Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload



















































Proiect de activitate gradinita

gradinita










ALTE DOCUMENTE

FISA - NUMARUL SI CIFRA 9
Proiect didactic Repetarea aruncării şi prinderii mingii cu ambele mâini
PROBĂ DE EVALUARE gradinita
JOCUL - ACTIVITATE DOMINANTĂ LA VÂRSTA PREŞCOLARĂ
EVALUARE INITIALA
COPILUL SI VIOLENTA
Atentia
Matematica - fisa de lucru
AM ACASA-N GRADINITA
Puisor din inimioare

Proiect de activitate



UNITATEA DE    INVATAMANT:

GRUPA:

PROPUNATOR:

CATEGORIA DE ACT.

DENUMIREA ACT.

TEMA LECTIEI:

TIPUL DE ACTIVITATE

OBIECTIVE CADRU:

OBIECTIVE DE REFERINTA:

OBIECTIVE OPERATIONALE:

METODE SI PROCEDEE:

MIJLOACE DE REALIZARE:

BIBLIOGRAFIE:

GRADINITA

pregatitoare

Educatie artistico-plastica

Pictura

Fuzionarea culorilor- FANTEZIE SI CULOARE``

Formare de priceperi si deprinderi

  • Recunoasterea tipurilor de culori si a nonculorilor in natura

pe imagini si pe paleta si obtinerea amestecurilor;

  • Cunoasterea si utilizarea elementelor de limbaj plastic.

Ø      Sa recunoasca grupele de culori, componenta fiecareia, precum si a semnificatiilor acestora;

Ø      Sa compuna un spatiu plastic cu amestecurile studiate;

Ø      Sa foloseasca tehnica fluidizarii si fuzionarii culorilor pentru obtinerea unei compozitii figurative sau nonfigurative.

v     O1 - sa denumeasca cul 151c23b orile calde si culorile reci;

v     O2 - sa precizeze calitatile impresive ale culorilor;

v     O3 - sa alature culorile pe o plansa umeda pentru a obtine efectul de fuzionare

v     O4 -sa realizeze o compozitie picturala originala si estetica;

v     O5 - sa comenteze argumentat lucrarile realizate.

Conversatia, observatia dirijata, explicatia, demonstratia, exercitiul

Imagini in culori calde si reci, coli de desen, acuarele/tempera, pensule, burete

Cristea M., Nitescu V., Horatiu Panait D., Surdu Stanescu E., "Ghid metodic de educatie plastica", Editura Petrion, 1997, Bucuresti.


ETAPELE LECTIEI

OB OP

CONTINUTUL INVATARII

METODE SI PROCEDEE

MIJLOACE DE REALIZARE

TIPUL INVATARII

STRATEGII DIDACTICE

INTERSUBIECTIVITATE

C

G

I

1. Organizarea activitatii

   Se pregateste materialul necesar activitatii.

       Elevii isi pregatesc cele necesare orei de educatie plastica.

       Stabilesc linistea si ordinea necesare bunei desfasurari a lectiei.

2. Captarea atentiei

O1

O2

   Se prezinta desene cu culori calde si desene cu culori reci.

   Se discuta despre senzatiile emanate de culorile calde si culorile reci.

OBSERVA-TIA

CONVER-SATIA

IMAGINI IN CULORI CALDE SI RECI

RECEPTIV

REPRO-DUCTIV

D

I

R

I

J

A

T

       Elevii observa cu atentie plansele realizate in culori calde si  cele in care predomina culorile reci. Vor incerca sa exprime in cuvinte senzatiile pe care le dau culorile calde (bucurie, lumina, caldura, soare, foc) si cele reci (tristete, intuneric, frig, rece, distanta).

      Voi indruma elevii sa observe impartirea spatiului plastic si organizarea petelor de culoare.

3. Anuntarea subiectului




   Se anunta titlul lectiei: "FANTEZIE".

      Impreuna vom incerca sa realizam un desen cu titlul: "Bucurie", folosind una din tehnicile picturii si anume fuzionarea culorilor.

4. Dirijarea invatarii

O3

O4

   Se explica si demonstreaza tehnica fuzionarii culorilor.

   Se umezesc plansele si se incepe lucrul.

EXPLICA-TIA

DEMON-STRATIA

EXERCI-TIUL

COLI DE DESEN

TEMPERA

PENSULE

BURETE

APA

RECEPTIV

REPRO-DUCTIV

D

I

R

I

J

A

T

 

D

I

R

I

J

A

T       

     Explic si demonstrez tehnica fuzionarii culorilor.

     Fuzionarea este tehnica de alaturare a culorilor pe o plansa umeda.

     Cu ajutorul unui burete umezesc coala de hartie, apoi aplic pete de culoare care se vor amesteca pe plansa umeda, ducand la fluidizare.

      Se atrage atentia asupra culorilor si a amestecurilor ce urmeaza a fi folosite pentru realizarea unei lucrari caracteristice sentimentului de bucurie.

      Elevii isi umezesc colile si se vor apuca de lucru.

     Voi supraveghea elevii in timp ce realizeaza tema propusa, corectandu-le pozitia corpului si indrumandu-i in cazul in care intampina dificultati.

5. Conexiunea inversa

O5

   Se descriu lucrarile realizate.

LUCRARILE

COPIILOR

     Fiecare elev va iesi in fata clasei si isi va prezenta desenul. Va spune si celorlalti colegi ce a realizat, folosindu-si imaginatia.

6. Analiza lucrarilor

   Se realizeaza o expozitie cu lucrarile copiilor.

       Expun lucrarile elevilor si le vom evalua dupa urmatoarele criterii:

-         respectarea temei plastice;

-         expresivitatea fuzionarii si a fluidizarii;

-         bogatia si expresivitatea culorilor;

-         originalitate, creativitate.













Document Info


Accesari: 3949
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.




Coduri - Postale, caen, cor

Politica de confidentialitate

Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2019 )