Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload

loading...
PROCESY PSYCHICZNE

Poloneza


Text Box: Internetowa Baza Pomocy Studentów Psychologii - psychol
www.psychobaza.prv.pl
Odwiedź nas!
WYKŁAD IV


PROCESY PSYCHICZNE


Sytuacja - ogniskuje wszystkie elementy mechanizmu zachowania się, włącznie z osobowością i aktualnie wyzwalanymi procesami psychicznymi. Dlatego tzw. sytuacjonizm, traktujący chwilowe oddziaływanie zewnętrzne jako podstawowy wyznacz 13413f518n nik zachowania jest podejściem redukcjonistycznym.

          Interakcjonizm wynika z szerokiego pojmowania sytuacji determinującej zachowania; jego reprezentantem był by np. A. Lewicki.

          Procesy psychiczne nie zostały jednak ujęte w formule: S, A, W, O. Tylko antecedenty (A) to "odbicia" dawnych sytuacji w aktualnym przeżywaniu sytuacji.

PROCESY PSYCHICZNE - nie zostały zdefiniowane w słowniku psychologicznym (MACMILLAN DICTIONARY OF PSYCHOLOGY Stuarta Sutherlanda - 1991). Tu traktuje je jako chwilowe i podmiotowe determinanty zachowania.

Pojęcie proces psychiczny jest pojęciem treściowo bardzo pojemnym. Z języka potocznego (introspekcji) pochodzą wymieniane także w psychologii rodzaje procesów psychicznych: poznawcze czy emocjonalne i motywacyjne.

Otoczenie

Podmiot

Teraz

Sytuacja: S, A, W, O

Procesy psychiczne

Stale

Środowisko

Osobowość

Ewolucja koncepcji procesu psychicznego

 

Pojęcie procesu psychicznego zmieniało swoje znaczenie w zależności od szkoły psychologicznej i okresu rozwoju nauki.

-         w okresie introspekcjonizmu proces psychiczny rozumiano jako "dane doświadczenia wewnętrznego" - specyficzne, różne od procesów fizycznych.

-         w okresie behawioryzmu (mniej skrajnego - Tolmana, Mowrera i in.) procesy psychiczne rozumiane są jako "zmienne pośredniczące" pomiędzy bodźcem a reakcją. "Naprawdę" są one procesami fizjologicznymi (Hebb, Hunt).

-         w latach 50-tych chętniej używano terminu "czynności psychiczne". Guilford, Tomaszewski - "czynności psychiczne wyższe" za pomocą, których człowiek reguluje stosunki z otoczeniem.

 

Rozumienie tego terminu w latach późniejszych:

PROCES PSYCHICZNY - to ciąg zmian polegających na przetwarzaniu informacji (znaczeń), formowanych dzięki danym o charakterze zmysłowym i \ lub symbolicznym, pełniących funkcję adaptacyjne i transgresyjne (twórcze).

-         o "przetwarzaniu informacji" pisze się w psychologii od czasu, gdy posługujemy się w opisie metaforą komputerową; od czasu rozkwitu cybernetyki; np.:

a)      hardware - budowa i funkcjonowanie mózgu.

b)      software - treści, znaczenia przetwarzane przez mózg.

Jest w tym ukryte założenie, że proces psychiczny zachodzi w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN) i polega na przekształcaniu treści, czy znaczeń (których istota wymaga odrębnej analizy)Rola ośrodkowego układu nerwowego (OUN) w przebiegu procesów psychicznych - fizjologiczny nośnik znaczeń:

-         kod biologiczny: np. pompa sodowo - potasowa K-Na; zmiany fizykochemiczne na synapsach; zmiany w mikroturbulach, "szkieletach białkowych", komórek nerwowych - procesy świadome.

Badanie funkcji mózgu:

1)      uszkodzonego (met. kliniczna): lokalizacja funkcji (zaburzona czynność - odpowiada za nią uszkodzony - np. guzem - ośrodek).

2)      Stymulacja elektryczna poszczególnych obszarów mózgowia; eksperymenty nad zwierzętami (np. ośrodki przyjemności i przykrości), zabiegi neurochirurgiczne.

3)      Odprowadzanie impulsów z pojedynczych neuronów (ich części) za pomocą elektrod implantowanych zwierzętom podczas snu (Hubel i Weisel).

4)      Pozytronowa tomografia komputerowa: rejestruje obszary kory aktywne przy wykonywaniu czynności danego rodzaju, np. przy uwadze nakierowanej na lewą stronę.

5)      PET (positron emission tomography): technika pomiaru aktywności metabolicznej w różnych obszarach mózgu, oparta na rozprowadzaniu radioaktywnej substancji metabolicznej - glukozy.

Za pomocą detektorów usytuowanych tuż koło głowy następuje pomiar fal gamma, które powstają w wyniku zderzania się pozytronów z elektronami.

      PET umożliwia lokalizację radioaktywnej glukozy w 3-wymiarach mózgowia i                                                       

      Wskazuje na wielkość aktywności poszczególnych obszarów.

6) badanie tzw. potencjałów wzbudzonych w zapisie EEG (elektroencefalograficznym). Poszczególne elementy zapisu wiążą się z innymi procesami psychicznymi (P300 - koncentracja uwagi). 

Przetwarzanie znaczeń (informacji) - na poziomie świadomym przejawia się jako "strumień świadomości": myśli, wyobrażeń, doznań i odczuć. Istota tych przekształceń pozostaje poza świadomością człowieka.

-         znaczenia, treści to pewne sensowne całości (przedmioty, zjawiska, znaczenia) służące rozumieniu i interpretowaniu świata. Stanowią rodzaj psychologicznego kodu (języka zapisu).

-         Psychologiczny zapis, wypełniający naszą pamięć nie jest jednorodny. Wyróżnia się co najmniej kod wyobrażeniowy oraz kod semantyczny (Paivio).

Kod obrazowy                                                                                  Kod semantyczny


LEW

 


                                                                 

                                                                                                                   

Funkcje procesu psychicznego: najogólniej jest to regulacja stosunków z otoczeniem (adaptacja               twórcza zmiana otoczenia).

Poszczególne rodzaje procesów psychicznych wyróżnia się z uwagi na funkcje jakie pełnią:

a)      procesy poznawcze: funkcje zdobywania i wykorzystywania informacji (wiedzy), np. spostrzeżenie KTO potrzebuje pomocy umożliwia zaplanowanie pomocy.

b)      procesy emocjonalne: funkcje oceny, ustosunkowania się do różnych przedmiotów i zdarzeń, np. pozytywna ocena sytuacji konkurencji (nadzieja, podniecenie) powoduje, że traktujemy ją jak wyzwanie.

c)      procesy komunikacyjne: język, mowa; posługiwanie się umownymi znakami      i symbolami.


loading...Document Info


Accesari: 5700
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.
Coduri - Postale, caen, cor

Politica de confidentialitate

Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2018 )