![]() |
|
Proiect de lectie
Clasa: I
Aria curriculara: Matematica si Stiinte ale naturii
Disciplina: Matematica
Tema lectiei: Adunarea numerelor naturale formate din zeci si unitati, in concentrul 0 - 100, fara trecere peste ordin.
Tipul lectiei: predare- invatare
Obiective operationale:
Ø O1 - sa efectueze oral si scris operatii de adunare in concentrul 0 - 100, fara trecere peste ordin, formate din ZU+ZU;
Ø O2 - sa aplice algoritmul de calcul specific adunarii, folosind
betisoare si numaratori;
Ø O3 - sa identifice terminologia specifica operatiei de adunare;
Ø O4 - sa rezolve oral si scris probleme care presupun o singura
operatie dintre cele invatate;
Ø O5 - sa gaseasca termenul necunoscut al unei operatii de adunare;
Ø O6 - sa compuna probleme dupa un exercitiu.
Strategii didactice:
a) Metode si procedee: conversatia, explicatia, exercitiul, algoritmizarea, problematizarea, jocul didactic;
b) Mijloace de invatamant: betisoare, cuburi, numaratori, fise, manual;
c) Forme de organizare: frontal, individual.
Bibliografie: "Metodica predarii matematicii" - Costica Lupu, Dumitru Savulescu - Editura " Paralela 45", 2000
Nr. crt |
Evenimentul didactic |
Continutul stiintific |
Strategii didactice |
Evaluare |
|||||||||||||||||||||||||||||
Metode si procedee |
Mijloace de invatamant |
Mijloace de organizare |
|||||||||||||||||||||||||||||||
1 |
Moment organizatoric |
Asigur climatul optim desfasurarii lectiei Pregatesc materialele necesare. |
Conversatia |
|
Frontal |
|
|||||||||||||||||||||||||||
2 |
Captarea atentiei |
v Citirea poeziilor- problema:
|
Exercitiul |
|
Frontal
|
Capacitatea de efectua corect si rapid calcule (mintal)
|
|||||||||||||||||||||||||||
3 |
Reactualizarea cunostintelor dobandite anterior |
Se solicita formularea raspunsurilor la intrebarile: ¾ Ce operatii ati efectuat? ¾ De ce este important sa stim a socoti? ¾ Din ce sunt formate numerele? ¾ Pana la cat stiti sa numarati?
Calcul mintal pe fise:
|
Conversatia
Explicatia
Exercitiul
|
Fisa de calcul mintal |
Frontal
Individual
|
Aprecierea individuala a raspunsurilor
Capacitatea de efectua corect si rapid calcule (mintal)
Autoevaluare
|
|||||||||||||||||||||||||||
4 |
Anuntarea temei si a obiectivelor |
Astazi la matematica vom invata sa rezolvam exercitii si probleme de adunare cu numere de la 0 la 100, formate din zeci si unitati, fara trecere peste ordin. Vom lucra pe fise de lucru, la tabla si pe grupe. |
|
|
Frontal
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
5
7 |
Dirijarea invatarii
Intensificarea retentiei si transferul
Incheierea lectiei |
Elevii noteaza data si titlul lectiei in caiete. Elevii primesc fisele cu printesa care nu stie sa adune margelele. Se discuta datele problemei si se formeaza numerele 16 si 32 cu ajutorul cuburilor. Se demonstreaza modul in care se aduna: U+U, Z+Z (faza concreta). Se reprezinta prin desen numerele pe tabla si in caiete, asezand zecile sub zeci si unitatile sub unitati (faza semiabstracta).
Se noteaza pe tabla si in caiete operatia de adunare si rezolvarea, utilizand descompunerea in Z si U: 16 + 32 = 10 + 6 + 30 + 2= 16+ = 40+ 8= 32 = 48 48
Se propune rezolvarea unor exercitii de adunare, prin descompunere si in scris.
27+ 20+ 7 63+ 60+3 32 30+2 15 10+5 86+ 34+ 52+ 76+ 41+ 13 54 26 21 48 24+25= 36+62= 73+24=
Joc didactic "Colierul" Elevii se impart in 3 grupe. Fiecare grupa are la dispozitie mai multe "margele" pe care sunt scrise operatii de adunare. Elevii vor complete rezultatele intr-un timp dat si vor lipi "margelele" pe plansa lor. Corectitudinea rezolvarii exercitiilor va fi stabilita de catre colegii de la celelalte grupe. Grupa care a rezolvat corect va propune un exercitiu dupa care clasa va compune oral probleme. Se va alege o problema care va fi scrisa si rezolvata in caiete si la tabla.
Se va completa o scurta fisa.
Se vor face aprecieri asupra modului de desfasurare a lectiei. |
Conversatia
Demonstra tia
Exercitiul
Exercitiul
Problemati-zarea
Exercitiul
Jocul didactic
Turul galeriei
|
Cuburi
Numaratori
fise
Creta colorata
Fisa de lucru
Planse
Jetoane
Fisa de lucru |
Frontal
Individual
Frontal
Pe grupe
Frontal
Individual
|
Concentrarea atentiei
Capacitatea de a efectua calcule in scris
Capacitatea de a efectua calcule in scris
Compunerea problemelor
Capacitatea de a efectua calcule |
FISA DE LUCRU
3 |
7 |
+ |
|
8 |
6 |
+ |
|
6 |
4 |
+ |
|
4 |
7 |
+ |
|
3 |
1 |
+ |
|
|
|
1 |
2 |
|
|
1 |
2 |
|
|
2 |
3 |
|
|
1 |
1 |
|
|
2 |
0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||
2 |
8 |
+ |
6 |
1 |
= |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
4 |
5 |
+ |
3 |
4 |
= |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
3 |
7 |
+ |
5 |
2 |
= |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Din cate servetele este compusa colectia fetei?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
![]() |