Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload



















































PROIECT DE ACTIVITATE Cand/cum si de ce intampla?

gradinita










ALTE DOCUMENTE

Fulgii de nea ,
ITEMI EVALUARE FORMATIV-CONTINUA-pe comportamente-
Animale domestice - In ograda - PROIECT TEMATIC
PROIECT DIDACTIC GRADINITA VAZA CU NARCISE
CAPRA CU TREI IEZI
Proiect didactic Jocuri si activitati liber alese: "Suntem curati!"
PROIECT DE ACTIVITATE muzica vocala
CUVANTUL. SILABA
ALADDIN SI LAMPA FERMECATA
FISA DE LUCRU INDEPENDENT

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: 23 OCTOMBRIE 2008

GRUPA: MARE



EDUCATOARE:

TEMA Cānd/cum si de ce īntāmpla?

SUBTEMA: Toamna, toamna harnica si de daruri darnica!

TEMA ZILEI: Camara greierasului( activitate integrata)

 ALA- Constructii: " Ladite mari si mici pentru fructe si legume"

             - stiinta  " Etichete pentru borcane"

            -- Arta: "Fructe si legume"( snuruire)

           --Joc  de miscare īn aer liber "Cosuletul"

ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE:

DLC --  " Ce stii despre mine?"( joc didactic)-Activitate pe 323b110d grupuri mici

DEC-- Cosul cu fructe si legume( Desen, pictura)

DURATA: o zi       

                                                              

ALA- COMPORTAMENTE URMĂRITE:

Constructii

Ų     reda din piesele de constructii imaginea unor ladite, respectānd cerinta: mari si mici

stiinta

Ų      numara constient īn limitele 1-5;

Ų      raporteaza corect numarul la cantitate;

Ų      utilizeaza deprinderile practice īn realizarea etichetelor;

Arta

Ų     - snuruiesc corect ,  introducānd firul de jos īn sus;

  Joc distractiv :

Ų      se joaca, respectānd regulile jocului de miscare;

Ų      īsi consolideaza deprinderile motrice īnvatate: mers si  alergare

 

OBIECTIVE DE REFERINŢE VIZATE

 DLC

Ų      sorteaza imaginile dupa criteriul fructe/legume/ fenomene specifice;

Ų      denumesc corect fructele si legumele prezentate īn imagini

Ų      alcatuiesc propozitii corecte din punct de vedere gramatical, cu cuvintele date;

Ų     rezolva corect fisa de lucru;

 DEC

Ų      Sa identifice, denumindu-le, fructele si legumele redate īn poezie 

Ų      sa respecte regulile tehnicii 6/5/3( sa deseneze īn grup 6 copii, 3 elemente, īn 5 minute)

Ų      sa completeze compozitia plastica cu elemente specifice culorii fiecaruia;

Ų      sa aplice culoarea pe suprafete libere cu ajutorul pensulei

Ų      sa propuna posibilitati de valorificare a lucrarilor( expozitie)

STRATEGII DIDACTICE:

v     Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea, jocul, Metoda Ciorchinelui, Tehnica 6/5/3

v     Resurse materiale: rafturi, cosuri, etajere, jetoane  legume, jetoane fructe, imagini specifice toamnei,  hārtie creponata, instrumente de scris, lipici,  piese de construit, snur, medalioane, servetele umede, stimulente

FORME DE ORGANIZARE:

Activitatea īntregii grupe, īmpletita cu cea pe grupuri mici si individuala

ELEMENTE DE JOC: greieras,  caseta cu cāntecul greierasului,

EVALUARE: expozitie cu lucrari, amenajarea camarii greierasului, autoevaluarea copiilor prin tehnica plusurilor si a minusurilor     

BIBLIOGRAFIE

n      " Ghid pentru Proiecte tematice", Editura Humanitas, 2005

n      " Curriculum pentru īnvatamāntul prescolar-3-6/7 ani"-2008




n      " Metode interactive de grup-ghid metodic", Editura Arves

SCENARIUL ZILEI

      Īntālnirea de dimineata se realizeaza printr-un joc intitulat " Telefonul Toamnei". Noutatea zilei va fi aparitia Greierasului care cānta " Balada unui greier mic" si care cere ajutorul copiilor. Copiii participa la o scurta conversatie despre ceea ce i s-a īntāmplat greierasului si cum īl putem ajuta. Educatoarea descopera īmpreuna cu copiii sarcinile de la sectoare, explica ce au de facut, copiii īsi aleg sectorul preferat.  La sectorul stiinta ne asteapta Camara plina cu borcane, dar care trebuie etichetate pentru a le putea deosebi. Pe fiecare capac observam o cifra si o leguma sau un fruct. Copiii trebuie sa coloreze tot atātea fructe sau legume cāt arata pe borcan, apoi sa le lipeasca pe eticheta si eticheta pe borcan. La sectorul Constructii copiii sunt īndrumati sa construiasca ladite mari si ladite mici pentru fructe si legume. La  sectorul Arta snuruiesc fructe si legume pe care apoi le vor aseza īn camara greierasului ca sa fie cāt mai frumoasa si mai primitoare.

Pentru ca Greierasului nostru nu i-a placut altceva decāt sa cānte, la sectorul Biblioteca, īl vom īnvata totul despre fructele, legumele  si chiar unele aspecte de toamna printr-un joc " Ce stii despre mine".

Varianta 1-- Copiii sunt īndrumati sa lucreze īn perechi cāte 2. Īn mijlocul mesei va fi asezata o imagine de toamna, iar lānga ea, alte 3 imagini reprezentānd fructe, legume si aspecte specifice anotimpului toamna. Copiii vor fi īndrumati sa sorteze si apoi sa aseze jetoanele fiecare la imaginea potrivita.

Varianta 2: educatoarea solicita copiilor sa formuleze cāte o propozitie( sa spuna ceva despre ceea ce reprezinta jetonul respectiv)

Varianta 3: copiii primesc o fisa care are ca sarcina descoperirea elementului necorespunzator, pe care īl vor taia cu o linie si colorarea elementelor specifice toamnei.

Copiii īsi aleg initial sectorul unde vor sa-si desfasoare activitatea, urmānd sa se roteasca la sectoare.

 Dupa ce vom umple camara greierasului vom īncerca sa o aranjam cāt mai frumos. Pentru aceasta vom desena si picta Cosulete cu  fructe si legume. Educatoarea motiveaza alegerea temei printr-o poezie primita de la Greieras, intitulata "Carnavalul toamnei". Copiii sunt īmpartiti pe 2 sectoare: 1 sector va desena cu carioca, iar celalalt sector va picta. I sector va desena prin Tehnica 6/5/3, ceilalti vor picta fiecare pe foaia lui. Prin tehnica 6/5/3, copii vor colora cosuletul fiecare cu alta culoare, fiecare va desena intr-un interval de 5 minute, 3 elemente( fructe sau legume). Foaia se roteste de la stānga la dreapta, pāna ajunge la copilul de unde a plecat.  Pentru o  evidenta mai clara a participarii fiecarui copil, īsi vor alege la īnceputul activitatii o singura culoare cu care vor lucra, diferita de a celorlalti copii din grupa. Pentru a marca scurgerea timpului educatoarea va folosi cantecul greierasului. 

Greierasul este foarte bucuros deoarece camara lui este acum plina si pe deasupra este si foarte frumos aranjata cu desenele copiilor si le propune acestora sa se joace īmpreuna un joc de miscare īn curtea gradinitei intitulat "Cosuletul toamnei". Pentru ajutorul oferit si pentru munca depusa, greierasul īmparte copiilor stimulente.

FINALITATEA ZILEI: afisarea lucrarilor realizate de copii, autoevaluarea copiilor prin tehnica plusurilor si a minusurilor

MOMENTELE PROIECTĂRII DIDACTICE au fost respectate īn totalitate:

Ų     Captarea atentiei a fost realizata prin surpriza-greierasul si cāntecul lui

Ų     Reactualizarea cunostintelor dobāndite anterior a fost asigurata īn conversatia de la īnceput, īn care am stabilit īmpreuna cu copiii cu ce umplem Camara Greierasului.

Ų     Conducerea īnvatarii se realizeaza īn maniera integrata, urmarindu-se realizarea obiectivelor, punāndu-se accentul pe lucrul īn echipa.

Ų     Feed-back-ul se realizeaza prin lucrarile originale realizate de copii, borcanele etichetate corespunzator  si asezate īn camara

Ų     Īncheierea activitatii consta īn acordarea stimulentelor de catre greieras ca multumire pentru ajutorul acordat.

Stiinta

            

Arta( snuruire)

Biblioteca ( fisa)

Tehnica 6/5/3













Document Info


Accesari: 9841
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.




Coduri - Postale, caen, cor

Politica de confidentialitate

Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2019 )