Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload



















































PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA Educatie pentru societate

gradinita










ALTE DOCUMENTE

Toamna - lucru manual
Proiect de activitate - IN LUMEA COPIILOR - Şi noi avem drepturi
Planificare anuală gradinita
Fise de colorat cu anotimpul toamna
CE AM LUCRAT AZI CU COPIII LA ABILITATI PRACTICE
Fişă de evaluare sunetele e,a,i - cu imagini
PROIECT DIDACTIC - OMUL DE ZAPADA
Fisa de munca independenta
Activitate practica Lipire :"Asocierea numari- cantitatea."
Plansa de colorat

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA



CATEGORIA DE ACTIVITATE: Educatie pentru societate

TEMA: Suntem gazde primitoare

TIPUL ACTIVITATII: Joc de rol

MODUL DE REALIZARE: Pe grupuri mici si frontal.

SCOPUL ACTIVITATII: Sa participe la aranjarea si strangerea mesei.

OBIECTIVE CADRU (OC) :

OC1 - Formarea deprinderilor practice-gospodaresti, folosirea cuvintelor si expresiilor specifice acestora.

OBIECTIVE DE REFERINTA (OR) :

OR1 - Sa dobandeasca comportamente si atitudini igienice corecte fata de propria persoana si fata de alte fiinte si obiecte.

OR2 - Sa-si formeze deprinderi practice si gospodaresti.

OR3 - Sa se comporte adecvat in diferite contexte sociale.

OBIECTIVE OPERATIONALE (O) :

O1 - Sa participe la aranjarea si strangerea mesei.

O2 - Sa manuiasca obiectele casnice , respectand norme simple de protectie si securitate.

O3 - Sa respecte normele igienico-sanitare in toate situatiile impuse de activitatile de acest gen.

O4 - Sa completeze fisa respectand itemul subliniat.

STRATEGII DIDACTICE:

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul.

MATERIAL DIDACTIC: fata de masa, servetele, farfurii, furculite, cutite, lingurite, legume, paine, tocator, saci menajeri, iepuras si catel de plus.

MATERIAL BIBLIOGRAFIC

Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii, M.Ed.C

L. Ezechil, M. Paisi-Lazarescu, -Laborator prescolar

M. Lespezeanu, -Traditional si modern in invatamantul prescolar

MOMENTELE

ACTIVITATII

CONTINUT

OBIEC-

TIVE

METODE

SI

PROCEDEE

MATERIAL

DIDACTIC

1.Momentul organizatoric.

Pe masa educatoarei, sub un prosop, vor fi asezate doua jucarii de plus si diverse obiecte necesare aranjarii unei mese pentru musafiri.

Iepuras si catel de plus.

Fata de masa, servetele, farfurii, furculute, cutite, tocator, legume, paine,saci menajeri.

2. Captarea atentiei.

Educatoarea descopera masa iar copiii privesc obiectele cu atentie.

Vor fi anuntati ca iepurasul si catelul si-au propus sa le faca o vizita.

Conversatia

3. Enuntarea temei si a obiectivelor.

Impreuna, va trebui sa le demonstram invitatilor nostri ce gazde primitoare suntem.




Pentru a-i primi avem nevoie de cateva pregatiri. Avem de aranjat masa la care vor sta sa manance oaspetii nostri.

Conversatia

Explicatia

4. Dirijarea invatarii.

2-3 copii numiti de edu- catoare vor denumi obiectele existente pe masa educatoarei.

- Ce observam pe masa?

- Ce crezi ca facem cu cutitul?

- Dar cu tacamurile?

- La ce se folosesc servetelele?

- Ce trebuie sa facem cu legumele inainte de a le consuma?

-Ce facem inainte de a ne aseza la masa?

- Cum manancam ?

- Ce spunem inainte de masa si dupa aceasta?

- Doriti sa participati la aranjarea si la strangerea mesei?

- Acasa faceti acest lucru?

- Ce credeti ca va manca iepurasul?

- Dar catelul?

- Sunteti bucurosi ca vor veni la noi in vizita?

- Credeti ca veti fi niste gazde primitoare?

Acum, vom incepe sa aranjam masa, pentru ca iepurasul si catelul sa ne gaseasca pregatiti.

OC1

OR2

Conversatia

5. Obtinerea performantei

2 copii aseaza fetele de masa iar ceilalti farfuriile, servetelele si tacamurile. Toti copiii vor participa la activitate, unii aseaza painea, altii pun legume pe farfurii, le taie sau aseaza scaunele la masa.

OR1

O1

O2

O3

Exercitiul

6. Asigurarea retentiei si a transferului

Iepurasul si catelul sunt poftiti in casa copiilor si invitati sa ia loc la masa, fiind condusi de un copil.Copiii iau loc alaturi de ei si au grija sa i se ofere iepurasului morcovi si varza iar catelului paine. La randul lor gusta din legumele preferate de pe masa. La terminare li se multumeste oaspetilor pentru vizita.Copiilor li se va cere sa stranga masa, iar resturile menajere vor fi puse in saci de menaj si depozitate intr-un loc special. La sfarsitul activitatii copiii vor rezolva o fisa de evaluare cu itemul: "Incercuieste obiectele cu care ai lucrat."

OC1

OR1

OR2

OR3

O1

O2

O3

Conversatia

Exercitiul

Jocul

Fise de lucru

7. Evaluarea

Se fac aprecieri generale asupra modului cum s-au comportat copiii la activitate.

Conversatia













Document Info


Accesari: 8441
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.




Coduri - Postale, caen, cor

Politica de confidentialitate

Copyright Contact (SCRIGROUP Int. 2019 )