Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA „MORCOVELUL CEL ISTET” - ~CERC PEDAGOGIC~ Grupa mica

gradinita






GRADINITA CU PROGRAM PRELUNGIT NR.23 20 NOIEMBRIE 2008

„TEDI”,GALATI


PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

„MORCOVELUL CEL ISTET”

~CERC PEDAGOGIC~

Grupa mica








ACTIVITATI DE GRUP



DATA:

GRADINITA Nr.23 „TEDI” ,Galati

GRUPA: mica

EDUCATOARE


TEMA: Cand/cum si de ce intampla?

SUBTEMA:”De la fructe si legume,vitamine pentru tine!”

FORMA DE REALIZARE: activitate integrata

TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare-verificare de cunostinteI. ACTIVITATI DE GRUP - PE DOMENII EXPERIENTIALE – A.D.E.

DOMENIUL: LIMBA SI COMUNICARE -D.L.C

TEMA MORCOVELUL CEL ISTET”- poezie


OBIECTIVE DE REFERINTA


Sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demo 727e46h nstreze ca l-a inteles ;

Sa-si imbogateasca vocabularul activ si pasiv pe baza experientei, activitatii personale si / sau a relatiilor cu ceilalti si simultan sa utilizeze un limbaj oral corect din punct de vedere gramatical;

Sa recepteze un text care i se citeste ori i se povesteste, intelegand in mod intuitiv caracteristicile expresive si estetice ale acestuia.


OBIECTIVE OPERATIONALE


COGNITIVE

O1 : sa reproduca partial / total poezia propusa

O2 : sa recite textul poeziei in mod corect si expresiv

O3 : sa enumere caracteristici ale fructelor prezentate in poezie


AFECTIVE

O4 : sa manifeste spirit de obiectivitate, incredere in capacitatile intelectuale proprii

O5 : sa manifeste interes pentru invatarea poeziilor, in vederea imbogatirii vocabularului cu expresii estetice


PSIHO – MOTRICE

O6 : sa manipuleze marionelete / siluetele, descriindu-se ;

O7: sa rostogoleasca mingea.



STRATEGIA DIDACTICA :

METODE SI PROCEDEE : conversatia, observarea, explicatia, demonstratia, aprecierea verbala, munca in echipa,exercitiul,problematizarea,memorare;

MIJLOACE DE INVATAMANT : planse ilustrative pentru continutul poeziei, puzzle, joc magnetic, mingea cu surprize, marionete, cd-player, cd;

FORME DE ORGANIZARE : Activitatea intregii grupe, impletita cu cea pe grupuri mici si individuala.


ACTIVITATI    PE ARII DE STIMULARE

„Morcovelul cel istet” - poezie


OBIECTIVE OPERATIONALE :

O1 : sa reproduca partial / total poezia propusa;

O2 : sa recite textul poeziei in mod corect si expresiv;

O3 : sa asocieze imaginea cu textul poeziei;

O4: sa citeasca imaginile despre fructe si legume;

“Fructe si legume de toamna”


OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: sa realizeze puzzle-ul aferent, descriind imaginea descoperita;

O2: sa realizeze din piese magnetice, fructe si legume de toamna, enumerand caracteristicile acestora

O3: sa uneasca jumatatea corespunzatoare legumei/fructului.

“De-a actorii”


OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: sa-si asume rolul unui fruct sau pe-al unei legume, descriindu-se

O2 : sa respecte regulile de politete in jocul : « La piata »



Bibliografie:

  • Bane Colleen-“Buna dimineata!ma bucur ca esti aici”,Centrul pentru educatie si dezvoltare profesionala,2004;
  • Magdalena Dumitrana -Educarea limbajului in invatamantul prescolar,Volumul 1 si 2,Editura Compania;
  • Aspecte teoretice si practice in abordarea metodei proiectelor la varstele timpurii. ISJ Galati/ C.C.D. Galati/ Editura Scoala Galateana 2007;
  • Curriculum pentru invatamantul prescolar (3-6/7 ani), M.E.C.T.-2008
  • Ghid pentru proiecte tematice. Activitati integrate pentru prescolari.

Orientari metodice privind aplicarea programei activitatilor instructive-educative in gradinita de copii. Editura Scoala Galateana 2006;

***Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii. Editia a II-a revizuita. M.E.C./Bucuresti 2005.


SCENARIUL ZILEI



Activitatea debuteaza cu INTALNIREA DE DIMINEATA.Copiii isi fac aparitia in sala de clasa pe un fond muzical.Ei saluta oaspetii veniti si se aseaza in cerc.

Educatoarea, model de comportament, zambeste, ii priveste, transmite caldura si incurajare prin toate formele de comunicare- verbala, nonverbala.

Sunt intrebati daca au observat elemente de noutate aflate in sala de clasa.

SALUTUL( prima componenta a intalnirii de dimineata Isi face aparitia personajul zilei :Iepurasul Tup,care se prezinta copiilor,iar acestia se prezinta iepurasului spunandu-i numele si starea de spirit pe care o au in acea zi.

IMPARTASIREA CU CEILALTI( a doua componenta a intalnirii de dimineata).Atentia copiilor este indreptata catre calendarul naturii si sunt rugati sa spuna in ce anotimp suntem.Calendarul este trist pentru ca vremea este friguroasa,soarele nu mai zambeste,s-a ascuns printre nori,copacii sunt suparati pentru ca le-au cazut frunzele.Din aceste motive copiii sunt rugati sa mai inveseleasca putin calendarul atasandu-i fructe si legume vesele ale toamnei.

ACTIVITATEA DE GRUP( a treia componenta a intalnirii de dimineata)Pentru ca tot au inveselit calendarul cu fructe si legume,copii sunt rugati sa intre in rolul unui fruct/leguma si sa-si descrie calitatile in momentul in care mingea va ajunge in fata lui.

NOUTATILE ZILEI( a patra componenta a intalnirii de dimineata)Astazi este o zi a surprizelor placute .Vom calatori in lumea minunata a legumelor si a fructelor.

Iepurasul Tup este foarte incantat ca va invata si el multe lucruri despre fructe si legume si mai ales despre leguma care ii place lui cel mai mult:morcovul.Iepurasul Tup : « Eu nu am prieteni si tare sunt suparat.Nu vreti sa ma primiti la voi la grupa sa vad ce invatati?Poate asa imi fac si eu prieteni si nu mai alerg speriat prin padure.Ma primiti ?? »

,, In padure am gasit o cutie fermecata si mi-a fost frica sa o deschid. Vreti sa ma ajutati voi sa descoperim ce e in cutie ? In ea se afla alte trei cutiute cu materialele necesare desfasurarii activitatii la centrele de interes.

Educatoarea prezinta centrele de activitate :la JOC DE ROL  si vor asocia imaginea vor intra in rolul unui fruct/leguma si se vor prezenta si vor merge « LA PIATA » sa faca cumparaturi pentru mama.Vor respecta regulile de potlitete din cadrul acestui joc (formule de salut).

La JOC DE MASA vor avea mai multe posibilitati de joaca :unii vor uni piesele de puzzle si vor descrie imaginea realizata,altii vor construi din piese magnetice fructe si legume,iar altii vor cauta jumatatea si o vor aseza acolo unde ii este locul.

La BIBLIOTECA il vor invata pe Iepuras o poezie : « MORCOVELUL CEL ISTET »

Educatoarea recita model poezia,aratand imaginile corespunzatoare versurilor. Se trece la explicarea continutului – se explica fiecare cuvant nou si continutul poeziei. Se reia


recitarea model si se desprinde mesajul poeziei. Memorizarea se realizeaza pe fragmente logice / strofe - initial in mod frontal, apoi pe grupuri si individual. La final se recita poezia cu intreaga grupa. Copiii care vor merge la acest sector vor citi imaginile,vor descrie ceea ce vad,vor asocia imaginile cu textul poeziei si ii vor spune Iepurasului poezia invatata.

Dupa explicarea sarcinilor pe centre de interes, copiii sunt rugati sa mearga unde doresc sa lucreze.Se face precizarea ca fiecare din ei va trece pe la toate centrele sa poata acumula stimulente.Cine va acumula toate stimulentele de la centre va fi premiat.(morcovi- la biblioteca, mere – la jocul de rol, pere – la jocul de masa )

La semnalul dat de clopotel,copiii se vor ridica de pe scaunele si vor merge la alt centru de activitate.

Educatoarele supravegheaza si antreneaza copiii la fiecare centru de activitate, oferind si explicatiile suplimentare, acolo unde este necesar.

Dupa ce toti copiii au trecut pe la fiecare centru,sunt antrenati intr-un joc de miscare. Copiii se aduna buchetel si il invata pe Iepuras sa adune morcovi din gradina bunicii.Un grup de copii aduna morcovi mari , alt grup aduna morcovi mici punandu-i fiecare in cosuletul corespunzator. Apoi ii propun iepurasului sa ii astepte pana merg la gradina vecinului sa ii aduca un cos cu morcovi mari, dulci si frumosi

Pe un fond muzical copiii merg sa adune morcovi si din gradina vecinului.

Copiii se intorc costumati in fructe si legume si il invata pe Iepuras sa danseze HORA LEGUMELOR.


FINALITATEA ZILEI: expozitie cu lucrarile realizate de copii pe parcursul intregii zile si recitarea poeziei invatate


MOMENTELE PROIECTARII DIDACTICE

Captarea atentiei a fost realizata prin surpriza— cadoul adus de Iepurasul Tup.

Anuntarea obiectivelor si a subiectului lectiei –se anunta sarcinile de lucru pe care le au la fiecare centru de activitate.

Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior a fost asigurata in conversatia de la inceput, in care am stabilit impreuna, care sunt legumele si fructele din cosul toamnei.

Dirijarea invatarii se realizeaza in maniera integrata, urmarindu-se realizarea obiectivelor, punandu-se accentul pe creativitatea copiilor.

Feed-back-ul se realizeaza prin lucrarile realizate de copii, verbalizarea acestora, si recitarea poeziei.

Evaluarea activitatii consta in aprecieri, acordarea stimulentelor si prezentarea dansului surpriza.









ANEXA 1




MORCOVELUL CEL ISTET




Morcovelul cel istet

A sarit din cosulet

Si ne spune tuturor:

Legume mancati cu spor,

Ca au multe vitamine

Pentru el si pentru tine,

Asta stie orisicine.




















Document Info


Accesari: 27520
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )