Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza






PROIECT DE LECTIE EDUCATIE MUZICALA

profesor scoala











ALTE DOCUMENTE

OLIMPIADA DE LIMBA FRANCEZA ETAPA NATIONALA clasa A XI - a
PROIECT DIDACTIC - Limba si literatura romana - Stefan cel Mare si Vrancioaia
PRGRAMA PENTRU CURSUL OPTIONAL "ENGLISH THROUGH STORIES AND TALES" CURRICULUM LA DECIZIA SCOLII - CLASA A V-A-
PROGRAMA SCOLARA PENTRU ANUL DE COMPLETARE (CLASA A XI-A) - EDUCATIE FIZICA
FINALITATILE EDUCATIEI
Rolul profesorului in clasa de elevi
In loc de introducere : (RE)descoperirea copilului si
Test : Elemente de trigonometrie
Demersuri curriculare aplicative focalizate pe dezvoltarea capacitatii de comunicare orala
BUN RAMAS, DRAG ABECEDAR! SERBAREA ABECEDARULUI


PROIECT DE LECŢIE

sCOALA:                    sCOALA CU CLASELE I - VIII TOPALU

DATA:                                   SĂPTĂMÂNA 2

CLASA:                                a-VI-a

ARIA CURRICULARĂ:    ARTE        

DISCIPLINA:                      EDUCAŢIE MUZICALĂ

CAPITOL:                            CAP. I MELODIA - ELEMENTE DE SCRIS - CITIT MUZICAL

TEMA:                                  CALITĂŢILE SUNETULUI MUZICAL

TIPUL LECŢIEI:                REACTUALIZAREA CUNOsTINŢELOR                                                                                                           DIN CLS. a V-a

PROPUNĂTOR:                

OBIECTIVE

OBIECTIVE DE REFERINŢĂ

Formarea capacitatii de a interpreta vocal, individual sau în grup, respectând elementele de limbaj muzical: note, valori, intervale, intensitate, timbru, masura

OBIECTIVE OPERAŢIONALE

O1 - Sa respecte pozitia corecta de cânt în vederea realizarii

      respiratiei costo-diafragmale si a unei emisii corespunzatoare   

      a sunetelor

O2 - Sa reprezinte grafic pe portative elementele de limbaj

       muzical învatate în anul de studiu anterior

O3- Sa marcheze pe scara muzicala învatata tonurile si

       semitonurile

O4- Sa intoneze corect ascendant si descendent intervalele

       musicale de la secunda la octava

O5-  Sa intoneze corect exercitiile melodice si ritmice

O6- Sa recunoasca în urma dictarii formule ritmice egale si

       inegale pe timp

O7- Sa recunoasca si sa execute corect masurile simple

       de 2/4, 3/4 si compuse de 4/4

O8- Sa interpreteze expresiv si corect intonational si ritmic

       Cântecul "Ca o zi de primavara"

O9- Sa recunoasca în cântecul "Ca o zi de primavara" calitatile

        sunetului muzical, intensitatea si timbrul

O10- Apropierea copilului de arta prin transformarea artei în

       mijloc de formare si modelare a personalitatii viitorului om

STRATEGII DIDACTICE

I. METODE

II. MIJLOACE

M1 - Demonstratia

M2 - Exercitiul

M3 - Explicatia

M4 - Conversatia

M5 - Proiectie

M6 - Conspectare

M7 - Aprecieri

m1 - manual, caiet, creion, guma

m2 - creta

m3 - fisa de lucru

m4 - cântecul "Ca o zi de primavara"

m5 - exercitii melodico-ritmice

m6 - auditie

m7 - calculator

m8 - fise compozitori

m9 - evaluare sumativa initiala

m10 - recompense

BIBLIOGRAFIE - Manual cl. aVI-a - EDUCAŢIE MUZICALĂ - Anca Toader

MOMENTELE LECŢIEI

OBIECTIVE

ELEMENTE DE CONŢINUT

STRATEGII DIDACTICE

METODE

MIJLOACE

I. ACTIVITATE INTRODUCTIVĂ

O1

MOMENT ORGANIZATORIC:

  • Se face prezenta
  • Se asigura conditiile necesare desfasurarii lectiei
  • Pregatirea materialelor: manual, caiet de muzica, creion, guma, fisa de lucru, aparat audio, calculatorul
  • Amintirea pozitiei corecte de cânt - spate drept, picioare apropiate, mâinile pe banca

M4

m1

m2

m3

m6

m7

II. REACTUALIZARE

O1

O1

O1

O2

O3

O4

O5

O6 O7

O8

O9

O10

 

EXERCIŢII DE CULTURĂ VOCALĂ:

  • Aplicarea exercitiilor de dictie, respiratie si intonatie pe gama Do Major

 

REACTUALIZAREA CUNOsTINŢELOR PRACTICE

ÎNVĂŢATE ÎN CLASA a V-a

  • Se corecteaza pozitia de cânt
  • Se executa exercitii de respiratie
  • Se executa exercitii de dictie
  • Se da tonul si gestul ce arata inspiratia si momentul de pregatire pentru a începe intonarea gamei Do Major

 

REACTUALIZAREA CUNOsTINŢELOR TEORETICE

ÎNVĂŢATE ÎN CLASA a V-a

  • Explicarea tipului de lectie
  • Pregatirea fisei de lucru si explicarea acesteia
  • Se scrie definitia sunetului
  • Se scriu calitatile sunetului
  • Se scriu denumirile tuturor sunetelor de pe portativul din fisa de lucru
  • Se delimiteaza cele trei octave în care se încadreaza sunetele din portativ
  • Se intoneaza scara muzicala creeata cu toata clasa
  • Se cânta scara muzicala dupa exemplele a si b /pag. 7
  • Se scrie definitia înaltimii

M1

M2

M3

M2

M3

M4

M1

M2

M3

M4

M5

m5 m7

m5 m7

m1

m2

m3

m4

m5

m6 m7

II. REACTUALIZARE

O1

O2

O3

O4

O5

O6 O7

O8

O9

O10

  • Se scrie definitia intervalului
  • Se scrie intervalul, nr. de trepte, nr. de tonuri si semitonuri în fisa de lucru
  • Se intoneaza fiecare interval cu toata clasa ascendent si descendent
  • Se scrie definitia duratei
  • Se scrie semnul fiecarui sunet, semnul fiecarei pauze si durata în fisa de lucru
  • Se scrie definitia ritmului
  • Se scrie definitia formulei ritmice
  • Se scriu exemple de formule ritmice egale si inegale dupa dictare
  • Se solfegiaza ritmic exercitiul de la pag. 9
  • Se scrie definitia intensitatii
  • Se scrie definitia timbrului
  • Se scrie definitia masurii
  • Se completeaza schemele masurilor simple de 2/4, 3/4 si compuse 4/4 din fisa de lucru
  • Se executa tactarea corecta a masurilor
  • Se prezinta câtecul "Ca o zi de primavara" de la pag. 12
  • Se analizeaza cântecul: tonalitate, masura, durate, înaltimi, nuante, tempo, text
  • Se realizeaza auditia cântecului
  • Se citesc notele, apoi se citeste ritmic cu tactarea masurii
  • Se solfegiaza cu tactarea masurii, adaugându-se ulterior cuvintele
  • Se cânta împreuna cu clasa, cu tactarea masurii
  • Se verifica individual si în grup
  • Se distribuie Fisa de compozitor cu date importante din viata compozitorului Gavriil Musicescu

M1

M2

M3

M4

M5

M6

m1

m2

m3

m4

m5

m6 m7

m8

III. EVALUARE

O10

  • Aprecieri asupra desfasurarii lectiei
  • Evidentierea elevilor care au dat raspunsuri corecte
  • Evidentierea elevilor care au interpretat corect exercitiile si cântecele propuse

M7

m9

m10


Document Info


Accesari: 6284
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )