Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




PROIECT DIDACTIC

profesor scoala












Clasa I

Disciplina: Matematica

Unitatea de invatare: Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 100

Continut: Adunarea si scaderea numerelor naturale

Element de continut: Adunarea si scaderea numerelor formate din zeci si unitati

Tipul lectiei: de consolidare

Obiective cadru/ obiective de referinta


Obiective operationale

A . Cognitive

La sfarsitul orei, elevii vor deveni capabili:

O.C.1- sa efectueze operatii de adunare si scadere a numerelor formate din zeci si unitati

Nivel minimal: recunoasterea operatiei fara trecere peste ordin

Nivel mediu: aplicarea algoritmului de calcul la adunare si scadere;

Nivel maximal: verificarea rezultatelor la adunare si scadere prin efectuarea probei.

O.C.2- sa utilizeze limbajul matematic adecvat pentru aflarea termenului necunoscut

Nivel minimal- identificarea termenului necunoscut;




Clasa a III-a

Disciplina Limba si literatura romana

Unitatea de invatare: Intelegerea continutului mesajului

Continut : Rapsodii de primavara, de George Topirceanu

Elemente de continut: Intelegerea textului

Tipul lectiei : predare-invatare

Obiective cadru/ obiective de referinta:


Obiective operationale :

OC2

OC3

OA1

OA2

OM1











OC2

OA2









OC1

OA1









OC2

OM1














OC1

OC2

OC3

OA1

OM1



OC2

OC1




OA1




OC2





OC3

0A2

1. Moment organizatoric

Creez conditii necesare desfasurarii orei de matematica.

Activitate independenta -10 minute

Fisa nr. 1




































Activitate directa

2. Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi la ora de matematica vom rezolva exercitii de adunare si scadere a unui numar format din zeci si unitati, vom afla termenul necunoscut, vom rezolva si compune probleme.

3. Actualizarea cunostintelor

Ce am avut de scris pentru astazi?

Verific tema cantitativ si calitativ.

Verificarea terminologiei matematice o voi face prin copacul ideilor.

Elevii vor aseza frunzele pe crengile copacului in dreptul fiecarei operatii matematice, in ordine.

Cum se numesc numerele care se aduna?

Cum se numeste rezultatul adunarii?

Care este operatia inversa adunarii?

Cum se numeste numarul din care se scade?

Cum se numeste numarul care se scade?

Cum se numeste rezultatul adunarii?


4 Prezentarea optima a continutului

Aflati suma numerelor: 8 si 2; 2si 10; 12 si 20; 25si 42; (Elevii vor fi aranjati in semicerc si vor arunca mingea de la unul la altul si vor spune adunari si scaderi)


Activitate independenta

5. Dirijarea invatarii

Calculati:





2.Aflati termenul necunoscut:











Activitate directa

6. Obtinerea performantei

Elena are in camara 25 de borcane cu dulceata de visine si cu 12 mai putine borcane cu dulceata de caise.

Cate borcane cu dulceata sunt in total?

7. Asigurarea feedback-ului

Elevii vor compune o problema dupa desen. (Plansa- 8 capsuni si 10 cirese)





8. Evaluare

Activitate independenta

Elevii vor rezolva sarcinile de pe fisa de evaluare.




















Activitate directa


9. Retentia

Cum se numesc numerele care se aduna?

Care sunt numere pare cuprinse intre 10 si 30? Dar cele impare?


10. Transferul

Ca tema pentru acasa aveti de scris problema 1 si 2 de la pagina 86.

Conversatia
















































Copacul ideilor





Conversatia







Conversatia





Metoda R.A.I









Exercitiul



















Problematiza

rea






Conversatia




Explicatia





Observarea curenta


























































Chestio

narea orala







Aprecie

rea verbala











Aprecie

rea verbala







Aprecie

rea verbala




Aprecie

rea verbala










Aprecie

rea verbala











OC1

OC2

OC3

OA1

OM1





OC2

OC1

OA1










OC2

OC3

OM2

OA1














OM2







OC3

OM3























OC2

OM3





OC2OM3












OA2

OM3

Moment organizatoric

Creez conditii necesare desfasurarii orei de limba romana.

Activitate directa

1.Captarea atentiei

Solicit gasirea raspunsului corect la urmatoarea ghicitoare:

"Ziua se mareste,

Zapada se topeste,

Gradina a-nverzit

Cine a venit?"

Pe tabla va fi scrisa intrebarea care va ghida intreaga activitate:

Cine este primavara?


2. Enuntarea obiectivelor

In aceasta ora de limba romana, vom

invata o poezie inchinata primaverii. 3. Actualizarea cunostintelor

Cer elevilor sa-si imagineze elementele unui peisaj de primavara.

Prezint un tablou de primavara si solicit elevilor formularea de enunturi pe baza acestuia.

Scriu titlul pe tabla.

4. Prezentarea noului continut

Explic elevilor ca acest tablou a fost pictat in urma citirii versurilor unei poezii, scrisa de George Topirceanu.

Recit poezie model.

Prezint portretul autorului si enumer date despre viata si opera acestuia.

Scriu titlul pe tabla.







5. Dirijarea invatarii

Cer elevilor sa citeasca poezia , cautand cuvintele noi, le voi explica si apoi vom alcatui enunturi cu ajutorul lor. Ex. 9/ 140 Taine si 10/141

Crangul adormit- crangul pustiu, tacut


Activitate independenta

























  1. Obtinerea performantei

Conversatia

Munca indepen

denta



























Exercitiul






















conversatia






Exercitiul













ciorchinele
















Explozia stelara































Chestio

narea orala




















Aprecie

rea verbala






























Aprecie

rea verbala
































Aprecie

rea verbala














Document Info


Accesari: 6501
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )