Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza






Proiect didactic CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA? “Frumoasele toamnei, florile”

gradinita











ALTE DOCUMENTE

Fluturi
Primăvara
SĂNIUŢA
FISA DE OBSERVARE PSIHO-PEDAGOGICA
LITERATURA PENTRU COPII
EVALUARE INITIALA - Activitate matematica
ALADDIN SI LAMPA FERMECATA
JOCURI PENRTU ACTIVITATILE DE LUDOTERAPIE
Proiect de activitate integrata Prietenii din ograda Grupa: Mare - pregatitoare
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAta! - RIDICHEA URIASA


Proiect didactic

Tema: CAND/CUM SI DE CE SE INTAMPLA?

Subtema: “Frumoasele toamnei, florile”

Grupa: Nivel II

Educatoare:

Categoria de activitate: Domeniul Stiinta (cunoasterea  mediului)

Denumirea activitatii: „Flori de toamna”

Tipul activitatii: predare, invatare, evaluare

Scopul activitatii:

a.      Cognitiv:

·        Fixarea unor reprezentari si cunostinte legate de anotimpul toamna;

·        Formarea deprinderii de a formula intrebari d 111f55b e tipul: CE?, CINE?, UNDE?, CAND?, DE CE? si de a da raspunsuri complete la acestea;

·        Activizarea vocabularului cu cuvintele: crestat, neted, parfumat, rezistent, lemnos;

·        Cunoasterea conditiilor de care depinde cresterea plantei.

b.      Afectiv – motivational:

·        Cultivarea sentimentelor estetice, de dragoste pentru flori, pentru frumosul din natura;

·        Manifestarea unei atitudini pozitive, pline de interes, in timpul desfasurarii activitatii;

·        Manifestarea unei conduite cooperante si stimulative.

Obiective operationale:

1.      Cognitive:

·        Sa enumere aspecte specifice anotimpului toamna;

·        Sa analizeze componentele florilor prezentate;

·        Sa formuleze intrebari folosind pronumele interogativ: CE?, CINE?, UNDE?, CAND?, DE CE?

2.      Afectiv – motivationale:

·        Sa manifeste interes pentru continutul activitatii;

·        Sa coopereze in formularea intrebarilor si raspunsurilor;

·        Sa se bucure de reusita lor;

·        Sa accepte opiniile colegilor.

Strategii didactice:

Metode si procedee: observatia, conversatia, explicatia, exercitiul, munca in grup, analiza, sinteza, metoda „Explozia stelara”, metoda „Jurnalul grafic”.

Mijloace de realizare: tablouri A3 cu aspecte de toamna; 1 frunza mare lipita de o stea (metoda Explozia stelara), 5 flori mai mici, 5 sageti (toate de culoare galbena), 5 plicuri, 5 jetoane cu intrebarile: „Ce?”, „Cine?”, „Unde?”, „Cand?”, „De ce?”; 2 coli de hartie alba de format A4; culori, fise, ecusoane.

Forma de organizare: in grup, 5 grupuri cu cate 3-4 copii in grup;

Locul de desfasurare: sala de grupa;

Durata: 40 – 45 min.

Elemente de joc: surpriza, recompense.

Material bibliografic:

§      Breben S., Ruiu G., Gongea E., Fulga M., Metode interactive de grup, Ghid metodic, Ed. Arves 2002

§      Curriculum pentru invatamantul prescolar, Didactica Publishing House, Bucuresti, 2009

§      Lespezeanu Monica, Traditional si modern in invatamantul prescolar, Ed. Omfal Esential, Bucuresti, 2007

Desfasurarea activitatii

Evenimentul didactic

Continutul activitatii

Strategii didactice

Evaluare

Moment organizatoric

·        Sala de grupa va fi aerisita si

mobilierul aranjat  sub forma de semicerc, adecvat modului de desfasurare a activitatii.

·        Materialele didactice vor fi pregatite, unele la vedere altele sub forma de surpriza.

·        Copiii vor intra organizat in sala de grupa si vor ocupa locurile.

Conversatia

Observarea comportamentului copiilor

Captarea atentiei

Care zana poarta-n mana

Cos cu fructe si legume,

Flori frumoase, colorate

De prin ploaie adunate?

                         (Zana Toamna)

Surpriza

Proba orala:

Denumirea unor aspecte caracteristice anotimpului toamna.

Introducerea in activitate

Se va realiza printr-o serie de intrebari despre toamna:

·        Ce stiti voi despre anotimpul toamna?

   ( pasarile calatoare pleaca in stoluri in tarile calde,  iarba se vestejeste, este frig si ploua, cad frunzele din copaci, se culeg  fructele si legumele, gospodinele  pregatesc conserve, ne imbracam mai gros, ne jucam mai putin timp afara etc.)

·        Cum se numesc pasarile care pleaca in tarile calde? (pasari calatoare)

·        Care sunt acestea?

    (berzele, randunelele, cocorii, prepelitele, pelicanii, etc)

·        Cum este vremea in acest anotimp?

·        Cum este noaptea fata de zi?

     (se raceste,  se micsoreaza ziua si noaptea se mareste, se insereaza devreme )

·        Ce fenomene ale naturii sunt specifice anotimpului toamna? (bruma, ceata, vant rece, etc)

·        Care este activitatea oamenilor prin gradini/ parcuri?

     (culeg recolta, aduc turmele de la munte, curata  crengile uscate ale pomilor, etc.)

·        Ce sarbatori sunt specifice acestui anotimp?

(Ziua recoltei, Sf. Dumitru, etc)

Conversatia

Proba orala:

Enumerarea  unor aspecte caracteristice anotimpului toamna.

Enuntarea temei si a obiectivelor

 „Zana Toamna”, ne-a lasat in gradinita, un cos cu flori de toamna.

Astazi, la activitatea de cunoasterea mediului, vom vorbi despre florile de toamna.

Tema activitatii este „Frumoasele toamnei, florile!”,  iar voi veti formula intrebari si raspunsuri legate de flori, veti colora flori de toamna.

Surpriza

Explicatia

Conversatia

Proba orala:

Cunoasterea temei si a obiectivelor

Prezentarea continutului si dirijarea invatarii

Copiii sunt asezati in semicerc, in jurul a 5 flori. In mijloc este asezata o stea, iar pe ea se aseaza imaginea cu „Florile”.

Cele 5 flori se vor  aseza in jurulstelei, atentionand copiii ca langa fiecare floare este scrisa o intrebare. Intrebarile sunt: Ce?, Cine?, Unde?, Cand?, De ce?;

5 copii numiti de educatoare, aleg cate un plic cu intrebari de pe masa  cu florile toamnei.

Desfac plicurile, le citesc intrebarea de pe cartonas si le cer sa se aseze langa floarea care are o intrebare de acelasi fel.

Fiecare copil numit de educatoare va primi cate un ecuson colorat si acestia vor fi desemnati lideri de grup. Ceilalti copii vor fi indrumati sa aleaga cate un ecuson colorat de pe masa. In functie de culoarea ecusonului se vor aseza la masa liderilor de grup, care au ecusonul de aceeasi culoare, formand astfel un grup si impreuna vor formula si vor raspunde la intrebari.

Le explic modul de lucru si dau fiecarei echipe cate o sugestie.

Copiii trebuie sa gaseasca impreuna cat mai multe intrebari referitoare la floarea prezentata, folosind intrebarea de pe  cartonasul extras din plic.

Conversatia

Surpriza

Explicatia

Demonstratia

 

Proba orala:

Descrierea materialului pregatit si a sarcinilor de lucru

Obtinerea performantei

Toti copiii privesc florile si formuleaza, in grup, cat mai multe intrebari, timp de 5 minute.

La bataia din palme, fiecare grup comunica celorlalti copii intrebarile formulate impreuna.

Pentru a realiza o sinteza, se stabileste ordinea adresarii intrebarilor: Ce?, Cine? Unde?, Cand?, De ce?  (anexa 1)

Pe rand, fiecare grup comunica intrebarile celorlalte grupuri, acestia raspund si astfel se stimuleaza activitatea grupurilor.

Intrebarile formulate de grupurile de copii vor fi notate de educatoare in portofoliul  „Exploziei stelare” (anexa 2)

Analiza

Munca in echipa

Exercitiul

Explozia stelara

 

Proba orala:

Formularea de intrebari si realizarea de conexiuni.

Realizarea sarcinilor de lucru.

Asigurarea

retentiei si a  transferului

Se va realiza printr-o serie de intrebari, finalizate prin reprezentare grafica.

Cu ajutorul educatoarei, copiii vor avea de realizat un „Jurnal grafic”, care sa cuprinda intrebarile referitoare la „Frumoasele toamnei, florile” .

Conversatia

Sinteza

Jurnalul grafic

Recunoasterea si caracterizarea florilor de toamna.

Realizarea jurnalului grafic.

Evaluarea activitatii

Copiii vor completa o fisa de lucru, se vor face aprecieri individuale asupra modului de lucru si asupra participarii copiilor la intreaga activitate.

Copiii vor fi recompensati pentru buna desfasurare a activitatii cu un ecuson specific toamnei.

Aprecierea

Completarea fisei de lucru.

Aprecieri individuale.

Anexa 1

                                                      „EXPLOZIA  STELARA” Ce?;  Cine?;  Unde?;  Cand?;  De ce?

crizantema

CE?

 

crizantema

UNDE?

 
                                                                            

crizantema                                                                                                                                    

CINE?

 


DE CE?

 
crizantema

                     

crizantema

CAND?

 
                                                                                                                                                                                


Anexa 2

PORTOFOLIUL „EXPLOZIEI STELARE”

Ce stim despre florile toamnei?

Ce culoare au florile toamnei?

Ce simtiti cand pipaiti aceste flori?

Ce se intampla cu florile daca nu li se schimba apa in fiecare zi?

Ce li se pune in vaza pentru a tine mai mult?

Cine planteaza florile?

Cine ofera flori?

Cine face aranjamentele florale?

Unde cresc florile?

Unde pot fi ele asezate?

Unde le putem amplasa in sala de grupa?

Unde se vand florile?

Unde pot fi ele puse la presat?

Cand infloreste crizantema?

Cand se usuca florile de toamna?

Cand se culeg florile?

Cand oferim flori?

De ce tufanica rezista la frigul toamnei?

De ce ingalbenesc si se ofilesc plantele, frunzele,  in anotimpul toamna?

De ce oferim flori?

De ce udam florile?

De ce spunem ca florile toamnei sunt frumoase?

                                         COLOREAZA CRIZANTEMA SI OFER-O MAMEI TALE:


Document Info


Accesari: 6601
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )