Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza






PROIECT DIDACTIC CLASA A 5-A Alba ca Zapada si cei 7 pitici

profesor scoala











ALTE DOCUMENTE

SESIUNEA EXAMENE SEM. I. PERIOADA : 21.01. - 15.02.2009 ANUL I ING. ZI
Nota de fundamentare - Privind achizitia directa de echipamnet IT tip wireless-Axes Point
PROGRAMA F1 COMPETENŢE SPECIFICE ŞI CONŢINUTURI limba romana
CHESTIONAR pentru parinti
FISA DE OBSERVARE
PROGRAME SCOLARE PENTRU CLASA A X-A SCOALA DE ARTE SI MESERII - LIMBA SI LITERATURA MAGHIARA
Introducere in Pedagogie. Teoria si Metodologia Curriculumului -caiet de seminarii -
Stilul de invatare - chestionar
Definitii ale educatiei
PRINCIPALELE FORME DE ORGANIZARE A PROCESULUI INSTRUCTIV LA OBIECTUL PSIHOLOGIE


PROIECT DIDACTIC

DATA: 23.10.2008

SCOALA: Centrul Scolar Pentru Educatie Incluziva Nr. 1 Oradea

CLASA: a V - a A

PROPUNATOR:

OBIECT: Stimulare cognitiva

SUBIECT: Alba ca Zapada si cei 7 pitici

MIJLOC DE REALIZARE : activitate pe baza de exercitii

TIPUL DE ACTIVITATE : verificare si consolidare de cunostinte

SCOPUL : Informativ : Verificarea cunostintelor matematice privind insusirea conceptului de numar natural in limitele 1-20; dezvoltarea capacitatii de a intelege si utiliza numeralele si cifrele in efectuarea unor operatii simple de calcul oral;

Consolidarea cunostintelor cu privire la culoare, forma, marime;

Formativ: Exersarea unor operatii de gandire (analiza, sinteza, comparare, precum si cultivarea unor calitati ale gandirii (corectitudine, fluiditate, promptitudine, r 525e41f apiditate, fluenta);

OBIECTIVE OPERATIONALE:

a)      cognitive:

O1- sa cunoasca cifrele;

O2-sa ordoneze crescator dupa marime;

O3-sa indice figurile geometrice, culorile, marimea ;

O4-sa execute cat mai corect fisa de lucru ;

O5-sa rezolve corect operatii de adunare si scadere in concentrul 0-20 ;

b) psihomotorii:

O6-sa manuiasca corect materialul didactic;

O7-sa execute corect exercitiile / sarcinile date;

O8-sa coloreze in contur;

c)afective:

O9-sa participe cu interes la activitate;

STRATEGIA DIDACTICA:

  • METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, expunerea, exercitiul, povestirea, jocul , surpriza
  • MIJLOACE DE INVATAMANT: jetoane cu figuri geometrice, planse, imagini, casetofon, caseta, fise
  • FORME DE ORGANIZARE: frontala si individuala ;
  • MODALITATI DE EVALUARE :

- observarea curenta ;

- aprecierea verbala ;

- chestionarea curenta ;

- fise de lucru.

  • RESURSE : ,, Programa activitatilor instructiv- educative din scolile speciale ;

Internet : Imagini din povesti, de colorat pentru copii ;

www.didactic.ro/invatamant special/diverse/povesti ilustrate

ETAPELE ACTIVITATII

OBIECTIVE

ACTIVITATEA

PROPUNATORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

METODE

MODUL DE EVALUARE

1 Organizarea activitatii

2.Captarea atentiei

3. Anuntarea temei si a obiectivelor

4. Continutul si dirijarea invatarii

5.Intensifica-

rea retentiei

6. Evaluarea performantelor

7. Incheierea activitatii

O9

O1

O7

O6

O3

O2

O7

O3

O6

O4

O8

Se va asigura un climat propice din punct de vedere : ambiental , igienic, afectiv .

Se executa exercitiile respiratorii.

Se prezinta o cutiuta care contine un pitic din povestea 'Alba ca Zapada si cei 7 pitici' .

Voi reaminti povestea 'Alba ca Zapada si cei 7 pitici' aratand planse cu personajele principale.

Anunt tema :'Alba ca Zapada si cei 7 pitici' si obiectivele.

- Astazi ne vom juca cu piticii ; ii vom numara, vom face exercitii de adunare si scadere si vom observa cum sunt ei.

-         Haideti sa numaram impreuna cati pitici sunt in povestea pe care am amintit-o mai devreme.

Voi cere elevilor sa indice cifrele inscrise pe pitici.

-         Sa numaram in continuare si celelalte personaje sa vedem cate sunt in total.

Se vor executa cateva operatii de adunare si scadere. (Fisa de lucru colectiva).

-         Am sa rog elevii sa vina la tabla si sa aleaga piticii in functie de culoarea cu care este imbracat fiecare pitic.

Dupa ce au executat cerintele mele am sa ii rog sa imi indice cel mai scund pitic si cel mai inalt, cel mai slabut si cel mai grasut pitic.

-         Voua va place sa va jucati ?

- Atunci ne vom juca un joc numit :

Figuri geometrice

Fiecare copil isi alege 2-3 jetoane pe care le va descrie : Exemplu : Am ales 3 figuri geometrice , un patrat mare si rosu, un triungi mic si galben si un cerc mare si albastru.

Se vor imparti fisele de lucru si se va explica cerintele.

Se fac aprecieri colective si individuale.

Elevii se vor aseza in bancute si vor astepta inceperea activitatii in liniste

Elevii vor descoperi surpriza si vor asculta cu atentie.

Elevii repeta tema.

Elevii numara piticii si celelalte personaje expuse.

Elevii vor calcula.

Elevii vin pe rand la tabla si indica piticii dupa culoare si marime.

-         Da!!!

Elevii vor executa jocul conform cerintelor propuse.

Elevii vor realize sarcinile date.

Surpriza

Conversatia

Povestirea Expunerea

Exercitiul

Jocul didactic

Exercitiul

Observarea curenta 

Chestionarea curenta

Aprecierea verbala

Fise de lucru

Fisa de lucru

Coloreaza piticul cu numarul 1 si piticul cu numarul 7

1 2 3 4 5 6 7

Fisa de lucru

Coloreaza piticii care au in dreptul lor numerele 10, 12 si 20

11 13 10 12 17 19 20

Fisa de lucru

Coloreaza piticii care au in dreptul lor un cerc.


Fisa de lucru

Coloreaza piticul


Document Info


Accesari: 2204
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )