Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza

Proiect de lectie Educatie fizica si sport

profesor scoala











ALTE DOCUMENTE

FISA DE LUCRU - TIMPURILE VERBULUI
coexistenta evaluarii traditionale si moderne in invatamantul romanesc
WILLIAM SHAKESPEARE IN MY VISION
FIsA DE EVALUARE PENTRU CONCURSUL DE ATRIBUIRE A GRADAŢIEI DE MERIT - 2007
Proiect realizat cu ciclul primar
PLANIFICARE CALENDARISTICĂ CLASA a VIII -a DISCIPLINA : MATEMATICĂ
CURRICULUM sCOLAR pentru sCOALA DE ARTE SI MESERII
PLANIFICARE CALENDARISTICA - Educatie tehnologica - Tehnologii
BACALAUREAT - PROGRAMA DE EXAMEN PENTRU LIMBA RUSA
Proba scrisa la limba si literatura latina - BAREM DE CORECTARE SI DE NOTARE


Proiect de lectie

     Data :

    Clasa: a II-a 

    scoala cu clasele I - VIII Tamaia

    Profesor : Cirtiu Mircea Calin

    Aria curriculara: Educatie fizica si sport

    Disciplina: Educatie fizica

    Unitatea de învatare: Formatii

    Continutul învatarii :

                      ♦Mers si variante de mers

                      ♦Joc dinamic         

                        

   Tipul lectiei :Exersare de competente

    Obiective de referinta :

         ● 3.1 sa aplice în activitatile practice depriderile motrice da baza si pe cele aplicativ - utilitare ;

         ● 5.2 sa manifeste initiativa  în colaborarea cu colegii pe paecursul activitatilor practice ;

    Obiective operationale :

         ♦ cognitiv-formative :

         - sa enumere regulile jocului desfasurat ;

         ♦psiho-motorii :

          -sa execute corect tipurile de exercitii indicate;

          -sa consolideze actele motrice ;

          -sa execute corect extensii si ridicari.

        ♦afectiv-atitudinale :

             -sa  educe spiritul de echipa, prin participarea cât mai activa la îndeplinirea sarcinilor ;

             - sa respecte indicatiile pentru a-si îmbunatati performanta ;

Strategia didactica :

resurse procedurale : explicatia,demonstratia, exercitiul

resurse materiale :  creta colorata, mingi

forme de organizare : ♦frontala

                                      ♦independenta :●pe grupe

                                                                ●individual

Modalitati de evaluare : continua (formativa) ;

Locul de desfasurare : terenul de sport ;

Durata :45 min

Bibliografie :

♦M.E.C.T.-« Programa scolara, clasele I si a II-a », Bucuresti, 2004 ;

♦Teodorescu Doina -"Exercitii de educatie fizica si stafete pentru clasele I - IV,"Ed. Gheorghe Cârtu Alexandru, 1994;

♦Ioan Cerghit - "Perfectionarea lectiei în scoala moderna"

Continutul informativ :

1.     Exercitii de captare a atentiei ;

2.     Exercitii complexe de efort si formatie ;

3.     Exercitii pentru prelungirea analitica a aparatului locomotor ;

4.     Mers si variante de mers ;

5.     Jocuri dinamice .


DESFĂsURAREA   LECŢIEI

Etapele

lectiei

Continut

-mijloace de realizare-

Doza-re

Formatii

de lucru

Indicatii metodice

Organizarea colectivului

1.     Alinierea.

2.     Anuntarea temelor.

3.     Dialog privind importanta educatiei fizice în pastrarea sanatatii.

4.     Reguli de igiena personala privind lectiile de educatie fizica.

3'

7'

♀♀♀♀♀♀

"În linie pe un rând, adunarea !"

"Va aliniati !"

"Drepti !"

"Buna ziua !"

"Pe loc repaus !"

Pregatirea organismului pentru efort si influentarea

selectiva a aparatului locomotor

- Exercitii de captare a atentiei :

A.  întoarceri, mers obisnuit,

     B.variante de alergare : alergare obisnuita, alergare cu genunchii la piept, alergare cu calcâiele la sezut ;

     C. exercitii pentru prelungirea analitica a  aparatului locomotor :

1) Exercitii pentru cap si gât :

       a)  flexii si extensii : T1 flexii ;T2 extensii

       b) T1- T2 -rasucirea capului spre stânga, revenire la pozitia initiala ;

              T3 - T4,  rasucirea capului spre dreapta, revenire la pozitia initiala.

2) Exercitii pentru brate :

a) arcuiri de brate :

T1- T2-bratul stâng, sus arcuire ;

            -bratul drept, jos arcuire ;

T3 - T4- bratul stâng, jos arcuire ;

              -bratul drept, sus arcuire ;

b) forfecari de brate :

 -cu bratele paralele ;

 -cu bratele încrucisate.

3) Exercitii pentru trunchi :

a) T1- T2 -îndoirea trunchiului spre stânga ;

    T3 - T4 - îndoirea trunchiului spre dreapta.

b) T1- T2-rasucire spre stânga ;

    T3 - T4- rasucire spre dreapta.

4) Exercitii pentru picioare :

a) T1 -îndoirea genunchiului stâng la piept ;

    T2- revenire la pozitia initiala ;

    T3- îndoirea genunchiului drept la piept ;

    T4- revenire la pozitia initiala ;

b) sarituri ca mingea.

2'

3'

3'

4x4

4x4

4x4

4x4

 

♀♀♀♀♀

   ♀ ♀

 ---

 ---

 ♀♀♀♀♀

   ♀ ♀

  ♀♀♀♀♀

   ♀ ♀

  ♀♀♀♀♀

   ♀ ♀

 ♀♀♀♀♀

   ♀ ♀

"Privirea urmareste bratele !"

"Pieptul în fata !"

"Genunchii sus,ne lasam usor pe spate !"

"Calcâiele ating sezutul !"

"Exercitii de respiratie !"

"Prin saritura, departat luat !"

"Drepti !"

"Bratele întinse !"

"Bratele pe sold !"

"Picioarele departate !"

"Picioarele apropiate!"

Dirijarea exersarii de competente

♦Exercitii complexe de efort si formatie :

a)     mers obisnuit ;

b)    mers pe vârfuri cu bratele întinse ;

c)     mers pe calcâie, cu mâinile la spate ;

d)    mers ghemuit.

♦Urmeaza capitanul ! Se lucreaza în perechi, pe doua rânduri, cu distanta de 2-3 m între rânduri.

♦Jocuri dinamice :

-"Statuile"- Elevii merg, cât mai variat pe terenul de educatie fizica si executa diferite miscari, fiecare dupa imaginatia sa. La semnalul meu, ei ramân nemiscati, în pozitia în care au fost surprinsi. Dupa câteva secunde, timp în care stabilesccea mai frumoasa "statuie", jocul se reia. Câstiga elevul care executa de mai multe ori cea mai frumoasa "statuie". 

-"Voinicelul cel strengar"- Elevii se împart în doua grupe. În fiecare grupa se numara din 1 în 1 ; elevii tin minte numarul pe care îl reprezinta. Între grupe, la mijloc, se afla un cerc cu o minge. La semnalul meu, elevii care reprezinta numarul strigat, merg sa ia mingea si se întorc la locul lor, alergând. Cel care nu reuseste sa o ia, alearga sa - l atinga pe celalalt. Mingea este repusa în joc si se striga alt numar. Se continua jocul.

3x

3 ture

---

---

---

   

---

"Mers de voie ! "

"Mers pe vârfuri ! "

-//-

"Mers ghemuit ! "

"Repuneti mingea în cerc ! "

Readucerea la valori de repaus a functiei organismului

♦Plimbare cu ochii închisi, prinsi de mâna, în lant, condusi de învatator.

---

Mers de voie !

Încheierea activitatii

1)     Alinierea ;

2)     Aprecieri verbale asupra activitatii ;

3)     Salutul.

2-3'

---

"În linie câte unul, adunarea ! "

"Lectia s-a terminat ! "

Buna ziua !


Document Info


Accesari: 18591
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )