 32903
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )