Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload



















































PROIECT DE LECŢIE - Intonarea propozitiei. Virgula

literatura romana












ALTE DOCUMENTE

POEZIA EROTICA
LECTURI SUPLIMENTARE - CLASA a VII-a
sCOALĂ ÎN PĂDURE - L E C T U R A S Ă P T Ă M Â N I I
ROMANTISMUL
La tiganci
ZI DE PRIMAVARĂ - Compunere libera
Umanismul - Umanismul Românesc
Povestea lui Harap Alb
Valente expresive în opera Anei Blandiana

scoala cu clasele I-VIII, Nr.1, Piatra_Neamt

Institutor Solomon Daniela

PROIECT  DE  LECŢIE



Clasa : a II-a

Aria curriculara : Limba si comunicare

Obiectul : Limba si literatura româna

Capacitatea : Comunicare

Subiectul : Intonarea propozitiei. Virgula.

Obiectivul fundamental : însusirea rolului pe care îl are virgula ca semn de punctuatie si   formarea deprinderii de a utiliza virgula în cadrul unei comunicari scrise

Obiective operationale:                   La sfârsitul lectiei elevii vor fi capabili:

                                             O1- sa foloseasca corect virgula în cadrul unei comunicari      (care exprima o enumerare sau în marcarea substantivului aflat în cazul vocativ);

                                             O2- sa asocieze semnul de punctuatie corespunzator tonului                              comunicarii orale;

                                             O3- sa creeze propozitii în care folosesc virgula ;

                                             O4- sa enumere situatiile în care se foloseste virgula ca semn de punctuatie ;

                                             O5- sa completeze cu semnul de punctuatie corespunzator un text lacunar ;

Tipul lectiei : mixta

Strategii didactice : conversatia, exercitiul, problematizare, munca independenta, jocul didactic

Resurse :

a) materiale : manualul pentru clasa a II-a,   Limba si literatura româna, Penes Marcela, Ed. Ana, Bucuresti, 2001

                     Carte de ortografie, Agrigoroae Dan, Ed. Adan, Piatra-Neamt, 2001

                     plansa didactica

                     fise

b) umane : 20 elevi

c) temporale : 50 minute

1. Moment organizatoric

  • Se  pregatesc materialele necesare pentru lectie.
  • Se asigura ordinea si disciplina.

2. Verificarea temei precedente

  • Se verifica tema Intonarea si recunoasterea propozitiilor enuntiative, exclamative si interogative, dupa urmatorul plan:

                          -verificarea si aprecierea temei scrise;

                          -discutii despre folosirea corecta a semnelor de punctuatie învatate;

                          -exemple orale de propozitii enuntiative, exclamative si interogative;

3.Captarea atentiei

  • Se prezinta elevilor fise individuale cu urmatoarele propozitii:

Elena..Maria..Viorel si Chiriac merg în parc..Acolo au descoperit: tei..stejari si plopi.

        -      Vino repede..Elena..

  -      Maria..de ce vorbesti asa de încet..

                    -      Am vazut o veverita..

                      

  • Elevii sunt solicitati sa corecteze propozitiile folosind semnele de punctuatie corespunzatoare.
  • Se discuta fiecare propozitie, se fac aprecieri asupra desfasurarii activitatii.

4. Anuntarea temei si a obiectivelor operationale

  • Elevii sunt anuntati ca la sfârsitul activitatii vor putea sa foloseasca corect virgula si celelalte semnele de punctuatie învatate, vor putea sa formuleze singuri propozitii în care sa foloseasca aceste semne.

5. Dirijarea învatarii

  • Se prezinta elevilor urmatoarele propozitii:

                      Radu, Corina, Doru si Gelu au terminat de rezolvat problema.

                      Cartile, caietele si penarul sunt acum în ghiozdan.

                      Mioara, cânta mai tare!

  • Se analizeaza fiecare propozitie, elevii fiind solicitati sa spuna ce rol are virgula în fiecare din cazurile prezentate.
  • Elevilor li se formuleaza cerinta de a alcatui câte o propozitie în care sa foloseasca virgula.
  • Se analizeaza propozitiile formulate oral; se concluzioneaza:

                

                      Virgula se foloseste între cuvintele unei enumerari; virgula mai poate separa, în propozitie, cuvântul care arata o strigare de restul propozitiei.

                    Daca între cuvintele unei enumerari exista cuvântul "si", nu se mai pune virgula.

                                                                                        Evaluare frontala

                                                            I1- Formuleaza si scriu în caiete câte o

                                                          propozitie în care folosesc virgule pentru a

                                                          separa cuvintele unei enumerari, pentru a

                                                          separa cuvântul care arata o strigare.

        Joc didactic: Elevii sunt solicitati sa indice, prin ridicarea mâinii, folosirea virgulei. Se citesc urmatoarele propozitii:




                Dan, Ioana, Catalin si Angela au cumparat: reviste, cerneala, coperte si creioane.

        -Monica, îmi împrumuti dictionarul?

        -Citeste lectia, Vlad!

                                                                                                         

     Evaluare frontala

                                                                              I2- Asociaza semnul de punctuatie

                                                                                corespunzator tonului folosit.

  • Elevilor li se cere sa creeze cel putin patru propozitii în care sa foloseasca virgula. Aceste propozitii pot fi legate prin înteles, alcatuind un scurt text.

                                                                                           Evaluare frontala

                                                               I3- Scriu cel putin patru propozitii în care

                                                               sa foloseasca virgula,respectând cerinta.

  • Elevii enunta situatiile când se foloseste virgula ca semn de punctuatie; scriu în caiete:

                   Virgula se foloseste între cuvintele unei enumerari si pentru a separa cuvântul care arata o strigare de restul propozitiei.

                   Virgula se mai foloseste si pentru a indica o pauza mai mare în vorbire.

                                                                                                  Evaluare frontala

                                                                      I4- Enumera situatiile în care se

                                                                    foloseste virgula.

6. Asigurarea retentiei si a transferului

·        Elevii scriu dupa dictare urmatorul text:

                 E seara. Mama, tata, bunica si bunicul privesc programul de la televizor.

                  - Raluca, vino sa vezi o emisiune interesanta despre animale!

                  - Vin imediat, bunico!

                Raluca urmareste emisiunea si afla lucruri interesante despre tigri, lei, pantere si leoparzi.

                Seara, târziu, ea viseaza ca face o calatorie în jungla. Speriata, ea se trezeste.

                                                                                                  Evaluare frontala

                                                                        I1- Scriu dupa dictare, folosind corect

                                                                      semnele de punctuatie învatate.

                                                              

·        Elevii sunt solicitati sa completeze urmatorul text:

                  Ion.Vasile..Marin si Mircea vin de la scoala..

                    Vasile..ce ore ati avut astazi..

                               Am avut matematica..religie.. limba româna si educatie plastica..                                                 

                               O..ce ore interesante..

                                                                                                             Evaluare frontala

                                                                                  I5- Completeaza textul lacunar.

7. Evaluare

·        Se fac aprecieri si discutii pe marginea efectuarii temei lectiei (autoevaluare), se dau recomandari privind continuarea studiului acasa, se noteaza unii elevi.

·        Tema pentru acasa:

-         sa compuna patru propozitii în care sa se afle virgula;

-         sa creeze un scurt text în care sa foloseasca virgula (în cazuri diferite);












Document Info


Accesari: 14978
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.




Coduri - Postale, caen, cor

Politica de confidentialitate

Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2019 )