Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE LECŢIE - Limba romāna - Recapitulare-evaluare

profesor scoala


PROIECT DE LECŢIE





DATA:

NUMELE ĪNVĂŢĂTOAREI: AMĮLIA

CLASA: I-a

OBIECTUL: Limba romāna

TEMA OREI: Recapitulare-evaluare

TIPUL OREI: recapitulare- consolidare

SCOPUL OREI: - formarea deprinderilor īn limba romāna;

activizarea vocabularului īnsusit;

īmbogatirea continua a vocabularului elevilor cu cuvinte si structuri noi si utilizarea acestora īn vorbire;

stimularea capacitatii de a formula clar si precis īntrebari si raspunsuri la īntrebari prin respectarea tuturor regulilor ortoepice;

formarea deprinderilor de a purta o conversatie pe diferite teme;

īnsusirea unor cunostinte gramaticale de baza pe cale practic-aplicativa.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

sa consolideze toate cunostintele acumulate despre

iarna;

sa recunoasca toate elementele legate de iarna;

sa raspunda corect la īntrebari;

sa-si aminteasca poezii si cāntece despre iarna

sa deseneze īn culori specifice de iarna un peisaj reprezentānd acest anotimp;

sa participe activ, cu interes la ora de limba romāna

METODE sI PROCEDEE: conversatia, exercitiul, munca independenta, ciorchinele, cubul

MATERIALE DIDACTICE: fotografii, cub, foaie de lucru, caiet de exercitii




PROIECT DE LECŢIE



DATA:

NUMELE ĪNVĂŢĂTOAREI: TAMĮS ANDREA AMĮLIA

CLASA: a II-a

OBIECTUL: Limba romāna

TEMA OREI: Sunetul si literele d, D

TIPUL OREI: transmitere de noi cunostinte

SCOPUL OREI: -dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului oral;

dezvoltarea capacitatii de exprimare orala;

dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris;

dezvoltarea capacitatii de exprimare orala;

stimularea capacitatii de a formula clar si precis īntrebari si raspunsuri la īntrebari prin respectarea tuturor regulilor ortoepice;

formarea deprinderilor de a purta o conversatie pe diferite teme;

īnsusirea unor cunostinte gramaticale de baza pe cale practic-aplicativa.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :

- sa citeasca coerent si cursiv un text la prima vedere;

sa īnteleaga semnificatia globala a mesajului oral si scris;

sa manifeste curiozitate pentru mesajul ascultat;

sa pronunte clar si corect sunetele si cuvintele;

sa completeze propozitii cu cuvinte potrivite;

sa copleteze cu litere potrivite cuvinte date;

sa scrie un text corect, lizibil si īngrijit;

sa alcatuiasca propozitii corecte din punct de vedere gramatical;

METODE sI PROCEDEE: conversatia, exercitiul, munca independenta, ciorchinele, cubul

MATERIALE DIDACTICE:, cub, foaie de lucru, caiet de exercitii



ACTIVITATEA CLASEI I.

ACTIVITATEA ĪNVĂŢĂTOAREI

ACTIVITATEA CLASEI A II-A

Elevii īsi pregatesc materialele pentru ora de limba romāna.

Organizarea orei

Pregatesc materialul didactic si le cer elevilor sa-si pregateasca cartile si caietele pentru ora.

Elevii īsi pregatesc materialele pentru ora de limba romāna.


Elevii demonstreaza ca si-au facut tema bine atāt cantitativ, cāt calitativ.







Activitate directa

Elevii clasei I vor alcatui propozitii folosind metoda cubului. Cuvintele de pe cub vor fi alese din lectiile anterioare si vor avea īn comun anotimpul iarna.








Verificarea temelor de casa calitativ si cantitativ


Verific efectuarea temelor cantitativ si calitativ.



Verificarea cunostintelor anterioare


Explic clase a II-a cerintele fisei de lucru.

Cu clasa I vom efectua un joc didactic folosind metoda cubului. Fiecare copil va arunca cubul si cu cuvāntul de pe cub va alcatui propozitii. Dupa alcatuirea propozitiilor va trebui sa-mi raspunda la īntrebarea: Ce au īn comun aceste cuvinte

Cubul va contine urmatoarele cuvinte: frig, alb, palton, cizme, fular, caciula. Dupa alcatuirea propozitiilor vor deduce ca lucrul comun īn aceste cuvinte este iarna.




Elevii solicitati citesc tema, iar ceilalti urmaresc daca si-au facut bine tema.






Activitate indirecta

Elevii clase a II-a vor primi o fisa de lucru, care contine doua exercitii: va trebui sa citeasca textul de pe fisa si sa alcatuiasca propozitii cu cuvintele subliniate.

Fiecare elev va pune cāte un cartonas pe care sunt desenate diferite lucruri si care apartine unor anotimpuri. Adaugānd cartonase la fiecare anotimp, ei vor alcatui cercul anotimpurilor.

Captarea atentiei

Voi introduce tema prin cercul anotimpurilor, care va fi pus pe tabla, desenat pe un carton mare. Pe masa vor fi asezate cartonase cu diferite lucruri. Elevii va trebui sa puna cartonasele la anotimpul de care apartin.













Elevii sunt atenti si iau īn considerare tema orei.

Anuntarea temei


Voi anunta tema acestei ore: Recapitularea lucrurilor īnvatate despre anotimpul iarna.



-Acum este iarna.

Un copil arata anotimpul iarna din cercul anotimpurilor.

-Iarna este frig, ninge.


-Ne dam cu sania, schiem, ne dam cu patinele, facem om de zapada, ne bulgarim.

Aleg cāte un cartonas si-l deseneaza īn caiete.

Prelucrarea temei

-Ce anotimp este acum 

- Sa-mi arate cineva anotimpul iarna din cercul anotimpurilor.

- Ce stim despre iarna Cum este timpul iarna

- Cum va jucati voi iarna


- Alegeti-va cāte un cartonas si desenati īn caietul maculator.












Sa alcatuim cuvinte cu ajutorul silabei

-sa, -ta.













- Ce ati observat Care este litera pe care īnca nu l-am īnvatat

Alcatuiesc cuvinte cu ajutorul silabelor: -sa, -ta. ma-





ca- la-



roa- ta-






da- dreap-


- Sunetul si litera d



Anuntarea temei

Astazi vom īnvata despre sunetul si literele d, D



Sunt atenti la anuntarea temei.











Citirea model de catre īnvatatoare.

Subliniati cuvintele necunoscute .

Citirea copiilor.

Scrierea cuvintelor necunoscute pe tabla si īn vocabulare cu ajutorul unor cartonase pe care le lipim pe tabla.

Citind īnca o data lectia traducem textul.

Eu pun īntrebari legate de text, iar copiii raspund.


Subliniaza cuvintele necunoscute.


Citesc lectia.

Scriu cuvintele necunoscute īn vocabulare.




Raspund la īntrebari.






Sa mimam!

Mimeaza si ghiceste.Jocul trebuie sa aiba legatura cu anotimpul iarna.


Feed-back

Clasa a II-a rezolva exercitiile 2 si 3 din carte.


Ne jucam putin: eu mimez ceva, iar voi trebuie sa-mi spuneti ce am mimat.Dupa ce ati spus despre ce este vorba, voi veti mima si colegii vor ghici.




Activitate indirecta

Rezolvarea unor exercitii din carte.

Elevii īsi noteaza tema de casa īn caiete.Notez tema de casa pe tabla pentru ambele clase.

Elevii īsi noteaza tema de casa īn caiete.

Asculta evaluarea īnvatatoarei.

Elevii care au fost activi sunt evidentiati: a rezolvat bine exercitiile, a raspuns bine la īntrebari.

Asculta evaluarea īnvatatoarei.

Elevii īsi pun rechizitele īn geanta si ies īn pauza.

-Īnchideti cartile, caietele, puneti-le īn geanta. Puteti pleca īn pauza.

Elevii īsi pun rechizitele īn geanta si ies īn pauza.



Document Info


Accesari: 17101
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )