Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza















PROIECT DIDACTIC GRADINITA


loading...








ALTE DOCUMENTE

Primavara
HORA PRIMAVERII
Dezvoltarea proceselor si a capacitătilor psihice la vîrsta scolară mică
CAP DE PĂPUsĂ - gradinita
CUNOAsTEREA MEDIULUI - pasarile de curte
Evaluarea continua si reusita scolara prin activitatile matematice la grupa pregatitoare
EVALUARE INITIALA - GRUPA: MIJLOCIE
PROIECT DIDACTIC GRADINITA VAZA CU NARCISE
PROIECT DIDACTIC Numeratia în concentrul 1-10
PROIECT DE ACTIVITATE - Educarea limbajului, Joc didactic


PROIECT DIDACTIC

EDUCATOARE:

Handruc Marinela

Gradinita cu Program Normal

Moldovita -Suceava

DATE DE IDENTIFICARE

DATA:

EDUCATOARE: Handruc Marinela

GRUPA: mare pregatitoare

EFECTIVUL: 25 copii

LOCUL DE DESFĂsURARE: sala de sport (L = 6m, l = 4m)

DURATA: 30`

TEMA: Consolidarea deprinderilor motrice: alergare, catarare,escaladare,

             alunecare, rostogolire, aruncarea mingii la cos cu ambele mâini.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

             O1 - sa execute corect deprinderile motrice învatate;

             O2 - sa respecte directia de executie a traseului aplicativ;  

             O3 - sa exerseze deprinderile motrice învatate prin traseu aplicativ;

MIJLOC DE REALIZARE: parcurs aplicativ "La concurs"

SRATEGII DIDACTICE:

a)     Metode si procedee: exersarea, explicatia, demonstratia,      

     conversatia, algoritmizarea, modelarea, jocul.

b)    Mijloace:

                    Specifice: aparatura de specialitate (tobogan, saltele, fluier, bulgari din zapada artificiala, om de zapada artificiala, mascote, medalii).

                    Nespecifice: echipament, muzica.

             


VERIGILE

ACTIVITĂŢII /

DURATA

CONŢINUTUL ACTIVITĂŢII

Dozare

SCHEME, FORMAŢII sI INDICAŢII METODICE

OBSERVAŢII

I.

Organizarea colectivului de copii

       1-3 min.

·        adunare în linie pe un rând

verificarea starii de sanatate si a echipamentului

·        salutul

·        anuntarea temei activitatii

·        joc pentru captarea atentiei: se numara copiii din 2 în 2. La sunetul fluierului, nr.1 sta ghemuit, iar nr.2 ridica bratele sus si invers.

     

           

            

 1   2    1    2  1    2   1     2

     

      

          

II.

Pregatirea organismului pentru efort

5-6 min.

a) Variante de mers:

·        mers normal în formatie câte unul;

·        mers în cadenta (ca soldatii);

·        mers pe vârfuri cu bratele sus ("Suntem balerini");

·        mers cu genunchii sus, bratele pe solduri (mersul berzei);

·        mers ghemuit (mersul piticului)

·        mers normal

b) Variante de alergare:

·        alergare usoara pe diagonala clasei cu schimbarea directiei;

·        alergare cu  genunchii sus alternata cu 

alergare cu pendularea gambei înapoi (cu calcâiele la sezut);

·        alergare laterala cu pas adaugat;

·        exercitii de respiratie;

·        mers de voie si formarea coloanei de gimnastica.

1 L

1 L

1 L

1 l

1 l

1 D

1 L

1 L

1 D

 Se pastreaza distanta între copii.

 Se va corecta pozitia corpului în timpul mersului.

         

                  

                    

        

Toate variantele de mers se vor executa pe muzica.

 Patru pasi alergati cu genunchii sus, la piept, alternati cu patru pasi cu lovirea sezutului cu calcâiele.

       

       

       

       

            

III.

Influenta selectiva a aparatului locomotor

6-8 min.

Exercitiu 1.

"Privim în sus, privim în jos,dreapta,stânga"

P i - stând departat bratele pe sold

T  1- 2 - aplecarea  capului cu arcuire

T 3-4- extensia capului cu arcuire

T 5-6 - rasucirea capului stânga cu arcuire

T 7-8 - rasucirea capului spre dreapta cu arcuire

Exercitiu 2

"Foarfeca"

P i - stând departat cu bratele întinse înainte

T  1- 2 - ducerea bratelor unul peste altul în plan orizontal.

Exercitiu 3

"Boxam"

P i - stând departat cu bratele la piept

T  1 - întinderea energica a bratului stâng înainte

T  2 - întinderea bratului drept cu îndoirea bratului stâng la piept

Exercitiu 4

"Scoatem dopul"

P i - stând departat cu bratele pe sold

T  1-7 - rasucirea trunchiului de la stânga la dreapta

T  8 - saritura în jos, întinderea energica a bratelor - poc

Exercitiu 5

"Pisica se întinde"

P i - sprijin ghemuit

T  1 - ridicarea bazinului, picioarele întinse, palmele pe sol

T  2 - revenire la P i

Exercitiu 6

"Sari minge, minge jos - sus"

P i - stând cu bratele pe sold

T  1-3 -  saritura pe ambele picioare

T  4 - ghemuit, saritura cu mâinile în sus

2X8

2X4

2X4

2X8

4X2

4X4

                 

                 

                 

                 

                     

                       

            Spatele drept

Forfecarea se executa energic, cu coatele întinse, timpul 4 extensie pe laterala.

Miscarea de întindere a bratelor se face energic cu pumnii usor strânsi

Spatele drept, miscarea de rasucire a trunchiului se va face energic

Se va urmari întinderea genunchilor

Saritura se va face cu spatele drept

IV.

Dezvoltarea calitatii motrice

(viteza)

3-4 min.

Desfacerea coloanei de gimnastica pe doua siruri.

Se prezinta jocul de miscare: "Alergam la jucarie".

Primii copii din cele doua siruri alearga la jucarie, o iau si o predau urmatorului copil care alearga la coada sirului.

Urmatorii copii alearga cu jucaria în mâna, o aseaza la locul ei, atinge cu mâna umarul copilului urmator si alearga la coada sirului.

Echipa care termina prima este câstigatoare.  

Jocul se desfasoara sub forma de concurs.

     

       

      

  

               

V.

Consolidarea deprinderilor motrice prin traseu aplicativ

10-15 min.

Traseul aplicativ "La concurs"

·        Explicatia: - alergare la tobogan,catarare

si escaladare, alunecare în sprijin ghemuit, rostogolire pe saltea, ocolire, aruncarea mingii la cos cu ambele mâini.

·        Demonstratia

Se vor reactualiza deprinderile motrice învatate prin executarea traseului de catre un copil.

Cele doua echipe vor parcurge fara a concura, timp în care vor primi indicatii.

·        Concursul - care va consta în

corectitudinea executiei si respectarea regulilor de joc.

-         se aleg capitanii celor doua echipe

-         se personalizeaza echipele (mascote)

-         se desfasoara concursul

-         se premiaza echipele.

Câstiga echipa care executa corect, termina prima si respecta regulile concursului.

1x2

Se va lua în consideratie corectitudinea executiei si respectarea regulilor de joc.

Se va urmari respectare etapelor componente ale traseului aplicativ.

Se va accentua caracterul de competitie.

      

        

       

   

    

Copiii din cele doua echipe pot sustine prin aplauze si îndemnuri coechipierul, atunci când jocul se desfasoara sub forma de concurs.

VI.

Revenirea organismului dupa efort

2-3 min.

Joc linistitor - "Dansul florilor"

În formatie de cerc, copiii cu flori în mâna, pe fond muzical, vor executa miscari linistitoare sugerate de educatoare.

de voie

                        

                  

                          

       

VII.

Aprecieri, recomandari

Se vor face aprecieri privind modul de lucru al colectivului .

-         recomandari

-         salutul

de voie

                 

 


Document Info


Accesari: 18178
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )