Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza






Adjectivul - PROIECT DIDACTIC










ALTE DOCUMENTE

Propozitia subordonata circumstantiala conditionala
Deutscheverbs - Die Verbs
verbele engleza
SUBSTANTIVELE NUME PROPRII DE PERSOANĂ
Adjectivul
ETRE
Verbul
Pronumele
Adjectivul - PROIECT DIDACTIC


PROIECT DIDACTIC

PROFESOR : MILITARU CLAUDIA

DATA : 18-I-2007

OBIECTUL : LIMBA ROMÂNĂ

CLASA: a -VI -a A

TITLUL LECŢIEI : Adjectivul

TIPUL LECŢIEI : actualizarea cunostintelor

OBIECTIVE CA 333k104d DRU :

     dezvoltarea capacitatii de exprimare orala si scrisa

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ :

1.3  sa sesizeze abaterile de la normele gramaticale într-un mesaj oral;

2.3  sa utilizeze categoriile gramaticale învatate, în diverse tipuri de propozitii;

3.4  sa sesizeze organizarea morfologica si sintactica a textelor citite.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

    La sfârsitul orei elevii vor fi capabili :

  1. sa  defineasca adjectivul;

      2.   sa identifice felul adjectivului dupa  origine, alcatuire, dupa forma;

      3.   sa  cunoasca topica adjectivului;

4.   sa stie sa faca acordul adjectivului cu partea de vorbire determinata;

5.   sa stie sa  formeze adjective prin derivare si compunere;

6.   sa cunoasca si sa constientizeze modificarile din DOOM2 referitoare la adjectiv;

7.   sa identifice  adjectivele din diferite texte;

  1. sa identifice functiile sintactice ale adjectivului din diverse texte.
  2. sa analizeze adjective identificate în texte date;

STRATEGIA DIDACTICĂ

a)      Metode si procedee- se vor folosi ,alternativ sau combinat ,metode si mijloace precum: învatarea prin descoperire ,conversatia euristica,explicatia ,  lucrul cu manualul, lucrul cu fise, analiza morfologica, demonstratia.

b)      Forme de organizare a învatarii: activitate frontala, alternativ cu activitatea independenta si individuala,

            lucrul în perechi;

c)      Resurse : capacitatile normale de învatare ale elevilor .

                             timp de lucru: 50 de minute

d)      Mijloace de învatamânt : texte lingvistice, fise cu sarcini de lucru pe grupe de câte doi , testul de evaluare formativa;

e)      Bibliografie : Limba româna pentru clasa a -VI-a, Ed E. D. P, Humanitas,All

DESFĂsURAREA ACTIVITĂŢII

1.MOMENTUL ORGANIZATORIC:

     ORGANIZAREA CLASEI  - stabilirea ordinii si asigurarea climatului necesar bunei desfasurari a lectiei .

2.ACTUALIZAREA CUNOsTINTELOR ANTERIOARE :

-         controlul caietului de teme(cu observatii si aprecieri dupa caz )

-         verificarea modului in care elevii au alcatuit tema data ora trecuta;

                        ex .

     3.CAPTAREA ATENŢIEI

                  -  profesorul cere elevilor sa descrie pe unul dintre colegi......  ;

      

4.ANUNŢAREA SUBIECTULUI  LECŢIEI sI A OBIECTIVELOR OPERAŢIONALE:

            

-   astazi vom discuta despre  Adjectiv

-   la sfârsitul orei va trebui sa.( se anunta obiectivele operationale ).

       5.PREZENTAREA SARCINILOR DE ÎNVĂŢARE sI DIRIJAREA ÎNVĂŢĂRII:

                   -  elevii sunt întrebati  ce exprima adjectivele utilizate de ei în descrierea colegilui ?

                   - însusiri ,calitati, defecte.- se defineste adjectivul, iar elevii îsi noteaza în caiete

                   - profesorul împarte elevilor cate o fisa de lucru pe care acestia vor gasi exercitii despre adjectv

                  (Vezi anexa1)

                       - se cere gasirea unor sinonime si antonime ale unor  adjective;

                       - urmatoarea cerinta este de a identifica prin subliniere adjectivele variabile si sa le precizeze formele- cu aceasta ocazie, profesorul îi întreaba pe elevi daca-si amintesc de clasificarea adjectivului... si se face o schema pe tabla- elevii îsi noteaza ;   apoi  se rezolva  exercitiul 2;

                   - se continua fisa, elevii au de format adjective cu sufixe si cu prefixe.. Se noteaza faptul ca adjectivul se poate forma si prin derivare si  prin compunere;

                   -urmatorul exercitiu urmareste formarea unor adjective  de la alte parti de vorbire flexibile;

                   - elevii au de pus la plural niste adjective care ridica anumite probleme în scriere , se fac anumite observatii : adj. Masculine terminate în x(cs)- au pl. în -cs(i),

                   alternanta d-z   - crud- cruzi     

                   japonez- japonezi

                   - la ex. 6 se observa faptul ca , conform DOOOM2, adjectivele respective se scriu legat si nu cu cratima sau cu pauza ;

                   - exercitiul 7- se refera la acordul adjectivului cu substantivul determinat, ; elevii sunt lasati sa rezolve pentru a vedea daca îsi mai amintesc  ortografia ... Apoi se face observatia ca  adj. Terminate la masculin sg. Nearticulat în -iu au la plural nearticulat- ii, iar la plural articulat -iii

                       se explica si valoarea fiecarui i în parte;

                         de asemenea, se face si observatia asupra adj. Rosu cu pluralul în rosii

-         in continuare, elevii au de identificat cazul si functia sintactica a unor adjective.. Se constata  ca se acorda în gen , nr. Si caz cu substantivele determinate ,si au functia sintactica de atribut adjectival si de nume predicativ... se face schema la tabla ;

-         în final, elevii au de identificat adjectivele dintr-o propozitie si de precizat figurile de stil formate- se observa ca s-au format epitete  si se noteaza  ca valoarea stilistica a adjectivului este de epitet

                        

   6.ASIGURAREA FEEDBAKULUI: are loc pe parcursul conducerii învatarii, întarirea facându-se treptat. Dupa  realizarea fiecarei sarcini, profesorul va face aprecieri în legatura cu calitatea si nivelul activitatii.

  7. EVALUAREA FORMATIVĂ: ( fisele de evaluare)

                 -   se da ca activitate independenta rezolvarea unui test (vezi anexa 2).

                 -   elevii vor face schimb de fise si se vor corecta  reciproc.

    8.ASIGURAREA RETENŢIEI sI A TRANSFERULUI:

          -   se da elevilor , ca activitate independenta rezolvarea  exercitiilor    din manual, pag .

                                                                            

FIsA DE LUCRU

1.Gasiti sinonime/antonime pentru adjectivele:

ciudat =                                                    imens=                                             durabil=

decis=                                                       tolerant=                                           mânios=

2.Identifica prin subliniere cu o linie adjectivele variabile si precizeaza-le formele :

         înalt, ferice, mov serios, limpede, vernil,mare, curata, subtire, grijuliu,disco, latino,bleu

3.Identifica si clasifica dupa provenienta( origine) adjectivele din enuntul:

       Rana sângerânda a fost pansata de doctorul acesta.

3.Formeaza adjective derivate cu prefixele si sufixele:

4. Formeaza câte un adjectiv de la partea de vorbire data :

copil

rod

om

România

A întelege

fum

a trece

piatra

aur

tanar

munte

praf

argint

drept

Franta

5.Scrie forma de plural a fiecarui adjectiv ;

singular

plural

singular

plural

singular

plural

ortodox

ruginiu

japonez

cenusi

fix

complex

zglobiu

viteaz

blând

olandez

rigid

satul

6.Alegeti prin subliniere forma corecta a djectivelor :

        binecrescut / bine-crescut        binecunoscut / bine-cunoscut          bine-venit / binevenit

7.Faceti acordul adjectivului cu substantivul determinat în propozitiile:

   (Cenusi).....nori vor aduce ploaie.Imi plac (veseli)..... oameni de acolo. (Rosii).....

bujori au înflrit.

8. Precizati cazul si functia sintactica a adjectivelor din enunturileurmatoare si analizati unul la alegere:

     Ea este o eleva silitoare.

     Spun colegilor apropiati adresa  lor.

     Povestea despre frumoasele fete o veti citi.

     Frumosilor copii, ascultati-ma!

9. Identificati adjectivele din enuntul urmator si precizati ce figura de stil formeaza:

     Noaptea era neagra, mohorâta, noapte de toamna trista si nabusitoare.

TEST FORMATIV

       Alexandru îi descrie prietenului sau peisajul pe care l-a vazut langa Brasov:

In iarna asta, am fost cu bunicul la padure. Zapada rece si moale acoperea potecile înguste. Am patruns încet în adânca liniste a codrului stravechi. Mirosul dulce-amar al cetinei ne învaluia. Inn vale, cosurile fumegande ale caselor cerneau o pâcla argintie. Cerul era întunecat si zarile gri îmi dadeau impresia unei lumi feerice.

Cerinte: Identifica adjectivele din descrierea pe care Alex i-o face prietenului sau si  analizeaza doua la alegere.


Document Info


Accesari: 14100
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )