Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload


loading...

















































PROIECT DE ACTIVITATE - activitate matematica

gradinita












ALTE DOCUMENTE

Cāntecul "Primul ghiocel"
DUMBO ELEFANTELUL ZBURATOR
CUNOAsTEREA MEDIULUI - pasarile de curte
Litera b
planse cu tomana - frunze, ghinda etc
Fisa de lucru matematica
Nume:
PROIECT DIDACTIC - Activitati alese ,jocuri si alte activitati desfasurate cu copiii
TEST DE EVALUARE
PROIECT DIDACTIC - ZIUA RECOLTEI




PROIECT DE ACTIVITATE




Gradinita nr.7 Sāngeorz-Bai

Educatoare: Bontas Gabriela

Grupa: mare

Categoria de activitate: activitate matematica




Tema: ,,A cāta rāndunica a zburat?"

Forma de realizare: joc didactic

Tipul: consolidare


Sarcina didactic 838n1314i 59;:

recunoasterea si precizarea locului fiecarui numar īn sirul numeric, utilizarea corecta a numeralului ordinal.


Obiective operationale:

O1- sa constituie multimi dupa anumite criterii (forma, culoare, marime);

O2- sa formeze sirul numeric īn limitele 1-9 precizānd locul fiecarei multimi īn sir, precum si numeralul ordinal corespunzator;

O3- sa statabileasca vecinii numerelor naturale īn sirul numeric 1-9;

O4- sa identifice lipsa unui obiect (imagine) dintr-un sir format, sa-l denumeasca utilizānd numeralul ordinal corespunzator respectānd acordul verbal īntre numeral si substantivul

care-l īnsoteste;

O5- sa rezolve operatii cu multimi si cardinalul lor, exprimāndu-se corect īn limbaj matematic corespunzator.


Regulile de joc:

la semnalul educatoarei (o bataie din palme) copiii īnchid ochii, timp īn care se ascunde o randunica din sirul constituit; (la doua batai din palme) copiii deschid ochii si sesizeaza a cāta rāndunica ,,a zburat"; īi asociaza cifra corespunzatoare, utilizānd numeralul ordinal;

raspund copiii desemnati de educatoare.







Elementele de joc:

plansa reprezentānd copaci cu elemente caracteristice (gradina),aplauze, īnchiderea si deschiderea ochilor.



Continutul matematic:

sir numeric 1-9, numeral ordinal, operatie matematica (adunare, scadere) cu o unitate.



Strategii didactice:

a)     Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, problematizarea,

b)    Material didactic: -demonstrativ: plansa-copaci, rāndunele din carton, cifrele 1-9

c)     Tipuri de īnvatare: receptiv-reproductiva, operationala

d)    Forme de organizare: frontala, individuala



Sisteme de evaluare:

e)     Metode de evaluare: observare curenta

f)      Forme de evaluare: curenta


Resurse temporale: 30-35 minute


Bibliografie: ,,Programa activitatilor instructiv-educative īn gradinita de copii"

,,Jocuri didactice matematice pentru gradinia" editia aII-a, Editura Integral, Bucuresti 1998







Etapele

activitatii

Activitatea educatoarei

Activitatea copiilor

1.Introducerea īn joc

Pregatirea grupei pentru activitate

2. Prezentarea titlului si a regulilor jocului

Captarea atentiei







3. Demonstrarea jocului

Reactualizarea cunostintelor anterioare cu privire la constituirea multimilor dupa anumite criterii si operatii cu multimi










































4.Executarea jocului

Intensificarea retentiei si asigurarea transferului


















5.Complicarea jocului

Realizarea feed-bach-ului si obtinerea performantei





6.Incheierea activitatii

-aranjarea masutelor si scaunelelor īn forma de clasa.

-pregatirea materialului demonstrativ, distribuirea celui individual.

-prezint plansa acoperita cu un servetel (sub forma de surpriza);

- cer denumirea materialului demonstrativ (elementele de pe plansa) si caracterizarea lor prin atributele de culoare, forma, marime;

- anunta titlul jocului: ,,A cāta rāndunica a zburat?", precizez regulile jocului, sarcinile de īnvatare īn termini accesibili.

- precizeaza criteriul dupa care se constituie multimile (forma);



- solicit compararea celor doua multimi prin punerea elementelor īn corespondenta (formare de perechi);




-cer copiilor raportarea numarului la cantitate, respectiv la cifra corespunzatoare;


-propun un exercitiu de proba frontal (cer asezarea rāndunelelor una lānga alta īn sir,respectiv a copacilor, īn ordinea de numarare stānga-dreapta);







-cer verbalizarea corespunzatoare a numeralului, insistānd pe acordul īn gen si numar cu substantivul;




-la semnal (bataie din palme)cer sa aseze rāndunica la copacul corespunzator, īn sirul format, respectānd ordinea de numarare;


-ascund o rāndunica, le cer sa sesizeze ,,a cāta rāndunica a zburat" si ,,al cātelea copac a ramas fara rāndunica";

-cer stabilirea vecinilor numerelor īn sirul format utilizānd numeralul ordinal;





propun rezolvarea sarcinii: ,,Luati rāndunica asezata īntre a doua si a patra rāndunica; asezati-o pe al saptelea copac".

-antrenez copiii īn denumirea materialului din cosulete;


-cer formarea sirului prin asezarea rāndunelelor si a copacilor unul lānga altul (se lucreaza si la suport);

-propun exercitii de verificare a deprinderii de a folosi corect numeralul ordinal:

-,,Sa zboare rāndunica a sasea si sa se aseze pe al cincilea copac!"

-,,Sa zboare rāndunica care corespunde īn sirul format numarului de aripi pe care-l are orice pasare; asezati-o pe primul copac"(2)'

-,,Sa zboare a treia rāndunica ,sa se aseze pe copacul aflat īntre al treilea si al cincilea"(4)'

-,,Asezati prima si ultima rāndunica īn cosulet!"

-prezint fisele de lucru si solicit rezolvarea lor;

,,Īncercuieste prima, a 3-a, a 5-a, a 7-a si ultima rāndunica";

,,Deseneaza cāte un cuib īn al 2-lea, al 4-lea, al 6-lea si al 8-lea copacel";

,,Deseneaza īn casete atātea rāndunici (īn stol) cāte īti indica cifra";

-apreciez rezultatele si modul de desfasurare al activitatii.





-participa la conversatia cu educatoarea;

-denumesc elementele de pe plansa (rāndunele si copaci) cu precizarea atributelor de marime, culoare;


- recepteaza si repeta titlul jocului si obiectivele propuse prin joc.


- constituie multimi dupa criteriul formei (multimea rāndunelelor, multimea copacilor);

- compara multimile, formeaza perechi īntre elementele acestora;

-verbalizeaza actiunea (tot atātea rāndunele, tot atātia copaci);

-asociaza cifra corespunzatoare numarului de elemente (9), verbalizeaza;

- aranjeaza rāndunelele si copacii dupa cerinta obtinānd sirul rāndunelelor (1-9) si al copacilor (1-9);

-determina locul fiecarei rāndunica īn sirul format utilizānd numeralul ordinal corespunzator (se procedeaza identic cu sirul copacilor);

-precizeaza numeralul ordinal dupa algoritmul cunoscut (stānga-dreapta), realizeaza acordul impus (a doua rāndunica, al doilea copac etc.);

-asaza rāndunica la copacul corespunzator si verbalizeaza actiunea (prima rāndunica la primul copac etc.);

-sesizeaza lipsa, identifica numeralul, verbalizeaza corespunzator;


-stabilesc vecinii fiecarui numar, utilizānd corespunzator formele de numeral ordinal (ex. A cincea rāndunica este asezata īntre a patra si a sasea rāndunica etc.);

-actioneaza conform sarcinii; verbalizeaza actiunea īn termini corespunzatori;


-denumesc materialul (multimea rāndunelelor si multimea copacilor);

-constituie sirul rāndunelelor (1-9) si sirul copacilor (1-9);

-verbalizeaza actiunea;

-rezolva independent sarcinile;

-motiveaza actiunea si verbalizeaza corespunzator;










-recepteaza si rezolva succesiv fiecare sarcina;








loading...











Document Info


Accesari: 8657
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.




Coduri - Postale, caen, cor

Politica de confidentialitate

Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2020 )