Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza













PLAN DE LECTIE MATEMATICA - : lectie de recapitulare si sistematizare

profesor scoala











ALTE DOCUMENTE

Planificare anuala
Invatarea activa prin cooperare
PLANIFICAREA ANUALĂ A ORELOR DE LIMBĂ sI LITERATURĂ ROMĀNĂ ( CLASA A VII-A, an scolar 2005 - 2006 - 36 SĂPTĂMĀ
FISA DE ORIENTARE SCOLARA SI PROFESIONALA
CAMPUL LEXICAL SI CAMPUL SEMANTIC
American Literature: Posthumous Works By Ellison, Hemingway Published
Teza cu subiect unic pe semestrul I - Limba si literatura romana - Clasa a VII-a
INSTRUCTIUNI Bilingv, 3-4 ore, 1-2 ore si Minoritati /L3
Cunostintele obtinute prin studiu
ETODOLOGIA de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat - 2008


                                      PLAN DE LECŢIE

Discipilna: Matematica-algebra

Titlul lectiei:Ecuatia de gradul al II-lea

Tipul: lectie de recapitulare si sistematizare

Obiective operationale: La sfārsitul orei elevul va fi capabil :

·        Sa cunoasca formele unei ecuatii de gradul al II-lea completa si incompleta;

·        Sa reproduca si sa aplice formula discriminantului si formula de rezolvare a ecuatiei ax2+bx+c= 0 ,a¹0

·        Sa anticipeze numarul de solutii reale ale ecuatiei ax2+bx+c= 0 ,a¹0

·        Sa rezolve ecuatii reductibile la forma ax2+bx+c= 0 ,a¹0

·        Sa aplice metodele cele mai potrivite īn scopul eficientizarii rezolvarilor

·        Sa manifeste perseverenta si interes pentru rezolvarea ecuatiei de gradul al II-lea

Obiective specifice lectiei:

a)cognitive:-sa-si īnsuseasca formula 19319e420t discriminantului si formula de rezolvare a  

                ecuatiei de gradul al II-lea ax2+bx+c= 0 ,a¹0

b)formative:-sa poata determina daca o ecuatie de gradul al II-lea are sau nu     

                   solutii si īn caz afirmativ sa stie sa le determine folosind formula de   

                   rezolvare; 

                   -sa prezinte īntr-o maniera clara, corecta si concisa, oral sau scris 

                   succesiunea pasilor de rezolvare a ecuatiei de gradul al II-lea

                   folosind terminologia si notiunile adecvate;

c)afective:-dezvoltarea dorintei de a cunoaste cāt mai bine ecuatia de

                   gradul al II-lea

Metode si procedee: conversatia euristica, explicatia, demonstratia, exercitiul,   

                    observatia, munca individuala, expunerea;

Resurse: a)materiale: -manual alternativ clasa a VIII,culegere Mate 2000 

                                  (AntonNegrila),metodica predarii matematicii in gimnaziu;

                                 -creta alba, colorata, caiete de notite,planse,fise de lucru; 

                                   fisa de evaluare;

              b)umane:  -clasa omogena cu cunostinte ce necesita consolidare;

                              -activitati frontale,individuale;

              c)timp: 1 h;


Scenariu didactic:

  Secventele  

      lectiei

Ob. de ref.

                   Activitati ale lectiei  

                             Resurse

Timp

  Metode

Evaluare

1.Moment organizatoric

-verificarea prezentei elevilor si notarea absentelor in catalog;

-verificarea tinutei elevilor si celor necesare defasurarii orei

-asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfasurare a orei

 2`

2.Capterea atentiei

-verificarea temei elevilor prin sondaj folosind dialogul profesor -elev, elev-elev,prin confruntarea rezultatelor. In cazul in care apar diferente mari la rezultat se rezolva exercitiile la tabla;

2`

Activitate comuna

Analiza raspunsurilor

3.Informarea elevilor asupra lectiei

In cadrul orei de astazi vom recapitula si sistematiza cunostintele referitoare la ecuatia de gradul al II-lea iar la sfārsāsitul orei toti elevii vor trebui sa stie sa rezolve o ecuatie de gradul al II-lea

2`

explicatia

Observare sistematica a atentiei

4.Verificarea cunostintelor

1.1

1.2

Se propune elevilor o activitate interactiva frontala īn care elevii vor scrie la tabla si īn caietele de notite forma ecuatiei de gradul al II-lea, formula discriminantului si formula de rezolvare a ecuatiei si numarul de solutii a ecuatiei din conditiile discriminantului

4`

Activitate

frontala

Aprecieri verbale

5.Consolidarea cunostintelor si asigurarea feed-back-ului

1.1

1.2

1.3

1.4

1.5

1.6

Se propune elevilor o fisa de lucru ce contine:

-aplicatii ce conduc la obtinerea formulei de rezolvare a ecuatiei de gradul al II-lea

-identificarea conditiilor ca o ecuatie sa aiba solutii reale sau nu;

-exercitii de validare a conditiilor impuse discriminantului pentru ca o ecuatie sa aiba sau nu solutii reale;

-gasirea unor metode alternative de rezolvare a ecuatiei de gradul al II-lea

30`

colaborare in grup

exercitiul

activitate pe grupe

 

Analiza raspunsurilor

Investigatia

6.Retentia si transferul

Profesorul propune elevilor o fisa de evaluare īn care fiecare elev va avea de rezolvat o ecuatie de gradul al II-lea,activitate individuala

-profesorul va accentua astfel importanta asimilarii de catre elevi a acestor cunostinte referitoare la ecuatia de gradul al II-lea cunostinte necesare in capitolul urmator Simplificarea expresiilor

5`

Exercitiul

Proba scrisa

8.Tema pentru acasa

-manual pagina 76 problemele 1,2,3 +problemele ramase din fisa

-indicatii la tema;

3`

Conversatia

9.Aprecieri

-se noteaza elevii ce s-au evidentiat in timpul orei

 2`

Aprecieri verbale

note


ECUATIA DE GRADUL AL II-LEA

Clasa  a VIIIa -A

Profesor:Simona-Maria Doncila

                                         FIsĂ DE LUCRU

1.Completeaza tabelul:

 ecuatia

      a

      b

      c

       D

nr. de solutii

x2+3x-10

2-x + x2

1

2

2

9x2-7x=0

            2.Rezolva ecuatiile:

         A.    a)(x-1)2-(x+3)3=x2-28           B. a) x2-2x-1=0

       b)(x-1)(x-2)=12                        b) 2x2-4x+ 2 =0

       c)x2 + x -1 =0                      c) 2x2-50=0

       d)-3x2 + x = -1                         d) (x-3)2=0

     3.Formati ecuatiile de gradul al II-lea pentru valorile radacinilor x1 si x2 cunoscute:

a) x1 = -5; x2 = 3         c) x1 =;  x2= ;

b) x1 = ; x2 = -2       d) x1 = 2 ; x2 = 5

4. Calculeaza lungimea laturilor unui triunghi dreptunghic cu catetele de

   x+1 si x si ipotenuza de 2x.


Document Info


Accesari: 11616
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )