Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza













PROIECT DIDACTIC - Literatura romana - O scrisoare pierduta

profesor scoala



loading...











ALTE DOCUMENTE

LECTIE RECAPITULATIVA: ASPECTE ENERGETICE ALE REACTIILOR CHIMICE
OLIMPIADA DE INFORMATICĂ - CLASA a XI a si a XII a
Informatica. Tehnologii asistate de calculator - PLANIFICARE CALENDARISTICĂ
Facultatea de Management Turistic si Comercial planificare
PROGRAME SCOLARE PENTRU CLASA A IV-A - EDUCATIE TEHNOLOGICA
PRACTICA PEDAGOGICA - STUDIU DE CAZ
LICEUL TEORETIC ,,C.A.ROSETTI" test chimie
OBIECT:ABILITATI PRACTICE
Test la romana
PROIECT DIDACTIC - Biologie - Nucleul


PROIECT DIDACTIC

Data:  09.04.2010

scoala: "Mircea Eliade" Craiova

Profesor mentor:

Obiectul: Literatura româna

Clasa: a VIII -a B

Subiectul: "O scrisoare pierduta", de I. L. Caragiale

Scopul: dezvoltarea cunostintelor despre genul dramatic, specia comedie, familiarizarea elevilor cu acest tip de text

Tipul lectiei: dobândire de noi cunostinte

Obiective operationale: la sfârsitul lectiei, elevii vor fi capabili

-         sa raspunda corect, constient si participativ la întrebari;

-         sa prezinte trasaturile genului dramatic;

-         sa desprinda, pe baza textului,  caracteristicile comediei;

-         sa evidentieze modalitati ale comicului în opera.

Metode si procedee: lectura expresiva, conversatia euristica, problematizarea, munca individuala si pe grupe, exercitiul, deduc-

tia

Dificultati anticipate:

-         este posibil ca la desprinderea modalitatilor comicului în opera sa se întâmpine ceva greutati, precum si la interpretare.

Resurse:

1.      manual: Marin Iancu, Limba si literatura româna, Manual pentru clasa a VIII-a, Ed.Corint, Buc. 2003

2.  Ion Luca Caragiale, Teatru, antologie

3.  Culegere de literatura: Carmen Iordachescu, Viorica Roxa, Sa dezlegam tainele textelor literare, clasa aVIII-a. Îndrumator, Ed. Carminis

4.  Fise individuale de munca

5.  Plansa cu trasaturile operei dramatice.

Desfasurarea activitatii instructiv-educative

Momentele lectiei

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Timp

Strate-gii

Moment organiza-toric

Se stabileste un climat adecvat desfasurarii lectiei

1 min

Captarea atentiei

Se prezinta elevilor o plansa cu rezumatul schematic al comediei "O scrisoare pierduta", de I.L. Caragiale.

Se adreseaza întrebari, de tipul:

-         Ce evenimente compun actul I, scena I? Dar actul III, scena I? Scena V?

-         Aratati ce rasturnari de situatie se produc în finalul piesei.

-         Transcrieti, din diferite scene ale piesei câte patru indicatii scenice si de decor ale autorului, relevante pentru por-tretele personajelor si pentru descrierea at-mosferei.

-         Comparati comedia cu unul dintre textele literare epice studiate: schita, nuvela, roman. Evidentiati anumite e-lemente comune celor doua genuri.Ce ob-servati? 

Prezinta rezumatul comediei, utilizând plansa propusa.

Raspund la întrebari, evidentiind evenimentele care sunt prezente, compara una dintre cele doua opere, precizând elementele comune si diferite.

Evidentiaza ele-mentele comune celor doua genuri alese.

5 min.

10

min.

Conver

Satia

Explicatia

Compa-ratia

Explica

tia

Anuntarea subiectului si a obiectivelor

Se anunta titlul lectiei, se noteaza pe tabla si se so-licita citirea expresiva a câtorva fragmente, la a-legere. Etapele acti-vitatii:

1.      decuparea, în prealabil, a unor secvente de text , dupa criteriul vocilor sau al mo-mentelor naratiunii.

2.    Formularea sarcinii de lucru: elevii vor exersa lectura unei singure secvente; pregatirrea poate viza: a) expli-carea cuvintelor ne-cunoscute si pre-zentarea continutului fragmentului; b) lec-tura expresiva a frag-mentului; în vederea pregatirii lecturii, ele-vii vor primi o fisa de control.

3.    Realizarea lecturii.

 

Citesc textele, îndeplinind con-ditiile propuse.

Explica cuvintele necunoscute, prezinta continutul fragmentului si citesc expresiv fragmentul ales.

Completeaza fisa de control.

Citesc fragmentele.

10 min.

Conver-satia

explica-tia

lectura expresiva

Dirijarea învatarii

 Se discuta pe baza tex-tului, evidentiindu-se caracteristicile lui.

Precizeaza carac-teristicile textului: acte, scene, sis-temul personajelor prezent în lista de începutul textului, starea lor de spirit, specificata în in-dicatiile scenice, spatiul si timpul ac-tiunii. Mai mult, lec-tura didascaliilor permite si subli-nierea caracterului spectacular al tex-tului.

10-15 min

Conver-

Satia

Explica-tia

Feed-back-ul

Se prezinta elevilor o plansa cu caracteristicile textului dramatic, se so-licita citirea si analizarea lui, apoi notarea ideilor e-sentiale în caiete.

Citesc carac-teristile textului dramatic, apoi si le noteaza în caiete.

5 min.

Explica-tia

demonstratia

Încheierea activitatii

Se precizeaza tema.

Îsi noteaza tema.


Document Info


Accesari: 5590
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )