Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza






PROIECT DIDACTIC - Consiliere si orientare








loading...


ALTE DOCUMENTE

RAPORT DE sCOLARIZARE
Literatura pentru copii
PROBĂ DE EVALUARE PRONUMELE
Proza scurta - Limba si literatura româna
PLANIFICARE CALENDARISTICA - Limba si comunicare
ENGLISH TEST
PLAN DE ÎNVĂŢĂMÂNT
Fisa de lucru
LESSON PLAN


Aria curriculara: Consiliere si orientare

Clasa:                   a XI-a B

Profesor:             Buda Dorin

Data/Nr. Ore:       1

Modul tematic:    Autocunoastere si dezvoltare personala

Subcomponenta: Autoevaluare. Metode de realizare

Tema lectie:         "Eu în oglinda" 646r178g

PROIECT DIDACTIC

 

 

Scopul lectiei:

- reflectia asupra comportamentelor proprii si a rezultatelor obtinute

CONCEPTE CHEIE(maxim 5):

- autoevaluare, autocunostere, perceptia propriei persoane

Obiective: la sfârsitul lectiei, elevii vor fi capabili sa:

-        sa-si identifice punctele tari si punctele slabe, interesele si abilitatile

-        sa îsi cunoasca calitatile si limitele care îi caracterizeaza

-        sa-si contureze imaginea de sine

RESURSE:

Resurse materiale: cartonase colorate, fise de lucru, chestionar, coli albe de hartie,   rigla, markere colorate, pixuri, creioane

Resurse procedurale/metode: conversasia, expunerea, explicatia, activitate individuala 

FORME DE ORGANIZARE: individuala, frontala si pe grupe

Moment  organizatoric :

- profesorul si elevii se pregatesc pentru derularea activitatii asigurând materialele si atmosfera corespunzatoare

Crearea starii aperceptive emotionale/captarea atentiei

-         Exercitiu de spargere a ghetii " Fulgii de zapada" 646r178g . Fiecare elev primeste o foaie de hârtie. Elevii sunt rugati sa nu puna întrebari, sa fie foarte atenti la explicatii si sa execute ceea ce înteleg. Li se cere sa îndoaie foile si sa rupa coltul din stânga. Aceasta comanda se repeta de patru ori. Li se cere sa desfaca foaia si sa observe fulgii formati.

Concluzii : se observa ca desi toti elevii au facut acelasi lucru nu exista mai multi elevi                   care sa obtina acelasi rezultat.

Cunoasterea de catre adolescenti si tineri a partilor pozitive si negative ale personalitatii lor joaca un rol important în gasirea unor modalitati de depasire a aspectelor negative si a unor modalitati de dezvoltare a ceea ce au mai bun. Exista foarte multe elemente ale personalitatii în formare de care ei nu sunt constienti, elemente pe care le ignora sau le minimalizeaza precum si elemente de care sunt mândri.

Autocunoasterea sau autoaprecierea reprezinta cunoasterea calitatilor si defectelor proprii, a capacitatilor, aptitudinilor si atitudinilor, a trasaturilor de personalitate precum si a gradului lor de dezvoltare. Ea se realizeaza prin comparatie cu ceilalti oameni si evidentiaza particularitatile individuale în cadrul unor grupuri.

Derularea activitatii

 Pasul 1. Harta inimii

Fiecare elev primeste o foaie pe care este desenata o inima ce cuprinde patru zone numerotate cu A, B, C, D. Elevii vor trebui sa completeze cele 4 zone în modul urmator:

A-    cel putin 3 calitati personale care iti plac cel mai mult;

B-    cel putin 3 lucruri din viata ta pe care ti-ar placea sa le schimbi;

C-    cel putin 3 lucruri pe care le faci bine;

D-    cel putin 3 cuvinte care ti-ar placea sa se spuna despre tine;

Concluzii. se citesc câteva fise dupa care acestea se vor afisa pe un panou

Pasul 2. Oglinda

Se vor forma 4 grupe de elevi în modul urmator: fiecare elev va trebui sa numere pâna la 4 numarul zis de fiecare elev fiind numarul grupei careia acesta îi apartine.

Fiecare membru al grupului primeste câte o coala alba în care va desena chenarul unei oglinzi, lasând cel putin 2,5 cm spatiu pe margine. Fiecare trebuie sa-si treaca numele ca titlu si sa scrie cuvinte si convingeri în interiorul oglinzii, care sa descrie felul în care se percepe.

Când fiecare si-a îndeplinit sarcina, vom aduna colile si le vom da altui grup care sa scrie în spatiul alb din jurul oglinzii comentarii pentru fiecare dintre colegi.

Dupa ce toti si-au îndeplinit sarcinile, vom da oglinzile înapoi celor ce le-au creat, si le  vom acorda timp pentru citirea comentariilor

Concluzii : Elevii vor fi întrebati daca exista vreo diferenta între modul în care s-au  evaluat ei  si modul în care sunt perceputi de ceilalti. Folosind harta inimii vor fi pusi sa identifice daca exista cuvinte scrise în zona D care se regasesc în spatiul alb din jurul oglinzii.

Pasul 3. Ierarhizeaza-ti valorile

Fiecare elev primeste o fisa pe care sunt trecute diferite valori urmând a-i fi atribuita fiecarei valori un numar.

Concluzii. Se citesc câteva fise si se discuta dupa care se compara cu harta inimii.

Evaluarea activitatii

Elevii vor completa un chestionar prin care vor evalua activitatea desfasurata.

Fisa de lucru

Cunoaste-te pe tine!

Harta inimii


           


                                    Cerinta: completeaza spatiile inimii astfel:

A-    cel putin 3 calitati personale care iti plac cel mai mult;

B-    cel putin 3 lucruri din viata ta pe care ti-ar placea sa le schimbi;

C-    cel putin 3 lucruri pe care le faci bine;

D-    cel putin 3 cuvinte care ti-ar placea sa se spuna despre tine;

IERARHIZEAZĂ-ŢI VALORILE

Selecteaza valoarea cea mai importanta pentru tine si scrie 1 în dreptul ei. Continua în felul acesta pâna când parcurgi toate punctele. Valoarea careia îi vei atribui numarul 14 va fi cea mai putin importanta pentru tine.

VALOAREA

1.

O buna conditie fizica (forma fizica)

2.

Siguranta economica

3.

Inteligenta

4.

Educatia

5.

Curatenia

6.

Casatoria

7.

Copii

8.

O cariera de succes

9.

Fericirea

10.

Religia

11.

Prietenia

12.

Libertatea

13.

Cetatenia

14.

Familia

CHESTIONAR

  1. Dati o nota activitatii desfasurate.

  1. Ce v-a placut?

  1. Ce nu v-a placut?

  1. Credeti ca v-a fost utila? Daca da, de ce?


Document Info


Accesari: 15650
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )