Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE ACTIVITATE - educarea limbajului, grupa pregatitoare

gradinita


ALTE DOCUMENTE

Gimnastica ritmică - Activitate psiho-motorica - Ed. fizică - Proiect de activitate
Planse cu fructe si legume - fise
EXEMPLIFICARI DE EXERCITII PENTRU ACTIVITATEA DE EDUCATIE FIZICĂ
NUMĂRUL ŞI CIFRA SASE
TEMA: \"Cine sunt/suntem?\"
Anotimpul toamna in Gradinita
Activitatile matematice de compunere si de rezolvare a problemelor
"Iarna - in ograda bunicilor"
CONTINUITATE INTRE INVATAMANTUL PRESCOLAR SI INVATAMANTUL PRIMAR LA MATEMATICA
PROIECT DIDACTIC GRUPA: MIJLOCIE FRUCTELE - ACTIVITATE INTEGRATA - FRUCTELE VESELE

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:




GRUPA:

pregatitoare "A"

ACTIVITATEA:

educarea limbajului

TEMA:

"La mijloc de codru ." de M. Eminescu

TIPUL DE ACTIVITATE:

predare-invatare

FORMA DE REALI 626b16g ZARE:

memorizare

SCOPUL ACTIVITATII:

  • cultivarea sensibilitatii artistice prin audierea unor creatii in versuri din literatura pentru copii, specifice varstei; sesizarea frumusetii, unor expresii literare (huceag de alunis, voios luminis); dezvoltarea interesului si dragostei fata de unele creatii ale poetului M. Eminescu.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

sa-si formeze deprinderile de a asculta, a retine si a reproduce versurile dintr-o poezie;

sa reproduca cu usurinta poezia invatata;

sa se exprime corect, fluent, coerent in limba romana;

sa-si exprime emotiile si sentimentele fata de natura si fata de frumusetile ei;

sa incadreze poezia in opera lui Eminescu;

sa alcatuiasca propozitii cu anumite cuvinte date;

METODE SI PROCEDEE:

conversatia, expunerea, explicatia, exercitiul

MATERIAL DIDACTIC:

planse specifice poeziei, volume de versuri, recompense

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Monica Lespezanu - "Traditional si modern in invatamantul prescolar - O metodica a activitatilor instructiv - educative", Ed. Omfal Esential, Bucuresti, 2007;

Mihaela Paisi Lazarescu, Liliana Ezechil - "Laborator prescolar - ghid metodologic", Editura V&I Integral, Bucuresti, 2002

DURATA:

35-40 minute









EVENIMENTUL DIDACTIC

CONTINUTUL STIINTIFIC

STRATEGIA DIDACTICA

EVALUAREA

METODE SI PROCEDEE

FORMA DE ORGANIZARE

MIJLOACE DE INVATAMANT

Organizarea activitatii

Se va avea in vedere crearea unui climat adecvat:

- aerisirea salii de grupa;

- aranjarea scaunelelor in semicerc;

- pregatirea materialului didactic.





Captarea atentiei

Se va citi copiilor un fragment din basmul "Fat-Frumos din lacrima":

"Induplecata de rugamintile imparatesei ingenunchiate, pleoapele icoanei reci se umezira si o lacrima curse din ochiul cel negru al mamei lui D-zeu. Imparateasa se ridica in toata imparatia sa statuara, atinse cu buza ei seaca lacrima cea rece si o supse in adancul sufletului ei ." "Trecu o luna, trecu doua trecura noua si imparateasa facu un fecior alb ca spuma laptelui si cu par balai ca razele lunei."

Copiii sunt solicitati sa recunoasca din ce opera literara face parte fragmentul

conversatia

expunerea

colectiv dirijat


copiii asculta fragmentul , recunosc autorul si precizeaza basmul din care face parte fragmentul

Reactualizarea cunostintelor

Vreau sa va spun ca intr-o zi de 15 ianuarie, asa cum ar fi astazi, cu multi ani in urma, in Moldova, in satul Ipotesti s-a nascut Mihai Eminescu, care a scris si basmul recunoscut de voi mai inainte.

- Ce alt basm a mai scris Eminescu? ("Calin nebunul")

- De la cine s-a inspirat el ca sa scrie aceste doua basme? (De la I. Creanga si de la batranii satului)

- In afara de basme, ce a mai scris el? (poezii)

Puteti sa-mi dati cateva exemple de poezii scrise de el? ("Somnoroase pasarele"; "Ce te legeni", "Revedere", "Floare albastra", "O ramai", "Luceafarul", "Ce-ti doresc eu tie dulce Romanie")

- Despre ce vorbeste el in poeziile lui? (despre natura, iubire, tara, faptele vitejesti ale stramosilor)

conversatia

colectiv dirijat

individual

independent


copiii raspund la intrebari












evaluare orala


copiii enumera cateva poezii scrise de M. Eminescu

Anuntarea temei si a obiectivelor

Deoarece am remarcat poeziile lui Eminescu, m-am gandit sa invatam poezia "La mijloc de codru", de M. Eminescu.

Voi trebuie sa fiti foarte atenti la mine, sa intelegeti despre ce este vorba in poezie si sa va straduiti sa memorati cat mai multe versuri fiindca la sfarsitul activitatii vom face un concurs pentru a desemna castigatorul, adica cel care a recitat cel mai frumos poezia

conversatia

explicatia

colectiv dirijat



Prezentarea noului continut si dirijarea invatarii

In aceasta poezie, Eminescu vorbeste despre natura, despre frumusetea ei. Vorbeste despre codru, despre pasarile care se aduna in poiana si lacul inconjurat de trestii in care se vad ca intr-o oglinda pasarile, luna, stelele, soarele si chipul iubitei sale pe care lui i se pare ca o vede in lac.

Se va recita model poezia, cat mai clar si expresiv. Se va recita a doua oara poezia model indicand pe tablou elementele care sugereaza continutul poeziei. Se explica cuvintele necunoscute.

huceag = padure mica, tanara si deasa, tufaris

luminis = suprafata fara arbori in cuprinsul unei paduri, poiana

alunis = padure tanara de aluni.

Continutul narativ al poeziei se poate realiza si cu ajutorul copiilor

conversatia

explicatia

colectiv dirijat












planse sugestive versurilor poeziei


Obtinerea performantelor

Invatarea poeziei se face pe fragmente cu legatura logica intre ele. Se solicita mai multi copii care sa recite individual, apoi pe grupuri mici si cu toata grupa la sfarsit.

Pentru a-i stimula pe viitor in ideea de a-si da interesul sa memoreze cat mai repede si mai corect se organizeaza o intrecere, cine stie cel mai bine poezia. Se solicita doar 2 copii pe care ii vom asculta pe rand

conversatia

explicatia

exercitiul



exercitiul

colectiv dirijat

individual

independent



colectiv dirijat

individual

independent


evaluare orala

copiii recita poezia individual, pe grupuri si cu toata grupa


evaluare orala

copiii formuleaza propozitii cu cateva cuvinte din poezie

Evaluarea cunostintelor

Se va face aprecieri generale si individuale asupra comportamentului avut de copii in timpul activitatii si se vor recompensa copiii cu buline rosii

conversatia

colectiv dirijat

individual

independent

buline rosii

aprecieri verbale asupra activitatii si a comportamentului copiilor



Document Info


Accesari: 13748
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )