Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza

PROIECT DIDACTIC grupa mare - Natura- Ferma de animale

gradinita











ALTE DOCUMENTE

PLANIFICARE ORIENTATIVA-GRUPA MICA - OMUL
STRUCTURA UNEI ACTIVITATI MATEMATICE PE BAZA DE EXERCITIU CU MATERIAL INDIVIDUAL LA GRUPA MICA SI MIJLOCIE
PROIECT TEMATIC - PASARI CALATOARE VIN DIN DEPARTARE
PROIECT DE ACTIVITATE GRUPA PREGATITOARE CUNOASTEREA MEDIULUI
Discutie in timpul mesei
PROIECT DIDACTIC EDUCAREA LIMBAJULUI
Fisa de evaluare
Activitate practica Lipire :"Asocierea numari- cantitatea."
COMUNICAREA LA COPILUL PRESCOLAR - COMUNICAREA DIDACTICA -pasi spre succesul scolar
COMUNICAREA DIDACTICA EFICIENTA- PREMISA A REUSITEI SCOLARE - COMUNICAREA DIDACTICA - MIJLOACE, METODE, MODALITATI -IN INVATAMANTUL PRESCOLAR- PASI SP


PROIECT DIDACTIC

DATA: 29 Ianuarie 2008

GRUPA: mare

GRADINITA: Numarul 1 Seini

EDUCATOARE:

ACTIVITATEA:Jocuri si activitati alese pe arii de simulare

TEMA:Natura- Ferma de animale

FORMA DE REALIZARE: Exercitii cu material individual

SCOPUL: Stimularea imaginatiei creatoare a copiilor in initierea si desfasurarea activitatilor.

Dezvoltarea creativitatii si a expresivitatii

Implicarea in activitatile de grup

Dezvoltarea spiritului de cooperare

BIBLIOGRAFIE:"Programa activitatilor instructive_educative in gradinita de

copii",Bucuresti, 2005

BIBLIOTECA

TEMA: Ce animale recunosti? Citire 717h76h si descriere de imagini cu animale

domestice

OBIECTIVE:- sa participe la activitatea de grup atat in calitate de vorbitor

cat si in calitate de auditor

-        sa se exprime intr-o inlantuire logica, corecta, avand ca

suport imaginile date

- sa utilizeze un limbaj corect din punct de vedere gramatical

STRATEGII:

Metode si procedee:explicatia, conversatia,observarea, povestirea

Material didactic:imagini, carti,pliante

Forma de organizare: pe grupe si individual

ARTA

TEMA:Animale din curtea bunicului.

OBIECTIVE:- sa se exprime in limbaj plastic

-        sa utilizeze corect instrumentele puse la dispozitie

-        sa coloreze imaginile fara sa depaseasca conturul

-sa se raporteze la realitate in realizarea lucrarilor

STRATEGII:

Metode si procedee: conversatia, observarea, explicatia,exercitiul

Material didactic:fise de lucru, creioane, carioci

Forma de organizare:individual

JOC DE MASA

TEMA: Puzzle cu animale

OBIECTIVE: -sa urmareasca cu atentie explicatiile educatoarei

-sa observe materialul pus la dispozitie

-sa inteleaga si sa execute sarcinile de lucru

STRATEGII:

Metode si procedee: conversatia,explicatia, observarea,

exercitiul

Material didactic: puzzle din lemn si carton cu animale

Forma de organizare: pe grupe si individual

CONSTRUCTII

TEMA: Ferma animalelor

OBIECTIVE: -sa construiasca ferma utilizand materialele puse la dispozitie

- sa accepte sis a ofere sprijin

STRATEGII:

Metode si procedee: explicatia, conversatia, exercitiul

Material didactic: cuburi din lemn si plastic, betisoare, plastelina

Forme de organizare: individual, in perechi

EVENIMENT DIDACTIC

CONTINUT

STIINTIFIC

STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE

Moment organizatoric

Aerisirea salii de grupa

Pregatirea materialului.

Captarea atentiei

O scurta conversatie.

" Pentru ca sunteti foarte cuminti si ati fost harnici si ascultatori in saptamana aceasta, azi m-am gandit sa va pregatesc niste surprize.Haideti sa vedem despre ce este vorba."

Conversatia

Anuntarea temelor

Se face pentru fiecare sector in parte. Se realizeaza apoi intuirea materialelor.

Conversatia

Explicatia

Explicarea modului de lucru

La BIBLIOTECA vom rasfoi cartile si von recunoaste animalele, spunand ce stim despre fiecare.

La ARTA vom colora la alegere o fisa cu animale sau una cu ferma animalelor.

La JOC DE MASA avem puzzle cu imagini de animale.

La CONSTRUCTII vom construi adaposturi pentru animalele din ferma.

Conversatia

Explicatia

Exercitiul

Demonstratia

Realizarea temelor

Copii lucreaza urmand instructiunile educatoarei.Se trece pe la fiecare sector si se indruma sau ajuta copiii. Se urmaresc relatiile dintre copii in timpul activitatilor.

Exercitiul

Realizarea temelor

Incheierea activitatii

Se face analiza lucrarilor de la fiecare sector.

Se expun lucrarile cele mai frumoase.

Conversatia

Evaluare individuala

Autoevaluarea

PROIECT DIDACTIC

 

DATA: 29 Ianuarie 2008

GRUPA: mare

GRADINITA: Numarul 1 Seini

EDUCATOARE:Huszti Delia Stela

ACTIVITATEA: Educarea limbajului

TEMA: "Motanul incaltat"-Charles Perrault

FORMA DE REALIZARE: lectura educatoarei

SCOPUL: Consolidarea deprinderii de a asculta o poveste.

Activizarea vocabularului.

OBIECTIVE OPERATIONALE:

-        sa asculte cu atentie povestea si sa retina titlul

-        sa redea continutul cu propriile cuvinte

-        sa identifice personajele

-        sa cunoasca cuvinte noi: agonisesc,a razbi,plocon,iscusit

ponosit

-sa alcatuiasca propozitii cu cuvinte date

STRATEGII DIDACTICE:

Metode si procedee:povestirea,conversatia,explicatia,

problematizarea, repovestirea, exercitiul

Mijloace:carte de povesti, imagini ilustrate, pisica de plus

Forme de realizare:frontala, individuala

RESURSE:- umane: copiii grupei, educatoarea

- temporale: 30 minute

BIBLIOGRAFIE:" Povestile copilariei noastre" -editura Ion Creanga 2001

"Metodica educarii limbajului in gradinita de copii"-ed.

Cartea Romaneasca, 2000

"Didactica educarii limbajului in invatamantul prescolar"

editura Grigore Tabacaru ,2000

EVENIMENT DIDACTIC

CONTINUT STIINTIFIC

STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE

Moment organizatoric

Se aeriseste sala de grupa.

Se aranjeaza scaunelele in semicerc.

Captarea atentiei

Se creeaza un moment de liniste , cand copiilor li se anunta o surpriza

"Azi noapte am avut un vis. Si in vis am fost vizitata de Zana povestilor. Avea in mana un pisoi pe care-l mangaia pe cap si tot vorbea la urechea lui.Am intrebat-o de ce vorbeste cu pisoiul ca animalele nu stiu sa vorbeasca.Si ea mi-a spus ca in vis totul e posibil.Si in plus pisoiul acesta nu e un pisoi ca oricare altul. Zana s-a apropiat de mine si a inceput sa-mi povesteasca povestea acestui pisoi.

conversatia

Anuntarea temei si a obiectivelor

Zana m-a rugat sa va spun si voua azi povestea Motanului incaltat .Si ma m-ai rugat sa va cer sa fiti cuminti,sa ascultati povestea in liniste si la sfarsit daca veti sti despre ce a fost vorba in poveste si care sunt personajele care participa la actiune, ne promite san e pregateasca si alte povesti minunate.

Conversatia

Explicatia

Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

Se citeste povestea cat mai expresiv si mai plastic. Se modeleaza vocea, tonul, ritmul pentru a obtine participarea activa a copiilor si pentru a sublinia intelesul povestirii.Pe parcursul povestirii se explica cuvintele noi.

Conversatia

Povestirea

Observarea sistematica

Fixarea cunostintelor

Se face pe baza de intrebari si repovestire dupa imagini.

-Ce poveste ati ascultat?

-Care sunt personajele povestii?

- Ce le-a lasat morarul mostenire fiilor sai?

-Ce fel de motan era motanul din poveste?

-Ce a pregatit motanul pentru stapanul sau?

-Ce a facut motanul ca sa-si ajute stapanul?

-Cum se sfarseste povestea?

Se urmaresc imaginile si se face repovestirea dupa imagini.

Conversatia

Problematizarea

Repovestirea

Se evalueaza capacitatea copiilor de a raspunde corect la intrebarile formulate si de a demonstra intelegerea textului prin repovestire

Obtinerea performantei

-Va placut povestea?

-De ce?

-Credeti ca motanul isi iubea stapanul?

- De ce credeti asta?

-Ce putem spune despre comportamentul motanului?

Conversatia

Problematizarea

Evaluare orala

Evaluare

Copiilor li se cere sa alcatuiasca propozitii cu cuvinte din text: morar, motan, cizme,rege,printesa ,castel, leu urias, soricel,prieten.

Exercitiul

Evaluare orala

Incheierea activitatii

Se fac aprecieri asupra felului in care copii au raspuns la solicitari. Se recita poezia " Miaunica"

Conversatia

PROIECT DIDACTIC

 

DATA: 29 Ianuarie 2008

GRUPA: mare

GRADINITA:Numarul 1 Seini

EDUCATOARE: Huszti Delia Stela

ACTIVITATE: Abilitati practice

TEMA: "Animale domestice"- colaj

FORMA DE REALIZARE: colorare,taiere,lipire

SCOPUL: Dezvoltarea dragostei pentru munca

Realizarea unor lucrari practice inspirate din viata reala

Cultivarea spiritului de echipa

OBIECTIVE:- sa utilizeze corect materialele puse la dispozitie

-sa lucreze ordonat

-sa utilizeze tehnicile de lucru invatate

-sa lucreze individual si in grup pentru realizarea colajelor

STRATEGII:

Metode si procedee:explicatia, conversatia,exercitiul,observatia

demonstratia

Material didactic:fise cu animale,creioane colorate,foarfece,

lipici, coala de hartie

Forme de realizare:frontal, individual, in grup

RESURSE: umane: copiii si educatoarea

temporale: 30 minute

BIBLIOGRAFIE:Programa activitatilor instructive educative in gradinita

de copii- 2005

Abilitati practice_ proiecte didactice -sursa Internet

EVENIMENT DIDACTIC

CONTINUTUL

STIINTIFIC

STRATEGIA

DIDACTICA

EVALUARE

Moment organizatoric

Creez spatial adecvat si conditiile optime pentru desfasurarea activitatii.

Impart copiilor materialele de lucru.

Captarea atentiei

Saptamana aceasta am discutat despre animale domestice.V-am pictat un tablou si o sa va rog pe voi sa-l observati si sa-mi spuneti ce animale recunoasteti.

Conversatia

Orala

Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi veti realiza si voi astfel de tablouri. Veti lucra atat individual cat si in grup.

Va rog sa lucrati curat, corect si ordonat.

Explicatia

Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

Pentru inceput vom face cateva exercitii de incalzire a degetelor, mainilor si bratelor( pianul,framantam aluatul,stoarcem rufe,ploua, tuna, sufla vantul, rasare soarele).

Fiecare ati primit o fisa cu 4 animale. Individual va trebui sa colorati aceasta fisa si apoi sa decupati animalele.

La sfarsit veti primi un tablou, pe care veti lipi animalele decupate si veti realiza prin colaj o ferma de animale.

Demonstratia

Observatia

Explicatia

Conversatia

Practic- executa miscarile de incalzire

Copiii urmaresc explicatiile

Executarea temei

Se urmareste activitatea copiilor.

Acestia executa lucrarea, urmarind succesiunea logica a etapelor:colorare, decupare, lipire.

Se ajuta cu explicatii sau demonstratii acolo unde este nevoie

Exercitiul.

Munca individuala

Munca in grup

Practica

Executa lucrarea

Asigurarea conexiunii inverse

Se cere unui copil sa explice care a fost tema lucrarii, modalitatea de lucru si procedeele folosite la realizarea temei

Explicatia

Evaluare

Se realizeaza o expozitie cu lucrarile realizate.

Copiii aleg lucrarea cea mai reusita.

Explicatia

Conversatia

Observatia

Orala

Incheiere

Se fac aprecieri asupra implicarii copiilor in activitate si a colaborarii in vederea realizarii temei.

Conversatia


Document Info


Accesari: 11015
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )