Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE LECTIE CLASA A 3-A "Stejarul din Borzesti" dupa Eusebiu Camilar - ora aII-a (Formularea ideilor principale)

profesor scoala



PROIECT DIDACTIC






Data:

Clasa: a III-a A

Scoala Nr. 1, Piatra - Neamt

Propunator

Locul de desfasurare al orei: sala de clasa

Aria curriculara: Limba si comunicare

Disciplina: Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: Tara

Subiectul lectiei Stejarul din Borzesti dupa Eusebiu Camilar - ora aII-a (Formularea ideilor principale).

Tipul lectiei: mixta

Obiective cadru O.C.3 - dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris;

2.3. - sa redea prin cuvinte proprii continutul unui fragment dintr-un text citit sau dintr-un mesaj audiat.

Obiective operationale

R E S U R S E

METODOLOGICE

- metode si procedee: conversatia, lectura explicativa, demonstratia, exercitiul,

problematizarea, munca cu manualul, metoda mozaic, metoda ciorchinele;

- modalitati de organizare a activitatii cu elevii: frontal, individual, pe grupe;

- mijloace didactice: portretul domnitorului Stefan cel Mare, textul integral "Stejarul

din Borzesti dupa Eusebiu Camilar, planse cu momentele principale din lectie, planse cu ideile scrise sub forma de enunturi, computer (vizualizare imagini despre Stefan cel Mare), video clip cu sala tronului, fise de lucru, coli pentru munca pe grupe, carioca, plansa, harta fizica a Romaniei, ecusoane, postere ciorchinele.


MATERIAL BIBLIOGRAFIC:

MEC / C.N.C. - Programe scolare pentru clasa a III-a, LIMBA SI LITERATURA ROMANA, Aprobat prin ordin al ministrului Nr. 5198/ 01.11.2004

Serdean, Ion -Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV, E.D.P., Bucuresti, 1993;

Inlocuieste cuvintele subliniate cu altele cu acelasi inteles:


Tinuturile Moldovei sunt locuri minunate.


Stefanita era un copil istet.


Stejarul urias era gros cat sa fie inconjurat de patru oameni.


La un strigat prelung de bucurie al puiului de razes tatarii au navalit.


Conducatorul tatarilor l-a lovit drept in inima pe Mitrut.


O lupta groaznica s- a incins.







Fisa de expert


1. Citeste cu atentie fragmentul nr. .. de la lectia Stejarul din Borzesti dupa Eusebiu Camilar

2. Selecteaza ideea corespunzatoare fragmentului si scrie-o pe fisa in dreptul numarului tau.


Judecarea si pedepsirea lui Mitrut



dupa Eusebiu Camilar

Asigurarea cadrului si a atmosferei optime desfasurarii lectiei. Pregatirea materialelor necesare pentru ora.

Elevii vor primi cate un ecuson cu un numar pe o fata si un personaj pe cealalta fata


Conversatia

caiete, carti, stilouri

ecusoane


frontal


observare sistematica

II.

Captarea atentiei

Pregatirea aperceptiva


- Cine a fost Stefan cel Mare ?

Se realizeaza o conversatie pe baza unor imagini pe computer cu domnitorul Stefan cel Mare si biserica din Borzesti



Cercul de discutii

Conversatia

Explicatia


imagini pe computer

portretul

frontal


observare sistematica

chestionare orala

III. Anuntarea temei si a obiectivelor


- Astazi vom incerca sa realizam planul de idei al textului "Stejarul din Borzesti" dupa Eusebiu Camilar, pe baza caruia vom putea povesti continutul acestuia.


Explicatia


manual


frontal


observare sistematica


IV. Actualizarea cunostintelor

O3




O1



O5






O2

- Cum se numeste titlul lectiei?

- De ce credeti ca se numeste asa?

- Cine a scris aceasta legenda?

- De ce spunem ca este legenda?

Exersarea cititului prin urmatoarele modalitati: citire in lant si selectiva.

- Citirea lectiei in lant.

- Citire selectiva cu urmatoarele sarcini:

- descrierea lui Stefanita;

- jocul "de-a tatarii" intr- o zi senina;

- judecarea lui Mitrut;

- cuvintele hanului;

- pedepsirea hanului.

Inlocuieste cuvintele subliniate cu altele cu acelasi inteles:

Tinuturile (plaiurile) Moldovei sunt locuri minunate.

Stefanita era un copil istet (ager)

Stejarul urias era gros cat sa fie inconjurat (sa fie cupins) de patru oameni.

La un strigat prelung de bucurie (chiot) al puiului de razes tatarii au navalit.

Conducatorul (hanul) tatarilor l-a lovit (l- a nimerit) drept in inima pe Mitrut.

O lupta groaznica (cumplita) s- a incins.


Conversatia

Explicatia



Exercitiul


Observatia


Lectura explicativa Citirea in lant si selectiva


Exercitiul







manual










fise de activitate


activitate frontalǎ



individual




activitate frontalǎ




individual














observare sistematica



apreciere verbala









apreciere verbala

autoevalu-are

evaluare reciproca



V.

Dirijarea invǎtǎrii


O1

O7

O4








































O4



O1

O7

Citirea lectiei pe fragmente logice

Povestirea orala a continutului fiecarui fragment

Realizarea planului de idei al textului.

Metoda Mozaic

2. Selecteaza ideea corespunzatoare fragmentului si scrie-o pe fisa in dreptul numarului tau.


Pedeapsa primita de hanul tatar

Se fac aprecieri generale privind modul in care au activat elevii, apoi individuale (eventual calificative). Tema pentru vacanta - citirea altor lecturi in care apare ca personaj domnitorul Stefan cel Mare


Conversatia



fise de lectura


activitate frontala



apreciere verbala









Document Info


Accesari: 21821
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )