Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA CE SI CUM VREAU SA FIU?

gradinita


ALTE DOCUMENTE

Cântecul "Primul ghiocel"
Fisa de lucru Recapitularea literelor a, m, r, u, n, e, i, c
PINOCCHIO de Carlo Collodi
CUNOAsTEREA MEDIULUI
FISA CULORI
Jocuri pentru dezvoltarea gandirii, atentiei, spiritului de observatie
ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY - Micul Print
EDUCATIE PENTRU SOCIETATE
Ne jucam si calculam
Modalitati de desfasurare a activitatilor optionale in gradinita de copii - DANSURI POPULARE

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ


TEMA ANUALĂ: CE sI CUM VREAU SĂ FIU?

EDUCATOARE: MIHAELA DICU



GRĂDINIŢA: CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2, SLATINA

NIVEL: II (grupa MARE ,,B" )

TEMA ZILEI: ,,ATENŢIE!"

DURATĂ: 1 ZI

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

CENTRE DE INTERES:

SCENARIUL ZILEI


ÎNDRUMĂRI METODICE


ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE

DOMENIUL EXPERENŢIAL: Domeniul om si societate

TEMA: "Intersectia"

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare priceperi si deprinderi

MIJLOC DE REALIZARE: activitate practica

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri

SCOPUL:

Formarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de dezvoltare motrica;

Dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale, proactive.


OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 sa lucreze în echipa, împartasind colegilor experiente de învatare;

O2 Sa decupeze siluete de copii si adulti, masini diferite, semne de circulatie, marcaje pietonale;

O3 Sa asambleze siluetele în scopul obtinerii de marionete;

O4 Sa indice pe ceas durata unei actiuni;

O5 Sa selecteze materialele pentru macheta, tinând cont de criteriile indicate.


STRATEGII DIDACTICE

Metode si procedee : Conversatia, explicatia, demonstratia, problematizarea,observarea, investigatia în grup.


Mijloace de învatamânt: ecusoane, lipici, foarfece, macheta de la constructii, siluate, diplome

LOCUL DE DESFĂsURARE: sala de grupa

MATERIAL BIBLIOGRAFIC

  • Curriculum pentru învatamântul prescolar ( 3-6/7 ani) MECI, 2008;
  • Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învatamântul prescolar , nivel

5- 7 ani;

  • M. Taiban si colab. "Jocuri didactice în gradinita", EDP, Bucuresti, 1976
  • S. Breben si colab. "Metode interactive de grup"Ed.Arves, 2006


DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢII




EVENIMENT

DIDACTIC

OB.

OPER.

CONŢINUT sTIINŢIFIC

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

1.Momentul

organizatoric



Se creeaza conditiile psiho-pedagogice necesare desfasurarii activitatii in bune conditii:

-aerisirea salii de grupa;

- aranjarea masutelor si scunelelor în 3 grupuri;

-introducerea copiilor în sala de grupa;

-instructajul verbal.


2.Captarea atentiei


Li se prezinta copiilor imagini de impact: un ambuteiaj într-o intersectie, rolul politistului în situatia data.

-explicatia



- orala

-frontala

ITEMI:Ce se întâmpla?

3.Anuntarea temei si a obiectivelor


Astazi vom realiza o macheta a unei intersectii, diferita de ce am vazut in imaginile prezentate.


- expunere

Observarea comportamentului.

4.Explicarea sarcinilor si fixarea regulilor

O1

- Pentru a realiza ce ne+am propus, copiii se vor împarti în 3 grupuri, astfel:

Grupul 1 va realiza masinute,

Grupul 2- semne de circulatie, marcaje pietonale,

Grupul 3- siluete de copii, adulti, politisti.Copii, pentru ca ati lucrat foarte frumos la centrele de activitate si pentru ca stiti foarte multe lucruri despre animalele domestice, o sa învatam împreuna poezia ,,În ograda la bunici", iar apoi vom alege animalele , vom forma multimi si le vom numara.

-explicatia

Raspunsurile copiilor

Observarea comportamentelor.

5.Dirijarea învatarii

O2

O3

O4

Copiii se vor aseza la grupurile de lucru, în functie de ecusoanele pe care le poarta. Li se va explica modul de lucru astfel încât fiecare sa obtina masini, semne de circulatie, marionete.

Pe ceasurile de carton, copiii vor aprecia durata actiunii.


- explicatia;

- demonstratia

- exercitiul;

Se va respecta metodica desfasurarii activitatii practice

- Raspunsurile copiilor;

- Comportamentul copiilor în timpul lucrului.



6.Obtinerea performantei, asigurarea retentiei si a transferului

O1

O5

Copiii vor aseza obiectele realizate pe suportul macheta de la centrul de interes Constructii, respectând indicatiile educatoarei.

Grupul 1 aseaza pe strada din dreapta 5 masini, 2 mari si 3 mici, apoi asaza pe bulevard 3 camioane.

Grupul 2 va aseza semne de oprire interzisa la coltul strazii, atentie copii pe bulevard, o trecere de pietoni in dreptul scolii,pe strada din stânga intersectiei.

Grupul 3 va aseza copii în dreptul trecerii de pietoni, un politist în mijlocul intersectiei.

Copiii vor aprecia si durata acestei actiuni cu ajutorul ceasului din carton.

-investigatia în grup;

-observatia

-conversatia

- descrierea;

- problematizarea

Relationarea în cadrul grupului prin actiune si comunicare;

Raspunsurile copiilor în cadrul grupului.

7.Evaluarea activitatii

O1

Reluarea obiectivelor.

Se ofera diplome de participare. Se fac aprecieri asupra respectarii regulilor de circulatie în intersectia realizata de copii.

- expunerea;

- brainstorming;

-conversatia

-aprecieri verbale;

-recompense sub forma unor diplome de excelenta





Document Info


Accesari: 11339
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )