Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE LECTIE FONETICA

profesor scoala


PROIECT DE LECTIE


Data: 26 octombrie 2007



Clasa: a VI-a

Aria curriculara: Limba si comunicare

Obiectul : Limba romana

Subiectul: fonetica

Tipul lectiei : de actualizare

Profesor: Doina Gheorghita


Obiective:

obiectiv cadru: Dezvoltarea capacitatii de receptare a mesajului scris

obiective performative:

obiective cognitive

O1: sa recunoasca grupurile d 20220u2022u e sunete diftong, triftong, hiat

O2:sa cunoasca tipurile de sunete din limba romana

O3:sa identifice grupurile de sunete in diferite cuvinte

O4:sa cunoasca exceptiile legate de grupurile de litere

O5:sa exemplifice grupurile de sunete in cuvinte


Obiective afective

O1 :sa participe cu interes la actul comunicarii

O2 :sa includa noile cunostinte in propriul sistem de valori


Strategii didactice

  1. Metode si procedee :conversatia euristica, explicatia, lucrul cu manualul,exercitiul oral si scris, problematizarea, lucrul independent pe fise .
  2. mijloace de invatamant: manualul de Limba romana pentru clasa a VI-a, editura Humanitas

SCENARIUL DIDACTIC

  1. Moment organizatoric se noteaza absentii si se pregatesc materialele necesare desfasurarii orei.

2.Verificarea temelor :se va face in mod frontal dar si individual.Verificarea cunostintelor se va face prin rezolvarea cerintelor de pe fisa de lucru nr 1.


  1. Captarea atentiei: se citeste strofa de la pagina 47 din manual si li se cere elevilor sa-si reaminteasca ce este litera, notand in caiete.
  2. Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor operationale : Notiuni de fonetica(se noteaza pe tabla si in caiete).
  3. Prezentarea sarcinilor de lucru : li se cere elevilor sa scrie pe folii vocalele, consoane, semivocale din limba romana .Se noteaza pe tabla definitiile si exemplele.
  4. Conducerea invatarii si actualizarea cunostintelor

li se cere copiilor sa noteze pe folii un cuvant care contine un diftong .se noteaza pe tabla definitia .copiii vor proceda la fel si cu triftongul si hiatul.

Profesorul noteaza pe folia sa cuvantul ziceau. Li se cere elevilor sa precizeze grupul vocalic. Se noteaza pe tabla si in caiete regula referitoare la grupurile de litere.

6Aatingerea performantei se realizeaza prin rezolvarea de exercitii care vizeaza transcrierea fonetica, identificarea de grupuri vocalice, exemplificarea .

7.Asigurarea feed-back-ului se realizeaza pe tot parcursul activitatii, frontal si independent.

8.evaluarea performantei se realizeaza prin rezolvarea testului formativ din fisa nr. 2.

9.Asigurarea retentiei si a transferului se face prin tema pentru acasa pag.39/ex. 1,2,3.





Ca-n cutia cu compot. "




Vezi, din zavoi sitarii spre alte veri se duc;

Ce vrea cu mine toamna , pe dealuri de ma-ntoarna ?"















FISA DE LUCRU NR.2


1.Mentioneaza grupul vocalic din cuvintele:


leoaica

noua

stiinta

seif

coafor

perpetuu

creioane

ocheau

influent

vegheau


2.Cuvantul unghi contine: a) trei sunete

b)patru sunete

c)cinci sunete


3.O silaba contine obligatoriu: a) o consoana

b)o semivocala

c) o vocala


4.Sunetele care alcatuiesc cuvantul clara sunt: a).CVCV

b).CVVCV

c).CSVCV



5.O silaba poate/nu poate fi formata din doua cuvinte diferite.






Document Info


Accesari: 17706
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )