Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza






PROIECT DE LECTIE BIOLOGIE - CLASA A 5-a - Alcatuirea generala a unei plante cu flori

profesor scoala











ALTE DOCUMENTE

evaluare matematica
Operatii de adunare si scadere cu numere de la 0 la 30 - Matematica - Proiect didactic
PLANIFICARE CALENDARISTICĂ - Educaţie plastică
FISA DE ORIENTARE SCOLARA SI PROFESIONALA
RITMUL LECTURII
Autoevaluarea contributiilor stiintifice semnificative
SITUATIE PRIVIND MONITORIZAREA VIOLENTEI
LUCRARE DE DIPLOMA - ROLUL PROFESORULUI IN CONSTRUIREA AUTONOMIEI ELEVULUI
PLASAREA IN CONTEXTUL LOCAL SI ADAPTAREA LA REALITATE- PREMISE, FACTORI, CONDITII
EDUCATIA


PROIECT DE LECTIE

Data

Clasa : a V-a

Aria curriculara :Matematica si stiinte ale naturii

Obiectul :Biologie

Unitatea de invatare :Alcatuirea generala  a unei plante cu flori

Subiectul :Celula vegetala-observatii microscopice

Scopul lectiei :cunoasterea de catre elevi a formei si structurii celulei vegetale in vederea intelegerii alcatuirii generale a plantelor ;

Obiective de referinta :

     »sa explice alcatuirea unei plante cu flori ;(1.4)

     »sa utilizeze metode si mijloace adecvate explorarii 141h74b /investigarii lumii  vegetale ;(2.1)

     »sa exerseze utilizarea unor surse de informare ;(3.1)

     »sa realizeze activitati experimentale si sa interpreteze rezultatele ;(2.2)

   Obiective operationale :

La sfarsitul lectiei elevii trebuie sa fie capabili sa realizeze urmatoarele :

-Sa denumeasca partile componente ale celulei vegetale ;

-Sa utilizeze corespunzator ustensilele din trusa de disectie si microscopul optic ;

-Sa descrie tehnica de realizare a preparatului din foita de ceapa ;

-Sa realizeze un desen dupa preparatul microscopic ;

Tipul lectiei :lectie de formare de noi priceperi si deprinderi

Demersul didactic :

a.Resurse procedurale :

-observatia ;

-conversatia euristica ;

-modelarea ;

-demonstratia ;

-invatarea prin descoperire ;

b.Resurse materiale :

-pentru fiecare elev :fisa de activitate,manual

-pentru fiecare grupa :lame,lamele,pipeta,trusa de disectie,atlas botanic,bulb de ceapa,albastru de metil,sticla de ceas,microscop

-pentru intraga clasa :film didactic,,Realizarea preparatului din foita de ceapa''-(secventa din lectia AEL),model din carton-celula vegetala(decompozabil) ; tabla SMART ;lectie in Power Point ;desen la tabla ;

Forma de organizare :frontal ,individual si pe grupe ;

Anticiparea dificultatilor :

-deteriorarea materialului              reorganizarea grupelor

-intrebari suplimentare                  asigurarea unui fond de documentare;

Evaluare :formativa prin chestionare orala si fise de evaluare :

Locul desfasurarii :laboratorul de biologie(chimie) ;

Bibliografie :

-Cerghit Ioan ,-,,Metode de invatamant'',Editura Polirom,2006

-Lazar Viorel,Nicolae Mariana,,Lectia,forma de baza a organizarii procesului de predare-invatare-evaluare la disciplina biologie'',Editura Arves,2007

-Dobran Floarea-,,Manual pentru clasa a V-a'',Editura Teora,2007

-Tibea,Florica,,Atlas de biologie'',Editura Didactica si Pedagogica,2006

DESFASURAREA LECTIEI

ETAPELE

 LECTIEI

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

Organizarea clasei

-Verifica daca sunt conditii optime pentru desfasurarea orei;

-Solicita elevului de serviciu sa numeasaca elevii absenti;

-Noteaza elevii absenti si solicita elevilor sa-si pregateascacele necesare  desfasurarii lectiei ;

-organizeaza clasa de elevi pentru lucrul pe grupe ;

-Isi pregatesc caietul de biologie,manualul,creioanele colorate si atlasul

Verificarea cunostintelor

-Solicita elevilor sa-si reaminteasaca elementele componenete ale unei celule vegetale si  rolul fiecarei componente

-Raspund la intrebari

Captarea atentiei si reactualizarea cunostintelor

-Se prezinta elevilor placa de polistiren si modelul decompozabil din hartie colorata care reprezinta elementele componente ale celulei vegetale si modul de verificare a cunostintelor dobandite anterior-joc didactic,,Sa reconstruim o celula vegetala''

-Elevii urmaresc indicatiile date de profesor si aseaza pe rand,pe placa de polistiren,elementele care recompun celula vegetala

Anuntarea temei si obiectivelor

-Anunta si scrie pe tabla tema lectiei si prezinta obiectivele pe care elevii trebuie sa le cunoasca la terminarea lectiei

Noteaza in caiete titlul lectiei si urmaresc obiectivele

Dirijarea invatarii

-Distribiuie elevilor fisele de lucru si atlasele botanice

-Solicita elevilor sa urmareasca filmul didactic,,Realizarea preparatului din foita de ceapa''

-Specifica materialele necesare(bulb de ceapa,trusa de disectie,sticla de ceas,pipeta,albastru de metil,cristalizor cu apa,lame,lamele de sticla) si modul de lucru pentru realizarea preparatului din foita de ceapa

-Solicita elevilor din fiecare grupa sa identifice pe masa de lucru materialele necesare realizarii unui preparat din foitade ceapa si sa il  priveasca la microscop

-Supravegheaza elevii in timpul realizarii preparatului

Indruma elevii in realizarea in mod individual a sarcinilor din fisa de lucru

-Solicita elevilor sa realizeze un desen pe baza observatiilor microscopice

-reazlizeaza la tabla desenul celulei vegetale observate la preparatul proaspat de foita de ceapa;

-Se analizeaza desenul cu intreaga clasa,se stabilesc concluziile si se scriu pe tabla ;

Urmaresc filmul cu atentie

Observa modul de lucru al profesorului

Identifica pe masa de lucru materialele necesare si pe baza indicatiilor oferite de fisa de lucru  realizeaza preparatul microscopic.

Lucreza  individual si in echipa ;Manuiesc microscopul optic

Aseaza preparatul la microscop si il observa cu toate cele trei obiective(6x,10x,20x)

-Identifica partile componente ale celulei si realizeaza un desen pe baza observatiilor microscopice;

-Plaseaza legenda desenului ;

-Compara desenele proprii cu cel facut la tabla de profesor si cu cele din atlasele de botanica si cel proiectat pe tabla SMART ;

- Enunta si noteaza in caiete concluziile ;

 

Obtinerea performantei elevilor

Inventariaza principalele informatii si observatii carand elevilor sa dea raspunsuri rapide,clare,concrete

-Raspund la intrebari observand atlasele,imaginile din manual si desenul la tabla.

Evaluarea performantei

-Chestioneaza  oral elevii pe tot parcursul lectiei

Evidentiaza  si noteaza elevii foarte activi care au dat raspunsuri ce necesita gandire logica si ii incurajeaza pe cei mai putin activi.

-Se gandesc si raspund la intrebarile adresate de profesor.

TEMA-CELULA VEGETALA(OBSERVATII MICROSCOPICE)

CLASA a V-a

                                 FISA DE LUCRU

MATERIALE NECESARE:

    -bulb de ceapa

    -trusa de disectie;

    -sticla de ceas ;-

    -albastru de metil ;

    -cristalizor cu apa ;

    -lame si lamele de sticla ;

    -microscoape ;

MOD DE LUCRU

1.Pe masa de lucru aveti bulbi de ceapa.

A)Sectionati longitudinal bulbul de ceapa folosind bisturiul si detasati portiunea din mijlocul lui cu pensa ;

B)Cu ajutorul bisturiului detasati o parte  de forma patrata din foita subtire de ceapa ;

C)Puneti cu ajutorul pipetei in sticla de ceas de pe masa cateva picaturi de albastru de metil ;

D)Asezati sectiunea obtinuta  in sticla de ceas si asteptati cateva minute

E)Scoateti sectiunea din sticla de ceas cu ajutorul pensei anatomice si spalati-o in cristalizorul cu apa ;

F)Asezati sectiunea pe lama de sticla,puneti deasupra cu pipeta o picatura de apa si acoperiti cu lamela ;

G)Observati  cu atentie la microscop .

2. Identificati partile celulei ,desenati ceea ce vedeti la microscop. Comparati cu imaginea din manual,atlas si imagineaproiectata pe tabla.

3.Completati legenda desenului urmator :

                              

SCHEMA LECTIEI

MATERIALE NECESARE :

    -bulb de ceapa

    -trusa de disectie;

    -sticla de ceas ;-

    -albastru de metil ;

    -cristalizor cu apa ;

    -lame si lamele de sticla ;

    -microscoape ;

Concluzii :

-plantele au corpul format din celule care pot avea forme diferite ;

-componentele celulei sunt :membrana,citoplasma si nucleul ;

-la exteriorul celulei se observa membrana ;

-in interiorul celulei se observa citoplasma care se poate misca ;

-nucleul apare ca un punct rotund in fiecare celula ;poate fi in centru sau spre membrana celulei ;

-clorofila se gaseste numai in celulele organelor aeriene ;


Document Info


Accesari: 13063
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )