Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza






AL SAPTELEA CONGRES NATIONAL DE OFTALMOLOGIE










ALTE DOCUMENTE

FORMULARUL DE EVALUARE A SATISFACŢIEI CLIENTULUI
FACTORI TERATOGENI
SEMIOLOGIA APARATULUI CARDIOVASCULAR
TRUNCHIUL CEREBRAL
Legislatie in vigoare in Comunitatea Europeana si in Romania - Experimentele pe animale
BULETIN DE ANALIZE MEDICALE Nr...LIPIDOGRAMĂ
TEHNICI DE INVESTIGARE
Ce sint glomerulonefritele ?
Ce este sanul si de ce se imbolnaveste el
ASPECTE LEGISLATIVE ÎN MEDICINA MUNCII


AL SAPTELEA  CONGRES  NATIONAL  DE OFTALMOLOGIE

THE  SEVENTH  NATIONAL  CONGRESS  OF OPHTHALMOLOGY

SINAIA 2008

1 - 4 OCTOMBRIE 2008

1 st - 4 th OCTOBER, 2008

Salile Centrului de Congrese  ale Hotelului "New Montana"

                            "New Montana" Hotel Congress Center

SOCIETATEA  ROMANA  DE  OFTALMOLOGIE

ROMANIAN  SOCIETY  OF  OPHTHALMOLOGY

www.oftalmologia.ro

SOCIETATEA  ROMANA  DE  OFTALMOLOGIE

Spitalul Clinic de Urgenta Militar Central "Carol Davila",

str. Mircea Vulcanescu nr. 86 - 88, sector 1, OP 12, Bucuresti,  ROMANIA

Tel:     + 40 - 21- 319.30.51  interior  228,  264,  470,  462

Fax:   + 40 - 21- 313. 71. 89

           

E-mail: milophtha @ digicom.ro

www.oftalmologia.ro

Contul Societatii Române de Oftalmologie (RON) RO25 RNCB 0072 0496 8983 0001

BCR sector 1, Bucuresti, Calea Victoriei nr. 155

CONSILIUL SRO / RSO COUNCIL

            Presedinte /  President                                             Prof. Dr. Benone  Carstocea

            Vicepresedinte / Vice-president                              Prof. Dr. Dorin Chiselita

            Vicepresedinte / Vice-president                              Prof. Dr. Mihai Pop

Vicepresedinte / Vice-president                              Conf./Assoc. Prof. Dr. Mircea Filip

Secretar general / General Secretary                     Dr. Daniela Selaru

Trezorier / Treasurer                                               Dr. Cornel Stefan

            Membri / Council Members                        Dr. Florin Balta

                                                                                              Dr. Camelia Bogdanici

Prof. Dr. Mihai Calugaru

Conf./ Assoc. Prof. Dr. Cristian Celea

Conf./ Assoc. Prof. Dr. Catalina Corbu

Prof. Dr. Marie-Jeanne Koos

Dr. Venusa Mihu

Dr. Cristian Moraru

Conf./ Assoc. Prof. Dr. Monica Pop

Dr. Ioan Stefaniu

Prof. Dr. Cristina Vladutiu

Conf./ Assoc. Prof. Dr. Liliana Voinea

Prof. Dr. Ileana Zolog

COMITETUL CONGRESULUI / CONGRESS COMMITTEE

Presedintele Congresului / President of Congress Prof. Dr. Benone  Carstocea

Comitet Stiintific /  Scientific Committee

                        Presedinte / President                                  Dr. Daniela Selaru

                        Secretar / Secretary                                     Dr. Monica Armegioiu

Membrii / Members                         Dr. Diana Stoenescu

                                                                       Dr. Robertina Radocea

                                                                       Dr. Ileana Serghiescu

           

Comitet Coordonare expozitie / Exhibition  Committee               

Presedinte / President                                  Conf./ Assoc. Prof. Dr. Mircea Filip                              Secretar / Secretary                                     Dr. Gheorghe Anghel

Comitet Administrativ / Administrative Committee

Presedinte / President                                  Dr. Ioan Stefaniu

                        Secretar / Secretary                                     Dr. Mihai Zemba

                        Membrii / Members                                     Dr. Ovidiu Musat

Departament Trezorerie / Treasurer Department

                        Presedinte / President - HRT                      Dr. Cornel Stefan

                        Secretar / Secretary                                     Dr. Relu Cucea

                        Membrii / Members                         Dr. Diana Melinte Dumitrica

Informatii generale

LOCUL DESFASURARII  CONGRESULUI

Salile Centrului de Congrese  ale Hotelului "New Montana" Sinaia

INREGISTRAREA PARTICIPANTILOR

Centrul de primire si înregistrare a participantilor va functiona în holul Hotelului "New Montana":

miercuri, 1 octombrie 2008                orele 13.00 - 19.30

joi, 2 octombrie 2008                         orele 07.30 - 08.00

                                                                  11.30 - 12.00

vineri, 3 octombrie 2008                    orele 07.30 - 08.00

                                                                  11.00 - 11.30

RECOMANDARI PENTRU PARTICIPANTI

*Participantii cu lucrari incluse în program sunt rugati sa predea varianta elecronica a acestora, secretariatului stiintific, cu 24 de ore înaintea datei prezentarii fiecarei lucrari, pentru a se putea respecta orarul  congresului.

*Timp de expunere :       6-7 minute  pentru lucrari

3 minute pentru postere

8 minute  pentru filme video

10 - 15 minute pentru prelegeri

60-120 minute pentru cursuri si simpozioane paralele

*Lucrarile pot fi prezentate pe CD, DVD sau memory stick (Windows 2003).

*Casete video VHS sau DVD in sistem pal.

*Iconografia va fi prezentata in limba engleza.

*Ridicarea materialelor audio-vizuale se va face la sfarsitul programului,  în aceeasi zi.

*Secretariatul stiintific al congresului, aflat in incinta Centrului de Congrese al Hotelului "New Montana", la Sala Mare de Conferinte, va  functiona dupa urmatorul program:

miercuri, 1 octombrie 2008                orele 10.00 - 14.00

                                                                  16.00 - 18.00

joi, 2 octombrie 2008                         orele            07.30 - 14.30

                                                                  15.00 - 19.30

vineri, 3 octombrie 2008           orele   07.30 -14.30

                                                                                     15.00 - 19.30

                   sambata, 4 octombrie 2008                orele 07.30 - 14.30

CAZAREA PARTICIPANTILOR

S-a efectuat pe baza de talon de participare si rezervare hoteliera, de catre Departamentul Administrativ al Comitetului de Organizare al Congresului. Hotelurile rezervate au fost integral ocupate pana la data de 1.08.2008.

Deschiderea oficiala a ConGRESULUI si COCKTAIL-UL DE PRIMIRE

Oferit de firma Pfizer în seara zilei de miercuri, 1 octombie 2008, începând cu orele 20.00, în saloanele Hotelului "New Montana"; intrarea se va face pe baza de "invitatie cocktail Pfizer".

PROGRAM DE DISCOTECA

         Organizat la discoteca "City Pride" (aripa Hotelului "New Montana"),  in seara zilei de joi, 2 octombrie 2008, cu incepere de la orele 22.00; invitatiile, in valoare nominala de 24 RON fiecare, vor fi oferite de catre firma MSD Ophthalmics, la intrarea in discoteca.

COCKTAIL

         Oferit de catre organizatori, impreuna cu firma Alcon, in seara zilei de vineri, 3 octombrie 2008, incepand cu orele 21 in "Sala Oglinzilor" si "Sala Ovala" a "Casino-ului Palace" Sinaia;  intrarea se va face pe baza de "invitatie cocktail".

COFFEE-BREAK

Oferit de catre firmele     Cromafarma  in ziua de 2 octombrie, intre orele 11.30 - 12.00

Biosooft in ziua de 3 octombrie, intre orele 11.00 - 11.30,

Optimed in ziua de  4 octombrie, intre orele 11.00 - 11.30,

in salile Restaurantului Hotelului "New Montana".

WET LAB

Organizat de catre firma Alcon, in sala de la parterul Hotelului "Anda", langa receptie in zilele: vineri, 3 octombrie 2008, intre orele 9.00-18.00 si

sambata, 4 octombrie 2008, intre orele 9.00-14.00.

FESTIVITATI DE PREMIERE

Ř                Sambata 4 octombrie 2008, orele 14.00, firma Alcon va decerna trei premii pentru sesiunea - concurs de comunicari a rezidentilor:

Premiul I               - participare  la  lucrarile  Congresului Academiei   Americane   de           Oftalmologie, San Francisco, 24-27 octombrie 2009

Premiul II             - participare la lucrarile Congresului SOE, Amsterdam, 13-16 iunie 2009

Premiul III            - participare la lucrarile Congresului ESCRS, Barcelona, 12-16 septembrie 2009

Ř                Sambata 4 octombrie 2008, orele 14.10, firma SIFI va decerna premiile pentru concursul " Bursele SIFI".

Premiul I             

                                   - curs de chirurgie oftalmologica, desfasurat in clinici din Italia

Premiul II

Premiul III           -curs    interactiv  -  "Al   treilea  curs    european   de   glaucom  

pentru  rezidenti", organizat de EGS,  16-17 ianuarie 2009, Geneva, Elvetia

Premiul IV

Ř                Sambata 4 octombrie 2008, orele 14.20, firma Pfizer va decerna un premiu pentru cea mai buna lucrare de glaucom, prezentata in cadrul congresului de catre un tanar specialist oftalmolog.

Ř                Sambata 4 octombrie 2008, orele 14.25, firma MSD Ophthalmics va decerna 10 premii pentru medici rezidenti (maximum 2 din aceeasi clinica universitara, in ordinea numarului de voturi), constand in taxa anuala pentru 2009, de membru Young Ophthalmologist in Training la AAO. Printre beneficii: abonament "on line" la 4 din cele mai bine cotate reviste de specialitate, inregistrare gratuita la intalnirea anuala a AAO. Castigatorii vor fi desemnati pe baza de voturi secrete, unitare, colectate la standul firmei MSD Ophthalmics.

INTERNET POINT

       Va functiona  la standul firmei MSD Ophthalmics; acces liber.

        

Limbile oficiale             Romana

                                                        Engleza

                                      Franceza

ECUSOANE                         *invitati                         

*participanti                  

*organizatori                 

*expozanti

Purtarea ecusoanelor este obligatorie pe toata perioada congresului, in salile de conferinte si expozitie, pentru organizatori, participanti, expozanti si insotitori.

PROGRAMUL PE SCURT

JOI, 2 OCTOMBRIE 2008

SALA MARE DE CONFERINTE

A HOTELULUI  "NEW MONTANA"

 

 

 

07.30 - 11.30       "Chirurgia cataractei" - transmisie in direct,

organizata de firma Alcon

11.30 - 12.00       Pauza si vizitarea standurilor expozantilor

12.00 - 14.00       Simpozion interactiv organizat de firma ALCON

                             -tema: "Pro si contra fluctuatiei in GPUD"

14.00 - 15.00       Pauza de pranz

15.00 - 16.30       Conferinta Alcon

-tema:  "Dificultati in chirurgia cataractei"

16.30 - 18.00       Simpozion interactiv organizat de firma Pfizer

                            -tema: "Protejati de 10 ani"

                           

18.00                   Adunarea Generala a membrilor Societatii Romane de Oftalmologie

PROGRAMUL PE SCURT

 

VINERI, 3  OCTOMBRIE 2008

SALA MARE DE CONFERINTE

A HOTELULUI "NEW MONTANA"

        

08.00 - 09.00       Simpozion interactiv organizat de firma FARMILA - THEA GROUP

                             -tema: "Glaucom - noi tendinte in tratament: fara conservanti"

09.00 - 11.00       Cataracta - lucrari I

11.00 - 11.30       Pauza si vizitarea standurilor expozantilor

11.30 - 12.30       Cataracta - lucrari II

                  

12.30 - 14.00       Simpozion interactiv organizat de firma SIFI

                             -tema: "Tratamentul medical al inflamatiilor oculare"

                            

14.00 - 14.30       Pauza de pranz

        

14.30 - 15.15       Curs interactiv

-tema: "Cazuri dificile in chirurgia segmentului anterior al globului ocular"

MODERATOR:      Dr. Rado Gabor (Budapesta, Ungaria)

15.15 - 16.00       Curs interactiv

-tema: "Principii de baza in microchirurgia oculara"

MODERATOR:      Dr. Rado Gabor (Budapesta, Ungaria)

16.00 - 16.30       Curs interactiv

-tema: "Restabilirea fluxului apos natural"

MODERATOR:      Dr. G. B. Scharioth (Recklinghausen, Germania)

16.30  - 18.00      Glaucom - lucrari

18.00  - 20.00      Simpozion interactiv organizat de firma MSD Ophthalmics    

-tema: "Pro & contra in glaucom (editia a III-a) - Infruntand dogmele"

                                                                                                                      

PROGRAMUL PE SCURT

VINERI, 3  OCTOMBRIE 2008

SALA MICA DE CONFERINTE

A HOTELULUI  "NEW MONTANA"

09.00 - 10.00        Simpozion  organizat de firma Essilor Romania

                             -tema: "Efectuarea refractiei si prescriptia pentru lentile progresive"

 10.00 - 11.00                  Simpozion  organizat de firma Vista-Vision

                             -tema: "Tehnici noi in tratamentul keratoconus-ului: Cross - linking corneean, cu Riboflavin-UVA (Vega CMB X Linker); experienta romaneasca si italiana"

11.00 - 11.30       Pauza si vizitarea standurilor expozantilor

11.30 - 12.30       Simpozion organizat de firma Bausch & Lomb-Valmedica

-tema: "Degenerescenta maculara legata de varsta - Caravana europeana de  prevenire a  pierderii vederii"

12.30 - 13.30       Simpozion organizat de firma Cromafarma

-tema: "QUATRIX aspheric evolutivE: un nou concept in chirurgia cataractei"

13.30 - 14.30       Simpozion organizat de firma Rompharm Company SRL

-tema: "Eficacitatea administrarii solutiei 2% Dorzopt in tratamentul complex al glaucomului cu unghi deschis"

14.30 - 15.00       Pauza de pranz

15.00 - 16.00       Simpozion organizat de firma Biosooft

-tema: "Avantajele utilizarii colirului cu Gingko Biloba in sindromul de ochi uscat postchirurgical"

16.00 - 18.30       Neurooftalmologie si strabologie - lucrari

PROGRAMUL PE SCURT

VINERI, 3  OCTOMBRIE 2008

SALA "AUDITORIUM" - CENTRUL DE CONFERINTE AL HOTELULUI "INTERNATIONAL"

SESIUNE CONCURS  DE COMUNICARI ALE REZIDENTILOR

09.00 - 11.00       Lucrari I

11.00 - 11.30       Pauza

11.30 - 13.30       Lucrari II

VINERI, 3  OCTOMBRIE 2008

SALA "AUDITORIUM" - CENTRUL DE CONFERINTE AL HOTELULUI "INTERNATIONAL"

SESIUNE CONCURS  DE COMUNICARI ALE ASISTENTELOR

         14.00 - 15.30       Lucrari

        

PROGRAMUL PE SCURT

SAMBATA, 4  OCTOMBRIE 2008

SALA MARE DE CONFERINTE

A HOTELULUI "NEW MONTANA"

 

08.00 - 09.00       Cornee/ Chirurgie refractiva - lucrari

 

09.00 - 10.00       Curs

-tema: "Retinopatia diabetica - album retinofotografic; prognosticul vizual al pacientilor cu retinopatie diabetica dupa fotocoagularea laser"

MODERATOR:      Prof. Dr. Livia Davidescu (Craiova)

10.00 - 11.00       Retina I - lucrari

         11.00 - 11.30       Pauza si vizitarea standurilor expozantilor

         11.30 - 14.00       Retina II - lucrari

         14.00 - 14.30       Inchiderea lucrarilor congresului

                                      Decernarea premiilor

SAMBATA, 4  OCTOMBRIE 2008

SALA MICA DE CONFERINTE

A HOTELULUI "NEW MONTANA"

08.30 - 09.30       Contactologie - lucrari

09.30 - 10.30       Simpozion organizat de firma Optimed,

-tema: "Produse noi din portofoliul Optimed"

10.30 - 11.05       Orbita/ Glanda lacrimala/ Pleoape/ Conjunctiva/ Oncologie oculara - lucrari I

11.05 - 11.30       Pauza si vizitarea standurilor expozantilor

11.30 - 12.30       Orbita/ Glanda lacrimala/ Pleoape/ Conjunctiva/ Oncologie oculara - lucrari II

SAMBATA, 4  OCTOMBRIE 2008

SALA MIORITA A HOTELULUI "SINAIA"

BURSELE "SIFI" - CONCURS PENTRU REZIDENTI

09.00 - 13.00       Zece prezentari de cazuri

PROGRAM

JOI, 2 OCTOMBRIE 2008

SALA MARE DE CONFERINTE

A HOTELULUI  "NEW MONTANA"

 

 

07.30 - 11.30       "Chirurgia cataractei" - transmisie in direct,

organizata de firma Alcon

11.30 - 12.00       Pauza si vizitarea standurilor expozantilor               

12.00 - 14.00       Simpozion interactiv organizat de firma ALCON

                             -tema: "Pro si contra fluctuatiei in GPUD"

14.00 - 15.00       Pauza de pranz

15.00 - 16.30       Conferinta Alcon

-tema:  "Dificultati in chirurgia cataractei"

16.30 - 18.00       Simpozion interactiv organizat de firma Pfizer

                            -tema: "Protejati de 10 ani"

1. Film aniversar: "Xalatan - 10 ani in Romania"

2. Invitat special: "Am invatat sa traiesc cu glaucom"

3. Prof. Dr. Benone Carstocea: "Protejati de 10 ani"

18.00                   Adunarea Generala a membrilor Societatii Romane de Oftalmologie

PROGRAM

 

VINERI, 3  OCTOMBRIE 2008

SALA MARE DE CONFERINTE

A HOTELULUI "NEW MONTANA"

        

08.00 - 09.00       Simpozion interactiv organizat de firma FARMILA - THEA GROUP

                             -tema: "Glaucom - noi tendinte in tratament: fara conservanti"

MODERATOR:      Prof. Dr.  Gianluca Manni (Roma,Italia)

Concentratia Interleukin 1-β tear la pacientii cu glaucom hipertensiv, tratati cu beta-blocanti neselectivi, fara conservant.

MODERATOR:      Dr.  Vasile Potop  (Bucuresti)

Tratament topic cu Timabak 0,5% - studiu retrospectiv, dupa 4 luni, pe un lot de 40 de pacienti.

09.00 - 11.00       Cataracta - lucrari I

                            PREZIDIU:   Dr.  Zsolt Biró (Budapesta, Ungaria)

                                               Dr. Karin Horvath (Tg. Mures)

                                               Conf. Dr. Catalina Corbu  (Bucuresti)

09.00 - 09.06           1. COMPARATIE INTRE BIOMETRIA DE CONTACT SI PRIN IMERSIE

Tünde Kerek, Z. Biró  (Budapesta, Ungaria)

09.06 - 09.12           2. ANESTEZIA SUBTENONIANA IN CHIRURGIA OCULARA

                        C. Billotte (Caen, Franta), A. Nenciu, Sorina Roata (Argenta, Franta)

09.12 - 09.18           3. UTILIZAREA OCULOPRESORULUI  IN CAZURILE DE CATARACTA CU CAMERA ANTERIOARA DE PROFUNZIME REDUSA

                        Z. Biró, Tünde Kerek, Katalin Aranyoss, Maria Ferencz  (Budapesta, Ungaria)

09.18 - 09.24           4. UTILIZAREA INTRACAMERULARA DE SIMPATICOMIMETICE IN CHIRURGIA CATARACTEI - EFECTUL ASUPRA CORNEEI SI RETINEI

                        D. Chiselita, Alina Apostol (Iasi)

09.24 - 09.30          5. SINDROMUL DE IRIS FLASC INTRAOPERATOR - "SIFI"

                        Gabriella Bokor, Gabor Futó, C. Bokor (Tatabánya, Ungaria)

09.30 - 09.36           6. SINDROMUL "IFI" (FLOPPY IRIS INTRAOPERATOR) - EXPERIENTA PROPRIE

                        Karin Horvath, Florina Vultur, Z. Madaras, O. Popescu (Tg. Mures)

09.36 - 09.42           7. CATARACTA CERULEA CONGENITALA. CAZ CLINIC

Catalina Corbu, V. Potop, Bogdana Malis, S. Malis, Raluca Vasile, I. Tozlovanu (Bucuresti)

09.42 - 09.50           8. CHIRURGIA COAXIALA A CATARACTEI PRIN MICROINCIZIE DE 1,6 MM CU FACOEMULSIFICATORUL OERTLI - film video

                        C. D. Bordeianu (Ploiesti)

09.50 - 09.58           9. PROCEDEUL BORDEIANU MARK XIII PENTRU SUTURA IN SULCUS, SUB CONTROL VIZUAL DIRECT - film video

                        C. D. Bordeianu (Ploiesti)

09.58 - 10.04           10. IMPLANTAREA UNUI CRISTALIN FOLDABIL, ACRILIC HIDROFILIC MONOBLOC, IN SULCUS

                        I. Cseke, B. Haszonits, Z. Biró (Sopron, Pecs - Ungaria)

10.04 - 10.10           11. REZULTATELE IMPLANTARII LENTILELOR INTRAOCULARE FAKICE (LIOF), DIN COPOLIMER DE COLAGEN, IN MIOPIA FORTE

V. P. Nikitin, L. V. Lebedi, I. V. Alexandrova, A. T. Cosciuc, F. P. Tanurkov (Chisinau, Republica Moldova)

10.10 - 10.13           12. IMPLANTAREA CRISTALINELOR FOLDABILE "ZEISS" - poster

                        Georgeta Mercut, Valentina Ciochina, C. Ciuca (Craiova)

10.13 - 10.19           13. STABILITATEA ROTATIONALA A CRISTALINELOR DE CAMERA POSTERIOARA "MEDICONTUR" SI "AKREOS AO"

                        Z. Biró, Tünde Kerek, Katalin Aranyoss, T. Milibak (Budapesta, Ungaria)

10.19 - 10.25           14. EXPERIENTA NOASTRA CU CRISTALINUL ARTIFICIAL AcrySof ReSTORE -  REZULTATE PE TERMEN LUNG

                        Monica Gavris, Diana Popa, Genoveva Olaru, L. Levai (Cluj-Napoca)

10.25 - 10.31           15. IMPLANTAREA CRISTALINULUI ARTIFICIAL TORIC LA PACIENTII CU CATARACTA. REZULTATE LA 6-12 LUNI

Monica Gavris, Genoveva Olaru, Diana Popa,L. Levai, Cristina Ghindea, L. Bran, A. Albert (Cluj-Napoca)

10.31 - 10.37           16. ALEGEREA INTRE 3 TIPURI DE CRISTALINE ARTIFICIALE INTRAOCULARE MULTIFOCALE

M. Filip, A. Filip, Marineta Magureanu, Carmen Dragne, Miruna Nicolae (Bucuresti)

10.37 - 10.45           17. DIFICULTATI IN CHIRURGIA CATARACTEI - film video

Dana Preoteasa, Felicia Iliusi (Craiova)

10.45 - 10.53           18. OPERATIA DE CATARACTA IN OCHIUL VITRECTOMIZAT - film video

                        V. Chercota, C. Sabau, O. Rafan, G. Ciubuca. A. Crista (Timisoara)

10.53 - 11.01           19. ANIRIDIE CONGENITALA - ATITUDINE TERAPEUTICA - film video

                        D. Nicula, Carmen Prodan, Cristina Nicula (Cluj Napoca)

11.01 - 11.30       Pauza si vizitarea standurilor expozantilor

11.30 - 12.30       Cataracta - lucrari II

                                   PREZIDIU:   Dr. Gabor B. Scharioth (Recklinghausen, Germania)

                                               Dr. Monica Armegioiu (Bucuresti)

                                               Prof. Dr. Mihai Pop  (Bucuresti)

11.30 - 11.38           20. PROCEDEUL BORDEIANU MARK IV DE REZOLVARE A SUBLUXATIILOR IMPORTANTE DE CRISTALIN - film video

                        C. D. Bordeianu (Ploiesti)

11.38 - 11.46           21. CATARACTA TRAUMATICA CU CRISTALIN SUBLUXAT - film video

Catalina Corbu, V. Potop, Bogdana Malis, S. Malis, R. Vasile, I. Tozlovanu (Bucuresti)

11.46 - 11.52           22. CRISTALIN SUBLUXAT - REZOLVARE CHIRURGICALA

D. Nicula, Carmen Prodan, Cristina Nicula, M. Blidaru (Cluj Napoca)

11.52 - 12.00           23. CATARACTA TRAUMATICA - film video

Monica Armegioiu, Andreea Craiu, V. Beraru, Corina Staicu, Cristina Marcea, Ana Carstocea, Irina Nae (Bucuresti)

12.00 - 12.08           24. FACOEMULSIFICAREA POATE INDUCE DEGENERESCENTA MACULARA LEGATA DE VARSTA - FORMA NEOVASCULARA ? - film video

                        G. B. Scharioth (Recklinghausen, Germania)

12.08 - 12.16           25. REZOLVAREA COMPLICATIILOR CORNEENE SI CRISTALINIENE DIN UVEITELE CRONICE - film video

                        M. Pop, Laura Turu, Valeria Vlaicu (Bucuresti)

12.16 - 12.24           26. CHIRURGIA SEGMENTULUI ANTERIOR ASISTATA DE TOMOGRAFIE IN COERENTA OPTICA

                        G. B. Scharioth (Recklinghausen, Germania)

12.24 - 12.30       Discutii la lucrarile 1 - 26

12.30 - 14.00       Simpozion interactiv organizat de firma SIFI

                             -tema: "Tratamentul medical al inflamatiilor oculare"

                                   Prof. Dr. Benone Carstocea (Bucuresti)

Fiziopatologia inflamatiilor oculare; tratamenul cu AINS sau corticosteroizi

                                   Conf. Dr. Catalina Corbu (Bucuresti)

Managementul inflamatiilor asociate cu afectiuni alergice

                                   Prof. Dr. Marco Nardi (Italia)

Tratamentul inflamatiilor postchirurgicale

14.00 - 14.30       Pauza de pranz

14.30 - 15.15       Curs interactiv

-tema: "Cazuri dificile in chirurgia segmentului anterior al globului ocular"

MODERATOR:      Dr. Rado Gabor (Budapesta, Ungaria)

15.15 - 16.00       Curs interactiv

-tema: "Principii de baza in microchirurgia oculara"

MODERATOR:      Dr. Rado Gabor (Budapesta, Ungaria)

16.00 - 16.30       Curs interactiv

-tema: "Restabilirea fluxului apos natural"

MODERATOR:      Dr. G. B. Scharioth (Recklinghausen, Germania)

16.30  - 18.00      Glaucom - lucrari

PREZIDIU:   Prof. Dr. Dorin Chiselita (Iasi)

                                               Conf. Dr. Liliana Voinea (Bucuresti)

                                               Dr. Cornel Stefan  (Bucuresti)

16.30 - 16.36           1. MODIFICARI HISTOLOGICE ALE TRABECULULUI SI RETINEI IN GLAUCOM

Stefania Craitoiu, Irina Anca Eremia, Maria Ciobanu, C. Olaru, Carmen Damian, Mirela Preda (Craiova)

16.36 - 16.42           2. VASCOELASTICITATEA CORNEEI SI RISCUL DE GLAUCOM

H. Demea, Sorina Demea, Simona Sevan, Rodica Holonec, Hilda Jasko (Cluj-Napoca)

16.42 - 16.49           3. TGF - β 2 SI GLAUCOMUL PRIMITIV CU UNGHI DESCHIS

C. Stefan, L. Dragomir, Diana Melinte Dumitrica, C. Ursaciuc (Bucuresti)

16.49 - 16.55           4. CAZ PARTICULAR DE GLAUCOM CU UNGHI INCHIS, IN CONTEXTUL UNOR ANOMALII CONGENITALE DE CORP CILIAR

Ioana Costescu, Hayfa Masri, Cristina Salceanu, Ina Maldur, Remi Pescaru, Raluca Varna, Enkelajda Binjaku (Bucuresti)

16.55 - 17.01           5. ASPECTE CLINICE PARTICULARE LA ADULTI TINERI CU GLAUCOM CU UNGHI DESCHIS - CAZURI CLINICE

Liliana Voinea, M. Ghita, Alina Popa Cherecheanu, E. Ungureanu, Madalina Totir, Ruxandra Pascu, Sanziana istrate, Ionela Coman, Ruxandra Simionescu (Bucuresti)

17.01 - 17.07           6. IDENTIFICAREA PROGRESIEI GLAUCOMULUI CU CIRRUS 3D-OCT

                        Dana Preoteasa, Felicia Iliusi (Craiova)

17.07 - 17.13           7.CERCETARI PRIVIND INFLUENTA FUMATULUI SI A CONSUMULUI EXCESIV DE ALCOOL ASUPRA PROGRESIEI GLAUCOMULUI - STUDIU PRELIMINAR

                        Silvia Chiotoroiu, I. Stefaniu (Bucuresti)

17.13 - 17.19           8. DESPRE MACULA SI GLAUCOM

C. Stefan, Eliza Tebeanu, Diana Melinte Dumitrica, Anna Sapundgieva, L. Dragomir, Ileana Cristea,  Beatrice Cerbulescu, Valeria Gheorghieva (Bucuresti)

17.19 - 17.25           9. APRECIEREA CORECTA A REZULTATELOR TRABECULECTOMIEI IN GLAUCOMUL CU UNGHI DESCHIS

                        D. Chiselita, C. Danielescu, Nicoleta Apreutesei, Irina Iliescu (Iasi)

17.25 - 17.33           10. REPERMEABILIZAREA CU FOARFECA - PROCEDEUL PERSONAL DE INLOCUIRE A DRENAJULUI TENONIAN LA DISTANTA, IN CHIRURGIA ESUATA A GLAUCOMULUI - film video

                        C. D. Bordeianu (Ploiesti)

17.33 - 17.39           11. FLUCTUATILE NICTEMERALE ALE PIO LA PACIENTII CU SINDROM DE PSEUDOEXFOLIERE CAPSULARA OPERATI DE CATARACTA

                        D. Chiselita, Crenguta Marcu, C. Danielescu (Iasi)

17.39 - 17.45           12. MANAGEMENT TERAPEUTIC IN GLAUCOM - ABORDARE COMPLEXA, MULTIDISCIPLINARA

                        Alina Mihaela Neacsu (Braila)

17.45 - 17.51           13. CENTRUL DE GLAUCOM DIN CADRUL CLINICII DE OFTALMOLOGIE A "SUUB" - 1 AN DE ACTIVITATE

Alina Popa Cherecheanu, Liliana Voinea, R. Burcin, Oana Florescu, Dana Stana, Simona Duta, Monica Grecescu, Cristina Vianu (Bucuresti)

17.51 - 18.00       Discutii la lucrarile 1 - 13

18.00  - 20.00      Simpozion interactiv organizat de firma MSD Ophthalmics    

-tema: "Pro & contra in glaucom (editia a III-a)- Infruntand dogmele"

1.     Controlul PIO este singura metoda eficienta in managementul glaucomului.

         PRO                                         -Dr. Vasile Potop                                 (Bucuresti)

            CONTRA                                  -Conf. Dr. Carmen Mocanu                 (Craiova)

2.     Beta-blocantele oftalmice reprezinta o optiune depasita ca prima linie in tratamentul medicamentos in glaucom.

         PRO                                         -Prof. Dr. Dorin Chiselita                     (Iasi)

            CONTRA                                  -Dr. Horia Stanca                                (Bucuresti)

3.     Combinatiile fixe nu se pot administra decat ca "up-grade" de la una dintre componente.

            PRO                                         -Dr. Cornel Stefan                               (Bucuresti)

            CONTRA                                  -Prof. Dr. Benone Carstocea                   (Bucuresti)

4.     Studiile sponsorizate de producatorii de medicamente sunt partinitoare; rezultatele lor nu ar trebui luate in considerare.

PRO                                        -Conf. Dr. Cristina Stan                       (Cluj-Napoca)

CONTRA                                 -Dr. Mihai Bisca                                  (Bucuresti)

                   Televoting din sala inainte si dupa fiecare runda de prezentari.        

PROGRAM

VINERI, 3  OCTOMBRIE 2008

SALA MICA DE CONFERINTE

A HOTELULUI  "NEW MONTANA"

09.00 - 10.00        Simpozion  organizat de firma Essilor Romania

                             -tema: "Efectuarea refractiei si prescriptia pentru lentile progresive"

MODERATOR:      Jean-Pierre Bonnac (Paris, Franta)

 10.00 - 11.00                  Simpozion  organizat de firma Vista-Vision

                             -tema: "Tehnici noi in tratamentul keratoconus-ului: Cross - linking corneean, cu Riboflavin-UVA (Vega CMB X Linker) experienta romaneasca si italiana"

MODERATORI:   

Dr. Daniela Selaru (Bucuresti)

Principiile cross-linking-ului corneean; indicatii si selectia pacientilor

Dr. Edoardo Stagni (Italia)

Farmacocinetica Ricrolin-ului

Dr. Claudio Lucchini (Milano, Italia)

Experienta italiana cu Vega si Ricrolin

Dr. Daniela Selaru (Bucuresti)

Experienta romaneasca cu Vega si Ricrolin

11.00 - 11.30       Pauza si vizitarea standurilor expozantilor

11.30 - 12.30       Simpozion organizat de firma Bausch & Lomb-Valmedica

-tema: "Degenerescenta maculara legata de varsta - Caravana europeana de  prevenire a  pierderii vederii"

MODERATORI:   

Dr. Dana Ajitaritei (Bausch & Lomb Pharma, Romania)

Caravana europeana de prevenire a pierderii vederii: scop, traseu, rezultate preliminare.

Dr. Daniela Selaru (Bucuresti)

Caravana europeana de prevenire a pierderii vederii in Romania: initierea unui screening al DMLV.

Prof. Dr. Ulrich Welge-Lüβen (München, Germania)

Acizii grasi Omega 3 si DMLV

12.30 - 13.30       Simpozion organizat de firma Cromafarma

-tema: "QUATRIX aspheric evolutivE: un nou concept in chirurgia cataractei"

MODERATORI:      Dr. Pierre Bellio (Chaumont, Franta)

13.30 - 14.30       Simpozion organizat de firma Rompharm Company SRL

-tema: "Eficacitatea administrarii solutiei 2% Dorzopt in tratamentul complex al glaucomului cu unghi deschis".

MODERATOR:       Dr. Aglaia Nicolaie Lobcenco

(Chisinau, Republica Moldova)

14.30 - 15.00       Pauza de pranz

15.00 - 16.00       Simpozion organizat de firma Biosooft

-tema: "Avantajele utilizarii colirului cu Gingko Biloba in sindromul de ochi uscat postchirurgical"

MODERATORI:      Prof. Dr. Mihai Pop (Bucuresti)

                                   Dr. Viorica Frantescu (Timisoara)

                                   Dr. Dario Rusciano (Roma, Italia)

16.00 - 18.30       Neurooftalmologie si strabologie - lucrari

PREZIDIU:   Prof. Dr. Cristina Vladutiu (Cluj-Napoca)

                                               Dr. Tatiana Rosca (Bucuresti)

                                               Dr. Bianca Szabo (Cluj-Napoca)

16.00 - 16.10           1. EVALUAREA FUNCTIEI VIZUALE IN SCELROZA MULTIPLA (SM) PRIN POTENTIAL EVOCAT VIZUAL (PEV), PERIMETRIE COMPUTERIZATA STANDARD (PCS), TEST DE SENZITIVITATE DE CONTRAST SI REZONANTA MAGNETICA NUCLEARA (RMN CEREBRALA), MANIFESTARI OCULARE SUBCLINICE

Monica Grecescu, Liliana Voinea, Cristina Tiu, Adina Roceanu (Bucuresti)

16.10 - 16.20           2. CAZ CLINIC: SFENOIDITA ACUTA COMPLICATA CU CECITATE BILATERALA

Alina Popa Cherecheanu, M. Popa Cherecheanu, Cristina Vianu (Bucuresti)

16.20 - 16.30           3. DIPLOPIE PRIN TUMORA GLOMICA - CAZ CLINIC

M. Zemba, B, I. Cucu, Alina Stinghe, G. Furedi, Viorica Halmaci (Bucuresti)

16.30 - 16.40           4. PARTICULARITATI DIAGNOSTICE SI TERAPEUTICE INTR-UN CAZ DE NEUROPATIE OPTICA. PRESUPUS SINDROM ANTIFOSFOLIPIDIC

Ligia Onisim, Cristiana Bratiloveanu, Carmen Chiotan, Suzana Cilievici (Bucuresti)

16.40 - 16.50           5. NEUROPATIA OPTICA TRAUMATICA. Rezultate pe o serie de 6 cazuri

Ligia Onisim, Ligia Tataranu, A. V. Ciurea, V. Ciubotaru, A. Tascu, B. Ene (Bucuresti)

16.50 - 17.00           6. PARALIZIA COMPLETA A NERVULUI OCULOMOTOR. PREZENTARE DE CAZ

Bianca Szabo, I. Szabo, S. Sfrangeu, Carmen Dumitras (Cluj-Napoca)

17.00 - 17.10           7. Pareza de nerv vi de diverse etiologii, explicata prin acelasi mecanism hemoreologic

Tatiana Rosca, Oana Mihalcea (Bucuresti)

17.10 - 17.20           8. FISTULA CAROTIDO-CAVERNOASA CU COMPLICATII OCULARE - CAZ CLINIC

Oana Florescu, Liliana Voinea, Oana Andrei (Bucuresti)

17.20 - 17.30           9. OFTALMONEUROMIELITA. GENERALITATI. PREZENTARE DE CAZ

Bianca Szabo, I. Szabo, Letitia Palaghita-Banis, S. Sfrangeu, Ana Maria Chirica (Cluj-Napoca)

17.30 - 17.40           10. RABDOMIOSARCOM - PREZENTARE DE CAZ

Cristina Nicula, D. Nicula, Ghituica, M. Blidaru (Cluj-Napoca)

17.40 - 17.50           11. HEMATOM ORBITAR SPONTAN

Tatiana Rosca, Monica Popescu (Bucuresti)

17.50 - 18.00           12. DIPLOPIA IATROGENA - CUM O REZOLVAM ?

Andreea Ciubotaru, F. Balta, Livia Sram, C. Ciubotaru (Bucuresti)

18.00 -18.10           13. CAPCANE DIAGNOSTICE IN STRABOLOGIE

Cristina Vladutiu, Simona Sevan (Cluj-Napoca)

18.10 - 18.30       Discutii la lucrarile 1 - 13

        

               

PROGRAM

VINERI, 3  OCTOMBRIE 2008

SALA "AUDITORIUM" - CENTRUL DE CONFERINTE AL HOTELULUI "INTERNATIONAL"

SESIUNE CONCURS  DE COMUNICARI ALE REZIDENTILOR

09.00 - 11.00       Lucrari I

1. ASPECTE DE MODELARE SI SIMULARE IN FARMACOLOGIA SI TERAPEUTICa OFTALMOLOGICA

Ana Lavinia Carstocea -  rezident, Clinica de Oftalmologie a Spitalului Clinic de Urgenta Militar  Central "Carol Davila " Bucuresti

2. HEMODINAMICA OCULARA SI BLOCANTII DE CALCIU IN GLAUCOM

Diana Melinte Dumitrica -  rezident, Clinica de Oftalmologie a Spitalului Clinic de Urgenta Militar  Central "Carol Davila " Bucuresti

3. CORELATII INTRE BIOMETRIA PRIN IMERSIE SI BIOMETRIA PRIN CONTACT

Lucian Dragomir -  rezident, Clinica de Oftalmologie a Spitalului Clinic de Urgenta Militar Central "Carol Davila " Bucuresti

4. TEHNICA IMPLANTARII CRISTALINELOR ARTIFICIALE PLIABILE DE TIP HIDROFIL SI HIDROFOB, EFECTUATA DE CHIRURGUL INCEPATOR

                 Liviu Bran - rezident, Clinica de Oftalmologie, Spitalul Militar, Cluj-Napoca

5. OPERATIA DE FACOEMULSIFICARE CU IMPLANT INTRAOCULAR FOLDABIL, EXPERIENTA UNUI REZIDENT

Corina Floriana Staicu -  rezident, Clinica de Oftalmologie a Spitalului Clinic de Urgenta Militar  Central "Carol Davila " Bucuresti

6. DINAMICA INCIZIEI CORNEENE DIN CHIRURGIA CATARACTEI EVALUATA CU SA-OCT

                  Alina Cantemir -  rezident, Clinica de Oftalmologie a U. M. F. Iasi

7. MANAGEMENTUL ASTIGMATISMULUI POSTOPERATOR IN IMPLANTUL INTRAOCULAR TORIC

                  Liliana Pulbere -  rezident, Clinica de Oftalmologie a Spitalului Clinic de Urgenta Militar    Central "Carol Davila " Bucuresti

8. CALCULUL ASTIGMATISMULUI INDUS CHIRURGICAL PRIN OPERATIA DE FACOEMULSIFICARE

                  Elvira Cojocaru -  rezident, Clinica de Oftalmologie a Spitalului Clinic de Urgenta Militar Central "Carol Davila " Bucuresti      

11.00 - 11.30       Pauza

11.30 - 13.30       Lucrari II

9. MODFICARILE GROSIMII CENTRALE CORNEENE IN CHIRURGIA CATARACTEI PRIN FACOEMULSIFICARE CU ULTRASUNETE LINIARE, COMPARATE CU ULTRASUNETELE TORSIONALE

                  Zoltan Madaras -  rezident, Clinica de Oftalmologie a U. M. F. Tg. Mures

10. SINCHIZIS SCINTILLANS - O STRALUCIRE "BOLNAVA"

                  Andreea Madalina Craiu - rezident, Clinica de Oftalmologie a Spitalului Clinic de Urgenta Militar Central "Carol Davila " Bucuresti

11. CORELATII IMAGISTICO-HISTOLOGICE PE MARGINEA A 6 CAZURI DE MELANOM MALIGN COROIDIAN

                  Andras Albert - rezident, Clinica de Oftalmologie a U. M. F. Tg. Mures

12. CE SE ASCUNDE IN SPATELE UNUI HEMOFTALMUS ?

                  Vlad Ioan Beraru -  rezident, Clinica de Oftalmologie a Spitalului Clinic de Urgenta Militar Central "Carol Davila " Bucuresti

13. DRUSENUL PAPILAR - DIAGNOSTIC SI PROGNOSTIC

Cristina Ghindea - rezident, Clinica de Oftalmologie a U. M. F. Cluj-Napoca

14. EDEMUL MACULAR DIN OBSTRUCTIILE VENOASE RETINIENE

                   Ileana Serghiescu - rezident, Clinica de Oftalmologie a Spitalului Clinic de Urgenta Militar Central "Carol Davila " Bucuresti

15. COMPLICATIILE INJECTIILOR INTRAVITREENE CU AVASTIN SI TRIAMCINOLON ACETONID

                  Adriana Bratu - rezident, Clinica de Oftalmologie a Spitalului Clinic de Urgenta Militar Central "Carol Davila " Bucuresti

16. SATISFACTIA PACIENTILOR TRATATI CU AVASTIN

                  Eliza Tebeanu - rezident, Clinica de Oftalmologie a Spitalului Clinic de Urgenta Militar Central "Carol Davila " Bucuresti

17. ELCTROSTIMULAREA IN ATROFIILE PRTIALE ALE NERVULUI OPTIC

                  Ion Bivolaru - rezident, Clinica de Oftalmologie a Spitalului Clinic de Urgenta Militar Central "Carol Davila " Bucuresti

 

 

VINERI, 3  OCTOMBRIE 2008

 

 

SALA "AUDITORIUM" - CENTRUL DE CONFERINTE AL HOTELULUI "INTERNATIONAL"

SESIUNE CONCURS  DE COMUNICARI ALE ASISTENTELOR

         14.00 - 15.30       Lucrari

1. ROLUL ASISTENTEI MEDICALE IN INGRIJIREA PACIENTILOR SUPUSI INTERVENTIEI CU LASER EXCIMER

                  Ionela Neacsa, Iuliana Ivascu, Cristina Duta - Cabinetele Onioptic Craiova, Slatina

2. INVESTIGATII MODERNE IN URMARIREA PACIENTULUI DIABETIC - ROLUL ASISTENTEI MEDICALE

Eduard Gutiu, Iuliana Ivascu, Ionela Neacsa - Cabinetele Onioptic Craiova

3. APORTUL ASISTENTEI MEDICALE IN INVESTIGAREA, TRATAMENTUL MEDICAMENTOS SI CEL CHIRURGICAL AL GLAUCOMULUI PRIMAR

                  Camelia Mustatea - Spitalul Militar de Urgenta "Constatin Papilian" Cluj-Napoca

4. SUBSTANTE VASCOELASTICE UTILIZATE IN CHIRURGIA OFTALMOLOGICA

                  Flori Iulian, Ionela Neacsa, Eduard Gutiu - Spitalul Clinic Universitar C. F. Craiova si cabinetele Onioptic Craiova

5.

                  -Clinica oftalmologica "Laser Optics" Bucuresti

6.

                   - Clinica oftalmologica "Laser Optics" Bucuresti

7. ROLUL PSIHOLOGIC AL ASISTENTEI MEDICALE DE SALA DE OPERATIE - PRE, INTRA SI POSTOPERATOR IN CHIRURGIA OCULARA

                  Ioana Mihaela Vornicelu - Clinica de Oftalmologie a Spitalului Clinic de Urgenta Militar Central "Carol Davila" Bucuresti

        

PROGRAM

SAMBATA, 4  OCTOMBRIE 2008

SALA MARE DE CONFERINTE

A HOTELULUI "NEW MONTANA"

 

08.00 - 09.00       Cornee/Chirurgie refractiva - lucrari

PREZIDIU:   Prof. Dr. Mirko Jankov (Belgrad, Serbia)

Conf. Dr. Catalina Corbu (Bucuresti)

Dr. Mihail Zemba (Bucuresti)

08.00 - 08.07           1. MICROSCOPIA SPECULARA ENDOTELIALA - CORELATII CLINICE PRACTICE

Sorina Demea, Laura Hampel,  H. Demea, Hilda Jasko (Cluj-Napoca)

08.07 - 08.14           2. MODALITATI TERAPEUTICE IN KERATOCONUS

Mihaela Constantin, Catalina Corbu, V. Potop, Raluca Vasile (Bucuresti)

08.14 - 08.21           3. CROSS-LINKING  CORNEEAN EFECTUAT LA PACIENTI CU KERATOCONUS - REZULTATE LA 1 AN

Mihaela Constantin, Catalina Corbu, V. Potop, Raluca Vasile (Bucuresti)

08.21 - 08.28           4. CE REPREZINTA SI DE CE ESTE ATAT DE BUN PROFILUL "WAVE-FRONT OTIMIZED"

M. R. Jankov (Belgrad, Serbia)

08.28 - 08.35           5. ABLATIE CUSTOMIZATA - CUM SA ALEGI MODALITATEA CORECTA

M. R. Jankov (Belgrad, Serbia)

08.35 - 08.38           6.  ASOCIERE DE DISTROFIE CORNEEANA TIP GROENOW I CU MIOPIE FORTE - poster

                                         Monica Pandelescu, Gh. Anghel (Bucuresti)

08.38 - 08.45           7. ACTIVITATEA DE TRANSPLANT CORNEEAN IN SECTIA CLINICA DE OFTALMOLOGIE A SCUMC "CAROL DAVILA" BUCURESTI IN PERIOADA 2007- 2008

M. Zemba, Daniela Selaru, I. Stefaniu, G. Anghel, C. Stefan, Monica Armegioiu (Bucuresti)

08.45 - 09.00       Discutii la lucrarile 1 - 7

 

09.00 - 10.00       Curs

-tema: "Retinopatia diabetica - album retinofotografic; prognosticul vizual al pacientilor cu retinopatie diabetica dupa fotocoagularea laser"

MODERATOR:      Prof. Dr. Livia Davidescu (Craiova)

10.00 - 11.00       Retina I - lucrari

PREZIDIU:   Prof. Dr. Ileana Zolog (Timisoara)

Dr. H. T. Stanca (Bucuresti)

Dr. Daniel Branisteanu (Iasi)

10.00 - 10.06           1. REZULTATE ANATOMO-FUNCTIONALE LA COPIII TRATATI PENTRU RETINOPATIA PREMATURITATII, LA IASI

N. Berlea, Maria Alboi, Anca  Bivoleanu, Maria Stamatin (Iasi)

10.06 - 10.12           2. COLOBOMUL PAPILEI NERVULUI OPTIC: ASOCIERI CLINICE PATOLOGICE

M. Munteanu, Gh. Munteanu, Ileana Zolog, Stela Giuri, Viorica Frantescu (Timisoara)

10.12 - 10.15           3. SINDROM ANTIFOSFOLIPIDIC PRIMAR - PARTICULARITATILE CONDUITEI TERAPEUTICE - poster

Liliana Voinea, Madalina Totir, Aida Panca, Ana Maria Dascalu, M. Ghita, R. Pescaru, Alexandra Vrapciu, Laura Podoleanu (Bucuresti)

10.15 - 10.18           4. DIFICULTATI DE DIAGNOSTIC ETIOLOGIC INTR-UN CAZ DE CORIORETINITA MACULARA - poster

Ileana Zolog, M. Munteanu, Monica Dinita (Timisoara)

10.18 - 10.24           5. PROTEINA C REACTIVA IN DEGENERESCENTA MACULARA LEGATA E VARSTA

C. Stefan, Diana Melinte Dumitrica, Eliza Tebeanu, Anna Sapundgieva, L. Dragomir, Ileana Cristea (Bucuresti)

10.24 - 10.30           6. DRUSENUL PAPILAR - ASPECTE CLINICE SI PARTICULARITATI OCT IN DIFERITE STADII

Cristina Ghindea, Sorina Demea, Diana Popa, Emese Kaucsar, H. Demea (Cluj-Napoca)

10.30 - 10.36           7. EPITELIOPATII MULTIFOCALE

Anca Tomi, Uko Anka, Crista Preda (Bucuresti)

10.36 - 10.42           8. UTILIZAREA TRIAMCINOLONULUI IN TRATAMENTUL EDEMULUI MACULAR CRONIC SECUNDAR OCLUZIEI DE RAM VENOS RETINIAN TEMPORAL

H. T. Stanca (Bucuresti)

10.42 - 10.48           9. UTILIZAREA TRIAMCINOLONULUI ACETONID IN TRATAMENTUL EDEMULUI MACULAR

F. Balta, Oana Banu, Clara Tomescu, I. Lupu, A. Merticariu, A. Diaconescu, Irina Nituica, Nicoleta Zamfiroiu Avidis, Livia Sram, Ramona Serban (Bucuresti)

10.48 - 11.00       Discutii la lucrarile 1 - 9

         11.00 - 11.30       Pauza si vizitarea standurilor expozantilor

         11.30 - 14.30       Retina II - lucrari

PREZIDIU:   Prof. Dr. Benone Carstocea (Bucuresti)

Prof. Dr. Daniel Baron (Nantes, Franta)

Dr. Florian Balta (Bucuresti)

11.30 - 11.36           10. rezultatele tratamentului cu bevacizumab in neovascularizatia subretiniana din miopia forte

D. Branisteanu, B. Galan, C. Chiriac, B. Diaconu, C. Flondor, M. Gavril, A. Irimia (Iasi)

11.36 - 11.42           11. UTILIZAREA AVASTINULUI IN DEGENERESCENTA MACULARA EXSUDATIVA

F. Balta, Oana Banu, Clara Tomescu, I. Lupu, A. Merticariu, A. Diaconescu, Irina Nituica, Nicoleta Zamfiroiu Avidis, Livia Sram, Ramona Serban (Bucuresti)

11.42 - 11.48           12. UTILIZAREA BEVACIZUMAB-ULUI IN TRATAMENTUL DMLV EXSUDATIVE - EXPERIENTA PERSONALA

H. T. Stanca (Bucuresti)

11.48 - 11.54           13. DECOLARE SEROASA DE EPITELIU PIGMENTAR TRATATA CU AVASTIN - PREZENTARE DE CAZ

F. Balta, Oana Banu, Clara Tomescu, I. Lupu, A. Merticariu, A. Diaconescu, Irina

Nituica, Nicoleta Zamfiroiu Avidis, Livia Sram, Ramona Serban (Bucuresti)

11.54 - 12.00           14. ALTERNATIVE DE TRATAMENT IN CORIORETINOPATIA SEROASA CENTRALA

F. Balta, Oana Banu, Clara Tomescu, I. Lupu, A. Merticariu, A. Diaconescu, Irina

Nituica, Nicoleta Zamfiroiu Avidis, Livia Sram, Ramona Serban (Bucuresti)

12.00 - 12.06           15. OPACIFIEREA CAPSULEI POSTERIOARE SI SUCCESUL ANATOMIC IN OPERATII COMBINATE PENTRU GAURI MACULARE

Maria Ferencz, Zsuzsanna Szepessy, I. Kovács, G. M. Somfai, E. Bertalan, G. Salacz (Budapesta, Ungaria)

12.06 - 12.12           16. ROLUL MEMBRANEI LIMITANTE INTERNE IN CHIRURGIA GAURII MACULARE

D. Branisteanu, C. Chiriac, B. Diaconu, C. Flondor, M. Gavril, A. Irimia (Iasi)

12.12 - 12.15           17. RETINOPATIA PURTSCHER - CAZ CLINIC - poster

Liliana Voinea, Daniela Stana, Madalina Totir, Laura Pavel, Aida Panca, Cristina Alexandrescu, Ionela Coman, C. Mitulescu, Roxana ilinca, R. Ciuluvica (Bucuresti)

12.15 - 12.21           18. MACULOPATIA TRAUMATICA

F. Balta, Oana Banu, Clara Tomescu, I. Lupu, A. Merticariu, A. Diaconescu, Irina

Nituica, Nicoleta Zamfiroiu Avidis, Livia Sram, Ramona Serban (Bucuresti)

12.21 - 12.24           19. TRAUMATISMELE OCULARE - PARTICULARITATI - poster

C. Stefan, Monica Armegioiu, Eliza Tebeanu, Diana Melinte Dumitrica, Anna Sapundgieva, L. Dragomir, Ileana Cristea (Bucuresti)

12.24 - 12.32           20. CORP STRAIN INTRAOCULAR - SFARSIT DE DRUM ??? - film video

Monica Armegioiu, V. Beraru, Andreea Craiu, Corina Staicu, Cristina Malcea, Ana Carstocea, Irina Nae (Bucuresti)

12.32 - 12.40           21. ENDOFTALMITA - CAZ CLINIC - film video

O. Musat, Liliana Pulbere, Luiza Parvu (Bucuresti)

12.40 - 12.43           22. ENDOFTALMITA POSTCHIRURGIA CATARACTEI - poster

C. Stefan, Gh. Anghel, Eliza Tebeanu Anna Sapundgieva, Ileana Cristea, Diana Melinte Dumitrica, L. Dragomir (Bucuresti)

12.43 - 12.51           23. CHIRURGIE VITREORETINIANA BIMANUALA - film video

F. Balta (Bucuresti)

12.51 - 12.59           24. UTILIZAREA TRATAMENTULUI LASER IN CAZURI DE TUMORI INTRAOCULARE - film video

F. Balta, Oana Banu, Clara Tomescu, I. Lupu, A. Merticariu, A. Diaconescu, Irina

Nituica, Nicoleta Zamfiroiu Avidis, Livia Sram, Ramona Serban (Bucuresti)

12.59 - 13.09           25. PARTICULARITATI ALE CHIRURGIEI DECOLARII DE RETINA LA BOLNAVI CU ANTECEDENDE DE CHIRURGIE REFRACTIVA  - film video

B. Carstocea, Beatrice Cerbulescu, Simona Buliga, Diana Postaliu Tudoran, Letitia Calin, Adriana Dragomir  (Bucuresti)

13.09 - 13.30           26. RECIDIVA TARDIVA IN DECOLAREA DE RETINA - film video

D. Baron (Nantes, Franta)

13.30 - 13.38           27. AERODISECTIA IN CHIRURGIA RETINOPATIEI PROFILERANTE - video

B. Carstocea, Beatrice Cerbulescu, Simona Buliga, Adriana Dragomir (Bucuresti)

13.38 - 14.00       Discutii la lucrarile 10 - 27

        

14.00 - 14.30       Inchiderea lucrarilor congresului

                                      Decernarea premiilor

FESTIVITATI DE PREMIERE

Ř                Sambata 4 octombrie 2008, orele 14.00, firma Alcon va decerna trei premii pentru sesiunea - concurs de comunicari a rezidentilor:

Premiul I               - participare  la  lucrarile  Congresului Academiei   Americane   de           Oftalmologie, San Francisco, 24-27 octombrie 2009

Premiul II             - participare la lucrarile Congresului SOE, Amsterdam, 13-16 iunie 2009

Premiul III            - participare la lucrarile Congresului ESCRS, Barcelona, 12-16 septembrie 2009

Ř                Sambata 4 octombrie 2008, orele 14.10, firma SIFI va decerna premiile pentru concursul " Bursele SIFI".

Premiul I             

                                   - curs de chirurgie oftalmologica, desfasurat in clinici din Italia

Premiul II

Premiul III           -curs    interactiv  -  "Al   treilea  curs    european   de   glaucom  

pentru  rezidenti", organizat de EGS,  16-17 ianuarie 2009, Geneva, Elvetia

Premiul IV

Ř                Sambata 4 octombrie 2008, orele 14.20, firma Pfizer va decerna un premiu pentru cea mai buna lucrare de glaucom, prezentata in cadrul congresului de catre un tanar specialist oftalmolog.

Ř                Sambata 4 octombrie 2008, orele 14.25, firma MSD Ophthalmics va decerna 10 premii pentru medici rezidenti (maximum 2 din aceeasi clinica universitara, in ordinea numarului de voturi), constand in taxa anuala pentru 2009, de membru Young Ophthalmologist in Training la AAO. Printre beneficii: abonament "on line" la 4 din cele mai bine cotate reviste de specialitate, inregistrare gratuita la intalnirea anuala a AAO. Castigatorii vor fi desemnati pe baza de voturi secrete, unitare, colectate la standul firmei MSD Ophthalmics.

                           

PROGRAM

SAMBATA, 4  OCTOMBRIE 2008

SALA MICA DE CONFERINTE

A HOTELULUI "NEW MONTANA"

08.30 - 09.30       Contactologie - lucrari

PREZIDIU:   Dr. Simona Radu (Bucuresti)

Dr. Daniela Goicea (Bucuresti)

Dr. Carmen Dragne (Bucuresti)

08.30 - 08.38           1. GRADUL DE COMPLIANTA IN RANDUL PURTATORILOR DE LENTILE DE CONTACT

I. Costache, Diana Cormos, M. Foaltin (Brasov)

08.38 - 08.46           2. POSIBILITATI DE CORECTIE OPTICA PRIN LENTILE DE CONTACT IN MICROCORNEE-MICROFTALMIE

Doina Suzana Pop, O. Popescu, Z. Madaras, A. Ferencz, Timea Oprea (Tg. Mures)

08.46 - 08.54           3. AirOptix PENTRU ASTIGMATISM - ALTERNATIVA DE CORECTIE CARE RASPUNDE NEVOILOR PACIENTILOR

Daniela Goicea (Bucuresti)

08.54 - 09.02           4. Acuvue® OasysT ca lentila de contact terapeutica

Simona Radu (Bucuresti)

09.02 - 09.10           5. UTILIZAREA LENTILELOR DE CONTACT TERAPEUTICE IN PRACTICA MEDICALA - EXPERIENTA CLINICA

M. Filip, Carmen Dragne, Marineta Magureanu, A. Filip, Miruna Nicolae, G. Triantafyllidis (Bucuresti)

09.10 - 09.25       Discutii la lucrarile 1 - 5

09.30 - 10.30       Simpozion organizat de firma Optimed

-tema: "Produse noi in portofoliul Optimed"

10.30 - 11.00       Orbita/ Glanda lacrimala/ Pleoape/ Conjunctiva/ Oncologie oculara - lucrari I

PREZIDIU:   Prof. Dr.  Stefania Craitoiu (Craiova)

Dr. Speranta Schmitzer (Bucuresti)

Dr. Constantin Dan Bordeianu  (Ploiesti)

10.30 - 10.37           1. ASPECTE IMAGISTICE ALE GLANDEI LACRIMALE INTR-UN CAZ DE SINDROM SJOGREEN

Andreea Seceleanu, S. Pop, D. Predac, I. Szabo, Liliana Rogojan (Cluj-Napoca)

10.37 - 10.44           2. TRICHIAZISUL - INTRE SIMPLU SI COMPEX

Speranta Schmitzer, Florentina Chitac Pashalidis, Ana-Maria Manescu, L. Popescu (Bucuresti)

10.44 - 10.51           3. SINDROMUL DE BLEFAROFIMOZA

Speranta Schmitzer, Florentina Chitac Pashalidis, Ana-Maria Manescu, L. Popescu (Bucuresti)

10.51 - 10.58           4. MANAGEMENTUL TRAUMATISMELOR PALPEBRALE SI ALE CAILOR LACRIMALE

Speranta Schmitzer, Florentina Chitac Pashalidis, Ana-Maria Manescu, L. Popescu (Bucuresti)

10.58 - 11.05           5. CAZ PARTICULAR DE REZOLVARE CHIRURGICALA A UNEI TUMORI MALIGNE DE PLEOAPA INFERIOARA CU PRINDERE DE CAI LACRIMALE

Ioana Costescu, Hayfa Masri, Cristina Salceanu, Ina Maldur, R. Pescaru, Raluca Varna, Enkelajda Binjaku (Bucuresti)

11.05 - 11.30       Pauza si vizitarea standurilor expozantilor

11.30 - 12.30       Orbita/ Glanda lacrimala/ Pleoape/ Conjunctiva/ Oncologie oculara - lucrari II

11.30 - 11.37           6. CONTRIBUTII LA STUDIUL HISTOLOGIC AL PTERIGIONULUI

Stefania Craitoiu, C. Livezeanu, Maria Ciobanu, Irina Anca Eremia, Rodica Manescu, Gabriela Vitan Cojocaru (Craiova)

11.37 - 11.40           7. LIMFANGIECTAZIE HEMORAGICA A CONJUNCTIVEI. Prezentare de caz - poster

Z. Várhegyi, Gál Gabriella, Korompai Károly, Czinege Éva (Miskolc, Ungaria)

11.40 - 11.43           8. MANIFESTARE ORBITARA BILATERALA A LEUCEMIEI LIMFOIDE CRONICE. PREZENTARE DE CAZ - poster

Z. Várhegyi, Gabriella Gál, Károly Korompai, Judit Szota, Ágnes Karádi, Judit Kovács, Z. Várhegyi  (Miskolc, Ungaria)

11.43 - 11.50           9. PSEUDOTUMORA ORBITARA LA O PACIENTA CU HEPATITA CRONICA CU VIRUS C SI VASCULITA CRIOGLOBULINEMICA; A PROPOS DE UN CAZ

Stela Giuri, C. Solovan, M. Raica, M. Munteanu, Gh. Munteanu (Timisoara)

11.50 - 11.57           10. IMPLANTELE DE HIDROXIAPATITA IN PROTEZAREA DUPA EVISCERATIE SAU ENUCLEATIE.  PRIMELE REZULTATE

C. D. Bordeianu (Ploiesti)

11.57 - 12.05           11. PROCEDEUL BORDEIANU CE EVITA ENOFTALMIZAREA EXCESIVA A IMPLANTELOR ORBITARE  - film video

C. D. Bordeianu (Ploiesti)

12.05 - 12.12           12. CELE 10 PORUNCI PENTRU RISC PRACTIC ZERO DE ENDOFTALMITA POSTOPERATORIE

C. D. Bordeianu (Ploiesti)

12.12 - 12.30       Discutii la lucrarile 1 - 12

SAMBATA, 4  OCTOMBRIE 2008

SALA MIORITA A HOTELULUI "SINAIA"

BURSELE "SIFI" - CONCURS PENTRU REZIDENTI

09.00 - 13.00       Zece prezentari de cazuri

    

EXPOZANTI

ALCON

AMAOPTIMEX GRUP

BIOTEC

CARL ZEISS

DgR MEDICAL

EDY OPTIC LTT

EXCEL LENS

EXPERTMED

FARMILA BAUSCH & LOMB

IPSEN

JOHNSON & JOHNSON VISION CARE

KRKA

MEDICARE GROUP

MEDICONTUR (KEMBLI-MED)

MERCK SHARP & DOHME

nOVARTIS OPHTHALMICS

OPTICOM 2000

OPTIMED

PFIZER

ROHTO PH. JAPONIA

ROMGER

s.i.f.i.   S.p.A.   ITALIA

SODIMED

SOFLEX INTER-OPTICS

SOVER

TERAPIA

VALMEDICA

VARIROM

VISIONARIA

VISTA-VISION

           

SPONSORI principali

ALCON        FARMILA BAUSCH & LOMB        PFIZER

                      

msd            s.i.f.i. S.p.A. ITALIA

           

           

sponsori

MEDICONTUR (KEMBLI-MED)

sover

JOHNSON & JOHNSON VISION CARE

VARIROM

MEDICARE GROUP

NOVARTIS OPHTHALMICS

OPTIMED CARL ZEISS

EDY OPTIC LTT

EXCEL LENS

VALMEDICA

BIOTEC

ROMGER

AMA OPTIMX GROUP

DgR MEDICAL

EXPERTMED

IPSEN

KRKA

OPTICOM 2000

ROHTO PH. JAPONIA

SOFLEX INTER-OPTICS

SODIMED

TERAPIA

VISIONARIA

BELLE OPTIQUE


Document Info


Accesari: 16220
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )