Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza















PROIECT DIDACTIC Educatie civica

profesor scoala



loading...








ALTE DOCUMENTE

PLANIFICAREA ACTIVITĂŢILOR EXTRACURRICULARE
Management scolar
PROIECT DIDACTIC - Limba si literatura romana - Stefan cel Mare si Vrancioaia
FORMULAR CADRU AL UNUI STUDIU DE FEZABILITATE PENTRU UN PROIECT DE INVESTITII (elaborat dupa metodologia BIRD)
PLANIFICARE CALENDARISTICA SEMII EDUCATIE PTR SANATATE.
LIMBA RUSA
Interactiune de la A la Z
STRATEGII ALE PREDARII STIINTELOR JURIDICE
PROIECT EDUCATIONAL 'SCOALA PARINTILOR' - proiect cadru privind cateva metode educationale orientate catre parinti(intalniri,sedinte,lectorate cu pari
PROIECTAREA SI ADMINISTRAREA UNUI TEST


PROIECT DIDACTIC

Data:

Clasa:

Disciplina: Educatie civica

Unitatea de invatare: Noi si celelate vietuitoare. 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g 616b18g

Elemente de continut: Atitudinea noastra fata de plante si animale

Tipul lectiei: Predare - invatare - evaluare

OBIECTIVE:

A.   Cognitive:

        Sa recunoasca intelesul unor termeni civici prin raportare la context ,

-         descrierea intelesului unor termeni prin enunturi simple ;

-         descrierea intelesului unor termeni prin integrare in enunturi proprii;

        Sa descrie pe baza de suport imagistic, atitudinea unor persoane fata de plante si animale

-         descriereqa continutului unor imagini cu ajutorul intrebarilor;

-         descrierea continutului unor imagini in manieraa proprie;

-         descrierea atitudinii fata de plante si animale realizand comparatii intre imaginile prezentate;

        Sa identifice atitudini corecte fata de plante si animale

-         identificarea atitudinilor corecte pe baza discutarii continutului unor imagini;

-        identificarea atitudinilor corecte pe baza discutarii unor situatii concrete;

-         identificarea atitudinilor corecte si a unor reguli pe baza constatarilor efectuate din experienta proprie.

B. Motrice:

        Sa manevreze corect si operativ materialele utilizate in cadrul lectiei;

        Sa scrie corect si estetic pe materialele de lucru.

C. Afective:

        Vor aproba /dezaproba situatiile propuse dezbaterilor;

        Vor manifesta interes pentru cultivarea atitudinii pozitive fata de animale si plante.

RESURSE:

a.     Bibliografice:

-         Curriculum National - Programe scolare pentru invatamantul primar, Bucuresti, 2004;

-         Dumitru Radu, Gherghina Andrei, Educatie civica- manual pentru clasa a-III-a, editura Aramis, Bucuresti, 2005;

-         Rodica Leonte, Mihai Stanciu, Strategii activ-participative de predare-invatare in ciclul primar, Editura C.C.D. Bacau, 2004;

-         Gheorghe Dumitriu, Constanta Dumitriu, Psihopedagogie, Editura didactica si pedagogica, Bucuresti, 2004.

b.     Metodologice:

-         Strategia didactica: mixta;

-         Metode si procedee: explicatia, conversatia, exercitiul, studiul de caz;

-         Mijloace didactice: planse, jetoane, fise;

-         Forme de organizare: frontala, pe grupe, individuala;

c. Temporale: 50 minute.

ETAPELE

LECTIEI

OB.

CONTINUTURI SI SARCINI DE INVATARE

STRATEGIA DIDACTICA

EVALUARE

1.

Captarea atentiei.

OC.2

OA.2

Organizez jocul "Cauta rima"

"Bine faci, bine gasesti!

Sunt sfaturi imparatesti

Fata mosului le-a urmat

Cand de-acasa ......"

Prezint o plansa cu fata mosului, lucrurile si fiintele pe care le-a ingrijit. Se precizeaza faptele bune ale fetei, apoi se desprinde concluzia ca omul are nevoie de plante, de animale si de lucruri,

de aceea trebuie sa le ingrijeasca.

conversatia

exercitiul

plansa

2.

Actualizarea cunostintelor

3.

Enuntarea temei si a obiectivelor

OC.1

OA.4

Pe baza formularii raspunsurilor la ghicitori se evidentiaza importanta plantelor si a animalelor pentru om. (Anexa 1)

Solicit elevii sa raspunda la intrebari:

- Ce legatura este intre plante, animale si oameni?

- Care este importanta plantelor si a animalelor in viata oamenilor?

Astazi vom descoperi impreuna care trebuie sa fie atitudinea noastra fata de plante si animale.

Se scrie titlul pe tabla si pe caiet.

Comunic in limbaj accesibil obiectivele propuse.

conversatia

plansa cu ghicitori

explicatia

Capacitatea de a gasi solutii la ghicitori


Document Info


Accesari: 1252
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )