Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload






























PROIECT DIDACTIC - Autocunoastere si dezvoltare personala

profesor scoala


PROIECT DIDACTIC


UNITATEA DE INVATAMANT: Scoala cu clasele I-IV,nr.3 Scurta



NUMELE SI PRENUMELE INVATATORULUI: Galatanu    Gabriela

CLASA: a-II-a



STRUCTURA PROIECTULUI DE ACTIVITATE


MODULUL    I:Autocunoastere si dezvoltare personala

SUBMODULUL: Cunoasterea de sine

TEMA: ,,Cine, ce, cum sunt eu ?"

DISCIPLINA:,, Consiliere si orientare"

OBIECTIV CADRU: dezvoltarea capacitatii de autocunoastere si a atitudinii positive fata de sine

OBIECTIVE DE REFERINTA:.sa dea exemple de caracteristici personale elementare

sa prezinte asemanari si deosebiri dintre el/ea si ceilalti/celelalte

OBIECTIVE OPERATIONALE: .sa exprime datele de identificare a propriei personae;

.sa identifice interesele, preferintele, aspiratiile privind dezvoltarea personala;

.sa evalueze punctele tari si punctele slabe, interesele, abilitatile personale;

STRATEGII DE REALIZARE

METODE SI PROCEDEE:exercitiul de spargere a ghetii , discutia , dezbaterea , autocaracterizarea ,conversatia , testul proiectiv ,

jocul de rol , activitatea independenta.

RESURSE: .psihologice-motivatia activitatii

.de timp:-2 ore

.materiale:chestionare , fise de lucru , markere , carioca , fise de evaluare, ecusoane-carton, minge colorata

MODALITATI DE ORGANIZARE A ACTIVITATII: .frontal

.individual

.pe grupe

BIBLIOGRAFIE:1.MEC, ,,Curriculum clasele I-IV ,Consiliere si orientare,"-Bucuresti , 2006

2.MEC, ,,Programe scolare -clasele I-IV ,Consiliere si orientare"-Bucuresti , 2006

3.,,Consiliere si orientare" clasele I-IV ,-ghidul invatatorului ,-Bucuresti ,2006

4. Liliana Chivulescu -Eu si ceilalti-caiet pentru clasa I ,Ed.CORESI ,Bucuresti ,2006




DESFASURAREA    ACTIVITATII



-se comenteaza motto-ul;

-Discutia

dirijata



Dezbaterea

-Ecusoane


5 minute


II.

Captarea atentiei,,Spargerea ghetii":

Joc:,,Cine sunt eu?"(joc de energizare)

Procedura jocului:

*Elevii sunt asezati in cerc. Invatatorul

face si el parte din grup .

Se foloseste o minge colorata. Mingea

se arunca de la unul la altul respectand

indicatiile urmatoare:

.Cand mingea colorata ajunge la tine

spune-ti numele, rostind enuntul:

,,Eu sunt.", apoi da mingea colegului de alaturi.

.Se reia jocul spunand colegilor cum

doresti sa fii strigat:,,Numele meu este.

si as vrea sa-mi ziceti.."

.Arunca mingea spre un coleg, spu-

nandu-i numele tau (sau pe cel cu care

vrei sa fii strigat).

.Arunca mingea spre un coleg, stri-

gandu-l cu numele pe care il are sau

pe care isi doreste sa fie strigat.





-elevii sunt asezati in cerc;



-elevii respecta cerintele

indicate;

-exercitii de

spargere a ghe-

tii

-conversatia

-jocul de rol












-minge colorata





15minute

-capacitatea de

utilizare a materi-

alului didactic si

de cooperare in

cadrul grupului;


-observarea com-

portamentului in

timpul desfasurarii

activitatii;

II.

Anuntarea temei si a obiectivelor

-se anunta tema activitatii;

-se anunta obiectivele activitatii;

Desfasurarea activitatii

*Activitatea 1.-voi pune intrebari orale

elevilor:

a),,Cine sunt?"

b),,Ce-mi place?"

c),,Ce nu-mi place?"

d),,Cum sunt eu?"


*Activitatea 2.-impart cate un chestionar

la fiecare elev ,,Ce sunt eu?"

.Formuleaza enunturi prin care sa

prezinti variantele alese:

-Eu sunt un -----------de -------ani.

-Eu sunt --------si ma numesc-------------.

-Eu sunt--------la Scoala----- ----- ----

in clasa----------.

-Eu sunt un copil care prefera-----------.

.Spune cati dintre colegii tai sunt:

-copii:________

-elevi:________

-fete:_________

-baieti:_______

.Care grupuri sunt la fel de mari?


-Analiza activitatii-se analizeaza

chestionarul si se trag concluzii .



*Activitatea 3.-impart elevilor doua fise

la care trebuie sa raspunda cerintelor

de pe fisa(anexa) ,,Cum sunt eu?"

-Analiza activitatii -se analizeaza fisele



si se trag concluzii.







-elevii sunt atenti;



-pe rand fiecare elev va

raspunde la intrebarile cerute;






-elevii rezolva chestionarul;
















-fiecare elev isi prezinta

chestionarul;

-se implica in dezbateri;


-elevii rezolva sarcinile fisei;



-elevii isi prezinta fisele cu

datele cerute in fata colegilor

eventual isi pot gasi ,,frati"

prin asemanari, preferinte.

-se implica in dezbateri;



-conversatia



-conversatia

-jocul de rol

-autocaracte-

rizarea







-conversatia

-activitatea

independenta












-dezbaterea


-activitatea

independenta

-testul proiectiv





-dezbaterea












-chestionarul

-markere

-carioca

















-fise de lucru

-markere

-carioca


3minute



20minute







25minute



















20minute





-capacitatea de

autocaracterizare;






-capacitatea de

comunicare si

primirea informa-

tiilor de catre

elevi;











-se apreciaza

modul in care

elevii isi prezinta

chestionarul , fisa

de lucru;


-observarea com-

portamentului in

timpul desfasurarii

activitatii;





III.

Realizarea feedback-ul

Joc:,,Calitatile numelui meu"


-ex:G-ingasa

A-mbitioasa

B-una

I-steata



-Analiza activitatii -se analizeaza

calitatile prenumelui si se trag concluzii



-fiecare elev isi scrie

prenumele vertical pe ecuso-

nul de pe piept (pe verso)

-elevii isi identifica calitatile

personale, care sa inceapa cu

fiecare litera cuprinsa in

prenume;


-fiecare elev isi prezinta

calitatile prenumelui;

-se implica in dezbateri;



-jocul de rol

-activitatea

independenta

-autocaracte-

rizarea




-dezbaterea



-ecusoane


-markere


20minute



-se aprecizeaza

creativitatea elevi-

lor;

-capacitatea de

autocaracterizare;




-capacitatea de

comunicare a cali-

tatii prenumelui

personal;

IV.

Evaluare

-se vor forma 3 grupe de elevi;

-se cere grupelor    sa alcatuiasca

,,Portretul elevului model"-calitatile

personale a elevului model;




Tema pentru acasa

-se anunta tema pentru ora urmatoare

,,Autocunoasterea cu ajutorul colegilor"



-se impart elevii in 3 grupe;

-isi aleg liderul de grup;

-fiecare grupa realizeaza

sarcina;

-se premiaza grupa care a

gasit cele mai potrivite cali-

tati personale a unui elev

model;

-activitatea independenta

-fise de eva-

luare

-markere

10minute









2minute

-capacitatea de

identificare a cali-

tatii personale a

elevului model;





Document Info


Accesari: 28866
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )