Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza

PROIECT DE LECTIE SINONIME , ANTONIME , OMONIME , PARONIME - abordare

profesor scoala











ALTE DOCUMENTE

ORAR ANUL IV SERIA A - SEMESTRUL II ANUL UNIVERSITAR 2007-2008
PLANIFICARE CALENDARISTICA - Limba si comunicare
Proiect didactic limba si comunicare
Test la romana
ACTIVITATI EXTRACURRICULARE
PLANUL ANUAL DE ACTIUNE AL COMISIEI
PLANIFICARE CALENDARISTICA - UTILIZAREA LIMBAJULUI TEHNIC GRAFIC - INDUSTRIA TEXTILA SI PIELARIE
OBIECTIVELE PREDARII MATEMATICII LA CICLUL PRIMAR
CAIETUL DIRIGINTELUI Educatie si formare Planificarea activitatilor educative ORIENTARE SI CONSILIERE VOCATIONALA
LOCUL SI ROLUL MATEMATICII IN FORMATEA PERSONALITATII COPIILOR DE VARSTA SCOLARA MICA


Liceul din Iancu Jianu

Judetul Olt

PROIECT DE LECTIE

DATA ......

CLASA .......

OBIECTUL : Limba si literatura romana ; Limba si literatura franceza

SUBIECTUL : SINONIME , ANTONIME , OMONIME , PARONIME - abordare interdisciplinara ( limba romana - limba franceza )

TIPUL LECTIEI : recapitular 131d36b e si sistematizare

SCOPUL LECTIEI : aceasta lectie este importanta pentru ca elevii sa aiba o viziune asupra inrudirii limbilor romanice, sa observe asemanarile si deosebirile dintre limba romana si limba franceza in ceea ce priveste subiectul lectiei

OBIECTIVE OPERATIONALE :

A ) Cognitive

Pe parcursul acestei lectii, elevii trebuie :

-sa defineasca sinonimele, antonimele, omonimele, paronimele, in limba romana si in limba franceza

-sa identifice tipuri de sinonime, antonime, omonime, paronime, in limba romana si in limba franceza

B ) Metodologice

Pe parcursul acestei lectii, elevii trbuie sa invete :

-sa recunoasca, intr-un text-suport, sinonime, antonime, omonime, paronime

-sa genereze enunturi cu aceste tipuri de cuvinte ( atat in limba romana cat si in limba franceza )

C ) Atitudinale

Pe parcursul acestei lectii, elevii trebuie :

-sa invete prin cooperare / colaborare

- sa dezvolte abilitati de comunicare argumentative si de relationare in cadrul grupului

- sa dezvolte o gandire logica si critica

RESURSE MATERIALE - fise de invatare ce contin sistematizarea fiecarei probleme , texte - suport, fise de autoevaluare

RESURSE PROCEDURALE - conversatia euristica, observatia, lucrul pe ateliere, metoda ,, Mozaicul ", ,,Eseul de cinci minute ".

1.

DESFASURAREA LECTIEI

1 ) Moment organizatoric

Se noteaza absentii; se verifica tema pentru acasa

2 ) Captarea interesului pentru lectie

Elevii sunt informati asupra obiectivelor urmarite : ,, Astazi ne vom aminti ce stim despre sinonime, antonime, omonime, paronime, in limba romana si in limba franceza, observand asemanarile si deosebirile dintre aceste doua limbi "

3) Reorganizarea si sistematizarea cunostintelor si deprinderilor anterior formate:

a ) Dirijarea invatarii in vederea atingerii performantei

Se actualizeaza metoda de lucru ,, Mozaicul ":

-se explica elevilor ca va fi impartita clasa in grupe de cate patru elevi, fiecare elev primind cate o fisa de invatare, numerotata de la 1 la 4, cuprinzand sinonimele ( Fisa Expert nr.1 ), antonimele, omonimele, paronimele . Elevii se vor regrupa in functie de numarul fisei primate in grupuri de experti. Elevii, astfel grupati, citesc fisa de invatare primita, discuta, incearca sa inteleaga cat mai bine si hotarasc modul in care pot preda colegilor din grupa initiala sectiunea pe care au avut-o de pregatit . Se insista ca elevii sa inteleaga faptul ca fiecare expert este responsabil cu predarea sectiunii respective celorlalti elevi ai grupei initiale .

Dupa ce se explica elevilor sarcina de lucru, fiecare expert merge la grupul sau de experti si sunt lasati sa discute zece minute . Dupa aceea, fiecare expert se intoarce la grupa initiala si explica :

-         definitia sinonimelor, atat in limba romana cat si in limba franceza ; tipuri de sinonime; exemple

-         definitia antonimelor; tipuri; exemple

-         definitia omonimelor; tipuri; exemple

-         definitia paronimelor; tipuri; exemple

Fiecare expert primeste intrebari de la membrii grupei sale, putand primi intrebari si de la colegii din celelalte grupe sau de la profesor ( profesorul intervine cu intrebari ajutatoare pentru a dirija si a monitoriza predarea ) .

Dupa ce fiecare expert si-a incheiat expunerea, se trece in revista intreaga unitate de cunoastere, prin prezentare orala - activitate frontala .

b ) Consolidarea, autoevaluarea si evaluarea performantei

Pentru a observa ce impact a avut asupra elevilor utilizarea metodei interactive

,, Mozaic ", se distribuie elevilor o fisa in care vor avea de completat enunturile :

-         ,, Mi-a placut sa........................"

2.

- ,, Mi s-a parut plictisitor sa..................."

-         ,, Am inteles cel mai bine...................."

-         ,, Imi propun sa........................"

-         ,, Recomand profesorilor mei sa.................. "

Ca o modalitate eficienta de a finaliza ora, pentru a-i ajuta pe elevi sa-si ordoneze ideile si pentru a oferi profesorului o imagine clara despre achizitiile dobandite in ora respectiva, se solicita elevilor realizarea ,,Eseului de cinci minute ".

4 ) Tema pentru acasa

,, Realizati o compunere in paralel (in limba franceza si in limba romana), in care sa folositi cat mai multe sinonime , antonime ,omonime , paronime intalnite in exemplele voastre ( in minimum cincisprezece randuri ).

3.


Document Info


Accesari: 10491
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )