Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload



















































Dezvoltarea unor procese psihice: atentie, gandire, imaginatie observatie - PROIECT DE ACTIVITATE

gradinita












ALTE DOCUMENTE

ANIMALELE - Muzica: Al. Voevidica
PROBĂ PENTRU EVIDENŢIEREA - DEFECTELOR DE VORBIRE
CUNOASTEREA MEDIULUI - GRUPA MARE
Literele x, k
Planse cu fructe si legume - fise
Planse de colorat - copii
FISA - NUMARUL SI CIFRA 9
PROIECT TEMATIC PISICA
PLANIFICARE ANUALA Gradinita - grupa mica si mijlocie
Fisa de lucru matematica

PROIECT DE ACTIVITATE



GRUPA: Mijlocie "C"

CATEGORIA DE ACTIVITATE: Jocuri si activitati la libera alegere

ARII DE STIMULARE: I. Biblioteca: "Puzzle"

II. Arta: "Coloram puiul de gaina"

III. Constructii: "In ograda la bunici" (trusa Lego)

SCOPUL ACTIVITATII: -Dezvoltarea unor procese psihice: atentie, gandire, imaginatie observatie;

-Obisnuirea copiilor de a lucra in echipa, acordandu-i reciproc ajutor atunci cand este necesar;

-Educarea simtului de ordine si disciplina, respectarea regulilor de buna purtare, precum si respectarea muncii colegilor.

OBIECTIVE OPERATIONALE: O1- sa recompuna imaginile reprezentand scene din povestile " Capra cu trei iezi" si "Scufita Rosie", folosind puzzle;

O2- sa coloreze fisa cu "Puiul de gaina", folosind corect culorile si respectand conturul desenului;

O3- sa construiasca diferite grajduri, cotete, casute, cu ajutorul pieselor Lego, astfel realizand o "ograda a bunicilor".

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea.

MATERIAL DIDACTIC: puzzle-uri cu povestile "Capra cu trei iezi" si "Scufita Rosie"; fise, creioane colorate, cuburi Lego, animale si pasari (jucarii).

DURATA ACTIVITATII: 20-25 de minute.

ETAPELE

ACTIVITATII

OB.

OP.

CONTINUTUL STIINTIFIC

METODE SI PROCEDEE

EVALUARE

1.MOMENT

ORGANIZATORIC.

Organizarea salii de grupa, pregatirea mobilierului pe sectoarele de activitate.

2.CAPTAREA

ATENTIEI.

Se realizeaza printr-o scurta conversatie si se prezinta materialele sub forma unor surprize.




Conversatia

3.ANUNTAREA

TEMELOR SI

A OBIECTIVELOR

Se anunta temele si se prezinta sarcinile de lucru ce trebuie indeplinite pentru fiecare arie de stimulare. Copiii sunt lasati sa opteze pentru sectorul de activitate dorit.

Conversatia

4.DESFASURAREA

ACTIVITATII.

I. Sectorul -Biblioteca: copiilor li se vor oferi puzzle-uri cu imagini reprezentand povestile "Capra cu trei iezi", "Scufita Rosie" si ei vor incerca sa recompuna imaginile respective.

II. Sectorul -Arta: educatoarea ofera copiilor imagini cu puiul de gaina, iar copiii trebuie sa le coloreze respectand si utilizand culorile reprezentative pentru a reda cat mai fidel infatisarea puiului.

III. Sectorul -Constructii: educatoarea propune copiilor sa construiasca din piesele Lego, diferite casute, cotete, grajduri, apoi sa ataseze animalele de jucarie, astfel incat la sfarsit constructia va arata ca o ograda a bunicilor, plina cu pasari si animale domestice.

Problematizarea

Explicatia

Exercitiul

Explicatia

Exercitiul

Individuala

Individuala

Frontala

Individuala

5.INCHEIEREA

ACTIVITATII.

Educatoarea alaturi de copii va analiza fiecare sector si va face aprecieri cu privire la rezultatele obtinute. Pe rand fiecare grup de copii de la fiecare sector se va deplasa sa vada ceea ce s-a lucrat la alta masa, sectoare.

Conversatia

Individuala

Frontala












Document Info


Accesari: 4894
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.




Coduri - Postale, caen, cor

Politica de confidentialitate

Copyright Contact (SCRIGROUP Int. 2019 )