Documente online.
Username / Parola inexistente
  Zona de administrare documente. Fisierele tale  
Am uitat parola x Creaza cont nou
  Home Exploreaza













Proiect de lectie Limba si literatura romana - Verbul

profesor scoala



loading...











ALTE DOCUMENTE

Proiect de tehnologie didactica
Proiect didactic - Clasa: a X-a Stilul juridico-administrativ
ACTIVITATI CREATIVE
Metode psihostimulative centrate pe elev utilizate pentru imbunatatirea achizitiilor de citit-scris la clasele I-II
In proiectarea unei lectii bazate pe teoria inteligentelor multiple, cadrul didactic poate porni de la un set de intrebari
PROIECT DIDACTIC Fantasticul- ezitare intre explicabil si inexplicabil: Mircea Eliade, La tiganci - MATURITATEA
APARATUL CRITIC (STIINTIFIC, TEHNIC) AL UNEI LUCRARI STIINTIFICE
Proiectarea unei unitati de invatare Clasa a IX-a Anul scolar 2006 - 2007
Proiect de tehnologie didactica
DIRECTIILE PROPUSE DE ACADEMIA INTERNATIONALA DE EDUCATIE


Proiect de lectie

Aria curriculara

Limba si comunicare

Data

06.04.2006

Institutor

Obiectul

Limba si literatura romāna

Subiectul

Verbul

Clasa

a III-a B

Tipul lectiei

Dobāndire de cunostinte

Unitatea de īnvatare

Primavara

Obiective de referinta

2.1 sa formuleze propozitii pe baza unui suport vizual dat

2.5 sa utilizeze corect īn exprimarea orala proprie elemente de constructie a comunicarii studiate

4.4 sa realizeze acordurile gramaticale īn enunturile redactate

Obiective operationale

O1: sa recunoasca verbele din propozitiile formulate si din texte

O2: sa grupeze verbele īntr-un tabel īn functie de ceea ce exprima fiecare (actiun 252b13c ea, starea, existenta)

O3: sa completeze enunturi cu verbe potrivite

O4: sa gaseasca verbe cu sens opus

O5: sa alcatuiasca propozitii īn care anumite cuvinte sa fie, pe rānd, verbe si substantive

O6: sa alcatuiasca propozitii dupa cerinte date (īn care sa utilizeze anumite parti de vorbire)

Forme de organizare a activitatii

frontala, individuala, pe grupe

Metode si procedee

Observatia, conversatia, īnvatarea prin descoperire, īnvatarea prin exercitii

Mijloace de īnvatamānt

plansa pentru captarea atentiei, fise de lucru pe grupe, fise de lucru individuale

Material bibliografic

ü     Pitila, Tudora, Mihailescu, Cleopatra, Limba si literatura romāna, manual pentru clasa a III-a, Editura Aramis

ü     serdean, Ioan, Metodica predarii limbii romāne la clasele I- IV, E. D. P, Bucuresti, 1993

ü     Iordachescu, Carmen, Exercitii de limba romāna pentru clasele II- IV, Editura Carminis

ü     Parfene, Constantin, Metodica studierii limbii si literaturii romāne īn scoala, Editura Polirom 1999


Nr. crt

Momentele lectiei

Ob.

Op.

Continutul lectiei

Strategii didactice

Organizarea īnvatarii

Tipul

īnv

Evaluare

I

G

C

1.

Organizarea clasei

C1: Pregatirea celor necesare pentru īnceperea orei de limba si literatura romāna

-conversatia

Elevii īsi pregatesc cele necesare pentru ora: manuale, caiete, liniar, pix verde, stilou, creioane

D

I

R

I

J

A

T

R

E

C

E

P

T

I

V

Ă

2.

Evaluare curenta

C2: Verficarea cunostintelor dobāndite īn lectiile anterioare (despre partile de vorbire īnvatate)

-conversatia, explicatia

-Am discutat orele trecute despre partile de vorbire. Ce am spus ca pot denumi partile de vorbire? (Pot denumi fiinte, lucruri, fenomene ale naturii, actiuni, īnsusiri, pot exprima un numar)

-Ce este substantivul? (Este partea de vorbire care denumeste fiinte, lucruri, fenomene ale naturii)

-De cāte feluri poate fi substantivul? (Poate fi comun si propriu)

-Cāte numere are substantivul? (Are doua numere: singular si plural)

- Ce este adjectivul? (Este partea de vorbire care exprima īnsusirea unei fiinte, a unui lucru, sau a unui fenomen al naturii)

-Unde poate sta adjectivul fata de substantiv? (Poate sta īn fata substantivului sau dupa el)

-Ce este pronumele? (Este partea de vorbire care tine locul unui substantiv)

-Cāte persoane are pronumele si cāte numere? (Are trei persoane si doua numere)

-Ce este pronumele personal de politete? (Este pronumele prin care ne exprimam respectul fata de una sau mai multe persoane)

-Ce este numeralul? (este partea de vorbire care arata numarul obiectelor prin numarare)

D

I

R

I

J

A

T

D

I

R

I

J

A

T

D

I

R

I

J

A

T

R

E

C

E

P

T

I

V

R

E

P

R

O

D

U

C

T

I

V

Ă

3

Captarea atentiei

C3:Prezentarea plansei cu textul model

-conversatia, īnvatarea prin descoperire

Se discuta plansa. Se subliniaza  verbele si se cere elevilor sa spuna ce denumesc aceste cuvinte. (Ele denumesc actiunea, starea, existenta)

D

I

R

I

J

A

T

D

I

R

I

J

A

T

R

E

P

R

O

D

U

C

T

I

V

Ă

4.

Anuntarea noului subiect si a obiectivelor

C4: Verbul

-conversatia, īnvatarea prin exercitii

Astazi, copii, vom īnvata despre o alta parte de vorbire, despre verb, care asa cum ati descoperit si voi exprima actiunea, starea, existenta

Se scrie titlul pe tabla si īn caiete. Se da definitia si se dau exemple de alte verbe care exprima actiunea (a mānca, a alerga, a īnvata etc), starea (a sta, a astepta, a ramāne, a tacea, a se bucura, a se īntrista ), existenta (a fi, a exista, a se afla)

D

I

R

I

J

A

T

R

E

C

E

P

T

I

V

Ă

5.

Prezentarea noului continut - dirijarea īnvatarii

O1

O2

O3

O4

O5

O6

C5: Rezolvarea unor exercitii frontal

C6: Rezolvarea unor exercitii pe grupe

-conversatia, explicatia, exercitiul

Pe o plansa mare, dar si pe fisele lor individuale, elevii vor avea scris un text si urmatoarea cerinta: "Cititi textul, subliniati cu verde cuvintele care exprima actiunea, starea sau existenta si treceti-le īn tabelul de mai jos"

Se vor rezolva apoi mai multe exercitii pe care elevii le vor avea scrise fiecare pe fisa lui.   La primul exercitiu elevii vor avea de completat cāteva proverbe  si un text cu verbele potrivite, apoi vor avea sa īncercuiasca verbele din partile de vorbire date, sa gaseasca verbe cu sens opus si asemanator si sa alcatuiasca propozitiicu anumite cuvinte care sa fie pe rānd, verbe si substantive (roade, casca, ochi, vii, matura, māna).

Se lucreaza apoi pe trei grupe. Elevii vor avea urmatoarele sarcini:

ü                 Alegeti cinci verbe (doua care sa arate actiunea, unul sa arate starea si doua sa arate existenta)si alcatuiti propozitii cu acestea.

ü                 Alcatuiti propozitii īn care urmatoarele cuvinte sa fie, pe rānd, verbe si substantive: matura, sare, poarta

ü                 Un reprezentant din fiecare grupa va veni si va alege unul din cele trei plicuri īn care vor fi scrise trei cerinte diferite.

La sfārsitul fiecarei sarcini īndeplinite cāte un reprezentant va iesi īn fata pentru a prezenta ceea ce a realizat grupa sa.

D

I

R

I

J

A

T

D

I

R

I

J

A

T

D

I

R

I

J

A

T

D

I

R

I

J

A

T

D

I

R

I

J

A

T

O

P

E

R

A

Ţ

I

O

N

A

L

Ă

I

N

T

E

L

I

G

I

B

I

L

Ă

6.

Intensificarea retentiei si a transferului

C7: Dezlegarea unor ghicitori a caror verbe au fost discutate īn prealabil

C8: Rezolvarea fisei individuale

-conversatia, exercitiul

Pe o plansa vor fi scrise doua ghicitori, elevii avānd sarcina de sublinia verbele prezente īn acestea si de a le dezlega ghicitorile. (Ursul si cocosul)

Fiecare elev va primi o fisa pe care o va rezolva singur

D

I

R

I

J

A

T

D

I

R

I

J

A

T

I

N

T

E

L

I

G

I

B

I

L

Ă

7.

Tema pentru acasa

C8. Se da tema pentru acasa

-conversatia

Ca tema elevii vor avea

8.

Aprecieri

C9: Se fac aprecieri individuale si colective

-conversatia

Sunt apreciate grupele, dar si elevii activi la ora.

D

I

R

I

J

A

T

D

I

R

I

J

A

T

R

E

C

E

P

T

I

V

Ă


Document Info


Accesari: 5719
Apreciat:

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site

Copiaza codul
in pagina web a site-ului tau.

 


Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2014 )