Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE LECTIE Clasa : a III-a Limba si comunicare ,,Puiul" de Alexandru Bratescu-Voinesti

profesor scoala


PROIECT    DE LECTIE


Data



Propunator inst.

Scoala cu clasele I - VIII Rosia

Clasa : a III-a

Aria curriculara Limba si comunicare

Disciplina Literatura    pentru copii - optional

Subiectul : ,,Puiul"    de Alexandru Bratescu-Voinesti

Tipul lectiei : Consolidare de priceperi si deprinderi

Scopul lectiei : - Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris ;

Obiective operationale

cognitive

OC1 - sa citeasca corect, cursiv si expresiv un text;

OC2 - sa redea povestirea textului ajutandu-se si de imagini;

OC3 - sa motiveze de ce i-a placut sau nu un fragment;

OC4 - sa dea exemple de urmari ale neascultarii de parinti;

OC5 - sa recunoasca titlul si autorul unor povestiri pe baza unui fragment;

OC6 - sa ordoneze corect cuvintele date alcatuind un proverb;

OC7 - sa reconstruiasca o imagine din piesele unui puzzle;

OC8 sa manifeste interes pentru lectura ;

afective

OA1 - vor patrunde afectiv in atmosfera intamplarii;

OA2 - vor participa cu interes in rezolvarea sarcinilor propuse;

psihomotrice

OM1 - sa manuiasca corect manualul, caietul sau foile de lucru in conditii optime de igiena;

OM2 - sa pastreze pozitia corecta in banca pe durata desfasurarii lectiei;

OM3 - sa scrie corect si caligrafic;


Strategia didactica semidirijata, deductiva


Metode si procedee m1 - explicatia;

m2 - conversatia;

m3 - exercitiul;

m4 - jurnalul cu dubla intrare;

m5 - expunerea;

m6 - problematizarea;

m7 - jocul

m8 - ciorchinele;


Mijloace didactice M1 - textul literar;

M2 - caiete;

M3 - 6 puzzle reprezentand personajele povestirii;

M4 - fise de lucru;

M5 - imagini poveste;

M6 - foi cerculet pentru ciorchine;

Forme de organizare F1 - frontala;

F2 - individuala;

F3 - lucru in perechi;


Evaluare : predictiva, formativa;


Resurse bibliografice

  • ,,Curriculum National. Programe scolare pentru invatamantul primar" Bucuresti, 1998;
  • Programa optional "Literatura pentru copii"
  • Angelica Gherman, Raluca-Maria Gherman, « Antologie de texte literare pentru clasele I - IV », vol. I si II, Editura Elis, Bucuresti, 2 003.

Resurse temporale



































Desfasurarea activitatii:


Etapele

lectiei

D

U

R

A

T

A

ELEMENTE ESENTIALE DE CONTINUT


OB.


STRATEGII DIDACTICE

TIPURI

DE

INVATARE

MODALI-TATI DE EVALUARE

MET.


MIJ.









1.Moment de organizare



Organizarea colectivului de elevi si crearea atmosferei necesare desfasurarii lectiei.(F1)

O.9

m1

m2




2.Captarea atentiei



Descoperirea personajelor povestii prin ordonarea corecta a pieselor unui puzzel pe care-l vor primi fiecare pereche intr-un pliculet.(F3)

OC7

OA1

OM3

m1

m7

M3

Operationala


Observarea sistematica

3.Enuntarea

obiectivelor




Se comunica continutul invatarii si performantele asteptate de la elevi - citirea corecta, cursiva si expresiva / povestirea textului, valorificarea textului in diferite exercitii.(F1)

OC

OA

OM

m2




4.Formare de

priceperi si

deprinderi











Pe baza unor intrebari/imagini se prezinta continutul textului de catre elevi. Se va stabili locul si timpul desfasurarii actiunii, personajele; intamplarea si finalul - itemi necesari a se respecta in povestirea unui text. (F2)


Se vor citi selectiv 2-3 fragmente, exersandu-se citirea expresiva si scotandu-se in evidenta legatura dintre continutul fragmentelor si specificul local.

Se vor scrie 2-3 enunturi sugestive.(F1)


Se vor citi temele.( fragmentul care le-au/nu le-au placut

motivand alegerea facuta)(F2)

OC2

OC8

OM1



OC1

OC4

OA2



OC3

m5

m2




m3

m6




m4

M5





M1





M2

Cognitiv-aplicativa




Reproductiva

Operationala




Cognitiv-aplicativa

Redarea povestirii




Modalitatea de citire si analiza raspunurilor



Capacitatea de motivare

5.Obtinerea

performantei




Activitate-concurs pe 2 grupe fete-baieti (6 elevi): pe fisa se completeaza cerintele.

Vor fi evaluate prin citirea lor de catre reprezentantii alesi.

Grupele se pot corecta. (daca este nevoie) (F3)

OC5

OC6

OM3

m3

M4

Operationala


Evaluare reciproca










6.Realizarea feed-back-ului


Se propune ca element de centru "consecinte ale neascultarii de parinti", apoi se cer cat mai multe expresii, cuvinte, personaje care le-au ramas lor in memorie. Cuvintele sau ideile produse sunt legate de ideea-nucleu, stabilita ca punct de plecare, prin trasarea unor linii care evidentiaza conexiunile dintre idei.

Se completeaza cu un marker pe o plansa - ciorchinele.

(F3+F1)

OC4

OA2

OM3

m8

m1

M6

Cognitiv-aplicativa


Observarea sistematica


Analiza raspunsurilor

7.Incheierea activitatii


Tema pentru acasa : transcrierea fiselor de lucru si citirea textului "Romanie, te salut!", George Cosbuc.


Vor fi facute aprecieri si recomandari generale si individuale.



m2












Anexa 1

Fisa de lucru nr.1

(randul 1)


1.Recunoasteti titlul si autorul fragmentelor urmatoare:


a) "- Dragii mamei copilasi! Eu ma duc in padure ca sa mai aduc ceva de ale mancarii. Dar voi, incuieti asa dupa mine, ascultati unul de altul, si sa nu cumva sa deschideti pana ce nu-ti auzi glasul meu. Cand oi veni eu, am sa va dau de stire, ca sa ma cunoasteti, .."

Titlul: __________ ______ ____

Autorul: _____ _______ ______ ______________


b) "- ia baga-n cosulet bucata asta de cozonac si sticla asta cu vin si du-le bunicii, ca e bolnava si slabita si bunatatile astea ori sa-i ajute a-si mai vina in puteri. Dar vezi de pleaca mai inainte de ase lasa zapuseala si cauta de mergi frumos si sa nu te abati din drum; altfel cine stie, de alergi ai putea sa cazi si sa spargi sticla si atunci bunicuta cu ce sa se mai aleaga? "

Titlul: __________ ______ ____

Autorul: _____ _______ ______ ______________



2. Ordonati cuvintele urmatoare astfel incat sa obtineti un proverb:

merge, apa, nu, ori, ulciorul, multe, de, la




















Anexa 2



Fisa de lucru nr.2

(randul 1)


1.Recunoasteti titlul si autorul fragmentelor urmatoare:

a) "Isi potrivi pusca si voi sa traga, dar in clipa aceea ii trecu prin minte: "Dar daca lupul a inghitit-o pe batrana? Poate c-as mai putea s-o scap!". Asa ca nu mai trase ci, luand o foarfeca, incepu sa taie burta lupului adormit. Abia apucase sa faca vreo doua-trei taieturi, ca se si vazu stralucind scufita cea rosie a fetitei si cand mai facu o taietura fetita iesi afara si striga:

- Vai, ce spaima am tras! Ce intuneric era in burta lupului!"

Titlul: __________ ______ ____

Autorul: _____ _______ ______ ______________



b) " - Pot sa am nadejde in voi?

- Sa n-ai nici o grija mamuca, apucara cu gura inainte iezii cei mari. Noi suntem odata baieti, si ce-am vorbit o data, vorbit ramane.

- Daca-i asa, apoi veniti sa va sarute mama! Dumnezeu sa va apere de cele rele si mai ramaneti cu bine!"

Titlul: __________ ______ ____

Autorul: _____ _______ ______ ______________



2. Ordonati cuvintele urmatoare astfel incat sa obtineti un proverb:

taiat, craca, de, si-a, singur, picioare, sub
















Anexa 3







Anexa 4 Puzzle




























Anexa 5


Document Info


Accesari: 17209
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )