Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
UploadЗМІНИ ПРАВОВОГО СТАТУСУ НАРОДНОГО ДЕПУТАТА УКРАЇНИ У КОНТЕКСТІ ПОЛІТИЧНОЇ РЕФОРМИ

Ucraineana
ALTE DOCUMENTE

ЗДІЙСНЕННЯ ТА ЗАХИСТ ЦИВ
Одноетапні задачі стоха&
Стадії формування рухов&
Маркетингові досліджен&#
Основні напрямки автома&
ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ ПРО Н
ДІАГНОСТИКА МАЙНА І РИНК
Теоретичнi основи вивчен

ЗМІНИ ПРАВОВОГО СТАТУСУ НАРОДНОГО Д 353c26d ЕПУТАТА УКРАЇНИ У КОНТЕКСТІ ПОЛІТИЧНОЇ РЕФОРМИСеред запропонованих змін до Конституції України є і пропозиція доповнити перелік підстав для припинення повноважень народних депутатів. Пункт 6 ч.2 ст. 81 Проекту Закону України Про внесення змін до Конституції України передбачає припинення повноважень у разі виходу (виключення) народного депутата, обраного від політичної партії (виборчого блоку політичних партій), зі складу депутатської фракції цієї політичної партії (виборчого блоку політичних партій). Частиною 6 цієї статті також встановлено, що у такому разі повноваження народного депутата України припиняються достроково за рішенням вищого керівного органу політичної партії (виборчого блоку політичних партій).

Вихідним у обговоренні запропонованих змін є питання про мандат народного депутата імперативний або вільний.

Імперативний мандат характеризується такими рисами: депутат є представником виборців конкретного округу, від якого він обирається, а не всього народу; депутат несе юридичну відповідальність перед своїми виборцями; виборці мають право давати депутату накази, котрі він зобовязаний виконувати; наявність у виборців права відкликання депутата. Світовий досвід дозволяє зробити висновок, що імперативний мандат властивий країнам з тоталітарним державним режимом. Цей мандат законодавчо закріплений у КНР (ст. 77 Конституції), на Кубі (ст. 83 Конституції), колишньому СРСР (ст.ст. 103, 107 Консти- туції). Практика застосування імперативного мандата виявила його чисельні недоліки. Так, Б.А. Страшун узагальнює їх та робить висновок: Імперативний мандат не відповідає системному баченню суспільства, він виходить зі сприйняття суспільства як простої суми його складових частин, а не як цілого з особливими якостями та інтересами.Вільний мандат характеризується такими рисами: депутат є представником усього народу, а не виборців конкретного округу, від котрого він обирався; виборці не мають права давати депутатові обовязкові для нього накази; у своїй діяльності депутат керується лише законодавством та своєю совістю; депутат не несе юридичної відповідальності перед своїми виборцями; відсутність у виборців права відкликання депутата. Практично в усіх демократичних державах наявність у депутата вільного мандата закріплено на конституційному рівні (ст. 27 Конституції Французької Республіки, ст. 67 Конституції Італійської республіки, ст. 38 Основного Закону ФРН, ст. 152 Конституції Португальської Республіки та ін).

У Конституції України це питання прямо не вирішене, але системний аналіз законодавства дозволяє зробити висновок, що законодавець виходив з наявності у народних депутатів України вільного мандата. Так, ст. 81 Конституції України не передбачає серед підстав дострокового припинення повноважень народного депутата України такої підстави, як відкликання його виборцями. У 2001 р. було змінено законодавство, яке прямо закріплювало імперативний депутатський мандат Закон України Про статус народного депутата України та Закон України Про відкликання народного депутата України. Таким чином законодавство було приведено у відповідність до Конституції України.
Ситуація зі статусом була досить простою до того часу, поки депутати обиралися лише від територіальних округів, та кардинально змінилася із запровадженням виборів від політичних партій у межах мажоритарно-пропорційної або цілком пропорційної системи. Постало питання співвідношення вільного мандата з партійним мандатом. На думку К. Хессе, вільний мандат вступає у непереборне протиріччя з дійсністю сучасної партійної держави.

Це протиріччя полягає в тому, що в межах пропорційної системи, де основним субєктом виборів стають політичні партії, а не окремі індивіди, депутати стають цілком залежними від своєї партії. Тільки партії мають право висувати кандидатів у депутати, вони ведуть широку агітаційну кампанію за їх підтримку. Та громадяни значною мірою голосують не за певних осіб, а за ту чи іншу політичну партію, за її програму та ідеологію. Все це покладає на обраного депутата певні обовязки перед своєю партією: дотримуватися передвиборної програми партії та її ідеології, голосувати за позиції, які пропонує партія, дотримуватися партійної дисципліни та інші. Відмова депутата виконувати ці зобовязання може спричиняти певні міри впливу на нього з боку партії: виключення з фракції та партії, не включення його до передвиборчого списку партії на наступних виборах і т. ін., що перешкоджатиме йому бути обраним на наступних виборах до парламенту. Однак усі ці засоби є політичними за своєю суттю, тому постає питання, чи повинна політична партія мати право юридичного впливу на депутата, чи повинен депутат, обраний за партійними списками, втрачати свій мандат у разі виключення або добровільного виходу з партії. Якщо допустити втрату депутатського мандата при припиненні членства в партії, то можна говорити про наявність так званого партійного імперативного мандата.На наш погляд, це суперечить суті вільного депутатського мандата, який не передбачає засобів юридичного впливу на депутата під час виконання ним своїх обовязків як з боку виборців, так і з боку політичної партії. Надання партіям права позбавляти депутата мандата може призвести до згортання внутрішньопартійної демократії. З урахуванням того, що сучасне законодавство не вимагає від партій додержання демократичної внутрішньої процедури при прийнятті рішень, це може сприяти встановленню авторитарних тенденцій, через які партії не зможуть виконувати свої функції одного з головних інститутів демократії сучасної держави.

Document Info


Accesari: 1510
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.
Coduri - Postale, caen, cor

Politica de confidentialitate

Copyright Contact (SCRIGROUP Int. 2019 )