Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Proiect de lectie - STRUCTURA SI DEZVOLTAREA PERSONALITATII - PSIHOLOGIE

profesor scoala




PROFESOR:



OBIECTUL DE ĪNVĂŢĂMĀNT: PSIHOLOGIE

CLASA: a X-a SN

SUBIECTUL: STRUCTURA sI DEZVOLTAREA PERSONALITĂŢII (temperament ,aptitudini, caracter)

TIPUL LECŢIEI: de consolidare de cunos 727f512h tinte


OBIECTIVE :   

Competenta generala: Reactualizarea notiunilor de dezvoltare ale personalitatii umane.

Obiective operationale: O1:sǎ identifice aspectele dinamico-energetice ale personalitatii;

O2:sa explice latura instrumental-operationala a personalitatii

O3:sa ilustreze latura valorica a personalitatii ;

O4:sa remarce rolul important al interconditionarii acestor componente;

O5 sa reflecte asupra principiilor de conduita la nivel micro-social , cāt si la nivel macro-social.

STRATEGII DIDACTICE:

v      METODE sI PROCEDEE:

expunerea, explicatia didacticǎ, conversatia, problematizarea, observatia sistematicǎ si independentǎ, reflectia personalǎ, activitatea independentǎ.

v    MIJLOACE sI MATERIALE:

fise de lucru individuale




BIBLIOGRAFIE:

DOINA-OLGA sTEFĂNESCU;ELENA BĂLAN,CRISTINA sTEFAN :"PSIHOLOGIE"- manual pentru clasa a X-a", Ed. Humanitas, Bucuresti, 2005

ION ALBULESCU,MIRELA ALBULESCU : "PREDAREA sI ĪNVĂŢAREA DISCIPLINELOR SOCIO-UMANE", Ed. Polirom 2000.

ION DAFINOIU: "INTEGRAREA MECANISMELOR INCONsTIENTE", Ed. Polirom, Iasi 2002.





Secventele lectiei

T

Ob.

Elemente esentiale de continut

Moment organizatoric


.Reactualizarea cunpostintelor dobāndite anterior.




Captarea atentiei










Comunicarea subiectului si a obiectivelor lectiei








. Dirijarea īnvǎtǎrii

















Obtinerea performantei ; asigurarea feed-back-ului







Intensificarea retentiei si transferului






Evaluarea performantei







Īncheierea lectiei














1o`






















































































































































































































O









O




O3








O










O










O

































































































Se noteaza absentii.



Se rezolva cerintele testului grila(anexa 1)

Se evaluaeaza , īn perechi, prin confruntarea raspunsurilor cu colegul de banca.


Se īmparte fiecarui elev cate o fisa de lucru , pe care este prezentata o poveste (vezi anexa 2).

Din discutiile purtate reies caracteristici ale personajelor ca: temperament,aptitudini, caracter.



Din conversatia cu elevii reiese titlul lectiei: verificarea si consolidarea cunostintelor referitoare la formarea personalitatii. Se prezinta cāteva dintre obiectivele operationale urmarite īntr-un mod accesibil.



Se vor analiza urmǎtoarele aspecte relevante pentru tema īn cauzǎ :

Ce tipuri temperamentale exista ?

Asociati tipurile temperamentale cu cele īntālnite īn poveste.

Determinati latura instrumental-operationala la nivelul continutului povestirii.

Reflectati asupra continutului axiologic al fiecarui personaj.



Asigurarea continutului notional īn ceea ce priveste urmatoarele categorii:

-latura dinamico-energetica a personalitatii ;

-latura instrumental-operationala;

-latura relational-valorica.



Continuati afirmatiile:

Daca as fi maestru, as proceda astfel...







Se va realiza frontal, prin evaluarea rǎspunsurilor obtinute la solicitǎrile adresate; evaluarea va avea o componentǎ predominant

stimulativǎ;



Se vor da īndrumǎri bibliografice, referitoare la tema abordatǎ.
























Se pregatesc pentru lectie.


Efectueaza exercitiile propuse.

Participa la corectarea testelor.




Elevii citesc povestea

si participǎ la discutii, argumentāndu-si rǎspunsurile .









- din discutiile purtate , elevii deduc urmatoarele

trasaturi de caracter ,dar si temperamentale si aptitudinale.

- ascultǎ cu atentie obiectivele lectiei ;




- ascultǎ ceea ce li se comunicǎ ;




-participǎ la discutii, īncercānd sǎ explice la ce se referǎ cele trei constituente ale personalitatii :

temperament

aptitudini

caracter






-identifica rolul acestor notiuni īn evolutia personalitatii ;

-stabilesc constantele si variabilele personalitatii umane.





-identifica avantajele si dezavantajele fiecarei componente psiho-dinamice si reflecteaza asupra īmbunatatirii calitative a acestora.



-vor elabora principii de conduita si comportament īsi vor nominaliza sistemul axiologic.




Elevii noteaza notele bibliografice.
































-conversatia



Evaluarea scrisa

Exercitiul


Autoevaluarea



-strategie discursivǎ de tip argumentativ-persuasiv ;

-dezbaterea ;






-expunerea















-strategie discursivǎ de tip explicativ ;

-explicatia didacticǎ ;

-exercitiul ;

-conversatia ;










Problematizarea

Conversatia

-strategie didacticǎ de tip argumentativ- deductiv ;




-conversatia ;

-demonstratia ;

-exercitiul oral






-conversatia ;

-problematiza-rea ;

- exercitiul





-expunerea


















Fise de lucru



















-fisa de lucru
















Fise de lucru






























































































Proba scrisa


Evaluare reciproca



observarea sistematicǎ a elevilor;
























observarea sistematicǎ a elevilor;
























-evaluare orala







































































































Document Info


Accesari: 7267
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )