Documente online.
Zona de administrare documente. Fisierele tale
Am uitat parola x Creaza cont nou
 HomeExploreaza
upload
Upload




Proiect didactic - Clasa: a X-a Stilul juridico-administrativ

profesor scoala



Proiect didactic




Profesor

Data

Clasa: a X-a

Obiectul: Limba si literatura româna

Subiectul lectiei: Stilul juridico-administrativ

Tipul lectiei: Recapitulare si sistematizarea cunostintelor

Obiective operationale: 19119s183t

a)      cognitive

sa defineasca stilul juridico-administrativ;

sa identifice textele ce apartin stilului juridico-administrativ;

sa identifice caracteristicile generale ale textelor cu utilitate sociala:

sa redacteze texte cu utilitate sociala;

b)      afective

sa manifeste interes pentru redactarea de texte cu utilitate sociala;

sa cunoasca regulile de redactare;

Strategii didactice

Metode si procedee: conversatia, explicatia, demonstrarea,exercitii.

Forme de organizare a activitatilor elevilor: activitate frontala combinata cu activitatea independenta individuala.

Resurse: capacitatile de învatare ale elevilor, cunostintele însusite anterior de catre ei despre stilul juridico-administrativ;

Mijloace de învatamânt: suport de curs, fise demonstrative, teste de evaluare.


Scenariul didactic


Organizarea clasei.

Actualizarea cunostintelor învatate anterior. Se reactiveaza, prin conversatie notiunile de baza ale stilurilor functionale.

Captarea atentiei elevilor

Profesorul spune ca stilul juridico-administrativ este unul din cele mai importante stiluri pentru utilitatea pe care o are în comunicarea scrisa si ca atare trebuie sa i se acorde o atentie deosebita.

Anuntarea temei lectiei, a tipului ei si a obiectivelor operationale

Vom recapitula si sistematiza, în aceasta ora cunostintele acumulate de voi, pâna acum,

despre stilul juridico-administrativ si despre urmatoarele texte cu utilitate sociala: procesul-verbal, cererea, curriculum vitae. Va trebui la finalul orei sa definiti stilul juridico-administrativ; sa identificati textele ce apartin stilului juridico-administrativ; sa identificati caracteristicile generale ale textelor cu utilitate sociala; sa redactati texte cu utilitate sociala; sa manifestati interes pentru redactarea de texte cu utilitate sociala; sa cunoasteti regulile de redactare ale textelor cu utilitate sociala.

Reactualizarea celor învatate anterior.

În relatiile dintre o persoana si diverse institutii se utilizeaza mijloace de

comunicare variate, în functie de situatie. De obicei, în alcatuirea textelor de acest tip este necesara respectarea normelor obligatorii. Textele ce apartin stilul juridico-administrativ sunt cererea, procesul-verbal, curriculum vitae, având ca si caracteristici urmatoarele:

  • Sa respecte normele limbii literare;
  • Sunt obiective si impersonale;
  • Sunt neutre din punct de vedere instructiv;
  • Sunt accesibile, clare, precise;
  • Contin o exprimare formala.

Cererea este un document scris adresat unei institutii prin care se solicita

solutionarea unei probleme personale sau de grup. Solicitantul trebuie sa respecte anumite reguli în întocmirea cererii:

cererea se scrie pe coala A 4, stabilindu-se o margine de 5-6 cm;

formula de adresare trebuie sa cuprinda obligatoriu functia celui ce îi este

adresata ( Domnule Director,) si se scrie la o distanta de 6-8 cm de marginea de sus a colii, pozitionându-se la mijlocul textului ce urmeaza;

numele, prenumele, statutul social si domiciliul solicitantului constituie

formula introductiva a cererii ( Subsemnatul, Vlad Ion, profesor la.., domiciliat în..., str. ..., nr. ..., bloc.., scara..., ap...);

continutul cererii trebuie sa contina o formula speciala (va rog sa binevoiti

a-mi aproba./ elibera o adeverinta din care sa reiasa .. );

motivarea solicitarii;

semnatura se pune în partea dreapta a cererii, data si localitatea se pun în

partea stânga a cererii;

functia celui solicitat se scrie in josul paginii ( Domnului Director al

Grupului scolar "Domnul Tudor");

Procesul-verbal este un document cu caracter oficial prin care se consemneaza anumite fapte existente la un moment dat ( desfasurarea unei sedinte, constatarea unei contraventii etc.).

Continut:

titlul sub care se consemneaza data si scopul întocmirii acestui act.

spusele celor prezenti sunt notate cu exactitate;

formula de încheiere specifica : Drept care s-a încheiat prezentul proces verbal;

semnaturile persoanelor ce au participat la activitatea consemnata.

Curriculum vitae ( prescurtat CV) este un memoriu de activitate extins la

întreaga activitate si orientat în functie de scopul întocmirii: angajare, obtinerea unei burse, înscrierea la un examen, etc.

Continut:

date personale: numele, prenumele, adresa, numarul de telefon;

studii absolvite;

performante în activitatea desfasurata anterior;

limbi straine cunoscute;

activitatea profesionala ( abilitati, calitati, pasiuni, preocupari);

recomandari si referinte din partea unor persoane;

dat si semnatura;

Obtinerea performantelor.

Fiecare banca va primi un suport    de curs, iar elevii vor primi coli A4 pentru a redacta câte un text. Se va efectua ex. 1/ pag 180.

Aprecieri asupra activitatii.

Se vor nota elevii care au raspuns cel bai bine, se vor trage concluziile

necesare în legatura cu activitatea realizata.

Asigurarea retentiei si transferului.

Tema pentru acasa. Ex.2, 3/ pag 180.




Document Info


Accesari: 7356
Apreciat: hand-up

Comenteaza documentul:

Nu esti inregistrat
Trebuie sa fii utilizator inregistrat pentru a putea comenta


Creaza cont nou

A fost util?

Daca documentul a fost util si crezi ca merita
sa adaugi un link catre el la tine in site


in pagina web a site-ului tau.




eCoduri.com - coduri postale, contabile, CAEN sau bancare

Politica de confidentialitate | Termenii si conditii de utilizare




Copyright © Contact (SCRIGROUP Int. 2024 )