Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza













PROIECT DIDACTIC - evaluare sumativa: cunoasterea mediului, educarea limbajului, matematica, educație muzicala.


loading...











ALTE DOCUMENTE

Primavara
FISA - NUMARUL SI CIFRA 9
jocuri de miscare
CREATIVITATEA
Imagini fluturasi pentru fise scolare
CUNOAsTEREA MEDIULUI - pasarile de curte
Ne jucam cu numerele 1, 2, 3
PARTENERIATUL EDUCATIONAL - GRADINITA-FAMILIE
PROIECT DE ACTIVITATE matematica - activitate pe baza de exercitii
PROIECT DIDACTIC GRADINITA VAZA CU NARCISE


DATA ׃ 15 OCTOMBRIE

GRADINITA  TRESTIA_COZIENI

GRUPA MARE  PREGATITOARE

PROPUNATOARE: SERBANOIU ANICA

                                  

 

 

PROIECT DIDACTIC

 

        DENUMIREA ACTIVITATII Activitate Interdisciplinara׃ cunoasterea mediului, educarea limbajului 24124e424y , matematica, educație  muzicala.

TEMA׃ "TOAMNA CEA BOGATĂ"

           MIJLOC DE REALIZARE: Joc didactic

        TIPUL ACTIVITATII: evaluare sumativa: cunoasterea mediului, educarea limbajului 24124e424y , matematica, educație  muzicala.

OBIECTIVE GENERALE:

               ●  Dezvoltarea exprimarii orale, întelegerea si utilizarea corecta a semnificatiilor structurilor verbale orale; 

               ●  Dezvoltarea expresivitatii si creativitatii limbajului oral;

               ●  Educarea spiritului de observatie, a rapiditatii si a independentei în gândire si actiune.

 

OBIECTIVE OPERATIONALE:   La sfârsitul activitatii toti copiii vor fi capabili:

                       O1 - sa descrie aspecte generale ale anotimpului toamna: fenomene ale naturii specifice lunilor de toamna, schimbarile survenite în natura, îmbracamintea corespunzatoare;

                    O2 ­- sa clasifice "roadele toamnei": fructe, legume, flori;

                   O3 - sa denumeasca muncile de toamna în gradini, livezi si vii, pe ogoare;

                    O4- sa execute miscari sugerate de textele cântecelor si poeziilor;

                    O5- sa sorteze fructele și legumele dupa anumite criterii;

                    O6-sa desparta în silabe cuvinte care denumesc fructe/legume; 

 

          SARCINA  DIDACTICĂAlcatuirea de mulțimi dupa un criteriu dat׃ forma, marime, culoare. Recunoasterea pe cale faptica sau dupa gust, miros si pipait a fructelor, legumelor, zarzavaturilor si florilor de toamna, descrierea aspectului exterior.

 

           REGULI DE JOC: Copilul chemat alege din cos ceea ce doreste, denumeste, descrie si aseza la locul indicat.

 

           ELEMNTE DE JOC: Surpriza, mânuirea materialului, selectarea materialului, aplauzele, întrecerea.

STRATEGII DIDACTICE:

- metode si procedee: exercitiul, conversatia, explicația, elemente de problematizare.

- material didactic:

1        "Mini-livada" asezata la coltul stiinta, materiale din natura: fructe , legume , flori , frunze, cosuri, jetoane, mulaje, coșulețetc. (pentru cunoasterea mediului si matematica).

2        La coltul Biblioteca - jetoane, planse reprezentând aspecte de toamna,  (pentru educarea limbajului 24124e424y ).

 

        FORME DE EVALUARE: frontala, pe grupe, individual.

LOCUL DESFASURARII ACTIVITATII:  sala de grupa.

DURATA: 35 -40 minute

BIBLIOGRAFIE:      

     ♦"Programa activitatilor instructiv educative în gradinita de copii", MEN, Bucuresti, 2000

               ♦"Metodica dezvoltarii si corectarii vorbirii copiilor prescolari", EDP, Bucuresti, 1994

               ♦"Revista învatamântului prescolar" Nr. 1-2/2004, Bucuresti, 2004

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MOMENTELE ACTIVITATII

 

 

OB.

OP.

 

 

CONTINUT  STIINTIFIC

 

STRATEGII DIDACTICE

 

EVALUARE

 

Moment

organizatoric

 

 

 

 

Se asigura conditiile optime desfasurarii activitatii:

●aerisirea salii de grupa;

●pregatirea materialului didactic;

●plasarea organizata a prescolarilor în spatiul educational, amenajat sugestiv

 

 

 

 

Captarea atentiei

 

 

 

Surpriza: O scrisoare din partea Toamnei care transmite un mesaj preșcolarilor prin care îi provoaca la un concurs despre anotimpul toamna.

 

 

 

Conversatia

Explicația

 

 

Anuntarea temei si a obiectivelor

 

 

 

Se anunta tema si obiectivele activitații׃ verificarea cunoștințelor despre anotimpul toamna, precum si reguli de disciplina ce trebuie respectate pe parcursul activitatii.

 

 

Conversatia

Explicația

 

 

Prezentarea onținutului și dirijarea evaluarii

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cunoasterea mediului

 

 

 

 

 

 

 

Sinteza partiala

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sinteza partiala

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sinteza partiala

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Activitate matematica

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

COLŢUL BIBLIOTECĂ

 

Educarea limbajului

 

 

 

 

 

Sinteza partiala

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O3

 

 

 

 

 

 

O4

 

 

 

 

 

 

 

O5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O6

 

 

Se precizeaza copiilor ca vor fi împartiti în doua echipe ( în functie de ecusoane) : Legume si Fructe. Cele doua echipe se vor întrece între ele si echipa care va avea la sfârsitul concursului cele mai multe flori va câstiga întrecerea.

 

Se explica clar si concis regulile jocului.

Se executa 1-2 jocuri de proba.

Raspunsurile corecte ale membrilor echipei vor fi punctate cu câte o floare

 

Proba I

I.Fenomene specifice anotimpului toamna

 

Echipa Fructelor:

- Care sunt lunile anotimpului toamna?  

- Ce este caracteristic fiecarei luni?

                                       

Echipa Legumelor:

- Care sunt fenomenele caracteristice toamnei? (ceata, bruma, vântul rece, ploile dese, frunzele îngalbenesc si cad, copacii ramân goi, florile se ofilesc si se scutura).

- Cum sunt zilele si noptile?

 

Poezia "Toamna" de D. Lovin-Echipa Fructelor

Poezia "Toamna" de D. Botez- Echipa Legumelor:

 

Proba II

II. Viata vietuitoarelor si a plantelor:

 

Echipa Fructelor:

- Ce se întâmpla cu pasarile calatoare?

- Dar cu animalele din padure?

 

Echipa Legumelor:

- Ce se întâmpla cu plantele în acest anotimp?

- Care sunt florile de toamna? (crizantema, tufanica, dalia)

 

Poezia "SEPTEMBRIE"

 

Proba III

III.  Activitatea oamenilor, pregatiri pentru iarna:

 

Echipa Fructelor:

- Care sunt muncile specifice toamnei în gradini, în livezi, în vii ?

- Care sunt  "roadele toamnei". De unde se recolteaza acestea?

 

Echipa Legumelor:

- Sa asezam toate fructele într-un cos si toate legumele în alt cos.- Cum se pastreaza "roadele toamnei" pentru iarna?

 

 

Se va cânta cântecul "Bate vantul frunzele!".

 

 

Activitatea va continua tot la coltul "stiinta".

 

Varianta

 

Echipa Fructelor:

- sa alcatuiasca mulțimi clasificându-le astfel: o mulțime  de legume și o mulțime de fructe;

 

Echipa Legumelor:

- sa sorteze fructele si legumele dupa culoare (rosii, galbene, verzi);

 

Echipa Fructelor și Echipa Legumelor:

 

Copiii închid ochii, ei sunt pacaliti, introducând în grupa legumelor sau a florilor, câte un fruct si invers. La semnal deschid ochii si cauta greseala.

 

Ne vom deplasa la coltul "BIBLIOTECA".

 

Echipa Fructelor:

-alcatuiește o propoziție cu urmatorul cuvant׃,,strugure"

 

Echipa Legumelor:

-desparte în silabe cuvantul ,,strugure"

 

 

Se va interpreta cantecul:"Acum e toamna, da!"

 

 

 

 

Conversatia

Explicația

Exercițiul

 

 

 

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

Exercițiul

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

 

Exercițiul

 

 

Exercițiul

Elemente de problematizare

 

 

 

 

 

Exercițiul

 

 

Exercițiul

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Frontala

Individula

 

 

 

 

 

 

 

Pe grupuri

 

 

 

 

 

 

Frontala

Individula

 

 

 

 

 

Frontala

Individula

 

 

 

 

 

Pe grupuri

 

 

 

 

 

 

 

Frontala

Individula

 

 

 

 

Pe grupuri

 

 

 

 

 

 

Frontala

Individula

 

 

 

 

 

Frontala

Individula

 

 

 

 

 

Frontala

Individula

 

 

Pe grupuri

 

 

 

Obtinerea

Performantei

 

 

 

 

 

Încheierea activitatii

 

 

 

Joc senzorial

Echipa Legumelor :"Recunoaste ce ai gustat!" Alcatuieste o propozitie cu acest cuvânt.

 

Echipa Fructelor: "Recunoaste ce ai gustat". Alcatuieste o propozitie  cu acest cuvânt.

 

 

Se stabilese echipa câsigatoare prin numararea florilor.

Se apreciaza individual si global modul de desfasurare al activitatii.

 

 

Exercițiul

Elemente de problematizare

Conversatia

 

 

 

Pe grupuri

 

 

 

 

 

 

 

Frontala

Individula

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Document Info


Accesari: 42547
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )