Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Palaria Toamnei - Abilitati practice - PROIECT DE LECŢIE

profesor scoala


PROIECT DE LECŢIE



DATA: 28 X 2005



CLASA: I A

sCOALA : scoala cu clasele I -VIII , nr 20 , Constanta

PROPUNĂTOR : Voicu stefana

ARIA CURRICULARĂ : Tehnologii

DISCIPLINA : Abilitati practice

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : "Natura ne ofera materiale"-activitati cu materiale din natura

SUBIECTUL : "Palaria Toamnei"

TIPUL LECŢIEI : formare de priceperi si deprinderi


OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 1.1 -sa observe caracteristici ale unor materiale din natura

1.2- sa recunoasca si sa utilizeze operatii simple de lucru cu materiale din natura si sintetice

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

O1 - sa precizeze însusiri ale unor materiale din natura

O2 - sa sorteze materialele observate dupa anumite criterii : forma, marime , culoare

O3 - sa aplice corect procedee de lucru necesare realizarii unei compozitii

O4 - sa combine în mod creator materialele alese pentru realizarea unei compozitii originale

O5 - sa aprecieze calitatea produselor finite realizate


OBIECTIV AFECTIV: stimularea spirirului de cooperare în realizarea unui produs finit


STRATEGII DIDACTICE:

METODE sI PROCEDEE: M1 - conversatia

M2 - observarea

M3 - demonstratia

M4 - explicatia

M5- exercitiul

M6- munca independenta

M7 - jocul didactic



MIJLOACE :- planse cu anotimpul toamna

- seminte, frunze si flori presate, prenandez

- caseta audio -"Anotimpurile" , de A. Vivaldi

- jetoane


FORME DE ORGANIZARE : - activitate frontala

- activitate pe grupe

- activitate individuala


BIBLIOGRAFIE:


*** "Programa scolara , clasele I si a II a", Bucuresti , 2004

Craciun Boris -"400 de cântece , poezii si scenete hazlii pentru copii", antologie tematica, editura Portile Orientului , Iasi

Diaconu ,M. - " Îndrumator pentru lectiile de abilitati practice, clasele I-IV" , editura Petrion, Bucuresti ,2000

Pârâiala V, Pârâiala, D , Balan C, Vasilache D - "Activitati în completarea programului din ciclul primar", editura Euristica ,

Iasi , 2003

Popânzaru,I. , Alexandru, M.E..- "ABC Muzical"pentru clasele I - II ", editura Carminis, Pitesti , 2002

Rosca,A. , Marcu V. - "Aplicatii cu materiale din natura", editura Aramis, Bucuresti , 2003

Vodita , Anca-" Jocuri didactice pentru cunoasterea mediului", editura Aramis , Bucuresti , 2002















Nr

crt



MOMENTELE

LECŢIEI


DURATA

OBIECTIVE




ELEMENTE ESENŢIALE DE

CONŢINUT


STRATEGII DIDACTICE




EVALUARE

METODE

sI PROCEDEE

MIJLOACE

DE ÎNVĂ

ŢĂMÂNT



Moment organizatoric




* Se pregatesc materialele necesare .Se descrie tipul de comportament necesar bunei desfasurari a lectiei.



convesatia


observare sistematica



Captarea atentiei





* Se prezinta o rândunica care a venit la ei în vizita..

Elevii povestesc pe scurt a textul ( "Unde a zburat rândunica ?" , de T. Constantinescu) unde au cunoscut-o pe rândunica.



expunerea


plansa cu o rândunica

aprecieri verbale stimulative



Reactualizarea cunostintelor




*Evidentierea motivelor din cauza carora pasarile calatoare parasesc tara noastra în anotimpul toamna.

-Ce fel de pasare este rândunica? De ce pleaca din tara noastra ? Ce schimbari au loc în natura în toamna? Care sunt activitatile oamenilor?




conversatia,

observarea dirijata



planse cu anotimpul toamna



chestionare orala



Anuntarea temei si a obiectivelor




O1


* Se precizeaza faptul ca rândunica urmeaza sa parcurga un drum lung pâna în tarile calde. Pentru a veni în ajutorul ei , copiii sunt anuntati ca astazi ea îi roaga sa-i înfrumuseteze o palarie care sa o apere de ploaie si vânt , dar care sa îi tina si de foame pe drum. Observând materia lele pe care le au pe mese, elevii descopera modalitati de ajutorare a rândunicii cu mâncare pentru drum .

-Pâna la sfârsitul orei voi veti reusi sa împodobiti palaria utilizând ca tehnica de lucru lipirea unor seminte , flori sau frunze presate, sperând ca ea va alege palaria ornata de voi.









-observarea explicatia,







seminte , frunze






























Dirijarea activitatii de formare de priceperi si deprinderi


-demonstrarea tehnicii de lucru






-executarea lucrarii


















O1


O2







O3


O4


OA


* Se prezinta elevilor o palarie realizata prin diferite tehnici de lucru ( decupare , taiere , lipire) cu materiale sintetice si materiale din natura

* Elevii sunt solicitati sa denumeasca materialele de lucru si sa le sorteze dupa anumite criterii: forma , culoare , marime

*Se demonstreaza tehnica de lucru ( lipirea semintelor cu adeziv pe frunze si a acestora pe suport- palarie din carton)

-Se împarte colectivul de elevi în patru grupe

Recitarea poeziei "Toamna", de D.Botez

Fiecare grupa îsi alege un nume de fruct cules în acest anotimp.

-Li se cere copiilor sa realizeze în grup compozitii aplicând în mod creativ materialele si tehnicile de lucru.

-Elevii încep sa lucreze respectând cerintele pe fondul muzical propus



-Cerinte:

- fiecare grup lucreaza independent fara a copia idei de la grupele vecine

- sa lucreze curat si îngrijit

- sa respecte normele de protectie a muncii pentru a evita posibile accidentari



-observarea






-demonstra rea

- explicatia


-conversatia






-exercitiul,

munca indepen denta







palarie model,

seminte (porumb, ardei, floarea -soarelui, dovleac)

ghinde, frunze, flori presate

-palarii suport, prenandez, betisoare


caseta audio














proba practica





















Evaluarea produselor



















O5

a) Se expun lucrarile realizate de cele patru grupe

Se dirijeaza analiza si aprecierea lucrarilor enuntând tehnica si materialele folosite pentru a obtine efectele estetice dorite.


b) Activitate transdisciplinara

Se interpreteaza cântecul "Toamna" , de N. Lungu

Se organizeaza jocul " Casuta toamnei"

-Elevii selecteaza dintr-o multime de jetoane pe acelea care completeaza decorul casutei în anotimpul toamna. Când aleg jetoanele copiii le privesc , le prezinta colegilor si le descriu formând propozitii. Printre jetoane vor fi si frunze care vor fi numarate. În limita timpului se va desparti o propozitie în cuvinte , cuvinte în silabe si se vor recunoaste sunetele studiate. Cei care raspund corect sunt recompensati cu jetoane reprezentând frunze zâmbitoare.


expunerea








conversatia

jocul didactic





















jetoane magnetice, desene,




evaluarea reciproca, autoevalua rea





aprecieri verbale



Aprecieri si concluzii




* Se fac aprecieri colective si individuale asupra modului de lucru si participarii la activitate în general.

-Elevii sunt recompensati cu multumiri din partea rândunicii ( printr-o scrisoare ) si cu diplome.

















diplome




Document Info


Accesari: 12105
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )