Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DIDACTIC Activitati cu materiale sintetice

profesor scoala


Clasa: a IV-a A

Data: 15 februarie 2005

Aria curriculara: Tehnologii

Disciplina: Abilitati practice

Tipul de curriculum: Curriculum nucleu

Unitatea de învatare: Activitati cu materiale sintetice

Subiectul lectiei: Semnul de carte

Tipul lectiei: consolidare

Scopul: consolidarea priceperilor si deprinderilor de a folosi punctele de coasere învatate; dezvoltarea imaginatiei creatoare si a gustului estetic

Obiective operationale

O1 - sa observe etapele de lucru;

O2 - sa respecte etapele de lucru în obtinerea semnului de carte;

O3 - sa execute corect punctul înaintea acului;

O4 - sa aprecieze critic si autocritic lucrarile realizate


Strategia didactica: combinata, realizata prin:

a)     resurse procedurale: observatia organizata, explicatia, demonstratia, conversatia, munca independenta;

b)    resurse materiale: plansa, ac, ata, plasa, lucrarile model;

c)     resurse informationale: - programa clasei a IV-a;

d)    tipul de activitate: - frontal;

SECVENŢELE LECŢIEI

OB.

CONŢINUTUL INSTRUCTIV-EDUCATIV AL PROCESULUI DIDACTIC

RESURSE

EVALUARE

I. Moment introductiv

1. Organizarea


2. Pregatirea materialelor


3. Verificarea lucrarilor




II. Lectia propriu-zisa

A)Transmiterea instructajului

1. Discutii pregatitoare






2. Anuntarea subiectului

3. Prezentarea si intuirea lucrarii model

4. Explicatia si demonstratia






5. Verificarea modului de întelegere a celor prezentate

B) Aplicarea în practica a instructajului transmis

6. Munca independenta




III. Încheierea activitatii

1. Încetarea lucrului si luarea masurilor de curatenie

2. Analiza lucrarilor




3. Aprecieri generale


























O1





O1














O2

O3










O4




. Se vor crea conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei

Fiecare elev îsi pregateste pe banca materialele si ustensilele necesare efectuarii lucrarii: plasa, ata, ac, foarfece.

- Ce ati lucrat ora trecuta? (Cusaturi - punctul de lantisor)

- Ce puncte de coasere ati mai învatat? (Punctul de ramurica si punctul înaintea acului.)

- Sa vedem câteva lucrari.





De ce învatam sa coasem diferite puncte? (Pentru a sti sa lucram diferite obiecte si mai ales sa le înfrumusetam.)

- Unde ati observat aceste cusaturi? (La prosoape, costume populare.)

. Prezint câteva obiecte la care ei pot observa aceste cusaturi.

Astazi vom realiza un semn de carte folosind punctul înaintea acului.

Prezint lucrarile model.

Un elev va enumera partile componente (plasa, ata colorata).

Explic si demonstrez operatiile de lucru pe etape:

decuparea formei semnului;

coaserea semnului folosind punctul înaintea acului:

finisarea lucrarii (taierea franjurilor la aceeasi lungime si întinderea semnului pentru ca ata sa fie uniforma)


Voi numi câtiva elevi care vor prezenta succint etapele de lucru, folosind plansele.






Elevii vor realiza lucrarea respectând toate etapele de lucru

Pe parcurs ce elevii lucreaza, voi corecta eventualele greseli, voi explica, voi ajuta elevii care întâmpina dificultati.


Încetarea activitatii elevilor. Se pregateste lucrarea. Se face ordine pe banca.




Se expun lucrarile elevilor.

Împreuna cu elevii se stabileste aspectul estetic al lucrarii în functie de decuparea si coaserea corecta, conform cerintelor stabilite.


Apreciez seriozitatea si corectitudinea cu care au lucrat elevii.







observatia organizata

conversatia









observatia organizata

conversatia










explicatia

demonstratia





observatia organizata

conversatia







munca independenta










observatia organizata

conversatia






observ


apreciez verbal










apreciez











apreciez








observ

apreciez







observ

corectez

apreciez














apreciez verbal


















PROCES TEHNOLOGIC


SUBIECTUL: Semnul de carte

TEMA: Cusaturi

SUBTEMA: Punctul înaintea acului

MATERIALE: plasa, ata colorata

USTENSILE: foarfece, ac



OPERAŢII DE LUCRU


ETAPA I: Decuparea formei semnului de carte

ETAPA a II-a: Coaserea semnului de carte

ETAPA a III-a: Finisarea lucrarii


Document Info


Accesari: 7132
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )