Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DIDACTIC - CULTURA-CULTURI-INTERCULTURALITATE

profesor scoala



PROIECT DIDACTIC




TEMA : CULTURA-CULTURI-INTERCULTURALITATE



CLASA a V-a - a VIII-a

MODERATOR

OBIECTIVUL ACTIVITATII : RECUNOASTEREA SI RESPECTAREA DIFERENTELOR CULTURALE PRIN VALORIFICAREA POZITIVA A CELORLALTE CULTURI

OBIECTIVE SPECIFICE - la sfarsitul activitatii elevii vor fi capabili

sa produca enunturi simple despre o tema data;

sa lucreze in echipa;

sa favorizeze invatarea prin cooperare;

sa se simta responsabili si valorizati ca membri ai unei echipe

sa aplica citerii estetice si morale in aprecierea valorilor

sa respecte datinile, obiceiurile si traditiile nationale

sa contribuie la promovarea culturii

sa manifeste curiozitate pentru descoperirea unor aspecte legate de viata copiilor din spatial francofon si anglo-saxon

STRATEGII DE REALIZARE :

ACTIVITATI - ateliere de lucru

METODE     - lectura de imagini

MIJLOACE DIDACTICE - fotografii

pliante

colectii etnografice

reviste

articole de ziar

carti documentar

manuale

PRODUSE - proiecte de grup


LOCUL DE DESFASURARE : - sala de clasa

RESURSE UMANE : - identificarea si stabilirea responsabilitatilor

s-au format 4 grupuri de cate 4-5 elevi

fiecare grup si-a distribuit rolul in cadrul echipei

RESURSE MATERIALE : - coli

mape

pixuri

carioca

creioane colorate

markere

DESFASURAREA PROIECTULUI :

ETAPA I    - strangerea informatiilor - 25.10 - 05.11

ETAPA A II-A     - realizarea portofoliilor - 08.11 - 19.11

ETAPA A III-A    - evaluarea proiectelor - 22.11 - 26.11

SCENARIUL OREI DE EVALUARE :

Elevii se grupeaza in vederea reconstituirii echipei de lucru, dorindu-se ca ambientul creat sa favorizeze comunicarea, libertatea de expresie si de miscare, creativitatea elevilor si inlaturarea barierelor formale.

Moderatorul anunta titlul si obiectivul activitatii.

Moderatorul cere elvilor sa defineasca termenul de ,,cultura'' si sa descopere de-a lungul orei de evaluare termeni pentru conceptul de ,,interculturalitate''

Pentru a valorifica difersitatea culturala se propune elevilor lecturarea unei fise de lucru ce contine un fragment din ,,Lumea de atunci" de Ioan Slavici si rezolvarea unor cerinte legate de acesta.

Se propune elevilor sa reflecteze asupra anumitor stereotipuri culturale.

Elevii vorbesc despre etapele proiectului si ofera informatii referitoare la domeniile de care s-au ocupat:

Moderatorul explica elevilor ca toate aceste domenii reprezinta aspecte culturale vizibile, in timp ce aspectele culturale de adancime vizeaza perceptia persoanei de catre sine si de ceilalti, luarea deciziilor conceptia privind prietenia, frumusetea, modestia, ideile despre cresterea copiilor, conceptul de justitie, conducere, modelele de subordonare, solutionarea de probleme, conceptia despre timp, spatiu, viitor sau trecut, mobilitatea sociala, distributia rolurilor in relatie, varsta, sexul, clasa, ocupatia, modelele de perceptie vizuala, limbajul corporal, mimica si expresiile faciale, preferintele pentru cooperare sau competitie, rata interactiunilor sociale.

Pentru ilustrarea acestor aspecte culturale, elevii sunt implicati in rezolvarea unui exercitiu in echipa despre diferentele culturale in perceperea limbajului non-verbal, gesturilor si expresiilor faciale.

Elevii evalueaza activitatea raspunzand la intrebari ca

ASPECTE INSTRUCTIONALE

copiii reactioneaza pozitiv, fiind stimulati de responsabilitatile pe care le au;

creste motivatia pentru invatare;

creste participarea unor elevi mai timizi la activitatea scolara.

ASPECTE INTERACTIONALE

elev/elev - ameliorarea comunicarii

elev/professor - relatia profesor/elev nu mai este aceea traditionala

CLIMATUL CLASEI

copiii sunt mai relaxati

atmosfera este mai destinsa

eleviii sunt mandri de ceea ce realizeaza

MODALITATI DE EVALUARE

produsele elevilor

opiniile elevilor

impresiile cadrelor didactice participante.













Document Info


Accesari: 8774
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )