Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza






PROIECT DIDACTIC Clasa a-IV-a Matematica si stiinte Fractii

profesor scoala











ALTE DOCUMENTE

PLAN - AN SCOLAIRE 2007-2008
PROIECT DIDACTIC - Confecţionarea unor jucării simple
Limba si Comunicare - PLANIFICAREA SEMESTRIALA A MATERIEI CLASA a VII -a
PRGRAMA PENTRU CURSUL OPTIONAL "ENGLISH THROUGH STORIES AND TALES" CURRICULUM LA DECIZIA SCOLII - CLASA A V-A-
LICEUL PIATRA-OLT - IMPRESII DIN DERULAREA PROIECTULUI
MANAGEMENTUL PROCESULUI DE INVATAMANT
Promovarea studentului
EDUCATIE PLASTICA
LOCUL SI ROLUL INSTRUMENTELOR PSIHODIAGNOSTICE IN EVALUARE
COORDONATE SOCIOLOGICE ALE CONTINUITATII SI PERMANENTIZARII EDUCATIEI


PROIECT  DIDACTIC

Data : 3 martie 2009

Clasa: a-IV-a

Institutor:

Scoala de Arte si Meserii V.Alecsandri Corbu

Aria curriculara: Matematica si stiinte

Obiectul: Matematica

Subiectul: Fractii

Tipul lectiei: consolidare

Obiective de referinta:

1.3 sa utilizeze numere fractionare pentru a exprima subdiviziuni ale intregului

1.4 sa efectueze operatii de adunare si scadere cu numere fractionare

3.1 sa exprime pe baza unui plan simplu de idei, oral sau in scris, demersul parcurs in rezolvarea unei probleme

4.3 sa manifeste disponibilitate pentru a invata de la altii si a-i ajuta pe ceilalti in rezolvarea de probleme

 

Obiectiv general:

Consolidarea capacitatii de rezolvare a exercitiilor si problemelor care solicita operatii cu numere fractionare

Obiective operationale:

a)cognitive:

O1- sa recunoasca fracțiile supraunitare,echiunitare și subunitare;

O2 - sa afle o fracție dintr-un intreg;

O3 - sa efectueze adunari și scaderi cu fracții date;

O4 - sa gaseasca numarul necunoscut dintr-o fractie;

O5 - sa rezolve probleme cu fracții;

b)afective:

- Cultivarea interesului pentru lucrul cu unitatile fractionare

Strategii didactice:

 

v     Metode si procedee: conversatia, exercitiul, explicatia, problematizarea, metoda cubului, metoda știu, vreau sa știu, am invațat

v     Material didactic: calculator, CD, videoproiector, fise de lucru, stimulente

v     Forme de organizare: frontal, pe grupe

v     Durata: 45 minute.

v     Locul de desfasurare: sala de clasa.

 

 

Bibliografie:

      Gazdaru Petruta, Stancu Ana - "Indrumatorul invatatorului"

      Manolescu Marin, Constantinescu Maria Magdalena, "Proiectare si evaluare didactica in invatamantul primar"

      Lupu Vasile - "Metodica predarii matematicii"

      "Culegeri pentru ciclul primar"


Momentele lectiei

Ob. op.

Activitatea invatatoarei

Activitatea elevilor

Do

zare

Metode si procedee

Mijloace

Moment organizatoric

Asigur in clasa ordinea si linistea, ambianta educationala favorabila desfasurarii in bune conditii a lectiei.

Elevii pregatesc manualele si caietele de matematica, eliminand alte preocupari.

1'

Verificarea temei

Verific calitativ tema prin citirea acesteia.

Elevii urmaresc tema individual, corectandu-se acolo unde este cazul.

3'

conversatia

Captarea atentiei

Adresez elevilor intrebari pentru verificarea notiunilor teoretice referitoare la fracții.

-          Cum se numește numarul scris deasupra liniei de fracție?

-          Dar cel care se afla sub linia de fracție?

-          Dati exemplu de o fracție supraunitara.

Se vor citi cateva ghicitori despre fracții.(anexa 1)

Elevii se concentreaza si raspund la intrebarile teoretice.

Elevii sunt atenti si rezolva oral exercitiile.

4'

conversatia

exercitiul

ghicitori

Anuntarea temei si a obiectivelor

Voi comunica elevilor tema lectiei si obiectivele urmarite. (Vom recapitula fracțiile. Vom rezolva exercitii si probleme cu fracții).

Anuntarea temei o voi face clar pentru a fi auzita de toti elevii, dupa care voi scrie titlul pe tabla.

Elevii asculta atenti explicatiile invatatoarei.

1'

conversatia

Consolidarea cunostintelor insusite anterior

O1

O2

O3

O5

O4

Voi prezenta un power- point care conține diferite exerciții cu fracții. Acestea se vor rezolva la tabla.

1. Alege varianta corecta:

a) Fractiile 3 , 13 , 7 sunt: supraunitare,

4 13 5

echiunitare, subunitare.

2. Calculeaza

a) 3 din 630 b) 2 din 420 c) 9 din 180

9 4 18

3. Inlocuiți casuța cu cifra corespunzatoare

a)


b)

c)

d)


4. Daca o vocala are valoarea de din 270


iar o consoana are valoarea de din 164 ce

valoare va avea cuvantul PRIETENIE.


5. Daca din 120 de fluturasi sunt galbeni

iar restul sunt albastri ,calculeaza cati fluturi albastrii sunt.

6. Daca din drumul parcurs de fluviul

Dunarea pe teritoriul tarii noastre reprezinta 430 km.Ce lungime are Dunarea pe taramul Romaniei?

7. Aflați fracția necunoscuta


8. a) Afla din suma numerelor 420 si 260


b) Afla din produsul numerelor 60 si 8

Elevii sunt atenti la explicatiile date.

Aleg varianta corecta.

Calculeaza exercițiile.

Inlocuiesc casuta cu numarul corespunzator.

Scriu datele problemei.

Rezolva problemele date.

Afla fracția necunoscuta.

Rezolva exercuțiile.

25'

observatia explicatia

Exercitiul

Explicatia

Știu, vreau sa știu, am invațat

problematizarea

Exercițiul

Calculator

CD

videoproiector

Fixarea cunostintelor

Impart elevilor fise de lucru. Se va lucra pe grupe. Elevii au de rezolvat exercitiile si problemele de pe fisa. (anexa2) Se citesc sarcinile de lucru, se explica și se trece la rezolvarea acestora. Dupa ce au terminat de rezolvat, se vor citi exercitiile si problemele si se vor corecta.

Elevii vor trebui sa rezolve pe grupe exercitiile si problemele din fisa de lucru.

Citesc exercitiile pe care le- au rezolvat.

10'

Metoda cubului

Fise de lucru

Aprecieri finale

Apreciez la modul general comportamentul, conduita elevilor din timpul orei.

Voi da tema pentru acasa exercitii din manual.

Se acorda stimulente elevilor.

Elevii asculta cu interes aprecierile cu privire la lectie.

Elevii noteaza tema.

1'

conversatia

Stimulente



ANEXA 1

Ghicitori cu. si despre.fractii

Am numaratorul 4,

Din intreg sunt o patrime.

Cum imi ziceti, mai, pustime?

Daca numitoru-i doi,

Iar numaratorul trei,

Spune-mi, ce fractie sunt,

Sa va dau pe loc un punct.

Subunitara ma numesc,

Numitorul este opt.

Daca mintea ti s-a copt

Si vrei sa fiu fractie,

Mergand cu-ncetinitorul

Gaseste numaratorul.

Spune-mi, cate variante ai?

Si.ca sa nu ma tin scai,

Tu, batut sa nu te dai.

Daca sunt subunitara

Si am numitorul 2,

Spuneti-mi pe nume, voi!

Numaratoru-i numar par,

Imediat mai mic ca 10,

Iar numitorul il intrece,

Fiindca este dublul lui.

Cum ma cheama? Poti sa-mi spui?

ANEXA 2

FIȘA DE LUCRU

FIȘA DE LUCRU

FIȘA DE LUCRU

FIȘA DE LUCRU

FIȘA DE LUCRU

FIȘA DE LUCRU


Document Info


Accesari: 10186
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )