Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza






PROIECT DIDACTIC - GEOGRAFIA EUROPEI










ALTE DOCUMENTE

ANALIZA MODULUI DE APLICARE A BAREMULUI DE CORECTARE
SESIUNEA EXAMENE SEM. I. PERIOADA : 21.01. - 15.02.2009 ANUL I ING. ZI
Planificarea anuala- clasa a V-a
SESIUNEA EXAMENE SEM. I. PERIOADA : 21.01. - 15.02.2009 ANUL III ING. ZI
OLIMPIADA DE LIMBA FRANCEZA
EXAMENUL DE BACALAUREAT - 2008 - Proba scrisa la TEHNIC ELECTRIC I
PROIECTAREA DIDACTICĂ - ABECEDAR, MARINA RSU, ED. ARAMIS
FIsA DE EVALUARE pentru obtinerea gradatiei de merit - 2009 PERSONAL DIDACTIC AUXILIAR - BIBLIOTECAR
Limba Engleza - Planificare calendaristica
20 de cantece pentru ora ta de sport


DATA: 07 noiembrie 2007

PROIECT DIDACTICsCOALA CU CLASELE  I - VIII NR. 1 CURCANI

CLASA  a VI a B

NR.ELEVI:

LOCUL: Clasa

INSTITUTOR:

ANDREEA MOCANU                                                    

DISCIPLINA                  : GEOGRAFIA EUROPEI

UNITATEA DE ĪNVĂŢARE       :  EUROPA- GEOGRAFIA UMANĂ

SUBIECTUL                  : Harta politica

TIPUL LECŢIEI           : mixta

OBICTIVE DE REFERINŢĂ :   1.1 - sa recunoasca elementele pri 747k104h ncipale ale unei repezentari cartografice

                                                         2.1 - sa utilezeze corect elementele hartii

                                                         2.2 - sa exprime oral elementele redate pe harti

                                                         3.1 - sa utilizeze corect numerele proprii auzite sau citite

                                                         4.1 - sa identifice elementele naturale si umane īn realitatea observata

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfārsitul lectiei elevii vor fi capabili:

a) Informationale:

O1: sa identifice si sa localizeze pe harta statele Europei si capitalele lor;

O2: sa indice  pe harta vecinii tarilor solicitate ;

O3: sa precizeze tarile din Uniunea Europeana;

O4: sa prezinte cāteva dintre atractiile turistice ale unor capitale europene;

O5: sa interpreteze imaginile si suporturile cartografice;

O6: sa completeze corect harta mutuala din fisa de lucru.

   b) Formativ - atitudinal - comportamentale:

        O1: sa-si dezvolte deprinderile de lucru cu resursele specifice studiului geografiei;

        O2: sa exerseze deprinderile de comunicare si colaborare cu profesorul si colegii;

        O3: sa-si dezvolte o atitudine pozitiva fata de studiul geografiei.

O4:sa-si dezvolte capacitatile cognitive, de īntelegere, analiza, sinteza, comparatie, generalizare si evaluare;

   STRATEGIA: inductiva, dirijata, cognitiva.

       METODE: expunerea sistematica, explicatia, conversatia  euristica, problematizarea, lucrul cu harta, exercitiul geografic, īnvatarea prin descoperire.

   MATERIAL DIDACTIC:  manualul, atlase geografice, fise de lucru, CD  cu materiale īn Power Point  cu tarile din U.E.. si capitalele Europei.

   MATERIAL BIBLIOGRAFIC: Stan L., Steva D., Dragu V., Vlasov D (2003) - Didactica geografiei,  Ed. Polirom, Iasi;

                                                  Dragu V. s. a. (2000) - Geografie-geologie (Ghid  metodologic), Ed. Polirom, Iasi;

                                                Māndrut O. (1999) - Geografia Europei - manual pentru clasa a VI-a, Ed. Corint, Bucuresti.

EVALUARE: evaluare curenta: ® evaluare orala (stimularea participarii elevilor la formulari de raspunsuri; analiza si aprecierea raspunsurilor prin note), ® evaluare practica (lucrul cu harta, interpretari de harti si planse, completarea fiselor de lucru).

   DESFASURAREA  ACTIVITATII
      DIDACTICE

EVENIMENTELE

 LECTIEI

CONŢINUTUL ĪNVĂŢĂRII

ACTIVITATEA PROFESORULUI

ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII

EVALUARE

Moment organizatoric

Verificarea temei pentru acasa si a cunostintelor dobāndite anterior

Captarea atentiei

Anuntarea subiectului lectiei si a obiectivelor

Prezentarea noului continut

Dirijarea īnvatarii

Asigurarea

feedback-ului

Evaluarea performantelor si munca independenta

īncheierea lectiei

si tema pentru acasa

-pregatirea materialelor necesare desfasurarii lectiei;

-notarea absentilor;

-asigurarea climatului optim

desfasurarii lectiei;

-asigurarea feedback-ului intern si extern privind corectitudinea realizarii temei pentru acasa;

-verificarea cunostintelor privitoare la lectia anterioara;

Prin ce se diferentiaza satele europene?

Care este primul oras european?Dati exemple de alte orase vechi.

Care sunt cele trei concentrari urbane?

Numiti cele mai mari orase europene.

- verificarea temei de acasa

- prezinta un montaj īn Power Point cu imagini din marile orase europene

-se realizeaza prin completarea unui aritmogrif -ANEXA 1- pe verticala va fi descoperit titlul lectiei HARTA POLITICĂ

-elevii vor fi anuntati ca īn aceasta ora vor lucra pe echipe si  vor primi note ptentru raspunsurile cele mai bune,

- receptarea subiectului lectiei si notarea acestuia pe tabla si pe caiete;

-se prezinta obiectivele ce urmeaza a fi realizate de-a lungul ore

-Profesorul prezinta noul continut.

-"Pe continentul european exista 43 de state independente si cāteva teritorii dependente.Privind pe harta, observam ca tarile Europei sunt de dimensiuni diferite ca suprafata si totodata si ca numar de populatie.

Care sunt tarile cele mai populate?

-Cea mai īntinsa tara din lume este FEDERAŢIA RUSĂ-se īntinde pe doua continente -Europa si Asia- , ca numar de populatie se afla pe locul 6 pe glob.

-Printre tarile mari ca suprafata si ca numar de populatie se numara: Germania, Franta, Italia, Spania, Ucraina,Regatul Unit, Suedia, Finlanda,Norvegia.

-Exista si sase state mici ca īntindere:

Vatican, San Marino, Monaco, Liechtenstein, Malta si Andorra.

-Comunica sarcina de lucru

Se lucreaza pe echipe de cāte doi.

Elevii au sarcina de a identifica pe harta din manual tarile  si capitalele lor indicate de profesor ,īn functie de punctele cardinale.

-Profesorul va verifica corectitudinea sarcinii de lucru

"Asa cum v-am spus la īnceputul lectiei īn Europa exista teritorii dependente.

De exemplu: Stānca Gilbraltar  din sudul Pen. Iberice, Insula Man din Marea Irlandei si Insulele Normande din Marea Mānecii - toate depind de Regatul Unit;Arhipelagul Feroe din Atlanticul de Nord si cea mai mare insula de pe planeta-Groelanda-depind de Danemarca;Insulele Jan Mayen si Svalbard din Oceanul Arctic- depind de Norvegia.

-Pe continent exista cāteva state  federale formate din asocierea unor state sau provincii autonome.

De exemplu: Federatia Rusa are 16 republici autonome si 6 tinuturi;Germania  are 16 landuri; Austria are 9 bundeslander; Elvetia are 23 de cantoane- numita si Ţara cantoanelor-

-Profesorul scrie schema lectiei pe tabla

-Ca forme de stat majoritatea  tarilor europene sunt republici avānd ca sef de stat presedinte ,dar exista si 9 monarhii conduse de rege-Regatul Unit, Spania, Olanda, Belgia, Danemarca, Suedia, Norvegia;print-Monaco; duce -Luxemburg

Ce este UE?

Unde se afla sediul Uniunii Europene?

Cāte state sunt membre īn prezent?

Pe ce data este Ziua Europei?

Care este steagul uniunii?

Uniunea Europeana s-a fondat īn 1958 si numara 6 membrii:Belgia, Olanda,Germania, Franta, Luxemburg,Italia, apoi au aderat īn timp si celelalte membre ale uniunii cele mai multe īn 2004. Īn 2007 intra si Romānia īmpreuna cu Bulgaria.Īn curānd vor adera alte tari ca Turcia, Croatia si Rep.Macedonia abia 2010.

-Profesorul prezinta pe format electronic un montaj Power Point cu tarile asociate īn UE.

-Profesorul le da elevilor de realizat

o fisa de lucru,li se explica sarcina de lucru si timpul de lucru

Se fac aprecieri asupra lectiei si se noteaza elevii care au raspuns

-Sa deseneze harta de la pag.6

-īnvatarea prin receptare si exersare;

- pregatirea caietelor si a documentelor scolare

-īnvatarea prin receptare si prin exersare, interactiune dialogata, strategie didactica mixta;

-elevii asculta, analizeaza, gāndesc si formuleaza raspunsurile asteptate fiind īndrumati de profesor;

- un elev precizeaza diferentele dintre satele Europene

- un elev arata la harta tarile īn care populatia se concentreaza la sate

- elevii raspund:Cnossos.Orase vechi:Roma,Atena,Corint,Bizant,Callatis, Tomis

-un elev prezinta cele trei concentrari urban,;altul marile orase europene.

- elevii citesc referatele realizate ca tema pentru acasa ,unde au avut de realizat un profil al unui mare oras,

- unii elevi au avut de realizat un proiect īn Power Point ,tema fiind" Obiective turistice  din diverse tari europene"

elevii completeaza rebusul si afla titlul noii lectiei

-asculta, accepta , scriu titlul lectiei īn caiete

-elevii asculta cu atentie expunerea profesorului si urmaresc pe harta indicatiile profesorului

-īnvatarea prin receptare si prin exersare, interactiune dialogata, strategie didactica mixta;

 Elevii raspund la īntrebare:Ţarile cele mai populate sunt :Federatia Rusa, Germania, Franta,Regatul Unit,Italia,Ucraina, Spania.

-elevii asculta cu atentie expunerea profesorului si urmareste indicatiile acestuia la harta .

-Elevii vor  extrage cāte un biletel pe care este specificata zona Europei pe care o au de identificat si vor lucra cāte doi

-Elevii au sarcina de a identifica statele si capitalele zonei indicate īn timp de 5 min.

-Elevii sunt scosi la harta sa indice tarile descoperite si capitalele lor.

-elevii sunt atenti la expunerea profesorului si la indicatiile acestuia la harta.

- elevii scriu schema lectiei pe caiete

-elevii raspund la īntrebarile puse de profesor referitor la tarile care sunt conduse de rege.

Elevii urmaresc cu atentie si interes expunerea sistematica a profesorului si vin cu completari atunci cand sunt solicitati

Elevii raspund la īntrebari:

-Uniunea Europeana este o entitate politica, sociala si economica , o asociere īntre statele europene pentru a-si promova mai usor interesele.

-Sediul U.E. se afla la Bruxelles.

-Uniunea Europeana numara īn prezent 27 de tari.

-Pe data de 9 mai este ziua Europei.

- Steagul uniunii este albastru si cu 12 stele galbene

Elevii urmaresc cu interes materialul electronic si noteaza  pe caiet tarile membre UE.

- elevii lucreaza individual fisa de lucru īn timp de 5 min.

-elevii noteaza tema

Observarea, conversatia

Evaluare-orala, frontala

Conversatia , catehetica

explicatia,conversatia de fixare;

evaluare-frontala, formativa

frontala

dialogul

evaluare-orala,

individuala

explicatia

activitate frontala

expunerea sistematica

explicatia

expunerea sistematica

explicatia

lucrul cu harta

īnvatarea prin descoperire si exercitiul geografic cu harta

lucrul cu harta.

expunerea sistematica

explicatia

lucrul cu harta

evaluare-orala,

individuala

conversatia

lucrul cu harta si atlasele geografice

dialogul

īnvatarea prin descoperire,

lucrul cu harta,

conversatia

evaluare orala,

individuala

-problematizarea.

-munca independenta

conversatia

TABLA ĪN OGLINDĂ

       Pe continentul european exista 43 de state independente si cāteva teritorii dependente.

       Ţarile mari din E uropa, ca suprafata si numar de populatie, sunt: Federatia Rusa, Germania, Franta, Italia, Spania, Ucraina, Regatul Unit, Suedia, Norvegia,Finlanda.

        Exista si sase state mici ca īntindere si anume: Vatican,San Marino, Monaco, Liechtenstein,Malta si Andorra.

        Se gasesc de asemenea si cāteva state federale, formate din asocierea unor provincii autonome, ca de exemplu:

                        - Federasia Rusa- 16 replublici si 6 tinuturi

                        - Germania- 16 landuri

                        - Austria - 9 bundeslander

                         - Elvetia- 23 cantoane-numita " Ţara cantoanelor"

      Ca forma de stat majoritatea statelor sunt republici conduse de presedinte, dar exista si 9 monarhii conduse de :

              - rege - Regatul Unit, Spania, Belgia,Olanda, Danemarca, Suedia, Norvegia;

              - print - Monaco

              - duce - Luxemburg

        Pentru a-si promova interesele politice , sociale si economice, tarile europene s-au asociat īn UNIUNEA EUROPEANĂ.Acest for īsi are sediul la Bruxelles.  


Document Info


Accesari: 8228
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )