Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza

PROIECT DIDACTIC clasa a 5-a Pronumele personal

profesor scoala











ALTE DOCUMENTE

OPTIONAL :EDUCATIE PENTRU SANATATE
Activitate independenta - test
PROIECTAREA UNITĂŢILOR DE ĪNVĂŢARE - ISTORIE
PROIECT DIDACTIC - CULTURA-CULTURI-INTERCULTURALITATE
Centre de testare nationala - MINISTERUL EDUCATIEI SI CERCETARII INSPECTORATUL SCOLAR JUDETEAN GORJ
IN TIMPUL PROBEI PRACTICE, EXAMINATORII VERIFICA MODUL DE COMPORTARE A CANDIDATILOR
Pedagogie - MANAGEMENTUL EDUCATIONAL
Metode si tehnici de munca intelectuala eficienta
Rolul profesorului in clasa de elevi
Ghid pentru doctorat in SUA


PROIECT DIDACTIC

scoala cu clasele I - VIII PLATONEsTI

Data:

Disciplina: limba si literatura romāna

Tema: Pronumele personal

Clasa: a V-a

Tipul lectiei: asimilare de noi cunostinte

Profesor:

Durata : 50 minute

Motivatia:

            Lectia se justifica, deoarece dezvolta gāndirea critica la elevi, pun 717f55h āndu-i īn situatia de a-si argumenta punctele de vedere legate de pronume, īn general.

            De asemenea, prin diferite forme de activitate, elevii īsi exercita deprinderile de a observa, analiza si interpreta informatia, īncercānd ca pe baza cunostintelor acumulate,  sa emita judecati de valoare legate de pronumele personal.

Competente generale:

Ų      Construirea unor propozitii si fraze corecte din punct de vedere gramatical;

Ų      Utilizarea corecta si adecvata a limbii romāne īn producerea de mesaje orale si situatii de comunicare monologata si dialogata.

Competente specifice:

  • Stimularea gāndirii autonome, reflexive si critice īn raport cu diverse mesaje;
  • Sesizarea corectitudinii utilizarii categoriilor gramaticale īnvatate;
  • Identificarea abaterilor de la normele gramaticale īntr-un mesaj oral sau scris.

Obiective operationale:

v      definirea  pronumelui  personal;

v      recunoasterea formelor accentuate si neaccentuate ale acestuia;

v      precizarea cazurilor si a functiilor sale sintactice;            

v      identificarea pronumelor, pe cazuri, si īnlocuirea acestora cu substantivele  corespunzatoare cazului cerut;

v      transformarea substantivele īn pronume si invers, īn enunturi, cu scopul de a observa similitudinile dintre acestea.

Conditii prealabile:

                  Elevii nu sunt īnca familiarizati cu formele pronominale, astfel ca activitatea se va baza pe strategii de īnvatare dirijata, dānd posibilitatea elevilor de a se implica cāt mai mult pe parcursul activitatii.

                                                STRATEGIA DIDACTICĂ

1. Metode si procedee: conversatia euristica, exercitiul, dezbaterea, problematizarea, analiza gramaticala, metoda ciorchinelui.

2. Materiale si mijloace:

            Manualul de limba si literatura romāna, clasa a V - a, Editura All, fise de lucru, tabla etc

 Forme de organizare: activitate frontala, īn perechi si individuala.

4.  Resurse: colectivul  de elevi.

                                                SCENARIUL DIDACTIC

1. EVOCAREA (10 min.)

            Organizarea colectivului de elevi si a materialelor necesare desfasurarii activitatii.

            Vom  trece apoi la verificarea temei de casa si anuntarea obiectivelor pentru lectia īn curs -          pronumele personal.

2. REALIZAREA  SENSULUI (25 min.)

            Profesorul le va da elevilor o fisa de lucru prin care li se va cere sa īnlocuiasca substantivele din enunturile date cu formele pronumelui personal.

            Dino e īnfumurat.

            Cānd īi īntālneste pe copii la joaca, se lauda mereu.

            Baietilor le spune ca e mare sportiv.

            Talentul dinozaurului se reduce īnsa la urlatul pe teren:

-          Alexandru, da mai bine īn minge!

Astfel, vom observa ca pronumele este partea de vorbire care tine, īntr-un enunt, locul unui substantiv si ca poate cere diverse cazuri, asemeni substantivului.

      Vor fi prezentate pe tabla formele pronumelui personal, pe cazuri, evidentiindu-se atāt formele accentuate, cāt si cele neaccentuate.

Apoi va fi luat fiecare pronume personal, īn parte, tināndu-se cont de cazul acestuia, activitate ce se va desfasura pe parcursul mai multor ore de curs.

      Deducem, astfel, ca pronumele personal este un substitut al substantivului, are trei persoane si doua numere, iar despre gen putem vorbi numai la persoana a III - a, numarul singular si plural.

      Observam apoi ca pronumele personal īn cazul nominativ īndeplineste, īn propozitie, functia sintactica de subiect, urmānd ca pe parcursul urmatoarelor ore sa observam si alte functii sintactice ale acestuia.

3. REFLECŢIA (15 min.)

            Īn vederea fixarii cunostintelor, elevii vor primi o fisa de lucru,  prin intermediul careia li se va cere sa identifice si sa analizeze mofosintactic pronumele din enunturile date.
           

4. EXTENSIA

            Elevii vor avea ca tema pentru acasa de facut o compunere cu tema " O dimineata de primavara",  īn care se vor regasi cel putin sapte pronume personale.           

 

 

 

Fisa de lucru

                                                                 

        Īnlocuiti substantivele subliniate cu forme ale pronumelui personal:

            Dino............. e īnfumurat.

            Cānd īi īntālneste pe copii............... la joaca, se lauda mereu.

            Baietilor ................le spune ca e mare sportiv.

            Talentul dinozaurului ...................se reduce īnsa la urlatul pe teren:

            - Alexandru................, da mai bine īn minge!

Fisa de lucru

Analizati pronumele personale din textul de mai jos:

Noi apreciem buna voastra intentie.

Ei se bucura ca a sosit primavara.

Ele considera ca e un coleg de treaba.

Tu poti pleca acolo?

Voi ati observat ca ea vorbeste mai frumos?


Document Info


Accesari: 6291
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )