Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza















PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA MATEMATICA sI sTIINTE ALE NATURII


loading...








ALTE DOCUMENTE

PROIECT DIDACTIC - Confectionarea unor jucarii simple
OPTIONAL :EDUCATIE PENTRU SANATATE
PLANIFICARE CALENDARISTICĂ - Limba si literatura romana - clasa a X- a
PLANIFICARE CALENDARISTICA ANUALA - LIMBA ROMANA
FIsA DE EVALUARE pentru obtinerea gradatiei de merit - 2009 educatoare
PLANIFICARE CALENDARISTICĂ SEMESTRUL I BIOLOGIE
PROIECT DE PARTENERIAT EDUCATIONAL
Limba si comunicare
PARTICIPANTI 5 IUNIE 2008
PLAN DE ÎNVĂŢĂMÂNT


Data: 23.09.2008

Clasa: I A

scoala:Scoala cu clasele I-VIII,Bosanci

Profesor itinerant: BALAN STEFANITA

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICA

Aria curriculara:MATEMATICA sI sTIINTE ALE NATURII

Disciplina:MATEMATICA

Unitatea de invatare:NUMERELE NATURALE 0-10 (a)

Subiectul lectiei :Numarul 10

Tipul lectiei :mixt

Obiectiv general :

-dobândirea de cunostinte privind formarea numarului 10 ca simbol al multimii cu 10 elemente, scrierea si citirea acestui numar, pentru întelegerea conceptului de numar natural,

Obiective operationale :

a)cognitive

OC1-sa formeze numarul 10 pe baza corespondentei între multimi finite de elemente,

OC2-sa prezinte rigleta numarului 10, indicând culoarea si numarul de unitati,

OC3-sa citeasca numarul 10 în contexte diferite( în calendar, încaiet, pagina cartii, cadranul ceasului etc.)

OC4- sa scrie numarul 10 pe liniatura caietului respectând forma cifrelor, încadrarea în spatiul grafic, înclinarea si distanta,

OC5-sa stabileasca locul lui 10 în tirul numeric învatat,

OC6-sa compare numarul 10 cu celelate numere ânvatate folosind rigletele si semnele  ,,<  ''si  ..> ''

OC7-sa descompuna(compuna) numarul 10 în mai multe variante de descompunere(compunere) a numerelor naturale însusite

b)motrice

OM1-sa-si coordoneze activitatea oculomotorie pentru citirea imaginilor si a simbolurilor grafice

OM2-sa-si coordoneze miscarile pentru a utiliza eficient  jetoanele, betisoarele, rigletele, stiloul în scriere si manualul

c)afective:Elevii:

-OA1-vor manifesta interes pentru operarea cu numere

Resurse:

-Metodologice:

a) strategie didactica: dirijata, inductiva

b)metode, procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, demonstratia,problematizarea, observarea dirijata, munca cu manualul

c)mijloace, materiale:  cartonase si jetoane cu cifre si figuri geometrice, figurine,betisoare, riglete, ,,Jocul numerelor'' , manual matematica, plansa didactica (predarea numarului 10 ), fise de lucru, tabla, creta

d)forme de organizare a lectiei: frontala, individuala,  în perechi

-Bibliografice:

-Dumitra Radu,Celina Iordache, Matematica. Manual pentru clasa I, Bucuresti, Ed. Aramis, 2005;

- Mihaela Neagu, Mioara Mocanu, Metodica predarii matematicii în ciclul primar, Craiova, Ed. Polirom, 2007

-Temporale :45 minute

Moment lectie

Du-rata

Continuturi

Ob.

Metode.

Procedee

MijloaceMateriale

Forme de realizare

Evaluare

Moment

organizatoric

Reactualizarea cunostintelor

Captarea atentiei

 Anuntatea titlului si a

obiectivelor

lectiei

Dirijarea învatarii

Fixarea cunostintelor

Evaluarea cunostintelor

Tema pentru acasa

Aprecieri finale

1'

5'

2'

1 '

22'

5'

5'

1'

3'

Se asigura conditiile organizatorice si psihologice necesare pentru desfasurarea eficienta a lectiei.

Se realizeaza verificarea cunostintelor:

a)Joc didactic ,,Jocul numerelor''

Le voi cere elevilor:

 -sa caute cartonase imprimate cu anumite cifre si  sa le asocieze cartonase cu multimi cu tot atâtea elemente,

-sa cauta cartonasele pe care sunt imprimate cifrele învatate si sa le aseze în ordine crescatoare si descrescatoare,

-Care sunt vecinii numarului..... ? (un elev din clasa ridica un cartonas-paleta cu una din cifrele învatate si numeste un coleg sa-i raspunda la întrebare).

b)-Numara din 2 in 2 de la 0 la 9.

-Numara din 3 in 3 de la 0 la 9.

-Care numere sunt mai mici decât 5 ?

-Care este vecinul mai mare al lui 7 ? Dar al lui 4 ?

Sensibilizarea elevilor se face prin cântarea  primei  strofe a cântecului ,,Acum e toamna, da!'' (învatata în cadrul orei de limba româna).

Pe tabla magnetica sunt asezate frunze galbene de toamna si copacii.Elevii vor forma prin încercuire multimea frunzelor si multimea copacilor.

Se compara cele doua multimi si se observa ca multimea care are 9 elemente si înca un element se spune ca are 10 elemente.Deci, numarul 10 corespunde multimilor care au 9 elemente si înca un element.

Se comunica elevilor ca vor învata despre numarul 10 si se anunta obiectivele lectiei.

Elevii formeaza pe baza numararii

grupe de câte 10 betisoare de diferite culori.

Se solicita elevii sa dea exemple de 10 elemente.

La rigleta numarului 9 se adauga rigleta numarului 1.Apoi se cauta rigleta numarului 10.Se va stabili numarul de unitati de pe rigleta si se compara rigleta lui 10 cu multimea frunzelor, de la tabla magnetica.Se constata ca rigleta are tot atâtea unitati câte elemente are multimea.

Voi explica elevilor ca oricarui numar îi corespunde o cifra.

Le arat elevilor cartonasul-paleta cu numarul 10 si se va observa ca s-au folosit doua cifre pentru a scrie 10.

Se gasesc asemanarile dintre 10 si obiectele din mediul înconjurator.

Se memoreaza versurile:

,,10 va trimite vestea

Ca s-a încheiat povestea

si-a semnat precum îmi pare

Un bat c-un covrig în spinare.''

Se cauta 10 pe fila unui calendar, se deschide cartea la pagina 10, se indica numarul 10 pe cadranul ceasului.

Se prezinta plansa cu 10.

          Explic si demonstrez scrierea corecta a lui 10.

 Se realizeaza exercitii de încalzirea articulatiilor mâinilor si degetelor elevilor.

          Dirijez scrierea corecta. Urmaresc si corectez pozitia corecta a caietului si a corpului în timpul scrierii. Urmaresc si apreciez elevii care scriu corect.

Se va stabili locul lui 10 în sirul numerelor învatate: se numara crescator si descrescator pâna la 10, se stabilesc vecinii lui 9, se stabilesc relatii de ordine între 10 si celelalte numere învatate.

Se face compunerea si descompunerea lui 10, utilizandu-se rigletele, elevii vor lucra în perechi.

Cer  elevilor sa lucreze, în perechi exercitii din carte:

-formare de multimi de 10 obiecte,

- completarea casetelor cu cifra ce corespunde numarului de elemente;

- scrierea in casete a numerelor ce lipsesc;

Distribui fise individuale de lucru si explic elevilor sarcina ce trebuie rezolvata.

          Se  da tema din caietul cu fise, de la pagina cu numarul 10.

Apreciez modul de desfasurare a lectiei, evidentiez elevii care au raspuns foarte bine si îi încurajez pe ceilalti.

O.M1

O.M2

OC1

OM2

OC2

OC3

OM1

OM2

OC4

OC5

OC6

OC7

OM1

OM2

Conver-satie

conversa-tie,

explicati-e,

demonstratie,

jocul

Conver-

satie

Explica-tie

Problematizare

Conver-satie

Explica-tie

Conver-satie

Conver-satie

Observa-tie

Explica-tie

demon-stratie

Exerci-tiul,

munca cu manualul

conver-satie

conversatie

Jocul numerelor

Tabla magnetica

betisoare

riglete

Paleta cu 10 de tipar

Versuri poezie

Plansa cu 10

riglete

manual

fise

caietul de fise

Frontal, realizeazasarcina individual

frontal

Frontal

frontal

In perechi

Individual

frontal

frontala,

evaluare de catre colegi,

formativa

frontala

frontala

frontala

Formativa, scrisa

Formativa, în perechi

Individuala

frontala

                                 


Document Info


Accesari: 3027
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )