Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DE LECTIE LIMBA SI LITERATURA ROMANA

profesor scoala



 scoala Speciala Cu Clasele I-VIII Bals

     Clasa a VIII a A            







PROIECT DE LECŢIE





ARIA CURRICULARĂ: Limbă si comunicare


OBIECTUL: Limba si Literatura Română


TEMA: Budulea Taichii de Ioan Slavici


TIPUL LECŢIEI: Formarea si consolidarea priceperilor si deprinderilor.


SCOPURI: S1-consolidarea deprinderilor de citire corectă si

           expresivă

           S2-pronuntarea clară si corectă a unui mesaj

           S3-manifestarea independentei în comunicarea orală


OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârsitul lectiei elevul va fi capabil:

           O1-să citească corect, constient si fluid

           O2-să povestească textul pronuntând clar si corect

           O3-să treacă verbele si pronumele din text de la pers.I

           la pers. III a

           O4-să deducă însusirile personajului Hutu.


METODE sI PROCEDEE: conversatia, explicatia, lectura, povestirea, exercitiul, problematizarea.


DURATA: 50 minute









Ob. oper.

Secvențele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevului

Strategii didactice







1. Moment organizatoric

Antrenează elevul în pregătirea si mobilizarea pentru lectie, prin:

-cere elevului să-si pregătească cartea, caietul, instrumentele de scris

Elevul îsi pregăteste cele necesare scrisului

conversatia


2. Captarea si orientarea atentiei

Descrie tipul de comportament necesar desfăsurării orei de Lb. Română.


explicatia


3. Anunțarea subiectului.

-Ce lectie ai studiat ora trecuta?

-Astăzi ne vom consolida deprinderile de citire corectă si expresivă a lectiei.

... Budulea Taichii de I. Slavici.

conversatia


4. Comunicarea obiectivelor lectiei.

În cadrul lectiei noastre de astăzi vom citi lectia "Budulea Taichii" de I. Slavici; se povesteste continutul textului; se lucrează exercitii de trecere a verbelor si pronumelor de la persoana I la persoana a III a pe baza povestirilor amănuntite ale elevului. Se vor deduce însusirile lui Hutu, urmărind: prezentarea făcută de autor si faptele personajului.

În final se va realiza o discutie generalizatoare.

Elevul ascultă cu multă atentie obiectivele lectiei.

explicatia

O1


O2



O3



















O4

5. Fixarea si consolidarea continuturilor predate.

-Învățătorul cere elevului să citească lecția.

-Profesorul solicită elevului să încerce să povestească lecția

-Pe baza povestirii amănuntite a elevului profesorul îi cere să treacă verbele si pronumele de la persoana I la persoana a IIIa.














-Se deduc însusirile lui Huțu.

-Se face citirea lectiei.

-Elevul povesteste lectia cu ajutor.


pers I/pers a IIIa

(eu) începusem/(el) începuse

(eu) îl văd/(el) îl vede

(noi) nu străbătuserăm/(ei) nu străbătuseră

(eu)întorcându-mă/(el) întorcându-se

(eu)văzusem/(el) văzuse

(eu)m-as fi întors/(el) s-ar fi întors

(eu)am văzut/(el) a văzut

(eu)nu stiam/(el) nu stia

(eu)să-i spun/(el) să-i spună

(eu) eram/(el) era

(eu) să văd/(el) să vadă

(eu) m-am dus/(el) s-a dus

(noi) să stăm/(voi) să stați

(eu) am stat/(el) a stat

(eu) i-am arătat/(el) i-a arătat

(eu) i-am spus/(el) i-a spus

(eu) să-i dau/(el) să-i dea

(eu) să mă fac/(el) să se facă

(eu) mă făcui/(el) se făcu

-Elevul încearcă să extragă însusirile lui Hutu cu ajutor.

lectura


povestirea




exercitiul












problematizarea



Document Info


Accesari: 4428
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )