Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza






PROIECT DIDACTIC EDUCATIE FIZICA SI SPORT - CLASA A 1-A

profesor scoala











ALTE DOCUMENTE

GRAFICUL DEPUNERII OPŢIUNILOR PENTRU OCUPAREA POSTURILOR TITULARIZABILE DE CĂTRE CANDIDAŢII CARE AU OBŢINUT LA CONCURSUL NAŢI
Dezvoltarea creativităţii elevilor prin intermediul proiectelor educaţionale
PROIECT DE LECTIE - "Peste varfuri." de Mihai Eminescu
ETODOLOGIA de organizare si desfasurare a examenului de bacalaureat - 2008
Portofoliu - Cunoasterea mediului
FISA de AUTOVALUARE INSTITUTIONALA
PROIECT DE LECTIE LIMBA SI LITERATURA ROMANA
INVATAREA SCOLARA
CURRICULUM CLASELE I-IV CONSILIERE SI ORIENTARE
Proiect didactic chimie - clasa a 7-a - REACTIA CHIMICA DE SCHIMB


PROIECT    DIDACTIC

Invatatoare:

Scoala:

Data:

Clasa: I

Aria curriculara: Educatie fizica si sport

Disciplina: Educatie fizica

Unitatea de invatare: 1. Elemente de organizare a activitatilor practice sportive

2. Deprinderi motrice sportive elementare specifice gimnasticii acrobatice

3. Jocuri recreative

Subiectul: 1. Formatii de deplasare in coloana cate unul si cate doi. Pozitiile "drepti" si "pe loc repaus". Intoarcerea prin saritura, la stanga si la

dreapta

2. Podul de jos

3. "Avioane in ceata". "Puntea peste prapastie". "Berzele". "Fluturasul"

Tipul lectiei: mixta

Obiective cadru: - influentarea evolutiei corecte si armonioase a organismului si dezvoltarea calitatilor motrice de baza;

- dezvoltarea deprinderilor motrice de baza, aplicativ-utilitare si sportiv-elementare

- educarea capacitatii de concentrare, a atentiei , a curajului , a spiritului de competitie .

Obiective de referinta :

O1: - sa execute cu rapiditate crescuta actiunile comandate sau necesare la semnale vizuale, auditive, tactile;

O2: - sa-si perfectioneze deprinderile motrice de baza in vederea aplicarii in activitati motrice;

O3: - sa adopte un comportament adecvat care sa reflecte respectarea regulilor de evitare a accidentelor;

O4: - sa adopte pozitia corecta a segmentelor corpului in situatii statice si dinamice;

O5: - sa execute corect exercitiile propuse;

O6: - sa constientizeze efectele pozitive ale practicarii independente a exercitiilor fizice;

O7: - sa manifeste corectitudine, spirit de colaborare in desfasurarea intrecerilor, in relatiile cu partenerii si cu adversarii;

Metode si procedee: explicatia, demonstratia, exercitiul, conversatia

Forme de organizare: frontala, pe grupe, individuala.

Mijloace didactice : saltele, creta, pahare plastic, galeata apa, scandura, puf de gaina

Resurse:

Ø      bibliografice : - oficiale: "Curriculum national", "Programa scolara pentru invatam 444c21e antul primar", Bucuresti, 1998,

-pedagogice:"Educatia fizica in clasele I-IV. Indrumator metodic", Editura Sport-Turism, 1986; "Matematica "Educatia fizica si metodica predarii ei in clasele I-IV", Editura Tehnica, 1995;

Ø       umane:

Ø       spatiale:


DESFASURAREA LECTIEI

OB

Etapele lectiei

CONTINUT/ MIJLOACE

DOZARE

STRATEGII DIDACTICE

FORMATII DE LUCRU

METODE

INDICATII

1 . Organizarea colectivului de elevi

- alinierea clasei pe un rand;

- controlul tinutei;

- salutul;

- prezenta;

- verificarea starii de sanatate a elevilor.

2'

In linie pe un rand ***********

2. Anuntarea titlului si a obiectivelor operationale

- anuntarea temei si a obiectivelor operationale.

1'

In linie pe un rand ***********

explicatia,

demonstratia

- obiective concise;

O1

O3

O4

O5

O6

2.

Pregatirea organismului pentru efort

Activitate frontala

        intoarceri la stanga, la dreapta

prin saritura ;

   exercitii de atentie : mana dreapta sus, mana stanga la piciorul drept, mana dreapta la spate, mana stanga pe cap.

        mers normal;

        mers cu variante:

- pe loc cu oprire la semnal;

-         pe varfuri cu bratele sus ;

-         pe calcaie cu bratele la spate ;

-         cu prinderea gleznelor;

-         mersul piticului ;

Se relaxeaza bratele si picioarele.

   variante de alergare:

- alergare obisnuita;

- alergare cu schimbarea directiei la semnal ;

- alergare cu genunchii sus;

- alergare cu calcaiele la sezuta;

- alergare cu pasi adaugati, cu fata si cu spatele spre marginea terenului .

6'

Cate o tura de teren pentru fiecare varianta

Cate o tura de teren pentru fiecare varianta

In coloana cate unul

* * * * * * * * *

* :

* :

* *

* * * * * * * * *

In coloana cate unul

demonstratia

explicatia

exercitiul

demonstratia

explicatia

exercitiul

- se cere contact cu solul pe varful piciorului;

- spatele drept;

- genunchii intinsi;

- pastrarea distantei dintre ei;

- privirea inainte;

- trunchiul usor aplecat inainte;

- desprindere cat mai inalta

O2

O3

O4

O5

O6

3.

Influentarea selectiva a aparatului locomotor

Activitate frontala

Din mers se trece in formatie cate 2 pentru realizarea urmatoarelor exercitii:

A. PI - stand departat cu mainile pe solduri :

T1 - aplecari ale capului spre lateral stanga

T 2,4 - revenire la P.I.

T3 - aplecari ale capului spre lateral dreapta

B . P.I. - stand depǎrtat

T1 - T4 : rotirea capului spre dreapta

C. P.I. -stand depǎrtat

T1 - T8 : rotirea capului spre stanga

D. PI - Stand departat cu bratele indoite la piept

T1-2 - arcuirea bratelor la piept

T3-4 - arcuirea bratelor lateral

E. PI - Stand departat cu mainile pe langa corp

T1,3 - ducerea bratelor lateral, la nivelul umerilor

T2,4 - ducerea bratelor sus, deasupra capului

F. PI - Stand departat cu mainile pe solduri

T1-2 - aplecari laterale spre stanga

T3-4 - aplecari laterale spre dreapta

G. PI - Stand cu mainile in solduri

T1 - rasucirea trunchiului spre stanga

T2,4 - revenire in pozitia initiala

T3 - rasucirea trunchiului spre dreapta

H. PI - Stand cu mainile pe langa corp

T1-4 - sarituri apropiat - departat cu bataie din palme

I. PI - Stand cu mainile pe langa corp

T1-8- sarituri fata - spate

8'

4x4T

4x4T

4x4T

4x4T

4x4T

4x4T

4x4T

4x4T

demonstratia

explicatia

exercitiul

demonstratia

explicatia

exercitiul

explicatia

exercitiul

demonstratia

Se cere elevilor:

- bratele intinse

- spatele drept

Se cere elevilor:

- picioarele intinse

- spatele drept

- privirea inainte

O3

O4

O5

4.

Consolidarea

elementelor de gimnastica acrobatica

Activitate frontala si individuala

Se reaminteste modul de executie a podului de jos: din culcat dorsal, picioarele se indoaie din genunchi, usor departate, cu calcaiele aproape de sezuta, sprijinindu-le pe sol cu toata talpa, iar mainile in contact cu solul in dreptul capului, cu palmele in jos. Din aceasta pozitie, prin impingerea bazinului in sus si prin impingerea bratelor si a picioarelor, corpul se ridica de pe saltea, capul pe spate.

-se demonstreaza,insistandu-se pe pozitia corecta a corpului in timpul executiei.

Elevii efectueaza pe rand sub supravegherea invatatorului.

10'

3x

explicatia

demonstratia

exercitiul

Se corecteaza executia podului de jos pentru fiecare elev

O3

O7

O7

5. Jocuri recreative

Activitate frontala si pe grupe:

Joc "Avioane in ceata"

Elevii sunt grupati in mod egal pe echipe, in spatele unei linii de start. La semnal, primul alearga in viteza, cu mainile intinse lateral, imitand un avion. El ocoleste obstacolele de pe traseu, ajunge in celalalt capat al clasei, atinge peretele, se intoarce tot prin ocolirea obstacolelor, preda stafeta la urmatorului coechipier, atingandu-l, trecand apoi la sfarsitul sirului.

Se explica jocul, se demonstreaza de catre invatator, se executa jocul de proba, apoi jocul propriu-zis.

Joc "Puntea peste prapastie"

Elevii sunt grupati in mod egal pe echipe, in spatele unei linii de start, cu un pahar de plastic gol in maini. La semnal, primul alearga in viteza pana la prapastie, trece puntea din scandura, pastrandu-si echilibrul, ajunge in celalalt capat al traseului, umple paharul cu apa, se intoarce pe acelasi traseu, avand grija sa nu verse apa, il atinge pe urmatorul coechipier, trecand la sfarsitul sirului si punand paharul pe o masa. Castiga echipa care termina prima de umplut paharele.

Daca se intampla ca un copil sa se dezechilibreze si sa verse apa, trebuie sa se intoarca si sa reumple paharul, pierzand din timp.

Se explica jocul, se demonstreaza de catre invatator, se executa jocul de proba, apoi jocul propriu-zis.

Joc "Berzele"

Copiii sunt asezati cate 2 intr-un picior, intr-un cerc cu diametrul de 1 m, si cu mainile incrucisate la piept. La semnal, prin impingere cu corpul, fiecare cauta sa-si scoata adversarul din cerc sau sa-l faca sa puna piciorul jos. Echilibrul se pastreaza prin sarituri intr-un picior. Castiga barza mai puternica.

Se explica jocul, se demonstreaza de catre invatator, se executa jocul de proba, apoi jocul propriu-zis.

Joc "Fluturasul"

Elevii sunt risipiti liber pe spatiul de joc .Fiecarui jucator i se da in mana un fulg care reprezinta fluturasul. La semnalul de incepere se arunca fulgul in sus si fiecare elev sufland cauta sa-l tina in zbor cat mai mult timp.

Castiga elevul care mentine fluturasul in aer mai mult timp. Se avertizeaza elevii ca trebuie sa respecte regulile unei respiratii corecte.

5'

2x

10'

2x

3'

1x

2'

1x

* * * * * *

* * * * * *

explicatia

demonstratia

exercitiul

explicatia

demonstratia

exercitiul

explicatia

demonstratia

exercitiul

explicatia

demonstratia

exercitiul

Se corecteaza executarea fiecarui element in parte

O6

6.Revenirea organismului dupa efort

Activitate frontala

Exercitii:

- alergare usoara alternanta cu variante de mers;

- exercitii de inspiratie si expiratie

- relaxarea bratelor si picioarelor

2'

in coloana cate doi

* * * * * *

* * * * * *

exercitiul

Se accentueaza revenirea la normal

7.Concluzii si aprecieri

Activitate frontala

Sunt evidentiati elevii cu rezultate deosebite, se fac observatii privind comportamentul le lectie

Adunarea, alinierea, salutul.

1'

in coloana cate doi

* * * * * *

* * * * * *

exercitiul

SAM BUTEA, IASI

Diploma de participare

Se acorda elevilor participanti la concursul

"MINGEA LA CAPITAN".

Invatator :

SAM BUTEA, IASI

Diploma de castigator

Se acorda elevilor CASTIGATORI la concursul

"MINGEA LA CAPITAN".

Invatator :


Document Info


Accesari: 6955
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )