Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE LECTIE GEOGRAFIE CLASA A V-a - TEMPERATURA AERULUI

profesor scoala









Scoala generala nr. 58

Loc de desfasurare:cabinet de geografie

Clasa:a V-a B

Durata: 50 minute

Disciplina: GEOGRAFIE    Profesor:



PROIECT DE LECTIE



  1. Tema lectiei : Temperatura aerului
  2. Scopul lectiei: Comunicarea de noi cunostinte despre activitatile industriale din tara noastra.

3   &nbs 454f57e p;  Obiective operationale: La sfarsitul lectiei elevii trebue sa fie capabili:

O1- sa defineasca temperatura aerului

O2- sa explice modul de incalzire a aerului

- sa enumere cel putin 3 factori care influenteaza variatia temperaturii aerului pe glob

4. Tip de lectie: Predare-invatare-evaluare


5   &nbs 454f57e p;  Metode si procedee: explicarea,dialogul,problematizarea,descoperirea dirijata

6. Mijloace de invatamant:videoproiector,harta fizica a lumii,manual


7.Material bibliografic:manualul de geografie-clasa a V-a Ed.TEORA, ,autori Dorina Cheval,Constantin Furtuna(1997) (Nicolae Ilinca).















Desfasurarea lectiei

Obiec-tive

operatio-

nale

Dozare

Momen-

tele

lectiei

ACTIVITATEA DE PREDARE-

INVATARE

Strategii

didactice

Evaluare

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor










Organizarea

clasei

Notarea absentelor.

Atentioneaza elevii asupra momentelor lectiei


Pregatirea caietelor si a documentelor scolare

Obser-varea

atentionare,aprecieri.












Verifica-

rea cu-

nostinte-lor ante-

rioare

Adreseaza interogatii de control privind :continuturile predate

anterior ATMOSFERA :

-Ce este atmosfera ?

-Din ce este compusa atmosfera ?

-Cate straturi are atmosfera si care sunt ?


Asculta,analizeaza/gandesc si formuleaza raspunsurile asteptate,fiind indrumati de profesor.

Dialo-

gul

Analiza

raspunsu-rilor,

stimularea

elevilor si evaluarea

rezultatelor invatarii.













Captarea atentiei

-Astazi vom preda"TEMPERATURA AERULUI"

-Scrie titlu pe tabla :

-Asculta si raspund :

-ind.energetica ;

-ind.metalurgica ;

-ind.chimica;

-ind.lemnului;

-asculta si noteaza pe caiete.



Conversatia euristica

Observarea comporta-mentului elevilor.

O1




O2



O3




























Dirijarea

Predarii-invatarii














-Temperatura reprezinta gradul de incalzire si racire a aerului. Cu ce se masoara ?Scrie pe tabla :

-calzireaaerului se face de jos in sus de la Soare

-Care sunt factorii care influenteaza temperatura aerului


-Folosind Fig 5.6 de la pagina 68, calculati cu cat scade temperatura in altitudine




-dau raspunsuri :cu termometru

- noteaza pe caiete.





Raspund:

-distanta fata de Ecuator

-altitudinea

-de la zi la noapte

-distanta fata de mare

Dialogul,

Lucru cu harta

Problematizarea









Provoaca participarea tuturor elevilor si ii indeamna sa dialogheze,sa se autoevalueze sau sa evalueze raspunsul dat de ceilanti











Atingerea feed-back-ului




Cum se incalzeste atmosfera ?


-de jos in sus prin intermediul suprefetei terestre


problematizarea



Stimularea participarii elevilor,

analiza raspunsuri-

lor









Asigurarea si intensifi-carea retentiei si transferului cunostin-

telor;

Rezolva fisa de evaluare.


-noteaza pe caiete pe fisa



Evaluare

finala prin note










Document Info


Accesari: 2475
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )