Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza
Upload






























PROIECT DE LECŢIE - Fantasticul- ezitare între explicabil si inexplicabil: Mircea Eliade, La tiganci

profesor scoala


Colegiul Tehnic Edmond Nicolau

Bucuresti, sector 2











PROIECT DE LECŢIE









PROF. TATIANA BUSCĂ







DATA 24 octombrie 2006

CLASA: a X-a I 4 ( profil real )

DISCIPLINA: Literatura româna

SUBIECTUL: Fantasticul- ezitare între explicabil si inexplicabil: Mircea Eliade, La tiganci

TIPUL LECŢIEI: mixta

COMPETENŢE GENERALE:

    Utilizarea corecta si adecvata a limbii române în receptarea si în producerea mesajelor în diferite situatii de comunicare

    Folosirea modalitatilor de analiza tematica, structurala si stilistica în receptarea diferitelor texte literare si nonliterare

    Argumentarea în scris si oral a unor opinii în diverse situatii de comunicare

    Cultivarea unei atitudini pozitive fata de comunicare si a încrederii în propriile abilitati de comunicare

    Cultivarea interesului pentru lectura si a placerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii

    Stimularea gândirii autonome, reflexive si critice în raport cu diversele mesaje receptate

COMPETENŢE SPECIFICE:

O1-Identificarea tipului de fantastic propriu operei lui Mircea Eliade, care asociaza în aceasta opera elemente de factura diferita;

O2-Explicarea alternantei planurilor real - fantastic, sacru - profan, în structura episoadelor nuvelei;

O3-Recunoasterea miturilor fundamentale ale fantasticului eliadesc, existente în nuvela;

O4-Sesizarea rolului cronotopului în realizarea modernitatii textului literar;

O5-Comentarea motivului labirintului - motiv literar central în nuvelistica lui Mircea Eliade;

06-Relevarea originalitatii fantasticului eliadesc generat de alternanta planurilor temporale ce fuzioneaza într-o singura dimensiune - suprarealitatea mitica


RESURSE:

capacitatile de învatare ale elevilor;

cunostintele lor anterioare;

timp la dispozitie: o ora ( 50 de minute )

STRATEGII DIDACTICE

Metode si procedee didactice: conversatia euristica, problematizarea, explicatia, jocul de rol

Forme de organizare a activitatii elevilor: activitatea frontala combinata cu activitatea individuala si pe grupe

Mijloace didactice: texte - suport, flipchart, computer si prezentare în powerpoint a unor aspecte generale legate de semnificatiile fantasticului mitic eliadesc, imagini scheme cu aspectele structurale ale textului comentat;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

Alexandrescu, Sorin - Dialectica fantasticului, Studiu introductiv la volumul Mircea Eliade, La tiganci si alte povestiri, Ed. Pentru literatura, Bucuresti, 1969;

Chevalier, Jean - Gheerbrand, Alain - Dictionar de simboluri (vol. II), Ed. Atremis, Bucuresti, 1995;

Mot, Mircea - Dictionar cu termeni literari si aplicatii, Ed. Orator, 1999;

Eliade, Mircea - Lecturile de taina, Ed. Eminescu, Bucuresti, 1996;

Marino, Adrian - Hermeneutica lui Mircea Eliade, Ed. Dacia, Cluj-Napoca, 1980;

Eliade, Mircea, Culianu, P. Ioan - Dictionar al religiilor,     Ed. Humanitas, Bucuresti, 1996;

Handoca, Mircea - Mircea Eliade, Ed. Recif, Bucuresti, 1991;

Simion Eugen - Scriitori români de azi (vol. II), Ed. Cartea româneasca, Bucuresti, 1976;

Eliade, Mircea - Sacrul si profanul, Ed. Humanitas, Bucuresti, 2000;

Lazarescu, Gh. - Dictionar de mitologie, Casa Editoriala Odeon, Bucuresti, 1992.










Etapele lectiei

Timp


Obiective operatio-nale


Continut stiintific adecvat


Strategii didactice


Evaluare



Organizarea activitatii ( 1')










Actualizarea cunostintelor anterior dobândite ( 3' )


Captarea atentiei ( 3' )


































Anuntarea temei si a obiectivelor ( 1' )



Dirijarea învatarii ( 30' )

































































Evaluarea formativa





Asigurarea retentiei si a transferului



Tema pentru acasa






























































O 1











O 3












O 1






O 4

















O 6





O 5





O 2




















SPAŢIUL PROFAN - desemneaza o lume reala, o existenta obiectiva, materiala, la care omul se raporteaza prin actiuni, evenimente, repere fixe.

SPAŢIUL SACRU - lume atemporala si aspatiala, teritoriu mitic în interiorul caruia    omul traieste întâmplari ciudate, într-un "continuu paradox temporal" (Eugen Simion); spatiu al exceptiei.

MITUL povesteste o istorie sacra, relateaza un eveniment care a avut loc într-un timp primordial, timp fabulos al începuturilor.

HIEROFANIA - forma de manifestare a sacrului în profan

"Fantasticul se caracterizeaza print-o interpunere
brutala a misterului în cadrul vietii reale

(P.G.Castex)

NUVELA FANTASTICĂ -

FANTASTICUL    DE TIP MITIC


lactiunea graviteaza între natural si supranatural;

lfaptele au caracter insolit, straniu;

ldimensiunea temporala si cea spatiala au alte coordonate decât cele normale;

lmister, suspans, incertitudine;

lpersonajele au valente simbolice sau mitice;

lfinal ambiguu;

lcontine teme si motive specifice (calatoria în timp, pactul cu diavolul, dublul, identitatea incerta, visul;

llimbaj ambiguu, neclar;

lmesajul filosofic.


Fantasticul- ezitare între explicabil si inexplicabil: Mircea Eliade, La tiganci





Fazele prozei lui Mircea Eliade

1. faza indica - Isabel si apele diavolului; Maitreyi;

2. faza existentialista - Întoarcerea din rai; Huliganii;

3. faza fantasticului de tip erudit continând simboluri de tip :

a. folcloric - Domnisoara Cristina; sarpele

b. indic - Secretul doctorului Honigberger; Noaptea de sânziene.

4. noua vârsta a fantasticului eliadesc - La tiganci; Pe strada Mântuleasa;În curte la Dionis; Tinerete fara tinerete.


Mituri fundamentale

&         Timpul sacru (timp ireversibil);

&         Erosul ca act de cunoastere;

&         Logosul semnificant, având ca functie universala de a numi si ordona semnificatiile lumii;

&         Moartea ca trecere spre o renastere cosmica.

Fantasticul în literatura româna:

1. în literatura populara - basme, povestiri despre strigoi, vampiri, descântece, vraji;

2. literatura culta    - la Mihai Eminescu, I.L.Caragiale, Ion Creanga, Mihail Sadoveanu, Vasile Voiculescu, Mircea Eliade.

Cronotopul nuvelei La tiganci:

a.     TIMPUL



timp profan- durata temporala obisnuita; iesirea din el coincide cu amnezia;

timp sacru - timpul reversibil, timpul mitic, primordial readus în prezent; intrarea în el presupune anamneza.


b.    SPAŢIUL"miscat" sugereaza mobilitatea spirituala a eroului si plasarea între lumi:

-tramvaiul - puncteaza trecerile;

- orasul Bucuresti - "centru al unei mitologii inepuizabile" (Mircea Eliade) ;

- drumul - sugereaza deplasarile spirituale si existenta eroului într-o realitate iluzorie;

- bordeiul tigancilor - spatiul sacru al initierii, care ofera sansa eliberarii din profan.

EPISOADELE NUVELEI

I. Discutia citadina din tramvai într-o zi caniculara;

II - III. Patrunderea eroului în spatiul fantastic al gradinii tigancilor; cele trei femei;

IV.Dubla cautare labirintica a lui Gavrilescu, în interior si în exterior; visul;

V.Reîntoarcerea eroului în timpul si spatiul profan; în tramvai; la Voitinovici;

VI. Acasa;

VII. Pe drum, în birja;

VIII. Revenirea în timpul sacru si în spatiul mitic al gradinii tigancilor.


Tramvaiul - Gradina tigancilor - Ţiganca - Birja





Evaluarea receptivitatii literare a elevilor, a unor priceperi si deprinderi, se face prin antrenarea lor în rezolvarea, acasa, dupa preferinte, a unei teme dintre urmatoarele:

Demonstrati cu argumente din text ce-ar fi însemnat pentru erou împlinirea initierii;

Prezentati imaginea labirintului în nuvela, urmarind "trecerile" lui Gavrilescu din sacru în profan.




- se stabileste ordinea în clasa;

- asigurarea celor necesare desfasurarii lectiei;

- notarea absentelor;

- împartirea elevilor pe grupe si pe culori.


- conversatia;

- controlul caietului de teme ( cu observatii si cu aprecieri );

- CIORCHINELE


- exercitiu de dezghet;

- fise cu definitiile termenilor mentionati;











- expunerea;
























-activitatea frontala;

-conversatia;














- conversatia;

- activitate frontala;







































Activitatea pe grupe / frontala











Turul galeriei

Imagini, coli de flipchart, culori

Activitatea pe grupe / frontala


Ca forma discursiva de rezolvare a acestor itemi, elevii pot folosi disertatia (succinta prezentare orala) sau compozitia scrisa. Evaluarea acestei probe de retentie si transfer are loc în urmatoarea ora de literatura româna, în cadrul Momentului I al lectiei consacrate definirii personalitatii eroului.










Evaluarea temei pentru acasa prin aprecieri verbale































Întarirea raspunsurilor prin aprecieri verbale










Întarirea raspunsurilor prin aprecieri verbale

































Întarirea raspunsurilor prin aprecieri verbale




































Evaluare formativa








Document Info


Accesari: 4860
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )