Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza






Limba si literatura romana - Compunerea-mijloc intern de imbogatire a vocabularului










ALTE DOCUMENTE

Limba Engleza - Planificare calendaristica
SATISFACTIILE SA FIE DEPLINE DIN PARTEA COPIILOR,
Sunetul "u". Biciul - PROIECT DIDACTIC
PROIECT DE LECŢIE - Comunicare - Dialogul
sa fim destepti si fara frica
EVALUARE CURS DE sCOLARIZARE
TEME PENTRU ELABORAREA LUCRARILOR DE LICENTA - Facultatea Management Turistic și Comercial
METODE ACTIVE ÎN ÎNVĂŢAREA CENTRATĂ PE ELEV
ABECEDAR- PLANIFICAREA CALENDARISTICĂ A MATERIEI
UNIVERSITATEA "OVIDIUS" CONSTANŢA PSIHOLOGIE ORAR


PROIECT  DIDACTIC

SCOALA: Scoala cu clasele I -VIII Gingiova

DATA: 18 X 2007

CLASA: a VIII-a

PROFESOR: Aranghel Lelia

OBIECTUL:Limba si literatura romana

SUBIECTUL LECTIEI:Compunerea-mijloc intern de imbogatire a   vocabularului

TIPUL LECTIEI: mixta(dobandire de noi cunostinte+formare de priceperi si deprinderi)

DURATA :50'

OBIECTIV GENERAL: Dezvoltarea capacitatii de exprimare scrisa si orala

OBIECTIVE DE REFERINTA: sa utilizeze intr-un mesaj oral\in texte proprii,categorii lexicale diferite

OBIECTIVE OPERATI 11311e43l ONALE:

a)cognitive:

-sa cunoasca mijloacele de imbogatire a vocabularului,sa le recunoasca in diferite texte,sa le utilizeze in exemple proprii;

-sa-si imbogateasca vocabularul,perfectionandu-si exprimarea scrisa si orala;

-sa defineasca notiunea de compunere;

-sa recunoasca si sa retina tipurile ei;

-sa observe si sa retina ce parti de vorbire se obtin prin aceste modalitati;

-sa desparta in silabe,dupa normele actuale,cuvintele compuse;

-sa fie familiarizati cu scrierea abrevierilor in limba romana;

a)afective:

-sa manifeste interes pentru cunoasterea limbii romane;

-sa fie dispusi sa diferentieze,sa explice,sa motiveze;

-sa fie interesati sa resolve exercitiile;

STRATEGII DIDACTICE:

1.METODE SI PROCEDEE: conversatia,exercitiul,demonstratia,explicatia,

comparatia,problematizarea

2.MIJLOACE DE INVATAMANT: fise de lucru,manualul

3.FORME DE ORGANIZARE: -activitate frontala

-activitate individuala

4.TEHNICI DE EVALUARE: fise de lucru

SCENARIUL DIDACTIC

Evenimentele instruirii

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

  

Durata 

 

1.Organizarea clasei de elevei

Absente,asigurarea climatului de lucru

1'

2.Captarea atentiei

Profesorul scrie pe tabla un text in care exista cuvinte derivate si cuvinte formate prin compunere,subliniindu

le pe cele derivate cu rosu,iar pe cele compuse cu albastru.

Elevii sunt invitati sa observe care este diferenta dintre cuvintele,,rosii'' si cuvintele ,,albastre'',avand in vedere mecanismul lor de formare.

Elevii descopera ca cele doua serii de cuvinte sunt formate prin doua mijloace interne de imbogatire a vocabularului:

Cuvintele subliniate cu rosu,prin derivare,iar cele subliniate cu albastru,prin compunere

3'

3.Enuntarea titlului lectiei si a obiectivelor urmarite

Profesorul ii anunta pe elevi subiectul lectiei:

,,Compunerea-mijloc intern de imbogatire a vocabularu

lui .

Scrie titlul pe tabla si expune obiectivele formula

te in proiect

Elevii asculta,accepta,se mobilzeaza

1'

4.Dirijarea invatarii si forma

rii priceperilor si deprinderilor

Profesorul le cere elevilor sa explice-bazandu-se pe cunostintele acumulate in anii anteriori-modul in care s-au format cuvintele,,albas

tre''evidentiindu-se astfel, diferitele tipuri de compunere

Cu ajutorul clasei,profeso-

rul realizeaza pe tabla o schema care cuprinde:

1.definitia compunerii-ca mijloc intern de imbogatire

2.procedeele de compunere

 

 

Profesorul cere elevilor sa recunoasca elementele componente ale catorva cuvinte compuse(fisa nr.2)

Exemplu:,,buna +cuviinta''

=adjectiv+substantiv''

Profesorul prezinta cateva aspecte legate de despartirea cuvintelor compuse,conform DOOM2

Le da elevilor spre rezolvare,exercitiile din fisa nr.3,pentru a observa care parti de vorbire pot fi compuse

Profesorul srie pe tabla cuvinte formate cu ajutorul prefixoidelor si sufixoide-

lor ,solicitand elevilor sa identifice elementele componente si sa arate ce sens au.

In continuare,profesorul cere elevilor sa observe ce pozitie au elementele care nu exista si independent in limba,definind si diferenti-

ind astfel, prefixoidele de sufixoide

Li se dau spre rezolvare elevilor exercitiile din fisa nr.4

Elevii ,folosind fisa de lucru nr.1,identifica cuvintelecompuse prin:

-contopire(unire sau sudare)

-alaturare(cu sau fara cratima)

-abreviere(din fragmente de cuvinte,din initiale,din initiale si fragmente de cuvinte,din fragmente de cuvinte si cuvinte intregi,din initiale si cuvinte intregi)si completeaza cu exemple ,schema realizata de profesor

Elevii rezova cerintele

Elevii observa,retin,noteaza

Elevii grupeaza pe parti de vorbire cuvintele compuse descoperite in fisa nr.2

Elevii noteaza exemplele pe caiet

Elevii scriu definitiile

Elevii rezolva exercitiile ,descoperind alte exemple de prefixoide si sufixoide

30'

5.Obtinerea performantei

Elevii rezolva exercitiile din fisa nr.5

Elevii efectueaza cerintele exercitiilor propuse

6.Aprecieri asupra activitatii

Profesorul va evidentia elevii care au raspuns cel mai bine,acordand cateva note

2,

7.Asigurarea transferului si a retentiei

Sa  se alcatuiasca o compu

nere gramaticala in care sa se foloseasca cuvinte formate prin toate procedeele de compunere .

Sa se explice mecanismul lor de formare

Elevii isi noteaza tema pentru acasa,cer unele precizari

5,

ANEXA

FISA NR.1

Precizati prin ce procedee sunt compuse cuvintele de mai jos:

cal-de-mare,SNCFR,unsprezece,Marea Neagra,Delta Dunarii,caine-lup,

bunastare,pierde-vara,Pestera Muierii,TAROM,desigur,Stefan cel Mare,

despre,dupa-masa,Peninsula Balcanica,ASIROM,Alba-ca-zapada,devreme,

zgaraie-nori,F.C.Brasov,faradelege,Romarta,Curtea de Arges.

FISA NR.2

Precizati din ce sunt alcatuite cuvintele compuse de la exercitiul anterior.

FISA NR.3

Introduceti cuvintele compuse in coloanele corespunzatoare partilor de vorbire pe care le reprezinta:

rochita-randunicii,bunavointa,galben-inchis,a binevoi,ca sa,inspre,nouaspre

zece,cineva,iacata,candva,zana-zorilor,incat,oricare,asta-iarna,dinspre,tic-tac,numai,de pe,acelasi,douazeci si patru,a binedispune,desi,binecuvantat,

cumsecade,tustrei,cioc-cioc

substantiv

adjectiv

articol

verb

pronume

numeral

adverb

conj.

prep.

interj.

FISA NR.4

Identificati elementele de compunere din cuvintele:

aeronava,insecticid,hidrofob,microcentrala,pseudoartist,hidroavion,geolog,

filofrancez,zoochimie,autocritica.

FISA NR.5

Construiti cuvinte compuse si cuvinte derivate pornind de la cuvintele :  ochi,gura,noapte,frumos,colt,a uita,pisica


Document Info


Accesari: 12645
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )