Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Proiect de lectie

profesor scoala


Gimnaziul de Stat "Avram Iancu" Târnaveni Data: 11 aprilie 2008

Învatatoare : Ghira Sanda Iuliana

Clasa a II-a A



Proiect de lectie

Aria curriculara : Matematica si stiinte

Disciplina : Matematicapp



Unitatea de învatare : Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 1000

Subiectul : Adunarea si scaderea numerelor naturale de la 0 la 1000 cu trecere peste ordin

Tipul lectiei : recapitulare si sistematizare a cunostintelor

Obiectivul fundamental: consolidarea deprinderilor de a efectua operatii de adunare si scadere cu trecere peste ordin în concentrul 0 - 1000

Obiective operationale:

O1 - sa rezolve corect, individual, fisa de munca primita;

O2 - sa verbalizeze terminologia specifica operatiilor matematice învatate;

O3 - sa afle numerele necunoscute aplicând algoritmul de calcul corect;

O4 - sa rezolve probleme, utilizând planul de rezolvare


Strategii didactice:

- sistemul metodologic: explicatia, exercitiul, conversatia, problematizarea, observarea, expunerea, modelarea, algoritmul, povestirea

Bibliografie: V.Pârâiala, D.Pârâiala - Manual de matematica,ed.Sigma

Culegere de matematica - ed ErcPress

Curriculum National

Etapele lectiei

Ob. Oper

Continutul instruirii

Strategii didactice

Evaluare

Activitatea învatatoarei

Activitatea elevilor

Momentul organizatoric


Asigura conditiile optime pentru buna desfasurare a lectiei: aerisirea salii de clasa, pregatirea materialului didactic si stabilirea linistii;

- Se pregatesc pentru începerea orei de matematica



Verificarea cunostintelor asimilate anterior/verifi- carea temei pentru acasa.

O1

Se completeaza fisele individual.

Corectez temele elevilor.




Elevii vor avea la dispozitie 5 minu-te ca sa completeze fisele (anexa 1).

În timp ce ei lucreaza,verific temele pentru acasa cantitativ si calitativ.


Explicatia


Exercitiul




Trezirea interesului elevilor


În ce anotimp suntem?

Eu am aflat cine a adus primavara . Voi stiti?

Am aflat cât de greu i-a fost ghiocelului sa aduca primavara anul acesta. Voi vreti sa aflati?

Primavara


Ghiocelul

conversatia


Comunicarea obiectivelor operationale


Se enunta subiectul lectiei si câteva din obiectivele operationale.


expunerea


Dirijarea învatarii












O2

































O3



















O4

Se spune ca Primavara era prizoniera în castelul Iernii. Ghiocelul a pornit sa o elibereze. Drumul a fost lung, dar intr-o buna zi a ajuns la poarta castelului. Însa aici era un balaur. S-a speriat tare Ghiocelul, dar apropiindu-se a vazut ca era doar un pui de balaur. Acesta era necajit ca nu stia sa îsi faca tema la matematica si i-a spus Ghiocelului ca îl lasa sa intre în castel daca îl ajuta la tema. El avea de raspuns la mai multe întrebari.











Dupa ce a intrat în castel, Ghiocelul a ajuns în camera Fulgului de nea. Pentru a putea iesi din aceasta camera el trebuie sa rezolve urmatorul exercitiu:

Dupa ce Ghiocelul trece si de acest test, Omul de Zapada îl atentioneaza ca în urmatoarea camera este Viscolul si ca acesta este foarte suparat.

Întrebând Viscolul de ce e suparat, acesta îi raspunde ca oricât ar sufla nu poate sa dea niste nori obraznici care s-au asezat pe niste numere. Ghiocelul îi promite ca o sa afle ce numere sunt ascunse sub nori.



Viscolul, fericit, îl lasa pe Ghiocel sa treaca în urmatoarea camera. În mijlocul ei era un cufar încuiat. Lânga cufar erau 2 chei. Pentru a afla care cheie este buna el trebuie sa rezolve urmatorul exercitiu.

587-491+286= 482 F

948-375+335= 908 A


Ghiocelul ia cheia potrivita, deschide cufarul si acolo gaseste un bilet.

" Primavara este închisa în turnul cel mai înalt al castelului. Trebuie sa te pregatesti sa parcurgi o distanta destul de lunga pâna la ea. Vei avea de facut 156 de pasi pâna la scari , apoi cu 27 de pasi mai putin pe scari. Câti pasi faci pâna ajungi la printesa Primavara?





Dupa ce Ghiocelul si-a calculat distanta pe care trebuie sa o parcurga, a pornit voiniceste spre turnul cel mai înalt al castelului unde a gasit-o pe Primavara.










Raspund oral la întrebarile:

- Cum se numesc numerele care se aduna?

- Cum se numeste rezultatul adunarii?

2. suma 546+284=830

diferenta 874 -761=111










.......156 de pasi.....cu 27 de pasi mai putini pe scari..... Câti pasi face pâna ajunge la printesa?

Rezolvare:

Aflam câti pasi face pe scari.

156-27=129(pasi)

Aflam câti pasi face pâna ajunge la printesa.

156+129=285(pasi)

R: Face 285 de pasi

Povestirea









Problematizarea















Exercitiul












Exercitiul









Algoritmul















Problematizarea










Formati-va

Obtinerea performantei.


Dar , pe când sa iasa din castel, Iarna le-a pus un nou obstacol în cale.

Compune o problema, folosind datele urmatoare (lucrati pe grupe)



modelarea


Realizarea feed-back-ului



Drept rasplata pentru ca a fost eliberata, primavara ne-a trimis o fisa atractiva.

Elevii primesc o fisa de lucru, pe care vor trebui sa coloreze conform indicatiilor.

Colorarea se termina acasa.



Încheierea lectiei.


Se fac aprecieri despre modul în care au raspuns copiii la lectie. Se da tema pentru acasa.












ANEXA 1 .......... ..... ...... .....

Fisa


Calculati, apoi completati tabelul de mai jos cu literele corespunzatoare numerelor date. Cititi cuvântul obtinut!



V O E S P T























Fisa


Calculati, apoi completati tabelul de mai jos cu literele corespunzatoare numerelor date. Cititi cuvântul obtinut!



V O E S P T






















Document Info


Accesari: 7617
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )